מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פיל בחנות חרסינה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
שומע ומשמיע

Re: פיל בחנות חרסינה

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' אוקטובר 07, 2020 10:15 am

האמירות פה כמו פיל עוור שלא רואה איפה המדפים ואיפה המעברים.
הטענות על פגיעות נפשיות ידועות ונידונות בכל המדינה, אלא בעלזא למשל עד היום הכחישו הכל ואמרו שהם שומרים על ההוראות וטענו לרדיפות נעבעך.
הנושא הוא ההתעלמות והבעיטה במדינה ולא דווקא במדינה אלא ברוב אזרחי ישראל שמרגישים כך כיום, ואח"כ יתבכיינו ש'רודפים אותנו'.
מי שרוצה להיות עצמאי גם בנושא הבריאות שיצהיר על כך בפירוש, וינהל שיח גם עם מערכת הבריאות שהוא נסמך עליה לחלוטין בכל עת ובכל שעה.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 10:17 am

שומע ומשמיע כתב:
אור עולם כתב:
אש משמים כתב:לכל ההמומים. לתשומת ליבכם.
המשטרה הגיעה אמש (שלישי) לאכוף את הגבלות הקורונה בבית כנסת שהיה פתוח בעיר מודיעין עילית. למקום הגיעו מאות מתושבי בהעיר, מאנשי 'הפ-- ה-------', וביקשו שהמשטרה תעזוב את המקום.

במקום התפתחה מהומה גדולה, במהלכה המשטרה הותקפה באבנים זיקוקים וחפצים שהושלכו לעבר הכוח. שבעה חשודים נעצרו והועברו לחקירה. במשטרה ציינו כי ארבעה שוטרים נפצעו בתקרית, שתי שוטרות פונו לטיפול רפואי בבית החולים.

להפגין בצורה אלימה כ"כ שיש בה כדי להמית זה בסדר? מזה אף אחד כבר לא המום. מוזר.

חבל מאד שאתה מקבל כאמת ברורה את דברי המשטרה שכבר הוחזקה לכפרנית. דאג נא להשיג תיעודים מהמקום והשווה את חומרת פציעות השוטרות לפציעות המפגינים, ואז תחזור לדבר על אלימות.

אשרינו שבני תורה שתורתם אומנותם רבים עם שוטרי שטח מי נתן יותר מכות.

אבאיר - איני מגן על ההפגנות, ודעת רבותי שליט"א אינה נוחה מהן מאד מאד!!!
אני רק מגן על האמת, ומשתדל להתרחק מהכיעור המתגלה בכל פעם שהמפגינים אינם מהפלג שלנו - מייד שמחה וששון עם כל מכה שהם חוטפים, ואפ' היו מקרים שבכירים מסוימים דרבנו את השוטרים לנהוג באלימות כלפי הצד השני ואכמ"ל.
נראה לי שיותר נכון לומר שאנו מזדהים עם המטרה ולא עם הדרך. אבל לצערי השנאה לאחינו שאינם חושבים בדיוק כמונו מעוורת את העיניים ואוטמת את השכל הישר, וחלק מזה מתבטא בציטוט הודעות דוברות של המשטרה כאילו הם אמת לאמיתה בלי שום בדיקה אחריהם.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 10:19 am

שומע ומשמיע כתב:האמירות פה כמו פיל עוור שלא רואה איפה המדפים ואיפה המעברים.
הטענות על פגיעות נפשיות ידועות ונידונות בכל המדינה, אלא בעלזא למשל עד היום הכחישו הכל ואמרו שהם שומרים על ההוראות וטענו לרדיפות נעבעך.

אפשר דוגמאות בבקשה?

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' אוקטובר 07, 2020 10:20 am

איזה דוגמאות? הלא הוא פזור בכל ראיון של אייכלר/דובר אחר, קחנו משם.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 10:22 am

שומע ומשמיע כתב:הנושא הוא ההתעלמות והבעיטה במדינה ולא דווקא במדינה אלא ברוב אזרחי ישראל שמרגישים כך כיום, ואח"כ יתבכיינו ש'רודפים אותנו'.
מי שרוצה להיות עצמאי גם בנושא הבריאות שיצהיר על כך בפירוש, וינהל שיח גם עם מערכת הבריאות שהוא נסמך עליה לחלוטין בכל עת ובכל שעה.

אתה צודק שזהו נושא האשכול המקורי, אך שא נא עיניך וראה כמה אחורה כבר אין הדיון עוסק בטענות אלו אלא בהשמצות נגד כל מי שמעיז לחשוב אחרת. אגב, אני אישית נכנסתי לנושא רק ברגע שסטה מנושא המקורי, כי את דעותי בעניין היחס למדינה ולחילונים לא ראיתי לנכון להביע כאן, אלא רק על היחס של חרדים לחרדים.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 10:23 am

שומע ומשמיע כתב:איזה דוגמאות? הלא הוא פזור בכל ראיון של אייכלר/דובר אחר, קחנו משם.

כיוון שב"ה אני עסוק מדי בשביל לעקוב אחרי מבחר פניניו והגיגיו של אייכלר, ומכיוון שהיה נשמע מדבריך שאתה בקיא בעניין, חשבתי אולי תוכל להביא לי דוגמאות או מ"מ.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' אוקטובר 07, 2020 10:25 am

אור עולם כתב:
הרואה כתב:
אור עולם כתב:
הרואה כתב:
אור עולם כתב:
הרואה כתב:לפני שנה הנסיונות של שפיכות דמים נשמעו לנו כל כך רחוקים...
במקביל לתורה התפתחה חרדיות (שפה, מוסיקה, קוד לבוש, סדר יום, תרבות פנאי).
וכמו כל ערך נכרי, גם זה בתחילתו לא מפריע, רחר כך נוגס קצת, עד שאחרי דור וחצי עומדים על כף המאזניים החרדיות לעומת ההשמרות מאביזרייהו דשפיכות דמים, והעיקר הזהרו בגחלתן ודעביד כמר וכו'.
והאמת והשלום והרוצחים אהבו.
אף בחור לא נשר בגלל מסכה, ולא בגלל 2 מטר, נא לא לבלבל את המח.

הישיבות והת"תים חייבים להמשיך תוך הקפדה מקסימלית קפסולות וכו', לגבי תפילות במניין יש לדון, אבל מי התיר טישים, שמחות בית הושאבה, תפילות במניינים ענקיים באריכות ובצפיפות, וכו'?!
ידינו לא שפכה את הדם הזה - שלא ראינו ופטרנו בלא מזון ובלא לויה. מכאן שאם ראו ופטרוהו - ידיהם כן שפכו את הדם הזה רח"ל. וזה עוד א. בשב ואל תעשה ב. על אדם שלא ביקש עזרה ג. יתכן שאין לו צורך בה.
על הרעים חרה אפי - כד רגיז רעיא על ענא וכו', שנלחמים בשוטרים במקום להלחם ברוצחים, ומרוב גאוותם לא שבים לאחור ואומרים טעינו, גם כשמקורביהם מתים בזה אחר זה.
רוב ככל הת"ח מכל החוגים תומכים בהשמרות ככל האפשר מי יותר ומי עוד יותר, וכנגדם עומדים אנשים שמה שהם עשו כדי להיות כ"ק זה בעיקר להיולד, מכאן הדרך סלולה להחיות ולהמית.

