מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

השם יקום דמו? אני מקווה שלא!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ליטוואק פון בודאפעסט

Re: השם יקום דמו? אני מקווה שלא!

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' ינואר 01, 2021 8:31 pm

ע"ז אני חולק בהחלט. מעולם לא היתה כתבה בעיתון על משהו שהכרתי אישית, שהצליחו לשרטט את המציאות כפי שהוא. בדרך כלל הם רחוקים מאד מהמציאות, ובכל פעם לא הצליחו להבין את הרקע.
נכון, העיתונות הישראלית היא הרבה יותר טוב מהעיתונות האמירקאית, וכאשר הם מדברים על חרדים יש להם מידע יותר אמין ומדוייק, אבל עדיין רחוקים הם מאד מהאמת.
ולכן יש לקחת את כל מה שהם כותבים על 'נערי הגבעות' בהסתייגות גדולה.
אני שאלתי שאלות יותר ממה שהבעתי דעה. ובכל אופן נראה לי שאני צודק, שאין אחריות ראויה לשמה העומת מעליהם בדרכם, משום שגם אלו המצדיקים אותם אינם יכולים להגיד שיש. אפילו כאשר כותבים שיש עומד על גביהם, סותרים את עצמם מיד בכתבם ש'מתמתנים בהתבגרותם'.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' ינואר 03, 2021 12:28 am

ח"כ יצחק פינדרוס מדגל התורה השתתף ונאם בהפגנה על המאורע הנ"ל.
מעניין מאוד אם זה היה בשליחות הגר"ח קניבסקי שליט"א...

(אני שותף לביקורת האדירה והצודקת על המשטרה,
אלא שאם ציוץ קטן על אלימות כנגד בחורי ישיבה מפלג אחר דורשת הבהרות והתנערות השקפתית,
בודאי שנאום חוצב להבות כזה על מי שעוסק בתורה בקדושה ובמסירות נפש וכו' יכול להתפרש כתיכה בכל הדרך)

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » א' ינואר 03, 2021 12:54 am

דרומי כתב:לאור היכרותי המעטה עם כמה שוטרים, השוטרים הם בני אדם בדיוק כמוני וכמוך. יש כעסנים, יש רגועים יותר וכן הלאה.

רק שכמובן תפקידם נוטה יותר ל'גבורות' מאשר ל'חסדים', ומי מהם שלבו נמשך לזה יכול לעשות את זה יותר בקלות מסתם אדם שצועק על בני ביתו וזה נגמר בצעקות בלבד.

וכמובן אני מדבר על שוטרים סתם, ברמה הפרטנית-אישית. לא למי שעומד בראש, בצמרת.

ניסוי הכלא של סטנפורד הוכיח שאנשים רגילים שמקבלים כח מלא על אנשים אחרים הופכים לאכזרים https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A0%D7 ... 7%A8%D7%93.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' ינואר 03, 2021 3:29 am

נוטר הכרמים כתב:ח"כ יצחק פינדרוס מדגל התורה השתתף ונאם בהפגנה על המאורע הנ"ל.
מעניין מאוד אם זה היה בשליחות הגר"ח קניבסקי שליט"א...

אלא שאם ציוץ קטן על אלימות כנגד בחורי ישיבה מפלג אחר דורשת הבהרות והתנערות השקפתית,
בודאי שנאום חוצב להבות כזה על מי שעוסק בתורה בקדושה ובמסירות נפש וכו' יכול להתפרש כתיכה בכל הדרך)

זה מה שנקרא באנגלית 'ויכוח קש'.
אף אחד לא חשב מעולם שכל מעשי 'שלוחי דרבנן' הם על דעת גדולי ישראל. הם מבינים די טוב שהפוליטיקאים הם פוליטיקאים, ואינם בני תורה היושבים ודואגים על ביאור דברי התוספות המוקשים במסכת תמורה. הוא עשה מה שהוא עשה, עבור צרכיו הפוליטיים, ולא עבור זה נשלח לכנסת.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' ינואר 03, 2021 9:33 am

בברכה המשולשת כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:
בברכה המשולשת כתב:ג. מי אמר שאין סיכוי להצליח? כי ההתיישבות ביו"ש התחילה כך, וחלק ממנה המשיך כך כל הזמן.

זה לא נכון.
התיישבו עם כל מי תירוצים, הפעילו לחץ על הממשלה והערימו בכל מיני דרכים.

זה לא דמה לפעולות של נוער הגבעות שהולכים חזיתית נגד הממשלה.

ימחל לי כתר"ה, אבל זה בערך מה שנוער הגבעות עושים.
ההבדל הוא רק בכמות האלימות שמופעלת נגדם.

הרושם העולה, אצלי לפחות, מהכרות קרובה, הן עם מתיישבים ותיקים והן עם נערי גבעות, הוא, שהוותיקים באו ובאים בגישה של 'שבט יהודה' בעוד נוער הגבעות נוטה ל'שבט דן'.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 10:55 am

ראיתי כעת (בעז"ה אענה על דברים שנכתבו לעיל באשכול מאז הודעתי הקודמת, בהודעות נפרדות בקרוב):

מעיקרי דבריו של אברהם סנדק בעצרת המחאה:

אנחנו, אברהם ואיילת סנדק, הוריו של אהוביה, נער מתוק מתוק, עם חיוך גדול וחלומות ענקיים. רועה צאן בחבל בנימין שבארץ ישראל, ששקד על לימוד התורה.

נער יפה, מיוחד, יצירתי וטוב לב, גר על גבעה, במעוז אסתר, יחד עם חבריו הוא בנה אותה ,טיפח גידל ואהב את הארץ.

אהוביה שרצה להתארס עם שלהבת.

איבדנו את אהוביה,הבן הבכור שלנו, בשל שנאת החינם המופנית לנערי ונערות הגבעות, אלה המיישבים את ארץ ישראל והאוהבים את רגביה. הם יודעים שההתיישבות תמיד קבעה את גבולות ארצינו, הנערים יודעים את מה שאנחנו שכחנו.

