מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כשרות רבנות - האמנם?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
עני בן פחמא

כשרות רבנות - האמנם?

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ג' ספטמבר 28, 2021 11:43 pm

ידוע שבציבור החרדי כשרות רבנות היא כמאן דליתא או במקרה הטוב כשר בדיעבד ושעה"ד במאכלים פרווה.

דא עקא, שיוצא לי לשמוע כמה וכמה פעמים מאנשים יראי שמים שאמנם אינם בוגרי ישיבה ואינם לבושים בכובע וחליפה שכל הבד"צים הכל זה רק כסף, אין שום הבדל בין הרבנות לבד"ץ, אני הייתי בבית המטבחיים וראיתי את המשגיחים של הרבנות בודקים טוב את הריאות בניפוח והמשגיחים של הבד"ץ נותנים להם את החותמת (ציטוט ששמעתי בחג), רבנות חלק זה יותר טוב מכל הבד"צים.

אז מה באמת הפשט? הרי מסתבר שרוב הציבור החרדי יודע היטב, שהרי רבים מהם משגיחי כשרות, והדברים נבדקים, אך בכל זאת השמועות הללו לא מועטות, וכן יצא לי לשמוע מאחד האחראים (ירא שמים) בכשרות רבנות באחת הערים שרבנות חלק יותר טוב מבד"ץ חלק?

אתמהה?

יבנה

Re: כשרות רבנות - האמנם?

הודעהעל ידי יבנה » ג' ספטמבר 28, 2021 11:56 pm

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ד' ספטמבר 29, 2021 11:30 am

קח דוגמא לגבי שחיטת עופות

בבד"צים הליין הוא 12 עופות לדקה ברבנויות - משתנה לפי האזור - בין 18 - 21 עופות לדקה.

בבדצי"ם מורידים את הלולים אחד אחד, מחשש נפולה, ברבנות מורידים בשפיכה ממשאית. יש מקומות שבשנים האחרונות שופר. כך גם בדיקת הסכינים, צומת הגידין ועוד כמה פרטים שתוכל לראות בקלות.

להגיד שכל ההבדל הוא רק כסף, זה לא הכי חכם.

אבל כמו שציינתי בעבר, חותמות כמו חתם סופר שאנשיה הם אנונימיים ואין הציבור יודע מי מנהל ומי מפקח שם, הם אכן יכולות לענות על הקטגוריה הזו.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ד' ספטמבר 29, 2021 11:57 am

אבני גזית כתב:קח דוגמא לגבי שחיטת עופות
בבד"צים הליין הוא 12 עופות לדקה ברבנויות - משתנה לפי האזור - בין 18 - 21 עופות לדקה.
בבדצי"ם מורידים את הלולים אחד אחד, מחשש נפולה, ברבנות מורידים בשפיכה ממשאית. יש מקומות שבשנים האחרונות שופר. כך גם בדיקת הסכינים, צומת הגידין ועוד כמה פרטים שתוכל לראות בקלות.

התיאור שרשמת הוא גם על רבנות מהדרין או רק רגילה ואם על רגילה האם ידוע מה המצב במהדרין?

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ד' ספטמבר 29, 2021 5:51 pm

להגיד שכל ההבדל הוא רק כסף, זה לא הכי חכם.

אבל כמו שציינתי בעבר, חותמות כמו חתם סופר שאנשיה הם אנונימיים ואין הציבור יודע מי מנהל ומי מפקח שם, הם אכן יכולות לענות על הקטגוריה הזו.

כל הדברים שציינת הם בגדר רצויים, ואם אכן אני ואתה היינו אחראים על השחיטה סביר להניח שכך היינו עושים, אבל כשאתה בא לחנות וזה מה שיש או בא לחבר שאוכל רבנות לא בהכרח שיש בזה סרך איסור.