א. אבוהון דכולהו בעיות ב"חרדיות" שהתפתחה הוא חוסר היכולת לשמוע עמדה של מישהו אחר, אפ' לא של גדול אחר. מייד חובה לבטלו ולהשפילו, ולכנות אותו ואת ההולכים לאורו "רוצחים" ושלל כינויים כיוצ"ב.
ב. בחורים לא נושרים בגלל מסיכה, אבל כן בגלל יותר מחצי שנה בבית. (ואכמ"ל בפשע של ההתעלמות המוחלטת מכל מי שאינו מתאים למתווה הקפסולות, ואגב - זה "חרדיות" קלאסית של בניית תבנית והתעלמות מכל מי שלא מתאים לה).
ג. כל הטענות על מה צריך להקפיד ועל מה לא - כואבות לי מאד, וכבר כתבתי ע"ז במקו"א (באשכול על קיצור התפילות) ואכמ"ל.
ד. "ידינו לא שפכו..." ועדיין אינם "רוצחים", ומ"מ אם באנו לדון בטענה זו, קול דמי כמה אנשים שאני מכיר שנשפך דמם בעקבות התעלמות מוחלטת של הממסד החרדי על כל שלוחותיו ממצוקותיהם בשל שיקולים של נראות וחרדיות זועקים אלי מן האדמה...
ה. כד רגיז רעיא וכו'. כל אחד יגיד א"ז על מי שהוא חושב, לכן אי"ז טיעון כלל. (ואגב, באופן כללי, דבר נחמד ע"ז נמצא ב"דרושי וחידושי רעק"א על התורה" על הפסוק "והיית משוגע ממראה עינך..." קחנו משם).
ו. כמובן, האדמו"רים אינם ת"ח, רבני פלגים שונים הם ת"ח אבל סתם לא מעניינים, ורק הרבנים שלי הם ת"חים + יודעים את כל הנתונים + יודעים איך להכריע.
ובכלל - תופעת אדמו"רות ודברי נביאות אצל רבני הליטאים - מאן דכר שמיה... וגם מקורביהם באמת לא נדבקים כלל... הצחקתני.

תקרא בהודעתי שציטטת, עניתי שם כבר מלכתחילה על הערותיך, מלבד הטחת האשמות בסגנון 'ואתה בכלל וגו', שעל זה לא אענה לך גם עכשיו.

רואה יקר,
ראשית, בניגוד לדבריך הזועמים - אין בכל דברי משפט בסגנון "ואתה בכלל", וכהמשך לדברי הרב השומע ולא רק משמיע - אין שם שום חשבון מי יותר ת"ח או "אתה בעצמך". אם יש - אשמח שתאמר לי היכן, ואחזור בי מייד.
בנוסף דברי הם סעיף אחר סעיף להגיב על דבריך, ולכן הטענה שכבר ענית ע"ז קודם משונה לי, היות ואני קצר רואי בצורה קיצונית, אשמח מאד אם תואיל בטובך לחוס עלי ולבאר לי את התשובות הגנוזות בדבריך מעיקרא. ובשביל להקל עליך, אתמצת את שאלותי:
א. היכן התמודדת עם טענתי בדבר הביטול המיידי של כל מי שחולק עליך?
ב. היכן התמודדת עם טענתי בדבר נשירת בחורים בעקבות השינויים בצורת הישיבות? (אפ' ראיתי ציטוט ממך בעניין לעיל)
ג. היכן התמודדת עם כאבי בדבר הוויתור המהיר על דברים שבקדושה?
ד. היכן הסברת מדוע ניתן לכנות "רוצחים" את מי שבמקסימום ולפי המחמירים עבר על "ידינו לא שפכו...", האם יש לזה מקור?
ה. היכן הוכחת למה דווקא הרבנים החושבים דלא כברניך הם המשכוכיות העיוורות ולא להפך?
ו. על דבריך בדבר האדמו"רים שאינם ת"ח כבר הורחב לעיל, ואיני רוצה לשוב ולהתייחס אליהם.

אשמח מאד לעזרתך בהבנת הדברים. תודה רבה מראש.

זה נשמע שלא מעניין אותך מה עניתי לך אלא רק היכן.
א. זו לא טענה עניינית, קשור יותר ל'ואתה בכלל'.
ב. כתבתי שהישיבות צריכות להמשיך בצורה זהירה ככל האפשר
ג. לא הבנתי שיש פה טענה הקשורה לדברי
ד. לא כיניתי אותם רוצחים, יחי החילוק הדק בין לקרוא להם רוצחים או שופכי דם, זה קשור גם לסוגיא של דיו לבא מן הדין...
ה. עובדה שהם גורמים למות, זו בדיוק הטענה שלי שכנראה בשבילך היא 'חידוש מופלג' ממש שאין בכחך לקלוט.
ו. לא כתבתי דבר כזה.
תמשיך להינות ולהגן על דעות המטורפים שדם יהודים קל בעיניהם מאירועים שונים, קוראים מדרשים על החורבן ולא מבינים כל מיני דברים, לא רצחו ישראל אלא להתיר להם טישים בפרהסיא.

כבוד הרב הרואה, לתחושתי לפחות יש כאן איזשהו קצר חריף בתקשורת.
ראשית - עד כמה שהבנת שכלי מגעת, מי שמעונין לדעת היכן הדברים נאמרו כבר עבר את השלב שמענין אותו לדעת מה נאמר, היינו דבבקשתי לראות איך ברוב חכמתך ועמק בינתך ענית על טענותי עוד בטרם נשמעו כבר כלולה הבקשה לשמוע את תוכן דבריך ומוספת ע"ז הבקשה שתראני היכן נרמזו.
שנית - מכיוון שאתה חוזר ומשתמש בדברים שלא אמרתי ואפ' כביכול מצטט - "ואתה בכלל" - אני מבקש שוב שתראה היכן אמרתי כך או שתחזור בך מדבריך אלו.
וכעת לגוף דבריך:
א. לענ"ד הטענה בדבר אי היכולת לשמוע אחרים אין עניינה בגוף הוויכוח אלא היא מגלה את השורשים עליהם הוא צומח. ושוב - מהו ה"ואתה בכלל" שכ"כ התרגזת ממנו? היכן נכתב?
ב. נכון, כתבת שהישבות צריכות להמשיך וכו', אבל שכחת שכתבת שבחורים לא נשרו בגלל מסיכות ו2 מטר. אני סה"כ מנסה להבין האם יש לך מדיניות ושיטה להמציא דברים בשם אומרם ולענות ע"ז (כהמעשה הידוע באישה הפולניה ואכמ"ל). התייחס נא לטענות שהשמיע הגר"פ פרידמן ועוד, בדבר גרימת הנשירה ע"י סגירת הישיבות לזמן ארוך, וגם כשנפתחו לא התאימו לכולם. גם הבעלזערס לא טוענים שהנשירה היא בגלל מסיכות. ואמנם איני דוברם אבל ייתכן שאי עטיית מסיכות נובעת מחשש ללחץ נפשי וכטענת הגר"נ קופשיץ.
ג. אתה כתבת "במקביל לתורה התפתחה חרדיות... עד שאחרי דור וחצי עומדים על כף המאזניים החרדיות לעומת ההשמרות מאביזרייהו דשפיכות דמים, והעיקר הזהרו בגחלתן ודעביד כמר וכו'... הישיבות והת"תים חייבים להמשיך תוך הקפדה מקסימלית קפסולות וכו', לגבי תפילות במניין יש לדון, אבל מי התיר טישים, שמחות בית הושאבה, תפילות במניינים ענקיים באריכות ובצפיפות...". וע"ז טענתי - מהו הוויתור המהיר על דברים שבקדושה, וכמה הציבור היה שותק אם לא היו מוכרים שתייה מתוקה או כל מיני מותרות וכיוצ"ב בחנויות כי זא לא חיוני, האם גם אז היו מוותרים בקלות?
ד. "לא כיניתי אותם רוצחים" ובסו"ד "לא רצחו ישראל..."???
ה. עובדה שהם מצילים (לפחות לתפיסתם, ושוב נא לא לחזור ולומר שרק רבניך מבינים והם לא, ע"ז כבר דיברנו) את עולם התורה והישיבות, זו בדיוק הטענה שלי שכנראה בשבילך היא 'חידוש מופלג' ממש שאין בכחך לקלוט.
ו. "וכנגדם עומדים אנשים שמה שהם עשו כדי להיות כ"ק זה בעיקר להיולד". וכבר הסבירו לך שגם אם לא ממש התכוונת אבל דבריך נתפסו אצל המון העם הרדוד הקורא כאן את דבריך כפגיעה וזלזול באדמו"רים.
תמשיך להינות ולהגן על דעות השותקים (מקווה שלא מסכימים בשתיקה) אל מול אלו שמנהגי ישראל קלים בעיניהם מאירועים שונים (ראה"מ בפסח, גילה גמליאל, ראש השב"כ, בכירי המשטרה, יולי אדלשטיין, וכל אלו שעברו על ההנחיות)...
מקווה שהסברתי את עצמי.