קברניטי המדינה הם אלה ששלחו את שוטרי ובלשי ימ"ר ש"י , על תקציביו הענקיים והשיטור האכזרי שלעיתים נוגד את החוק להלחם בנוער נפלא זה. הכאב וההרס שהסבו לא פעם לא פגעה ברוחם של הנערים , אך הביאה למותו של אהוביה.

פה מעל במה זו, איילת ואני קוראים לקברניטי המדינה למנות ועדת בדיקה חיצונית שתרד לחקר האמת, מה היה שם, באותו מרדף אומלל, ועדה שתאסוף את סרטי הצילום ממצלמות הדרך וממצלמות השוטרים ותוציא את האמת לאור, ותביא צדק לעולם.

אנחנו מבקשים הסברים: מדוע לא קיבלנו הודעה רשמית על מות בננו, מדוע שכב מוטל שעות בשטח מבלי שפינו אותו?

מדוע נעצרו חבריו למעוז ימים כה רבים?

נבלה נעשתה בישראל

אנחנו דורשים תיקון.

לא יתכן שהמשטרה תחקור את עצמה.

בנוער מטפל מפלג נוער ולא יחידה לפשעים חמורים .

לכן, אנו קוראים לסגירת יחידת ימ"ר ש"י.

כדי שמקרים אלה לא ישנו . כדי ששוטרים לא יעשו דין לעצמם.

אם הקילקול נעשה בשל שנאת חינם ונפילת הרוח, אנחנו, קוראים מכאן לכולם להתחזק באהבת חינם כלפי כל עם ישראל על פלגיו ושבטיו, אנחנו אוהבים את עם ישראל ומגנים כל אלימות מכל סוג, "כי אנשים אחים אנחנו" אנו מבקשים מעל במה זו להמשיך ולהרבות באהבת חינם ולעסוק בבניין הארץ ובלימוד תורה.

כדי ששם שמיים יתקדש .

הנסיון לצייר את התומכים והמפגינים כשוליים של החברה הישראלית, היא עוד אחיזת עיניים מבית מדרשה של התקשורת הישראלית הרוצה לקבוע את סדר היום .

ידעו כולם שהגיעו לנחמנו אנשים מצפון ומדרום , מההתיישבות העובדת, מהערים ומהכפרים, מהערבה ומהגליל מיהודה ושומרון . הורים ואחים שכולים , אנשים מכל ארץ ישראל .

גם להפגנה זו הגיעו מכל קצוות הארץ, כי סיפורו של אהוביה שיחרר את הכאב הנורא של הפגיעה בהתיישבות בארץ ישראל ובמיישביה .

אנחנו מודים לכל מנחמינו התומכים והמעודדים בימים קשים אלה. מודים למפגינים על נחישותכם, תמשיכו לעשות טוב בעולם, כמו שעשה אהוביה.

בבניין ירושלים ננוחם.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 11:38 am

פרנקל תאומים כתב:
בברכה המשולשת כתב:....

ידידינו הגדול בתויר''ש מוה''ר בברכה הכהן משולשת שליט''א,
מבחינה חינוכית תורנית, האם זה נכון ובריא שנערים בגילאי העשרה יעסיקו את ראשם, רגשת לבבם, מרצם ורוחם, במאבקים, הקמת מאחזים, חתול ועכבר עם שוטרים וכיו''ב, תחת להיות ספונים על ספסל תלמודם בכל רמ''ח ושס''ה דידם?

כבר כתבתי כאן בעבר את שמעיד רי''ל פישמן-מיימון ב''שרי המאה'' שבהיותו בן ישיבה החל להרבות פעליו לציונות, והנה בהזדמנות כל שהיא פגש בהגר"ש מוהליבר זצ"ל ונכנס אליו, להפתעתו הגר''ש מוהליבר הפציר בו לחדול מפעילותו ולשוב לבית המדרש, באומרו "אמנם יודע אני כי בכמה ישיבות ישנם מתנגדים לחיבת ציון ויש לחשוש כי תיכווה בגחלתם, אבל תורה קודמת לכל".

כבוד הרה"ג פ"ת שליט"א,

לפי מידת היכרותי, לא כל נער מסוגל להיות בכל שלב בחייו ספון על ספסל תלמודו בכל רמ"ח ושס"ה.
אה"נ, מי שמסוגל ללמוד ורק ללמוד, אכן איננו עוסק בהקמת גבעות.
(זה כמובן לא אומר שהוא לא מרגיש זיקה לאחיו העוסקים שעולם המעשה. כל אחד ותפקידו, ומי שמסוגל לעסוק רק בתורה אסור לו לפנות לעיסוקים אחרים, גם עיסוקי מצווה חשובים)

כמה סיפורים:

א. הכרתי לפני עשור נער אחד, שהיה ממקימי גבעה אחת. הוא היה ישן בגבעה (במבנה של הנערים. הייתה שם גם משפחה צעירה, עם בית בחלק אחר של הגבעה), קם לתפילת ותיקין שם, ואז פנה ללימודו המסודר בכיתה ח' בת"ת שביישוב סמוך. וחזר לגבעה ללילה.
אביו שליט"א, ששימש הרבה שנים כמחנך במוסד תורני לנוער מתמודד, אמר לי שכך הנער מוציא את המרץ והלהט בצורה הכי קדושה, ולומד הרבה יותר טוב ביום.

ב. לפני מספר שנים, היה בחור (אחר) בן 18-19 שהיה מגיע ללמוד איתי בחברותא פעמיים שלוש בשבוע. הוא למד בצורה רצינית בישיבה אחרת, והיה מגיע אלינו ללמוד איתי לבקשת אביו שליט"א (שהוא חבר יקר שלי). הבחור היה מאוד פעיל בענייני גבעות לפני זה (בהסכמת אביו ובעידודו, והוא היה מתייעץ איתו כסדר על כל העניינים). כשהוא נכנס לישיבה הוא פשוט התחיל ללמוד בהתמדה. הוא סיפר לי שבצעירותו הוא לא היה מסוגל לשבת ללמוד, ובזכות העיסוק הקדוש בענייני גבעות הוא מסוגל ללמוד עכשיו.

