מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פדיון שבויים לאנשי לב טהור-קול דמי אחיך זועק אליך...

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אליסף

Re: פדיון שבויים לאנשי לב טהור-קול דמי אחיך זועק אליך...

הודעהעל ידי אליסף » ב' דצמבר 21, 2020 2:58 am

נראה לי שדוקא לחסידים קשה להוקיע כתות כאלו. ואכמ"ל והמ"י.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' דצמבר 22, 2020 10:58 am

נראה לי שלכתוב חצאי משפטים. להאשים קבוצות בעם ישראל ולסיים אוןתם בראשי תיבות המביעים שאין לך כוונה להסביר את עצמך הוא מעשה שאינו הגון.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 22, 2020 1:08 pm

כדכד כתב:נראה לי שלכתוב חצאי משפטים. להאשים קבוצות בעם ישראל ולסיים אוןתם בראשי תיבות המביעים שאין לך כוונה להסביר את עצמך הוא מעשה שאינו הגון.

מסיבות שונות לא תמיד ניתן לומר ולהסביר, אז כותבים חצאי משפטים רמזים וראשי תיבות וכדומה והמבין יבין.. הוא לא מאשים אף אחד אלא קובע עובדה, לא צריכים להסכים עמו.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' דצמבר 22, 2020 4:33 pm

לכתוב ע' קצוה"ח רל"ג ס"ק ז' ודו"ק כי יש לחלק זה דבר אחד.
אבל לכתוב פלוני אלמוני שר"י הוא רשע מרושע והשי"ת יודע ואין לי פנאי ואכמ"ל זה דבר אחר.
המשפט שעליו הגבתי דומה יותר לסוג השני. אני מודע לזה שזה לא לגמרי דומה והקצנתי בכוונה לצורך הבהרת כוונתי.
כבר כתב הח"ח שלשון הרע על עדה שלמה חמור יותר מאשר על אדם פרטי
נערך לאחרונה על ידי כדכד ב ג' דצמבר 22, 2020 5:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 22, 2020 4:44 pm

איני בא להגן על דברי אליסף ואף אני הערתי שיש בעיה בדבריו (אך כיוון שהסתבכתי עם דברי חלקם נמחקו וחלקם אני מחקתי), אך באופן כללי הכת שהלברנץ יסד היתה מעין חסידות והיה נוהג במנהגי אדמורות, ויתכן שזו הסיבה שלא יצאו נגדו, בפרט שאם זכור לי נכונה הרבה התרשמו מהכריזמטיות שלו וחשבו שהוא אדם גדול ואף היתה עליו כתבה בעתון משפחה ושם הללו ושבחו אותו עד למאד. אז מדוע שיוקיעו אותו. אך מה שקורה שם היום זה גרוע עשרת מונים ממה שהיה בתקופתו ואיני סבור שהאדמורים אפילו מודעים למה שקורה שם בפרט שאין להם שום שייכות לחסידות אלא סתם כת של אומללים כפי שכתב פותח האשכול.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' דצמבר 22, 2020 5:41 pm

הוא כתב "כתות כאלו" משמע אין המכוון דווקא לכת זו.

זה שאדם נוהג מנהגי חסידות ואדמו"רות אין זו סיבה שחסידים ואדמו"רים לא יצאו נגדו.
ההיפך הוא הנכון.
ככל שאדם יזייף תכונות הקשורות לחסידות - החסידים והאדמו"רים ודאי יצאו נגדו.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' דצמבר 22, 2020 7:12 pm

זאב ערבות כתב:
כדכד כתב:לכתוב ע' קצוה"ח רל"ג ס"ק ז' ודו"רק כי יש לחלק זה דבר אחד.
אבל לכתוב פלוני אלמוני שר"י הוא רשע מרושע והשי"ת יודע ואין לי פנאי ואכמ"ל זה דבר אחר.
המשפט שעליו הגבתי דומה יותר לסוג השני. אני מודע לזה שזה לא לגמרי דומה והקצנתי בכוונה לצורך הבהרת כוונתי.
כבר כתב הח"ח שלשון הרע על עדה שלמה חמור יותר מאשר על אדם פרטי

איני בא להגן על דברי אליסף ואף אני הערתי שיש בעיה בדבריו (אך כיוון שהסתבכתי עם דברי חלקם נמחקו וחלקם אני מחקתי), אך באופן כללי הכת שהלברנץ יסד היתה מעין חסידות והיה נוהג במנהגי אדמורות, ויתכן שזו הסיבה שלא יצאו נגדו, בפרט שאם זכור לי נכונה הרבה התרשמו מהכריזמטיות שלו וחשבו שהוא אדם גדול ואף היתה עליו כתבה בעתון משפחה ושם הללו ושבחו אותו עד למאד. אז מדוע שיוקיעו אותו. אך מה שקורה שם היום זה גרוע עשרת מונים ממה שהיה בתקופתו ואיני סבור שהאדמורים אפילו מודעים למה שקורה שם בפרט שאין להם שום שייכות לחסידות אלא סתם כת של אומללים כפי שכתב פותח האשכול.