אני מבין שלא נצא מזה,
במקום לגופו של עניין אתה דן אד הומינם, בצירוף כמה טכניקות של פרקליט השטן:
1. להחניף בהגזמה סרקסטית
2. להכנס לדקויות לא רלוונטיות בסגנון: 'בית הדין כתב שהוא מין ואפיקורוס. אבל מין זה דבר אחד ואפיקורוס זה משהו אחר' וכו'.
3. לבוא כצופה מהצד ש'נותן מקום' לשני הצדדים. והלא זה בדיוק הנידון האם יש כאן שני צדדים או לא. (וכמו (להבדיל בין סקילה ליהרג ואל יעבור...) בתחבורה ציבורית בשבת - אם יהיו אוטובוסים בערים חילוניות ולא בחרדיות זה לא פשרה אלא ניצחון מוחלט של החילונים כי זה בדיוק הויכוח האם איש הישר בעיניו או שיש תורה).
בברכת מועדים לשמחה ורפואה שלמה ושנזכה לואשיבה שופטיך כבראשונה וגו' ואחרי כן יקרא לך עיר הצדק וגו', ושה' ישיאנו את ברכת מועדיו בב"א.
אבל עד אז להשתדל לא לרצוח אם אפשר, בקשה לגיטימית אני חושב.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ד' אוקטובר 07, 2020 10:27 am

אור עולם כתב:
שומע ומשמיע כתב:איזה דוגמאות? הלא הוא פזור בכל ראיון של אייכלר/דובר אחר, קחנו משם.

כיוון שב"ה אני עסוק מדי בשביל לעקוב אחרי מבחר פניניו והגיגיו של אייכלר, ומכיוון שהיה נשמע מדבריך שאתה בקיא בעניין, חשבתי אולי תוכל להביא לי דוגמאות או מ"מ.

תעשה בגוגל חיפוש שכולל את המילים פרעה/סטאלין/אינקבזיציה/אנטישמיות/משטרה
תקבל תוצאה שכוללת את אייכלר

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ד' אוקטובר 07, 2020 10:38 am

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ד' אוקטובר 07, 2020 10:53 am

אור עולם כתב:
ארי שבחבורה כתב:
יושב הארץ כתב:בחדרי:
הגר"פ פרידמן, ראש הכוללים של בעלזא וראש ישיבת 'מבקשי השם' ללימוד תורת הנסתר מגולל בהתייחסות ראשונה ומפורטת בביטאון 'המחנה החרדי' על ההנהגה הייחודית בחצר חסידות בעלזא ביחס לנגיף הקורונה • "יש מצבים שבהם הפסוק 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם' לא קיים"

אנשים באים בטענה שבסופו של דבר כמה מאנ"ש נפטרו לבית עולמם. איך אפשר להתעלם מהנתון הזה? הגם שבקהילות אחרות אירע כך למרות ששמרו על ההוראות, אבל עדיין אנשים שואלים למה אנחנו לא מתייחסים לנושא אצלנו.

"ובאשר לטענות על נפטרים: אכן, זוהי מציאות כואבת מאוד. איש לא התעלם ממנה. איש לא ניסה להסתיר אותה. היא עובדה קיימת, ובכל מגיפה יש קרבנות, ובכל מקום לצערנו. הנגיף אינו מבחין בין דם לדם".

"אולם כאמור, מדובר כאן במלחמה רוחנית! ויש לנו כללים על פי התורה כיצד להתייחס אליה ומה חובתנו לעת כזאת".

"גם כאשר הולכים על פי ה', יש לצערנו לפעמים קרבנות, ומי לנו גדול מאדוננו דוד עבד ה', שיצא להילחם מלחמות ישראל בגויים, ושאל באורים ותומים לפני כן, ואף קיבל תשובה ברורה מהקב"ה שעליו לצאת למלחמה. ובכל זאת אנו מוצאים 'וייפול מן העם מעבדי דוד'. או במלחמה על צקלג בה שָׁבוּ את כל הנשים והילדים שהיו בעיר, עד שאומר הנביא 'וַתֵּצֶר לְדָוִד מְאֹד כִּי אָמְרוּ הָעָם לְסָקְלוֹ, כִּי מָרָה נֶפֶשׁ כָּל הָעָם אִישׁ עַל בָּנָיו וְעַל בְּנֹתָיו'...

אֵיכָה הָיְתָה לְזוֹנָה קִרְיָה נֶאֱמָנָה מְלֵאֲתִי מִשְׁפָּט צֶדֶק יָלִין בָּהּ וְעַתָּה מְרַצְּחִים

הוי זהיר...

פיקוח נפש דוחה...

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 11:01 am

הרואה כתב:
אור עולם כתב:
הרואה כתב:
אור עולם כתב:
הרואה כתב:
אור עולם כתב:
וכמו כל ערך נכרי, גם זה בתחילתו לא מפריע, רחר כך נוגס קצת, עד שאחרי דור וחצי עומדים על כף המאזניים החרדיות לעומת ההשמרות מאביזרייהו דשפיכות דמים, והעיקר הזהרו בגחלתן ודעביד כמר וכו'.

הישיבות והת"תים חייבים להמשיך תוך הקפדה מקסימלית קפסולות וכו', לגבי תפילות במניין יש לדון, אבל מי התיר טישים, שמחות בית הושאבה, תפילות במניינים ענקיים באריכות ובצפיפות, וכו'?!
ידינו לא שפכה את הדם הזה - שלא ראינו ופטרנו בלא מזון ובלא לויה. מכאן שאם ראו ופטרוהו - ידיהם כן שפכו את הדם הזה רח"ל. וזה עוד א. בשב ואל תעשה ב. על אדם שלא ביקש עזרה ג. יתכן שאין לו צורך בה.
על הרעים חרה אפי - כד רגיז רעיא על ענא וכו', שנלחמים בשוטרים במקום להלחם ברוצחים, ומרוב גאוותם לא שבים לאחור ואומרים טעינו, גם כשמקורביהם מתים בזה אחר זה.
רוב ככל הת"ח מכל החוגים תומכים בהשמרות ככל האפשר מי יותר ומי עוד יותר, וכנגדם עומדים אנשים שמה שהם עשו כדי להיות כ"ק זה בעיקר להיולד, מכאן הדרך סלולה להחיות ולהמית.