ג. יש לי חבר יקר נ"י (שצעיר ממני בכמה שנים), שעוסק כבר כמה שנים בענייני נוער מנותק ונוער מתמודד, והרבה יקר הוציא מזולל. הוא סיפר לי שבזמנו הוא היה במחזור הראשון של מוסד תורני לנוער מתמודד (יעויין סעיף א' לעיל), והיה שם צוות של רבנים צדיקים שלא כ"כ הסתדרו עם הנערים. הוא סיפר לי בבושה על כל הצרות שהם עשו לרבנים. בשלב מסויים, הוא וחבירו ביקשו מראש המוסד הנ"ל (הגאון רבי ... שליט"א) ללכת ללמוד בישיב"ג, לא רחוק מהמוסד הנ"ל. הוא הסכים. הם שרדו שם זמן קצר, ופשוט הקימו גבעה (נושא היה אז בחיתוליו, יחסית). עיסוק זה יישב את דעתם, וכיום הוא וחבירו בעלי משפחות, ירא"ש, מדקדקים במצוות, וזוכים להמשיך לעסוק ביישוב הארץ ובעזרה לנוער בד בבד. הוא הוסיף וסיפר שבהיותו נער, השב"כ רדף אותו ואת חבירו כדי שיפרקו את הגבעה, בכל האמצעים (חוץ מרצח. זה עוד לא עשו אז) והוא המשיך לעסוק במצוה למרות הכל.

(המשך בעז"ה יבוא)

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 11:41 am

מכון חכמי ליטא כתב:לפני שנים רבות נסעתי באוטובוס לאלון שבות. מאחורי ישבו שני בחורים. שמעתי שדנו ביניהם למה בני גילם אינם קשורים לתורה כמו הדור של אבותם. ובאו למסקנא שהעיסוק בארץ ישראל קא גרמא.

אבל מה לעשות שזה הפוך?
הדור שעסק ביישוב א"י היה קשור לתורה יותר מהדור שלפניו.

אולי זה לא ידוע לחלק מחו"ר אתרא קדישא הדין, אבל בציבור הדת"ל בדרך כלל יש התאמה בין מידת ירא"ש לבין מידת העיסוק בא"י-
זאת אומרת, שבדרך כלל ככל שיש יחס יותר פושר לעניין א"י יש גם יחס יותר פושר לשאר מצוות התורה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 11:43 am

לעולם יהיה אדם כתב:
בברכה המשולשת כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:
בברכה המשולשת כתב:ג. מי אמר שאין סיכוי להצליח? כי ההתיישבות ביו"ש התחילה כך, וחלק ממנה המשיך כך כל הזמן.

זה לא נכון.

בדיוק כך, ההבדל הוא בכמות האלימות המופעלת כנגדם.
האלימות המופעלת כנגדם היא ביטוי להתנגדות החריפה של השלטון (ולצערי גם של רוב הציבור) לצעדיהם.
בעוד ראשית המתיישבים אף שלא המתינו לאישורים רשמיים, בכל זאת שמרו על הידברות, לא "שברו כלים" מול הממשלה, ונזהרו ממעשים שיש להם התנגדות חריפה מידי.

על עניין ה-"רוב" כבר התייחסתי (בפשטות, "רוב" הציבור לא מתעניין בזה לכאן או לכאן).
בעניין היחס לתגובת השלטון, היו דעות חלוקות בהתיישבות מעיקרא ועד היום.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 11:46 am

דרופתקי דאורייתא כתב:ההבדל גדול מאד.
אם אצל החרדים יימצאו זורקי אבנים וכדו', אין מי שיצדיק את מעשיהם. זה מעשה אשר לא יעשה. ורובו המוחץ נעשה ע"י נוער נושר שמחפש אקשן ומסתובב בשולי כל הפגנה מזדמנת. זו לא תופעה, אלא מקרים חריגים. וגם אם כן, אין למקרים בודדים אלו השלכות עתידיות (כמו אצל נוער הגבעות, שההשלכות העתידיות יכולות להיות חמורות עד כדי רציחה בנפש של גוי ליהודי כנקמה וכו').

אצל נוער הגבעות, ההרגשה היא, שאילו היה בידם הם כפשוטו היו הורגים כמה אנשים 'מהמערכת', רק שאין להם יכולת מעשית...
שלא לדבר על ערבים, שהם חייבים מיתה, רק שיש להם משטרה ששומרת על הערבים...
בהפגנותיהם כעת בירושלים, ראיתי בשעות הלילה כאשר המשטרה כבר מתייאשת והולכת לה, כאשר רכב אשר נהגו ערבי, מיד נשמעות קריאות "ערבי" ומושלך על רכבו מכל הבא ליד. (א"צ לפרש מה יכול להיות ההשלכות של זה הלאה, אם לאותו נהג ערבי יחליט בעבור זה 'להתנקם' ביהודים וכו', ח"ו).
זאת אומרת לו היה ביכולתם היו סוקלים כל רכב ערבי ביו"ש...
ומשכך המשטרה חייבת להתנהל מולם ביד קשה, כי אם לא כן הרי שהם יעוררו מלחמות בין יהודים לערבים.

כמובן שבכ"ז אין להצדיק ח"ו את התנהלות המשטרה לגבי אהוביה סנדק ז"ל, אלא בכללות הנושא.

אגב, פשוט מדהים לראות כמה 'בחורי ישיבות' (חרדיים, שחור לבן) נמצאים בהפגנות נוער הגבעות, ולא רק כצופים מן הצד.[/size]

שהרי, כידוע, הערבים הם שיות תמימות שלא עשו דבר, ורק מעשים נוראיים של נוער הגבעות מולם גורמים להם לנקום ביהודים...
ואף פעם לא עשו הערבים השלווים ליהודים דבר, עד שבאו נוער הגבעות ועוררו מלחמות איתם...