סתם תזכורת
כדאי לברר את תחנותיו הראשונות של ברנס, לפני שהפך לאדמו"ר... ואז כדאי לשמוע את תגובות של העולם הליטאי.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' דצמבר 22, 2020 7:36 pm

עתניאל בן קנז כתב:סתם תזכורת
כדאי לברר את תחנותיו הראשונות של ברנס, לפני שהפך לאדמו"ר... ואז כדאי לשמוע את תגובות של העולם הליטאי.

זכורני אותו מלפני כשלשים שנה....
כולם התרשמו ממנו עד למאוד, זוכר אני שאמרו עליו שהוא יודע ש"ס בעל פה!!, אני בעצמי ראיתיו פעם עם אנשיו מתפלל מעריב רגילה..., בקולי קולות והתלהבות נורא, והמון רב נתקבצו סביביו לראותו.....
וכמו"כ יודע אני ברב גדול אחד ממונסי [נלב"ע כבר] שר' ארז היה רגיל לבוא אליו לביתו יום ביומו, וממש התפעל ממנו עד למאוד, אבל להבל"ח בן הרב הכיר בו בר' ארז, שמשהו לא בסדר אתו..., הוא רימז לאביו שאיש הזה אינו כ"כ איש חלק כמו שמראה עצמו.....
והשאר היסטוריה..

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ד' דצמבר 23, 2020 2:40 am

אליסף כתב:נראה לי שדוקא לחסידים קשה להוקיע כתות כאלו. ואכמ"ל והמ"י.

פשוט. ההבדל בין קהלות עם חוקים נוקשים ומשמעת קהילתית חזקה, לבין כת, לא תמיד ברור, לכן חסידויות חוששות להוקיע כתות כדי שלא יסתבכו

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 23, 2020 3:37 am

אליסף כתב:
אליסף כתב:נראה לי שדוקא לחסידים קשה להוקיע כתות כאלו. ואכמ"ל והמ"י.

פשוט. ההבדל בין קהלות עם חוקים נוקשים ומשמעת קהילתית חזקה, לבין כת, לא תמיד ברור, לכן חסידויות חוששות להוקיע כתות כדי שלא יסתבכו

התיאוריה המוזרה שלך לא עומדת במבחן המציאות אלא אם כן אינך מתמצא בעולם החסידות.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב א' דצמבר 27, 2020 11:37 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' דצמבר 23, 2020 9:22 am

לא רק חוסר התמצאות בחסידות אלא גם בכתות.
יש מאפיינים משותפים מאד בולטים בכתות, כגון ניתוק מהעולם החיצון כולל משפחה קרובה ועוד.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' דצמבר 27, 2020 11:49 pm

היה לי ויכוח נוקב עם אחד מותיקי הפורום שטען שפותח האשכול בא לעורר את המצוקה של האומללים ובמקום להזדהות קיררתי את הענין. עניתי לו בפשיטות שלא באתי לקרר דבר אלא רק להראות את המציאות כפי שהיא, ולהזהיר מה הם הסכנות הכרוכות בלנסות לעזור להם. ולכאורה האם באמת אסור להזהיר אדם הרוצה לעשות פעולה כלשהי מה הם הסכנות הכרוכות בכך? למרבה הצער הרבה פעמים אנשים נגשים לעשות דברים בלי להתיעץ או בלי לבחון את הנושא מכל צד ואח"כ מוצאים את עצמם תקועים בבוץ...
ונקודה נוספת, צריך לעשות חשבון שכר נגד הפסד. לנסות להציל את חברי לב טהור לא רק מסוכן מאוד, אלא דורש סכומי עתק ואנשים מיומנים היודעים לטפל בחולי נפש אלו ומנהיגי הכת לא יתנו להם סתם כך לבא ולהוציא אותם מהגונגל אלא יש סיכוי שיקראו לגנגסטרים שיחסלו אותם.... האם לא כדאי כבר להוציא משאבים אלו על דברים הקרובים יותר לבית שיש סיכוי רב יותר להצליח בהם?

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 86 אורחים