א. אבוהון דכולהו בעיות ב"חרדיות" שהתפתחה הוא חוסר היכולת לשמוע עמדה של מישהו אחר, אפ' לא של גדול אחר. מייד חובה לבטלו ולהשפילו, ולכנות אותו ואת ההולכים לאורו "רוצחים" ושלל כינויים כיוצ"ב.
ב. בחורים לא נושרים בגלל מסיכה, אבל כן בגלל יותר מחצי שנה בבית. (ואכמ"ל בפשע של ההתעלמות המוחלטת מכל מי שאינו מתאים למתווה הקפסולות, ואגב - זה "חרדיות" קלאסית של בניית תבנית והתעלמות מכל מי שלא מתאים לה).
ג. כל הטענות על מה צריך להקפיד ועל מה לא - כואבות לי מאד, וכבר כתבתי ע"ז במקו"א (באשכול על קיצור התפילות) ואכמ"ל.
ד. "ידינו לא שפכו..." ועדיין אינם "רוצחים", ומ"מ אם באנו לדון בטענה זו, קול דמי כמה אנשים שאני מכיר שנשפך דמם בעקבות התעלמות מוחלטת של הממסד החרדי על כל שלוחותיו ממצוקותיהם בשל שיקולים של נראות וחרדיות זועקים אלי מן האדמה...
ה. כד רגיז רעיא וכו'. כל אחד יגיד א"ז על מי שהוא חושב, לכן אי"ז טיעון כלל. (ואגב, באופן כללי, דבר נחמד ע"ז נמצא ב"דרושי וחידושי רעק"א על התורה" על הפסוק "והיית משוגע ממראה עינך..." קחנו משם).
ו. כמובן, האדמו"רים אינם ת"ח, רבני פלגים שונים הם ת"ח אבל סתם לא מעניינים, ורק הרבנים שלי הם ת"חים + יודעים את כל הנתונים + יודעים איך להכריע.
ובכלל - תופעת אדמו"רות ודברי נביאות אצל רבני הליטאים - מאן דכר שמיה... וגם מקורביהם באמת לא נדבקים כלל... הצחקתני.

תקרא בהודעתי שציטטת, עניתי שם כבר מלכתחילה על הערותיך, מלבד הטחת האשמות בסגנון 'ואתה בכלל וגו', שעל זה לא אענה לך גם עכשיו.

רואה יקר,
ראשית, בניגוד לדבריך הזועמים - אין בכל דברי משפט בסגנון "ואתה בכלל", וכהמשך לדברי הרב השומע ולא רק משמיע - אין שם שום חשבון מי יותר ת"ח או "אתה בעצמך". אם יש - אשמח שתאמר לי היכן, ואחזור בי מייד.
בנוסף דברי הם סעיף אחר סעיף להגיב על דבריך, ולכן הטענה שכבר ענית ע"ז קודם משונה לי, היות ואני קצר רואי בצורה קיצונית, אשמח מאד אם תואיל בטובך לחוס עלי ולבאר לי את התשובות הגנוזות בדבריך מעיקרא. ובשביל להקל עליך, אתמצת את שאלותי:
ב. היכן התמודדת עם טענתי בדבר נשירת בחורים בעקבות השינויים בצורת הישיבות? (אפ' ראיתי ציטוט ממך בעניין לעיל)
ד. היכן הסברת מדוע ניתן לכנות "רוצחים" את מי שבמקסימום ולפי המחמירים עבר על "ידינו לא שפכו...", האם יש לזה מקור?
ה. היכן הוכחת למה דווקא הרבנים החושבים דלא כברניך הם המשכוכיות העיוורות ולא להפך?
ו. על דבריך בדבר האדמו"רים שאינם ת"ח כבר הורחב לעיל, ואיני רוצה לשוב ולהתייחס אליהם.

ד. לא כיניתי אותם רוצחים, יחי החילוק הדק בין לקרוא להם רוצחים או שופכי דם, זה קשור גם לסוגיא של דיו לבא מן הדין...
ה. עובדה שהם גורמים למות, זו בדיוק הטענה שלי שכנראה בשבילך היא 'חידוש מופלג' ממש שאין בכחך לקלוט.
ו. לא כתבתי דבר כזה.
תמשיך להינות ולהגן על דעות המטורפים שדם יהודים קל בעיניהם מאירועים שונים, קוראים מדרשים על החורבן ולא מבינים כל מיני דברים, לא רצחו ישראל אלא להתיר להם טישים בפרהסיא.

ראשית - עד כמה שהבנת שכלי מגעת, מי שמעונין לדעת היכן הדברים נאמרו כבר עבר את השלב שמענין אותו לדעת מה נאמר, היינו דבבקשתי לראות איך ברוב חכמתך ועמק בינתך ענית על טענותי עוד בטרם נשמעו כבר כלולה הבקשה לשמוע את תוכן דבריך ומוספת ע"ז הבקשה שתראני היכן נרמזו.
שנית - מכיוון שאתה חוזר ומשתמש בדברים שלא אמרתי ואפ' כביכול מצטט - "ואתה בכלל" - אני מבקש שוב שתראה היכן אמרתי כך או שתחזור בך מדבריך אלו.
וכעת לגוף דבריך:
א. לענ"ד הטענה בדבר אי היכולת לשמוע אחרים אין עניינה בגוף הוויכוח אלא היא מגלה את השורשים עליהם הוא צומח. ושוב - מהו ה"ואתה בכלל" שכ"כ התרגזת ממנו? היכן נכתב?
ב. נכון, כתבת שהישבות צריכות להמשיך וכו', אבל שכחת שכתבת שבחורים לא נשרו בגלל מסיכות ו2 מטר. אני סה"כ מנסה להבין האם יש לך מדיניות ושיטה להמציא דברים בשם אומרם ולענות ע"ז (כהמעשה הידוע באישה הפולניה ואכמ"ל). התייחס נא לטענות שהשמיע הגר"פ פרידמן ועוד, בדבר גרימת הנשירה ע"י סגירת הישיבות לזמן ארוך, וגם כשנפתחו לא התאימו לכולם. גם הבעלזערס לא טוענים שהנשירה היא בגלל מסיכות. ואמנם איני דוברם אבל ייתכן שאי עטיית מסיכות נובעת מחשש ללחץ נפשי וכטענת הגר"נ קופשיץ.
ג. אתה כתבת "במקביל לתורה התפתחה חרדיות... עד שאחרי דור וחצי עומדים על כף המאזניים החרדיות לעומת ההשמרות מאביזרייהו דשפיכות דמים, והעיקר הזהרו בגחלתן ודעביד כמר וכו'... הישיבות והת"תים חייבים להמשיך תוך הקפדה מקסימלית קפסולות וכו', לגבי תפילות במניין יש לדון, אבל מי התיר טישים, שמחות בית הושאבה, תפילות במניינים ענקיים באריכות ובצפיפות...". וע"ז טענתי - מהו הוויתור המהיר על דברים שבקדושה, וכמה הציבור היה שותק אם לא היו מוכרים שתייה מתוקה או כל מיני מותרות וכיוצ"ב בחנויות כי זא לא חיוני, האם גם אז היו מוותרים בקלות?
ה. עובדה שהם מצילים (לפחות לתפיסתם, ושוב נא לא לחזור ולומר שרק רבניך מבינים והם לא, ע"ז כבר דיברנו) את עולם התורה והישיבות, זו בדיוק הטענה שלי שכנראה בשבילך היא 'חידוש מופלג' ממש שאין בכחך לקלוט.
ו. "וכנגדם עומדים אנשים שמה שהם עשו כדי להיות כ"ק זה בעיקר להיולד". וכבר הסבירו לך שגם אם לא ממש התכוונת אבל דבריך נתפסו אצל המון העם הרדוד הקורא כאן את דבריך כפגיעה וזלזול באדמו"רים.
תמשיך להינות ולהגן על דעות השותקים (מקווה שלא מסכימים בשתיקה) אל מול אלו שמנהגי ישראל קלים בעיניהם מאירועים שונים (ראה"מ בפסח, גילה גמליאל, ראש השב"כ, בכירי המשטרה, יולי אדלשטיין, וכל אלו שעברו על ההנחיות)...
מקווה שהסברתי את עצמי.