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 11:48 am

איש גבעות כתב: שוכחים לציין כאן שהחשש ממעשיהם של חלק מנוער הגבעות הוא שבמעשיהם ימיטו אסון על יהודים.
מי שחושב שכל הרדיפה של השב"כ והמשטרה מונעת אך ורק מפערי אידאולוגיה הוא תם או מיתמם.
מסכים שגם זה קיים אבל לא זאת עיקר הנקודה.
ישנו חשש ממשי להתלקחות של השטח כתוצאה ממעשיהם חסרי האחריות (בזה שהם חסרי אחריות, לית מאן דפליג) של חלק מהנוער הלז.
לא הייתי מציע להקל ראש בסכנה הנשקפת מהם.
אפשר שכוונותיהם רצויות אך מעשיהם כלל וכלל לא.

כאמור, זה פשוט לא נכון (ואם כבר, אז איפכא)

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 11:52 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אין שום הו"א שהרב שך יתמוך בם, אמנם זה לא ראיה של כלום. הוא לא היה ציוני והוא לא הסכים להעקרון שלהם. השאלה היא, מה היה הרב קוק אומר?

והטענה על המנהיגים שלהם היא גם טענה במקומות אחרות, ופשוט. מנהיגי נטו"ק השולחים את הצעירים לכלא, אם יש כאלה, גם אינם אמינים.

א. מרן הראי"ה זצ"ל? יעויין במצ"ב (לא שההבאה מביעה הסכמה עם כל האמור במאמר, כמובן)
ב. המנהיגים בעצמם ישבו בעבר בכלא או במעצר מנהלי, והוכו וכו', וגם היום הם ממש לא חסינים מפגיעה, כידוע.
קבצים מצורפים
הרציה כממשיכו של הראיה בנושא הגבורה הפיזית והצבאית-שמעתין.pdf
(189.81 KiB) הורד 147 פעמים

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' ינואר 03, 2021 1:32 pm

בברכה המשולשת כתב:
איש גבעות כתב: שוכחים לציין כאן שהחשש ממעשיהם של חלק מנוער הגבעות הוא שבמעשיהם ימיטו אסון על יהודים.
מי שחושב שכל הרדיפה של השב"כ והמשטרה מונעת אך ורק מפערי אידאולוגיה הוא תם או מיתמם.
ישנו חשש ממשי להתלקחות של השטח כתוצאה ממעשיהם חסרי האחריות (בזה שהם חסרי אחריות, לית מאן דפליג) של חלק מהנוער הלז.

למה זה לא נכון?
הרצח בדומא לא יכול היה להתפתח לאינתפאדה?
גם אם נניח שלרצח בדומא אין כל קשר לנוער הגבעות, ואני מניח מראש שזה מה שתטען, יש מספיק נערים שהיו עושים זאת ללא מורא השב"כ והימ"ר.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' ינואר 03, 2021 3:58 pm

בציבור ידוע, וכן הוא בספרי תולדות הראי"ה, שהראי"ה היה נגד האלימות ויותר קרוב לדרכי ב"ג מדרכי בגין. ואחרי קריאת שלשת רבעי המאמר ששלח הרב בעל בברכה המשולשת אני רואה שהכותב ההוא רץ אחרי הקשת ומסיח דעתו ודעת הקוראים מהענין. שהראי"ה החשיב את גבורת הגוף ידענו, מה זה קשור לנערים הלוקחים את העניינים לידים? שהחשיב מאד את ישוב א"י ידענו ג"כ, אבל מה זה קשור למלחמות ללא רסן?
אני לא מונח בעניינים כדי לדון על דברי המרצה וראש המרכז החשוב, לכן לא אכנס הרבה לעניינים, אבל דבריו נראים רחוקים מהנושא כלל.

אמנם תופעה זו של 'נערי הגבעות' קיימת כמה שנים כבר, והייתי רוצה לדעת איזה השיגים היא עשתה עבור יישוב א"י?

אנחנו חיים כהיום תחת משטרה בינלאומית, ואין מנוס מזה. חלק מהשיטה העיקרית היא שיש מהלך לכל מלחמה, ולא הותרה הרצועה מחמת המלחמה. בני ישראל הגרים בארץ ישראל נהנים מאד מגישה זו ומחוקים אלו, וזה הטענה העיקרית על ענין הטרור של הערביים. לולי חוקים אלה, לא היה לנו שום טענה על טרוריסט המפוצץ את עצמו בחנות פיצה ברמת גן. אנחנו נלחמים על השטח, אתה רוצה השטח וגם אני, בא נראה מי ינצח. מה רע? רק משום שהחוקים הבינלאומיים האלה האוסרים את רצח המון העם, נוכל להצביע עליהם כטרוריסטים.
הייתי רוצה לדעת על נערי הגבעות האלה, מי מנחה את דרכם היומיומית? מי קובע מה לעשות ומה לא לעשות, עד היכן להגיע והיכן לעצור? לתת רובים לילדים צעירים ללא שום חוקים ומעצרים, הרי זה פראות נוראה. ומי שתומך בזה, אין לו שום זכות להביע דעות בענייני ציבור.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' ינואר 03, 2021 4:02 pm

רק להזכיר: ככל הידוע לי, 'נערי הגבעות' אינם מחזיקים 'נשק חם' (דבר שאינו ניתן להשגה באה"ק ת"ו, אם לא בייצור עצמי או כיוצא־צבא).

דעתי האישית אינה נוטה לשיטתם וצורת־התנהגותם, אך - במחכ"ת - רמת הטענות דכאן מזכירה את ימי המאנדאט הארורים... (כשלערבים הי' נשק בשפע, אך האשמים בכל פיגוע היו, כמובן, היהודים לבדם).

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 4:26 pm

איש גבעות כתב:
בברכה המשולשת כתב:

למה זה לא נכון?
הרצח בדומא לא יכול היה להתפתח לאינתפאדה?
גם אם נניח שלרצח בדומא אין כל קשר לנוער הגבעות, ואני מניח מראש שזה מה שתטען, יש מספיק נערים שהיו עושים זאת ללא מורא השב"כ והימ"ר.