כיום נזדמן לי להיות באולם בכשרות רבנות וראיתי את המלצרים מניחים על השולחנות כוסות חדשים מהקרטונים שאין סיכוי שהוטבלו אי פעם, ולא ראיתי ציון של יוצר בארץ וכד', ואכן במסעדות וכד' שיש משגיח שיראת שמים שלו לפעמים בינונית ומטה אכן אני מסכים שיש הבדל משמעותי, ואיך תפקח שלא יביאו פתאום בשר ממקומות אחרים וכד', אם כי כיום קשה יחסית להשיג בשר לא כשר, אבל עכ"פ בישולי עכו"ם חיתוך כבד הפרשת חלה ועוד'.

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ד' ספטמבר 29, 2021 6:42 pm

עני בן פחמא כתב:כיום נזדמן לי להיות באולם בכשרות רבנות וראיתי את המלצרים מניחים על השולחנות כוסות חדשים מהקרטונים שאין סיכוי שהוטבלו אי פעם, ולא ראיתי ציון של יוצר בארץ וכד', ואכן במסעדות וכד' שיש משגיח שיראת שמים שלו לפעמים בינונית ומטה אכן אני מסכים שיש הבדל משמעותי, ואיך תפקח שלא יביאו פתאום בשר ממקומות אחרים וכד', אם כי כיום קשה יחסית להשיג בשר לא כשר, אבל עכ"פ בישולי עכו"ם חיתוך כבד הפרשת חלה ועוד'.

מסתמא כת"ר יודע שכלים של בתי מלון ומסעדות יש הפוטרים אותם מטבילה משום שהם נידונים ככלים העומדים לסחורה.

באג2000

הודעהעל ידי באג2000 » ד' ספטמבר 29, 2021 9:29 pm

עני בן פחמא כתב:ידוע שבציבור החרדי כשרות רבנות היא כמאן דליתא או במקרה הטוב כשר בדיעבד ושעה"ד במאכלים פרווה.

דא עקא, שיוצא לי לשמוע כמה וכמה פעמים מאנשים יראי שמים שאמנם אינם בוגרי ישיבה ואינם לבושים בכובע וחליפה שכל הבד"צים הכל זה רק כסף, אין שום הבדל בין הרבנות לבד"ץ, אני הייתי בבית המטבחיים וראיתי את המשגיחים של הרבנות בודקים טוב את הריאות בניפוח והמשגיחים של הבד"ץ נותנים להם את החותמת (ציטוט ששמעתי בחג), רבנות חלק זה יותר טוב מכל הבד"צים.

אז מה באמת הפשט? הרי מסתבר שרוב הציבור החרדי יודע היטב, שהרי רבים מהם משגיחי כשרות, והדברים נבדקים, אך בכל זאת השמועות הללו לא מועטות, וכן יצא לי לשמוע מאחד האחראים (ירא שמים) בכשרות רבנות באחת הערים שרבנות חלק יותר טוב מבד"ץ חלק?

אתמהה?

ככל הידוע לי בשחיטה של בקר בלבד הרבנות מחמירה כמו שאר הבדצים.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' ספטמבר 29, 2021 11:41 pm

נוריאל עזרא כתב:

התיאור שרשמת הוא גם על רבנות מהדרין או רק רגילה ואם על רגילה האם ידוע מה המצב במהדרין?

למיטב ידיעתי - לא קיים הכשר "רבנות לא מהדרין" בשחיטת עופות, אלא כולם קוראים לעצמם "מהדרין", יש מהדרים יותר ויש פחות.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' ספטמבר 30, 2021 12:10 am

עזריאל ברגר כתב:למיטב ידיעתי - לא קיים הכשר "רבנות לא מהדרין" בשחיטת עופות, אלא כולם קוראים לעצמם "מהדרין", יש מהדרים יותר ויש פחות.

תודה, לא ידעתי.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' ספטמבר 30, 2021 12:13 am

שו"ר מה שכתוב בכושרות:
חשוב לציין שבנוהלי הכשרות של הרבנות הראשית ישנן שלוש רמות של כשרות: 'כשר', 'כשר למהדרין', ו'חלק'. למרות זאת, על כל העופות בהכשר הרבנות תמיד מצוין: 'כשר למהדרין'.

https://www.kosharot.co.il/index2.php?id=59572&lang=HEB

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 300 אורחים