אני מבין שלא נצא מזה,
1. להחניף בהגזמה סרקסטית
2. להכנס לדקויות לא רלוונטיות בסגנון: 'בית הדין כתב שהוא מין ואפיקורוס. אבל מין זה דבר אחד ואפיקורוס זה משהו אחר' וכו'.
3. לבוא כצופה מהצד ש'נותן מקום' לשני הצדדים. והלא זה בדיוק הנידון האם יש כאן שני צדדים או לא. (וכמו (להבדיל בין סקילה ליהרג ואל יעבור...) בתחבורה ציבורית בשבת - אם יהיו אוטובוסים בערים חילוניות ולא בחרדיות זה לא פשרה אלא ניצחון מוחלט של החילונים כי זה בדיוק הויכוח האם איש הישר בעיניו או שיש תורה).
בברכת מועדים לשמחה ורפואה שלמה ושנזכה לואשיבה שופטיך כבראשונה וגו' ואחרי כן יקרא לך עיר הצדק וגו', ושה' ישיאנו את ברכת מועדיו בב"א.

שוב אתה חוזר ומתעלם מטענות שנטענו, ממשיך להתייחס לדברים שלא נאמרו (החנפה מוגזמת - אא"כ "כבוד הרב" הוא החנפת יתר סרקסטית, דקויות לא רלוונטיות - היכן?), לא חוזר בך על אי דיוקים קודמים (סוגית "ואתה בכלל").
אשוב ואדגיש - איני מתיימר להיות אובייקטיבי אלא רק לתמוה על תרבות השיח.
ובנוסף - גא"מ לשלל ברכותיך וכו'.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 11:01 am

גיזונטע קאפ כתב:
אור עולם כתב:

תעשה בגוגל חיפוש שכולל את המילים פרעה/סטאלין/אינקבזיציה/אנטישמיות/משטרה
תקבל תוצאה שכוללת את אייכלר

חיפשתי, לא נכון!

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 11:03 am

ואגב "הרואה" - שוב חזרת והתייחסת אל שאינם נזהרים כ"רוצחים" בניגוד לדבריך לעיל.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 11:04 am

ארי שבחבורה כתב:
אור עולם כתב:
ארי שבחבורה כתב:
הגר"פ פרידמן, ראש הכוללים של בעלזא וראש ישיבת 'מבקשי השם' ללימוד תורת הנסתר מגולל בהתייחסות ראשונה ומפורטת בביטאון 'המחנה החרדי' על ההנהגה הייחודית בחצר חסידות בעלזא ביחס לנגיף הקורונה • "יש מצבים שבהם הפסוק 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם' לא קיים"

אנשים באים בטענה שבסופו של דבר כמה מאנ"ש נפטרו לבית עולמם. איך אפשר להתעלם מהנתון הזה? הגם שבקהילות אחרות אירע כך למרות ששמרו על ההוראות, אבל עדיין אנשים שואלים למה אנחנו לא מתייחסים לנושא אצלנו.

"ובאשר לטענות על נפטרים: אכן, זוהי מציאות כואבת מאוד. איש לא התעלם ממנה. איש לא ניסה להסתיר אותה. היא עובדה קיימת, ובכל מגיפה יש קרבנות, ובכל מקום לצערנו. הנגיף אינו מבחין בין דם לדם".

"אולם כאמור, מדובר כאן במלחמה רוחנית! ויש לנו כללים על פי התורה כיצד להתייחס אליה ומה חובתנו לעת כזאת".

"גם כאשר הולכים על פי ה', יש לצערנו לפעמים קרבנות, ומי לנו גדול מאדוננו דוד עבד ה', שיצא להילחם מלחמות ישראל בגויים, ושאל באורים ותומים לפני כן, ואף קיבל תשובה ברורה מהקב"ה שעליו לצאת למלחמה. ובכל זאת אנו מוצאים 'וייפול מן העם מעבדי דוד'. או במלחמה על צקלג בה שָׁבוּ את כל הנשים והילדים שהיו בעיר, עד שאומר הנביא 'וַתֵּצֶר לְדָוִד מְאֹד כִּי אָמְרוּ הָעָם לְסָקְלוֹ, כִּי מָרָה נֶפֶשׁ כָּל הָעָם אִישׁ עַל בָּנָיו וְעַל בְּנֹתָיו'...

אֵיכָה הָיְתָה לְזוֹנָה קִרְיָה נֶאֱמָנָה מְלֵאֲתִי מִשְׁפָּט צֶדֶק יָלִין בָּהּ וְעַתָּה מְרַצְּחִים

הוי זהיר...

פיקוח נפש דוחה...

שום הודעה כאן לא תציל אף נפש בעולם, ולכן אין כאן היתר לזלזל ברבנים.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוקטובר 07, 2020 11:14 am

אור עולם כתב:אב[ה]יר - איני מגן על ההפגנות, ודעת רבותי שליט"א אינה נוחה מהן מאד מאד!!!
אני רק מגן על האמת, ומשתדל להתרחק מהכיעור המתגלה בכל פעם שהמפגינים אינם מהפלג שלנו - מייד שמחה וששון עם כל מכה שהם חוטפים, ואפ' היו מקרים שבכירים מסוימים דרבנו את השוטרים לנהוג באלימות כלפי הצד השני ואכמ"ל.
נראה לי שיותר נכון לומר שאנו מזדהים עם המטרה ולא עם הדרך. אבל לצערי השנאה לאחינו שאינם חושבים בדיוק כמונו מעוורת את העיניים ואוטמת את השכל הישר, וחלק מזה מתבטא בציטוט הודעות דוברות של המשטרה כאילו הם אמת לאמיתה בלי שום בדיקה אחריהם.
גא"מ לדברים הנכוחים. שפתים ישק.

ארי שבחבורה כתב:פיקוח נפש דוחה...
אכן, דוחה במיוחד.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוקטובר 07, 2020 11:26 am

מחילה על ההתערבות בנושא, אך לא אוכל להתאפק.

הרואה כתב:אני מבין שלא נצא מזה,
1. להחניף בהגזמה סרקסטית

ג"א הק' מבין 'שלא נצא מזה', בפרט לאור הציטוטים המלאים בכל פעם ופעם...
1. נראה שההגזמה הסרקסטית נמצאת בצד מסוים דוקא, והוא בחי' 'כל הנגעים רואה אדם חוץ - מנגעי עצמו' (יושם לב, למשל, לסוף ההודעה המצוטטת. וק"ל).
2. יתכן ש'דקויות לא רלוונטיות' היינו 'החילוק הדק בין לקרוא להם רוצחים או שופכי דם'?... (הרי בכל מקרה, גם אם קיים חילוק שכזה - אין הוא נוגע לעניננו, שכן במפורש חזרת וכינית לרבים מאחב"י בשם 'רוצחים'!).
3. בלשון המעטה, לא ברור שאי־עטיית מסכה הוא ב'יהרג ואל יעבור'. כ"ש וק"ו, שאין הנחיות משה"ב כ'תורה מסיני' ועל פיהם ישק דין אביזרייהו דשפ"ד [אם כבר, לטעמיך יל"ד אי המתרחק פחות מח' מטרים חשיב כשופך דם. וא"כ, ראשי משה"ב הם ה'רוצחים' (שוב: לשיטתך)].
ושמא לא קיימים ב' צדדים באשר לשמירת נפשותיהם של צעירים כמבוגרים?!

עד ליישוב ההדורים - נא 'להשתדל' שלא לפגוע בכבוד קהילות־קודש ומנהיגיהן, אם אפשר. בקשה לגיטימית אני חושב.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' אוקטובר 07, 2020 11:33 am

אור עולם כתב:
הרואה כתב:
אור עולם כתב:
הרואה כתב:
אור עולם כתב:
הרואה כתב:
אור עולם כתב:

רואה יקר,

ו. לא כתבתי דבר כזה.

וכעת לגוף דבריך:
מקווה שהסברתי את עצמי.

אני מבין שלא נצא מזה,
1. להחניף בהגזמה סרקסטית

שוב אתה חוזר ומתעלם מטענות שנטענו, ממשיך להתייחס לדברים שלא נאמרו (החנפה מוגזמת - אא"כ "כבוד הרב" הוא החנפת יתר סרקסטית, דקויות לא רלוונטיות - היכן?), לא חוזר בך על אי דיוקים קודמים (סוגית "ואתה בכלל").
אשוב ואדגיש - איני מתיימר להיות אובייקטיבי אלא רק לתמוה על תרבות השיח.
ובנוסף - גא"מ לשלל ברכותיך וכו'.