הערבים מבצעים פיגועים לפי שיקולים שלהם, שאין להם שום קשר למה שעושים להם (נניח, ברמה ההיפוטטית, כי מציאותית לא עושים להם כלום) היהודים.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' ינואר 03, 2021 4:36 pm

לבי במערב כתב:רק להזכיר: ככל הידוע לי, 'נערי הגבעות' אינם מחזיקים 'נשק חם' (דבר שאינו ניתן להשגה באה"ק ת"ו, אם לא בייצור עצמי או כיוצא־צבא).

דעתי האישית אינה נוטה לשיטתם וצורת־התנהגותם, אך - במחכ"ת - רמת הטענות דכאן מזכירה את ימי המאנדאט הארורים... (כשלערבים הי' נשק בשפע, אך האשמים בכל פיגוע היו, כמובן, היהודים לבדם).

אף אחד פה אינו דן בין הערביים לנערי הגבעות. זה לא הענין כלל וכלל. יש לנו ערבות עבור כל יהודי בעולם, ואין לנו ערבות עבור הערביים. הערבי הוא פרא אדם, ואת זה לא נוכל לשנות. כמו אלו המתגוררים בארה"ב שצריכים להשמר שלא ללמוד מהגוים אשר סביבותינו את מדותיהם המושחתות, כמו"כ צריכים הישראלים להשמר שלא ללמוד ממדות המושחתות של הערביים המסובבים אותם. אנחנו דואגים שלא יגדל דור של פראי אדם אשר אגרופיהם אלהיהם.

ודון מינה ואוקי באתרה

הסקרן_הקטן

הודעהעל ידי הסקרן_הקטן » א' ינואר 03, 2021 5:23 pm

בברכה המשולשת כתב:
פרנקל תאומים כתב:

מבחינה חינוכית תורנית, האם זה נכון ובריא שנערים בגילאי העשרה יעסיקו את ראשם, רגשת לבבם, מרצם ורוחם, במאבקים, הקמת מאחזים, חתול ועכבר עם שוטרים וכיו''ב, תחת להיות ספונים על ספסל תלמודם בכל רמ''ח ושס''ה דידם?

כבר כתבתי כאן בעבר את שמעיד רי''ל פישמן-מיימון ב''שרי המאה'' שבהיותו בן ישיבה החל להרבות פעליו לציונות, והנה בהזדמנות כל שהיא פגש בהגר"ש מוהליבר זצ"ל ונכנס אליו, להפתעתו הגר''ש מוהליבר הפציר בו לחדול מפעילותו ולשוב לבית המדרש, באומרו "אמנם יודע אני כי בכמה ישיבות ישנם מתנגדים לחיבת ציון ויש לחשוש כי תיכווה בגחלתם, אבל תורה קודמת לכל".

כבוד הרה"ג פ"ת שליט"א,

לפי מידת היכרותי, לא כל נער מסוגל להיות בכל שלב בחייו ספון על ספסל תלמודו בכל רמ"ח ושס"ה.
(זה כמובן לא אומר שהוא לא מרגיש זיקה לאחיו העוסקים שעולם המעשה. כל אחד ותפקידו, ומי שמסוגל לעסוק רק בתורה אסור לו לפנות לעיסוקים אחרים, גם עיסוקי מצווה חשובים)

כמה סיפורים:

א. הכרתי לפני עשור נער אחד, שהיה ממקימי גבעה אחת. הוא היה ישן בגבעה (במבנה של הנערים. הייתה שם גם משפחה צעירה, עם בית בחלק אחר של הגבעה), קם לתפילת ותיקין שם, ואז פנה ללימודו המסודר בכיתה ח' בת"ת שביישוב סמוך. וחזר לגבעה ללילה.
אביו שליט"א, ששימש הרבה שנים כמחנך במוסד תורני לנוער מתמודד, אמר לי שכך הנער מוציא את המרץ והלהט בצורה הכי קדושה, ולומד הרבה יותר טוב ביום.

ב. לפני מספר שנים, היה בחור (אחר) בן 18-19 שהיה מגיע ללמוד איתי בחברותא פעמיים שלוש בשבוע. הוא למד בצורה רצינית בישיבה אחרת, והיה מגיע אלינו ללמוד איתי לבקשת אביו שליט"א (שהוא חבר יקר שלי). הבחור היה מאוד פעיל בענייני גבעות לפני זה (בהסכמת אביו ובעידודו, והוא היה מתייעץ איתו כסדר על כל העניינים). כשהוא נכנס לישיבה הוא פשוט התחיל ללמוד בהתמדה. הוא סיפר לי שבצעירותו הוא לא היה מסוגל לשבת ללמוד, ובזכות העיסוק הקדוש בענייני גבעות הוא מסוגל ללמוד עכשיו.

ג. יש לי חבר יקר נ"י (שצעיר ממני בכמה שנים), שעוסק כבר כמה שנים בענייני נוער מנותק ונוער מתמודד, והרבה יקר הוציא מזולל. הוא סיפר לי שבזמנו הוא היה במחזור הראשון של מוסד תורני לנוער מתמודד (יעויין סעיף א' לעיל), והיה שם צוות של רבנים צדיקים שלא כ"כ הסתדרו עם הנערים. הוא סיפר לי בבושה על כל הצרות שהם עשו לרבנים. בשלב מסויים, הוא וחבירו ביקשו מראש המוסד הנ"ל (הגאון רבי ... שליט"א) ללכת ללמוד בישיב"ג, לא רחוק מהמוסד הנ"ל. הוא הסכים. הם שרדו שם זמן קצר, ופשוט הקימו גבעה (נושא היה אז בחיתוליו, יחסית). עיסוק זה יישב את דעתם, וכיום הוא וחבירו בעלי משפחות, ירא"ש, מדקדקים במצוות, וזוכים להמשיך לעסוק ביישוב הארץ ובעזרה לנוער בד בבד. הוא הוסיף וסיפר שבהיותו נער, השב"כ רדף אותו ואת חבירו כדי שיפרקו את הגבעה, בכל האמצעים (חוץ מרצח. זה עוד לא עשו אז) והוא המשיך לעסוק במצוה למרות הכל.