לצפות שתקרא את מה שאני כתבתי התייאשתי כבר לפני כמה הודעות, לפחות תקרא את מה שאתה כותב.
עניתי לך על הכל כבר כמה הודעות אחורה.
אם יהיה לי זמן אכתוב לך מכתב אישי בן כמה מאות או אלפי מילים כדי להסביר לך מה עניתי לך איפה ולמה טענותיך הן אד הומינם והן לא קשורות לנושא, אני לא חושב שזה כל כך מעניין פה את הציבור.
אענה לך פה רק על שטות אחת - נכון אחר כך כיניתי אותם רוצחים, בהתחלה הייתי עדין יותר. יופי?
מדברים פה על דיני נפשות ואתה מדבר על אתיקה, מספרים שבכניסה לתאי הגזים באושוויץ היה שלט 'זהירות מדרגה'.
אתה מוזמן להמשיך להסיט את הדיון למי אמר מה למי למה ומדוע כדי לטייח את עיניך מלראות את ההתנהגות הרצחנית בקהילות מסוימות.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ד' אוקטובר 07, 2020 11:35 am

אור עולם כתב:
ארי שבחבורה כתב:
אור עולם כתב:
ארי שבחבורה כתב:

הוי זהיר...

פיקוח נפש דוחה...

שום הודעה כאן לא תציל אף נפש בעולם, ולכן אין כאן היתר לזלזל ברבנים.

לצערי זה הרבה יותר חמור.
מהכתבה שהתפרסמה כאן עולה שישנן קהילות שהחליטו באופן מודע ובכוונה תחילה להקריב את הזקנים לטובת הצעירים ואף אינן בושות להצהיר על כך ברבים. אם בעיניך זו לא רציחה, אז אכן לאסקימואים היינו כאפריקאים אוכלי אדם דמינו.
ואם יש ולו גולש אחד שהודעה זו (או אחרת) תגרום לו לשוב ולשקול בדעתו האם ראוי לנהוג כאותן קהילות ולצאת מביתו בלי מסיכה (וכיו"ב) יתכן בהחלט שבזכות זה ינצלו כמה וכמה נפשות מישראל.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ד' אוקטובר 07, 2020 11:36 am

לבי במערב כתב:ושמא לא קיימים ב' צדדים באשר לשמירת נפשותיהם של צעירים כמבוגרים?!

איזה היתר יש לאדם לסכן את גופו של האחר, בכדי להציל את "נפשו"?

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' אוקטובר 07, 2020 11:40 am

לבי במערב כתב:מחילה על ההתערבות בנושא, אך לא אוכל להתאפק.

הרואה כתב:אני מבין שלא נצא מזה,
1. להחניף בהגזמה סרקסטית

ג"א הק' מבין 'שלא נצא מזה', בפרט לאור הציטוטים המלאים בכל פעם ופעם...
1. נראה שההגזמה הסרקסטית נמצאת בצד מסוים דוקא, והוא בחי' 'כל הנגעים רואה אדם חוץ - מנגעי עצמו' (יושם לב, למשל, לסוף ההודעה המצוטטת. וק"ל).
2. יתכן ש'דקויות לא רלוונטיות' היינו 'החילוק הדק בין לקרוא להם רוצחים או שופכי דם'?... (הרי בכל מקרה, גם אם קיים חילוק שכזה - אין הוא נוגע לעניננו, שכן במפורש חזרת וכינית לרבים מאחב"י בשם 'רוצחים'!).
3. בלשון המעטה, לא ברור שאי־עטיית מסכה הוא ב'יהרג ואל יעבור'. כ"ש וק"ו, שאין הנחיות משה"ב כ'תורה מסיני' ועל פיהם ישק דין אביזרייהו דשפ"ד [אם כבר, לטעמיך יל"ד אי המתרחק פחות מח' מטרים חשיב כשופך דם. וא"כ, ראשי משה"ב הם ה'רוצחים' (שוב: לשיטתך)].
ושמא לא קיימים ב' צדדים באשר לשמירת נפשותיהם של צעירים כמבוגרים?!

עד ליישוב ההדורים - נא 'להשתדל' שלא לפגוע בכבוד קהילות־קודש ומנהיגיהן, אם אפשר. בקשה לגיטימית אני חושב.

מושך באזני כלב וגו'
1. אני סרקסטי, נכון מאד, לא הכחשתי לרגע (גם אתה לא יודע לקרוא?!)
2. נכון מאד
3. לא דיברתי רק על מסכה, וגם כתבתי כבר בהודעתי הראשונה באשכול שהישיבות צריכות להתקיים בצורה זהירה, בקיצור תקרא שוב.

מצטער, בניגוד לרבים פה אני לא מאמין בפלורליזם, וכשאני חושב שמשהו נכון לא זו בלבד שאני חושב שהוא אמת, אלא אני אפילו חושב שהצד השני הוא שקר (!).

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ד' אוקטובר 07, 2020 11:42 am

נו באמת אי אפשר לא להמנע מלהגיב..
דיי כבר עם רוצחים! השוואה לתאי הגזים?? צמאי דם..(כמו שכ' אחר) הכל מותר עם הקורונה??
אי אפשר לדון ענינית והלכתית ( כן זה הלכה!) בלי לכנות שמות גנאי לאחרים?
הרב קליין שמוסכם על רוב בני התורה בשאר ענינים כ' להלכה בערך את מה שעשו בבלעז ועוד מקומות..
אם יש למישהו תגובה ענינית הלכתית בנושא שישב וילמד את הסוגיה כמו שאר ענינים ( הרי גם על הלכות רוצח יש רמב"ם ושו"ע) ויוכיח שהוא הצודק..
ולא יעשה העתק הדבק מכל מיני אתרים רודפי הדת למינהם..
בל"נ הרי זה הודעה אחרונה באשכול זה
גוט מועד ובשורות טובות!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ד' אוקטובר 07, 2020 11:44 am

אור עולם כתב:
שומע ומשמיע כתב:
אור עולם כתב:
המשטרה הגיעה אמש (שלישי) לאכוף את הגבלות הקורונה בבית כנסת שהיה פתוח בעיר מודיעין עילית. למקום הגיעו מאות מתושבי בהעיר, מאנשי 'הפ-- ה-------', וביקשו שהמשטרה תעזוב את המקום.

במקום התפתחה מהומה גדולה, במהלכה המשטרה הותקפה באבנים זיקוקים וחפצים שהושלכו לעבר הכוח. שבעה חשודים נעצרו והועברו לחקירה. במשטרה ציינו כי ארבעה שוטרים נפצעו בתקרית, שתי שוטרות פונו לטיפול רפואי בבית החולים.

חבל מאד שאתה מקבל כאמת ברורה את דברי המשטרה שכבר הוחזקה לכפרנית. דאג נא להשיג תיעודים מהמקום והשווה את חומרת פציעות השוטרות לפציעות המפגינים, ואז תחזור לדבר על אלימות.

א. ראיתי בעיני אתמול אבנים שיש בהם כדי להרוג מוטחות לעבר שוטרים ואזרחים. ראיתי בעיני בפעמים אחרות שוטרים שפתחו את הראש מאבנים וחפצים. אז לא עליהם אני מסתמך.
ב. לא אמרתי שאתה מגן על מישהו וזה לא מעניין אותי מי אתה או רבותיך אבל זו צביעות שאין כדוגמתה לכתוב שאתם המומים ומזועזעים שאנשים העיזו להתקשר למשטרה בזמן שחבריכם רוגמים יהודים באבנים!