(המשך בעז"ה יבוא)

כמה אחוזים מכלל נוער הגבעות לדורותיו מייצגים 3 האנשים כאן?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 6:56 pm

הסקרן_הקטן כתב:
בברכה המשולשת כתב:
פרנקל תאומים כתב:

כבוד הרה"ג פ"ת שליט"א,

כמה סיפורים:

(המשך בעז"ה יבוא)

כמה אחוזים מכלל נוער הגבעות לדורותיו מייצגים 3 האנשים כאן?

אינני יודע לכמת זאת.
למיטב ידיעתי, בעבר (בדור שלי, אני בן 45) רוב (אולי רוב מכריע) של מי שעסק בענייני גבעות היה יותר דומה ליהודי שבסיפור השלישי. (כמובן, שאינני כולל בזה את הרבנים שהיו ת"ח כבר בתור נערי גבעות ובהחלט יש).
בין הצעירים יותר, לפי מה שאני רואה בעצמי יש הרבה מהסוג של היהודי השני, ולפי מה שאני שומע ממקומות אחרים יש בהחלט גם הרבה מהסוג של היהודי הראשון. (אם כי בהחלט עדיין יש הרבה מהיהודי שבסיפור השלישי).

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' ינואר 03, 2021 8:31 pm

בברכה המשולשת כתב:
שהרי, כידוע, הערבים הם שיות תמימות שלא עשו דבר, ורק מעשים נוראיים של נוער הגבעות מולם גורמים להם לנקום ביהודים...
ואף פעם לא עשו הערבים השלווים ליהודים דבר, עד שבאו נוער הגבעות ועוררו מלחמות איתם...

איש לא חושב כך. אבל כאשר רכבים עוברים במקרה בהפגנה בירושלים, והמשטרה הלכה לה, ומזהים כי הנהג הוא ערבי, הרי שרוגמים אותם באבנים עד כדי סכנת מוות, בלי ספק שזה עלול לגרום לאותו נהג, לו או לאביו או אחיו או בנו או דודו, או סתם ערבי שמתוודע לזה, לנקום בסתם יהודי, ה"י.

הנה הסרטה שקיבלתי (שינתי את הסיומת כדי שיהיה אפשר להעלות לפורום, צריך לשנות את הסיומת ל: mp4).
(רודף?)
קבצים מצורפים
בר אילן-נוער הגבעות השבוע.pdf
(1.32 MiB) הורד 134 פעמים

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 8:41 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:
בברכה המשולשת כתב:

איש לא חושב כך. אבל כאשר רכבים עוברים במקרה בהפגנה בירושלים, והמשטרה הלכה לה, ומזהים כי הנהג הוא ערבי, הרי שרוגמים אותם באבנים עד כדי סכנת מוות, בלי ספק שזה עלול לגרום לאותו נהג, לו או לאביו או אחיו או בנו או דודו, או סתם ערבי שמתוודע לזה, לנקום בסתם יהודי, ה"י.

הנה הסרטה שקיבלתי (שינתי את הסיומת כדי שיהיה אפשר להעלות לפורום, צריך לשנות את הסיומת ל: mp4).
(רודף?)

כמו שכתבתי, אין שום קשר בין מה (שאולי מישהו פעם עושה) לערבי כלשהו, לבין פיגועים רח"ל.
הם ימש"ו עושים זאת בלי קשר לשום דבר.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' ינואר 03, 2021 8:47 pm

בברכה המשולשת כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:
בברכה המשולשת כתב:

(רודף?)

כמו שכתבתי, אין שום קשר בין מה (שאולי מישהו פעם עושה) לערבי כלשהו, לבין פיגועים רח"ל.

קשה להאמין שאתה באמת חושב מה שאתה כותב.
האם לדעתך ערבי שיהודים הרגו את אחיו או את אביו לא ירצה לנקום את דמו הרבה יותר מכל אחד אחר???
קצת הגיון בבקשה!

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' ינואר 03, 2021 8:47 pm

בברכה המשולשת כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:
בברכה המשולשת כתב:

(רודף?)

כמה מן סמיות העינים צריכים להגיד דבר כזה.
יש מנהיגים ערביים, והם יש להם חשבונות ועניינים, ומשתמשים במתאבדים וכדו' להשיג את יעדיהם. אבל הערבי הפשוט הוא איש פשוט כמו כולם. הם חונכו בתסכול וכעס נגד הישראלים, והגורם לזה הוא מה שעשו להם הישראלים ביחד עם החינוך הדואגת להגיד להם השכם והערב שהכל הוא אשמת הישראלים. אם לא היו לו הרבה קרובים בעלי מום או מתים מחמת התקפות הישראלים, היה מתעלם מהפרופוגנדה של המנהיגים. אמנם כאשר יש לו אחות נכה ע"י כדור ישראלי, ימצאו הפרופוגנדיסטים כר נרחב להפיץ את הבליהם, ואח"כ מוכן הלה לנדב כסף לטרור ואולי גם את גופו. השנאה הבוערת של הפלשתינאים היא הרבה יותר מכלל הערבים, ומסבה הנ"ל. נהג המונית של הסרטון, לעולם לא יסכים לשתף פעולה עם הצבא הישראלי אחרי טיפול כזה. ולפני כך, יש ה רבה משתפי פעולה מהצד שלהם, ומי אמר לך שהלה לא היה אחד מהם?
מי שחושב שאיש שראה איך שמזיקים אותו בעצמו אינו משנה את עמדתו, לקוי במשהו לא טוב.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 8:51 pm

איש גבעות כתב:
בברכה המשולשת כתב: כמו שכתבתי, אין שום קשר בין מה (שאולי מישהו פעם עושה) לערבי כלשהו, לבין פיגועים רח"ל.

קשה להאמין שאתה באמת חושב מה שאתה כותב.
האם לדעתך ערבי שיהודים הרגו את אחיו או את אביו לא ירצה לנקום את דמו הרבה יותר מכל אחד אחר???
קצת הגיון בבקשה!

זה פשוט לא נכון.
מה אעשה?
הם לא עובדים עם הגיון כזה.
(אמנם, יש להם בהחלט מושג של נקמת דם- אבל הוא מופנה כלפי מי שהרג ומשפחתו, ולא כלפי היהודים בכלל)

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 8:52 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:
בברכה המשולשת כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:
בברכה המשולשת כתב:

(רודף?)