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' אוקטובר 07, 2020 11:45 am

מובא בספה"ק שיש עניין לא לרצוח, וידוע שכמה מרבותינו הקוה"ט החמירו בזה מאד. אולי ככה זה ישכנע מישהו.
לפחות הגענו לתחתית שבתחתית - טיש לעומת רציחה, נחמה אחת יש שמפה אפשר רק לעלות.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוקטובר 07, 2020 11:47 am

גיזונטע קאפ כתב:איזה היתר יש לאדם לסכן את גופו של האחר, בכדי להציל את "נפשו"?
יעוי' בדברי הגר"פ פרידמאן.

בכלל, במידי דסכנתא כלל גדול נקוט בידינו: 'שומר פתאים ה'' (אף שיל"ד אי מועיל גם כלפי חב לאחריני).

הרואה כתב: . . אענה לך פה רק על שטות אחת - נכון אחר כך כיניתי אותם רוצחים, בהתחלה הייתי עדין יותר. יופי? . .
מהודעתך הראשונה:

וללמד על הכלל יצא.

הרואה כתב:1. אני סרקסטי, נכון מאד, לא הכחשתי לרגע (גם אתה לא יודע לקרוא?!)
2. נכון מאד
3. לא דיברתי רק על מסכה, וגם כתבתי כבר בהודעתי הראשונה באשכול שהישיבות צריכות להתקיים בצורה זהירה, בקיצור תקרא שוב.

מצטער, בניגוד לרבים פה אני לא מאמין בפלורליזם, וכשאני חושב שמשהו נכון לא זו בלבד שאני חושב שהוא אמת, אלא אני אפילו חושב שהצד השני הוא שקר (!).
1. רצוי אם תואיל להשיב על מה שנשאלת, ולהצביע על הגזמה סרקסטית אחת(!) בדברי הרב 'אור עולם'.
2. אני מתחיל להצטרף לתחושה כי מתנהל כאן דו־שיח השמור לחרשים בלבד.
3. דוגמא נקטתי, והשיב לי בשעורים [הרי 'הצורה הזהירה' שבה 'צריכות הישיבות להתקיים' (לד' מר קובע הכל), היא גופא סיבת הנשירה!].

באשר לאי־האמונה בפלורליזם - דבר מבורך הוא, אך רצוי לשמור על כבודם של ישראל, גם כאשר הינך משוכנע בדעתך במלוא התוקף. והמ"י.

הוספה לאח"ז: עדיין אתה עומד בשלך, וממשיך להתסיס ללא סיבה. הי' שלו'.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 11:49 am

לאחר הרמיזה שהתקבלה מהצופים ביציע אני לא מצטט את כל השרשור דלעיל. אבל בניגוד לדבריך אני קורא מילה במילה את מה שכתבת ומנסה לראות תשובות לטענות שלי, אך רואה רק התחמקויות. לצערי הרושם שקיבלתי שאין מה לצפות להתייחסות עניינית יותר מכבודו ואני מיצר ע"כ. ואדרבה - אשמח מאד לקבל מכתב מפורט בעניין.
לגבי ה"רוצחים" - איני מבין כ"כ מה זה שייך לעדינות נפשך, זה גדר הלכתי גרידא, רוצח או לא רוצח.
ושוב - לדעתי אני מנסה להחזיר את הדיון לפסים ענייניים ולהתעלם מעלבונותיך ומחוסר הענייניות בו מאופינות הודעותיך הכולות בעיקר התעלמות! מכל טענה.
ישפטו שאר חברינו.

וכמובן, לכבוד סוף ההתכתשות, אני רוצה לבקש ממך סליחה ומחילה מעומק ליבי באם נאמרו דברים שאינם מדוקים או שלא שמרו כראוי על כבודך המגיע לך.

נ.ב.
בעודי כותב את ההודעה התקבלה תגובתך הנוספת.
1. דיון ציבורי אינו דיון פרטי, והמתערב בו אינו מתעבר על ריב לא לו.
2. שוב אי דיוק - היכן כתבת על עצמך שאתה סרקסטי?
3. נכון מאד שמה? שאין חילוק בין רוצח לשופך דם? או שהם כן רוצחים?
4. איך נכנסו הישיבות שוב? דובר על האם מי שאינו נזהר הוא רוצח/שופך דם או לא. בקיצור - תקרא שוב.
5. לחשוב על דברי רבותיך שהם אמת זה בסדר גמור, אבל חבל שבמקום לדון בכבוד הראוי במי שחושב אחרת, התגובות מזלזלות ולא ענייניות וכו' כמבוא' לעיל.
ושוב, מי מגדו"י ראית שהכריע להדיא שהם "רוצחים" שאתה שוב ושוב משתמש בזה.

ושו"ר לדברי הרב "ליבי במערב" שכיוונתי לחלק מהם.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 11:51 am

אש משמים כתב:
אור עולם כתב:
שומע ומשמיע כתב:
אור עולם כתב:

א. ראיתי בעיני אתמול אבנים שיש בהם כדי להרוג מוטחות לעבר שוטרים ואזרחים. ראיתי בעיני בפעמים אחרות שוטרים שפתחו את הראש מאבנים וחפצים. אז לא עליהם אני מסתמך.
ב. לא אמרתי שאתה מגן על מישהו וזה לא מעניין אותי מי אתה או רבותיך אבל זו צביעות שאין כדוגמתה לכתוב שאתם המומים ומזועזעים שאנשים העיזו להתקשר למשטרה בזמן שחבריכם רוגמים יהודים באבנים!

אם איני מגן עליהם, ואין להם שייכות לא אלי ולא לרבותי, אז ממתי הם "חברי", ובטח לאחר שהבהרתי שרבותי ואני בעקבותיהם מביעים סלידה ממעשיהם?

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוקטובר 07, 2020 12:01 pm

שוב מחילה על ההתערבות בנושא.

אור עולם כתב:אם איני מגן עליהם, ואין להם שייכות לא אלי ולא לרבותי, אז ממתי הם "חברי", ובטח לאחר שהבהרתי שרבותי ואני בעקבותיהם מביעים סלידה ממעשיהם?
לבד מזאת, בלשון החביבה על כמה מחו"ר בית־מדרשנו: 'פשע אחד אינו מכשיר את האחר'.
אכן, כואב ביותר שיהודים בני־תורה התדרדרו לזריקת אבנים על אחיהם בני־ישראל (אף שלא זכיתי להבין מה נתחדש עתה. הרי התופעה נפוצה מכבר במא"ש וסביבותי', ויש שכעת הגיעו לסף־סבלם והצטרפו אליהם. אך באמת אכמ"ל). בנוסף למחאה על־כך, יש להצטער ולזעוק בכל תוקף על התנהגותה הברוטאלית של המשטרע, ולו מפני שהדבר פועל כבומרנג - ככל שתתחזק תוקפנותה, כך ציבורים רבים יותר יצטרפו לתחושת (ומעשי) אי־האמון בשלטונות ושלוחיהם [ולא כסברתם המעוותת, שבריבוי הכח תשקוט הזירה]. וק"ל.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ד' אוקטובר 07, 2020 12:03 pm

לבי במערב כתב:
גיזונטע קאפ כתב:איזה היתר יש לאדם לסכן את גופו של האחר, בכדי להציל את "נפשו"?
יעוי' בדברי הגר"פ פרידמאן.

בכלל, במידי דסכנתא כלל גדול נקוט בידינו: 'שומר פתאים ה'' (אף שיל"ד אי מועיל גם כלפי חב לאחריני).