כמה מן סמיות העינים צריכים להגיד דבר כזה.
יש מנהיגים ערביים, והם יש להם חשבונות ועניינים, ומשתמשים במתאבדים וכדו' להשיג את יעדיהם. אבל הערבי הפשוט הוא איש פשוט כמו כולם. הם חונכו בתסכול וכעס נגד הישראלים, והגורם לזה הוא מה שעשו להם הישראלים ביחד עם החינוך הדואגת להגיד להם השכם והערב שהכל הוא אשמת הישראלים. אם לא היו לו הרבה קרובים בעלי מום או מתים מחמת התקפות הישראלים, היה מתעלם מהפרופוגנדה של המנהיגים. אמנם כאשר יש לו אחות נכה ע"י כדור ישראלי, ימצאו הפרופוגנדיסטים כר נרחב להפיץ את הבליהם, ואח"כ מוכן הלה לנדב כסף לטרור ואולי גם את גופו. השנאה הבוערת של הפלשתינאים היא הרבה יותר מכלל הערבים, ומסבה הנ"ל. נהג המונית של הסרטון, לעולם לא יסכים לשתף פעולה עם הצבא הישראלי אחרי טיפול כזה. ולפני כך, יש ה רבה משתפי פעולה מהצד שלהם, ומי אמר לך שהלה לא היה אחד מהם?
מי שחושב שאיש שראה איך שמזיקים אותו בעצמו אינו משנה את עמדתו, לקוי במשהו לא טוב.

כאמור, זה פשוט לא נכון.
ערבים לא חושבים ככה ולא פועלים ככה.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' ינואר 03, 2021 8:53 pm

אכן, ע"י אמונות טפלות כאלה מחנכים את הנוער. וכדי בזיון וקצף.

און כמו הכלל 'ווי עס קריסטעלט זיך, אזוי אידעלט זיך', אני מקווה שלא הושפעו הישראלים המתגוררים בין הערביים מקליפה זו.

יש פה שאלות פשוטות:
האם יש ערבים משתפי פעולה עם הישראלים?
האם ערבי זו ימשיך לשתף פעולה אחרי התנהגות הנוער שבסרטון?

ובעיקר, האם אתה מצדיק את פעולות הבחורים ההם נגד נהג המונית? (אני לא מכיר את הרקע של הסרטון, אבל בהנחה שאין זה אלא צעקה אחת 'ערבי', שהתיר להם לעשות את מה שעשו).
נערך לאחרונה על ידי ליטוואק פון בודאפעסט ב א' ינואר 03, 2021 8:57 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 8:55 pm

הרב לפ"ב שליט"א,
נדמה לי שמיצינו את הדיון.
כתר"ה חושב שזה אמונות טפלות, ואני יודע אחרת.

בברכת כהנים באהבה,

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' ינואר 03, 2021 9:00 pm

בסדר, אתה 'יודע' אחרת. נו נו, אבל בבקשה שלא לקוות מאנשים מבחוץ להצטרף להאמונות הטפלות האלה, וגם לא לרכוש אהדה לאלו שדוגלים באמונות כאלה, בפרט שאינם בנויים על פי תורה כלל.

מ"מ עיקר הענין הוא מה שעושים לנוער כאלה, שמחנכים אותם להיות אגרופיהם אלהיהם, דבר שא"א לסלוח. במקום לעשות דברים פרועים בישיבה, תוציא את הפרעות שלך על ערבים, וכדי בזיון וקצף.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' ינואר 03, 2021 9:07 pm

בברכה המשולשת כתב:כמו שכתבתי, אין שום קשר בין מה (שאולי מישהו פעם עושה) לערבי כלשהו, לבין פיגועים רח"ל.

זה שיש שעושים פיגועים בלי קשר, אלא מפני שנאתם לישראל, זה לא אומר שאין סיבות שגורמות לריבוי השנאה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 9:21 pm

דרופתקי דאורייתא כתב:
בברכה המשולשת כתב:כמו שכתבתי, אין שום קשר בין מה (שאולי מישהו פעם עושה) לערבי כלשהו, לבין פיגועים רח"ל.

זה שיש שעושים פיגועים בלי קשר, אלא מפני שנאתם לישראל, זה לא אומר שאין סיבות שגורמות לריבוי השנאה.

זה דווקא כן אומר
ונזכרתי בבדיחה- שלושה יהודים הולכים ברחוב ורואים מולם שני גויים. אומר אחד היהודים: מה נעשה? הם שנים ואנחנו לבד.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' ינואר 03, 2021 9:27 pm

בברכה המשולשת כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:

זה דווקא כן אומר
ונזכרתי בבדיחה- שלושה יהודים הולכים ברחוב ורואים מולם שני גויים. אומר אחד היהודים: מה נעשה? הם שנים ואנחנו לבד.

איך זה אומר?

כלומר: לו היית (בהנחה שלא היית) בקטע המתועד לעיל, היית מצטרף גם לסקילת הערבים בבר אילן?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' ינואר 03, 2021 9:29 pm

הרב ליטוואק, אתה פשוט לא מכיר את המצב מקרוב ולא מבין בכלל על מה מדובר.

אכן במבט אמריקאי כל המצב בארץ הוא מוזר ומשונה ולא נורמלי.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' ינואר 03, 2021 9:32 pm

דרומי כתב:הרב ליטוואק, אתה פשוט לא מכיר את המצב מקרוב ולא מבין בכלל על מה מדובר.

אני מודה לזה במאה אחוז. אני לא יודע באמת מה עושים נערי הגבעות, מי הם מנהיגיהם ומה הם אוחזים באמת. אני מגיב אך ורק לדברי בברכה המשולשת, איך שהוא מסביר את המצב. אם אכן הוא יכול להצדיק מעשים פרועים כמו הסרטון שהעלו, הבעיא היא אתו ולא עם הנערים. הגישה זו לערבים היא אמונה טפלה, בלתי שום בסיס תורנית, אקדמית, רפואית או פסיכולוגית.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 9:33 pm

דרופתקי דאורייתא כתב: איך זה אומר?

כלומר: לו היית (בהנחה שלא היית) בקטע המתועד לעיל, היית מצטרף גם לסקילת הערבים בבר אילן?

א. לא הייתי שם (אני מתנגד עקרונית להפגנות מאז הגירוש בתשס"ה, וגם לפני כן לא תליתי בהן תקוות רבות מדי, מאז ההפגנות נגד אסון אוסלו)
ב. אני נגד זריקת אבנים (היא לא תורמת שום דבר והיא כרוכה בהרבה ביטול תורה ותפילה ובסיכון לעינויים. חבל להסתכן בזה ללא שום תועלת). [בהנחה שבאמת הייתה זריקת אבנים, ולא מדובר בסילוף, מה שלא ברור כלל, ואדרבה]
ג. ולגבי מה שכתבתי לעיל- אין שום קשר בין מעשים שלנו לשנאה שלהם. מה שבידינו לעשות זה פשוט לעמוד מולם בצורה איתנה מתוך אמונה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 03, 2021 9:35 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:
דרומי כתב:הרב ליטוואק, אתה פשוט לא מכיר את המצב מקרוב ולא מבין בכלל על מה מדובר.

אני מודה לזה במאה אחוז. אני לא יודע באמת מה עושים נערי הגבעות, מי הם מנהיגיהם ומה הם אוחזים באמת. אני מגיב אך ורק לדברי בברכה המשולשת, איך שהוא מסביר את המצב. אם אכן הוא יכול להצדיק מעשים פרועים כמו הסרטון שהעלו, הבעיא היא אתו ולא עם הנערים. הגישה זו לערבים היא אמונה טפלה, בלתי שום בסיס תורנית, אקדמית, רפואית או פסיכולוגית.

לא ראיתי את הסרטון, ולא הצדקתי שום מעשים פרועים.
פשוט הבהרתי ששנאת הערבים ימש"ו לא קשורה למעשים שעושים יהודים.
לא אמרתי שבאמת יש מעשים שעושים יהודים.
ככל שידוע לי מדובר בעלילה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' ינואר 03, 2021 10:53 pm

בברכה המשולשת כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:
בברכה המשולשת כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:

זה לא נכון.

בדיוק כך, ההבדל הוא בכמות האלימות המופעלת כנגדם.
האלימות המופעלת כנגדם היא ביטוי להתנגדות החריפה של השלטון (ולצערי גם של רוב הציבור) לצעדיהם.
בעוד ראשית המתיישבים אף שלא המתינו לאישורים רשמיים, בכל זאת שמרו על הידברות, לא "שברו כלים" מול הממשלה, ונזהרו ממעשים שיש להם התנגדות חריפה מידי.

על עניין ה-"רוב" כבר התייחסתי (בפשטות, "רוב" הציבור לא מתעניין בזה לכאן או לכאן).
בעניין היחס לתגובת השלטון, היו דעות חלוקות בהתיישבות מעיקרא ועד היום.

מעין המחלוקת שהיתה בין ''ההגנה'' ל''אצ''ל''..
או בין האצ''ל ללח''י...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' ינואר 03, 2021 10:57 pm

נוטר הכרמים כתב:ח"כ הרב יצחק פינדרוס מדגל התורה השתתף ונאם בהפגנה על המאורע הנ"ל.
מעניין מאוד אם זה היה בשליחות מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א...

די, מספיק כבר. כאן לא הבמה לחפירות העיתון וגרדניו. לא בכל אשכול חייבים לדחוף.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' ינואר 03, 2021 11:05 pm

פרנקל תאומים כתב:
נוטר הכרמים כתב:ח"כ הרב יצחק פינדרוס מדגל התורה השתתף ונאם בהפגנה על המאורע הנ"ל.

נא לא לסתום פיות.
כאן התקיים דיון בדיוק על היחס הראוי לנוער הגבעות וגם להפגנות בעבורם.
(התקושש וקוש.
אתה יכול להמשיך לבקש להעתיר בתפילה על ר' עזריאל...).

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' ינואר 03, 2021 11:10 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:יש לנו ערבות עבור כל יהודי בעולם . . אנחנו דואגים שלא יגדל דור של פראי אדם אשר אגרופיהם א־להיהם.
כבר כתבתי:
לבי במערב כתב:לפענ"ד נראה, שכמה מן החו"ר דהכא התבלבלו במקצת.
אין בידינו להתוות את דרכיהם של אותם נערים (וגם לא נראה כי יש רב כלשהו שהדברים תחת אחריותו), וּמִשֶׁכָּךְ - אין לנו לדון אלא כפי תוצאות־המעשים, ולא אודות הראוי להיות.

[אך, לפו"ר, מר מכוון לענין אחר (יעוי' בתגובות האחרונות... וד"ל), אלא שמצא כאן מקום לגבות חובו בדרך רמיזה מבלי חשש; ובזה אין מלתי אמורה מעיקרא].

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' ינואר 03, 2021 11:17 pm

נוטר הכרמים כתב:
פרנקל תאומים כתב:

נא לא לסתום פיות.
כאן התקיים דיון בדיוק על היחס הראוי לנוער הגבעות וגם להפגנות בעבורם.
(התקושש וקוש.
אתה יכול להמשיך לבקש להעתיר בתפילה על ר' עזריאל...).

בכל אשכול אתה דוחף את דגל/עץ יתד/הפלס, ממש בלתי נלאה. שתהיה לי בריא כמובן.
הבעיה היא שאם משיבים לך על הגירודים אתה בסוף מתקצף ומזדעק כקוזק נגזל. שתהיה לי בריא, שוב פעם.

לגבי ש''ב המתוק עדין הנפש האהוב על כל קהילתו (חרף ההזדהות המסויימת של השנים האחרונות) הג''ר עזריאל שליט''א, אשמח לשמוע עדכונים, (כשם ששמחתי בשעתו לשמוע עדכונים על הרגשתו הטובה של גיסו הגדול שליט''א).

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 66 אורחים