.[/size]

שומר פתאים ה', לא נאמר בשכיח הזיקא,
הרב פרידמן כתב שזה ספק היזק בגוף לעומת ודאי! נזק בנפש
לתת לאלפי אנשים להסתובב בשטח ללא אמצעי הגנה, זה לא ספק אלא ודאי נזק,
ואם תאמר שכל אחד נדון לעצמו, אם כך גם הנזק הנפשי הוא לא ודאי
בכלל אני מתקשה להבין את טענותיו, יש כלל וחי בהם ולא שימות בהם, בשואה היו חייבים לשמור על הבריאות ועל החיים, לא עלה בדעתו של אף אחד לארגן מניינים במחנות ההשמדה במקום לצאת לעבודה, בגלל השואה הרוחנית שהתרחשה שם, גם יחידים שמסרו נפשם לא לאכול טרף, יצאו לעבוד בשבת, ולא ארגנו לא מנין ולא טיש,
הדמיון לשעת השמד לא מתחיל,
יש בעיה רוחנית צריך לפתור אותה, ובכל מקרה מאחר שחיים בצורה משותפת, אדם לא יכול לקבל החלטה כזו על דעת עצמו, כשחסידיו מסתובבים ברחובות וגרים במקומות מעורבים.
תאר לעצמך שאדם שיש לו מחלה מדבקת כמו אנגינה אבעבועות וכדומה, יחליט שיש לו נזק נפשי להיות בבית, והוא יצא לטיש של בעלז יאכל וישתה, ילך למקוה שלהם וכדומה, סביר בעינך?

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' אוקטובר 07, 2020 12:06 pm

לבי במערב כתב:
הרואה כתב: . . אענה לך פה רק על שטות אחת - נכון אחר כך כיניתי אותם רוצחים, בהתחלה הייתי עדין יותר. יופי? . .
מהודעתך הראשונה:

וללמד על הכלל יצא.

הרואה כתב:1. אני סרקסטי, נכון מאד, לא הכחשתי לרגע (גם אתה לא יודע לקרוא?!)
2. נכון מאד

1. רצוי אם תואיל להשיב על מה שנשאלת, ולהצביע על הגזמה סרקסטית אחת(!) בדברי הרב 'אור עולם'.
2. אני מתחיל להצטרף לתחושה כי מתנהל כאן דו־שיח השמור לחרשים בלבד.
3. דוגמא נקטתי, והשיב לי בשעורים [הרי 'הצורה הזהירה' שבה 'צריכות הישיבות להתקיים' (לד' מר קובע הכל), היא גופא סיבת הנשירה!].

באשר לאי־האמונה בפלורליזם - דבר מבורך הוא, אך רצוי לשמור על כבודם של ישראל, גם כאשר הינך משוכנע בדעתך במלוא התוקף. והמ"י.

הוספה לאח"ז: עדיין אתה עומד בשלך, וממשיך להתסיס ללא סיבה. הי' שלו'.

1. לא כתבתי שהוא כתב בסרקזם, מה שכן כתבתי זה שבמקום לענות (או להפנים) לגופו של עניין הוא משתמש בטכניקות מסוג פרקליט השטן כגון להחניף בהגזמה סרקסטית. למשל: 'איך ברוב חכמתך ועמק בינתך ענית על טענותי עוד בטרם נשמעו' ועוד.
2. גם אני
3. הנשירה לא בגלל הקפסולות ולא בגלל המסכות, אני משער שאתה מבין את זה לבד, זה כן בגלל בחורים שנשארו בבית חודשים רבים, ובזה צריך לטפל.
בהודעתי הראשונה קראתי רוצחים לאלו שלמשל באים לבתי הכנסת עם תסמינים או גרוע מכך וללא שום אמצעי הגנה, לא לאלו שמגינים עליהם. אם נבכי נפשי מעניינות אותך (אותי פחות) אוכל להסביר לך מדוע בתחילה לא קראתי להם רוצחים ואחר כך כן.

הרב אור עולם - אתה כל כך מפחד לחשוב שהמלך עירום? מרוב תסכול אתה בא בטענות שוב ושוב על דברים שלא נאמרו ואם היית קורא בנחת מלכתחילה לא היית מעוות את הדברים, ומצרף מטען גדול שאין לי מושג מאיה הוא מגיע. לך תנוח, תרגע, הרי בבעלזא אומרים שהלחץ יותר גרוע אפילו מחשש רציחה, אז כל שכן שאתה צריך לשמור על עצמך ולקחת פסק זמן, נראה לי שנלחצת פה אפילו יותר מהנערוון של לשים מסיכה רח"ל.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 12:19 pm

כבוד הרואה,
1. א"א לא טען שאמרת שאני כתבתי בסרקזם אלא ניסו להבין היכן הסרקזם בדברי. הדוגמא שהבאת לא שייכת לסרקזם (כפי הערך שלו בויקי עיי"ש) כי הכוונה הייתה לשאול איך אפשר לענות לטענות שלא נטענו, תוך שימוש בעקיצה קלה.
2. גם אני.
3. אף אחד לא טען שהנשירה בגלל הקפסולות, אלא בגלל סגירת הישיבות לזמן ממושך, ואח"כ אי התאמת מתווה חילופי למי שאינו מתאים לקפסולות.
4. אשמח למ"מ היכן התחלף הדיון מאותם ההולכים לביהכנ"ס עם תסמינים וכו' לדיון על אודות המגינים, אולי לא שמתי לב.
5. גדרת מישהו כרוצח אינה עניין לנבכי נפש אלא לגדרי הלכה כמו שכבר נכתב לעיל.
6. ייתכן שאני חושב שהמלך עירום רק א"כ אני חושב א"ז על מלך אחר מהמלך שאתה מתכוון אליו.
7. אני שוב מדגיש - אתה לא חייב להאמין אבל אני קורא הכל במתינות, אם יש לך הוכחות הפוכות - נא לציינם. בנוסף - אני רגוע מאד, ונראה לי שזה אפ' ניכר מהודעותי ביחס להודעותיך.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ד' אוקטובר 07, 2020 12:19 pm

"אין לך אדם שאין לו שעה" דרשו רבותינו.

א"כ במאי פליגי בני נוסח אשכנז?
אי הוי 'שעת הסכנה' או 'שעת השמד'.

קו בני ברק-מודיעין עילית סבירי להו, שאיכא שעת סכנה.
וע"כ יש חובת 'בדיקה' בחורים וסדקים. ומשום כך התירו נר חנוכה בבית, הינו ללמוד ולהתפלל ושאר מצוות.
ועוטין המסכה בכל מקום, אף באין רואים.

קו ירושלים על פלגיו סבירי להו, שזהו שעת השמד.
כי ישבו להם זקני ציון וגזרו על השבת והמקוואת ובתי מדרשות.
וכל 'מאומת' היינו רק, ל'אמיתה' של תורה. ואף על ערקתא דמסיכא מוסרים הנפש.

ונוסח ספרד?!
ס"ל שהוי 'עת רצון' וממילא 'החי יתן אל ליבו'"
הרי גם שחוזרים מהקבר, אומרים 'לחיים'
גם בחושך הכי מכופל, הנה, הנה זה בא לגאלינו
ו'אנן פועלי יומא', וממילא עסקינן רק ב'ועשה טוב' לומדים ומתפללים.

תהא ה'שעה הזאת' שעת רחמים ועת רצון מלפניך...

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוקטובר 07, 2020 12:22 pm

הדיון ההלכתי אין מקומו כאן (אלא בריבוי האשכולות שבנושא), ולכן לא אתייחס לכך. כל שהערתי הוא כי יש מקום לצדד לכמה פנים.
גיזונטע קאפ כתב:ובכל מקרה מאחר שחיים בצורה משותפת, אדם לא יכול לקבל החלטה כזו על דעת עצמו, כשחסידיו מסתובבים ברחובות וגרים במקומות מעורבים.
כמדומני, שבשעתו יצאה הבהרה מאדמו"ר דבעלזא, כי דבריו אמורים רק כלפי חסידיו המתגוררים בשיכוניהם (ולא בקהילות מעורבות).

הרואה כתב:1. לא כתבתי שהוא כתב בסרקזם, מה שכן כתבתי זה שהוא משתמש בטכניקות מסוג פרקליט השטן כגון להחניף בהגזמה סרקסטית. למשל: 'איך ברוב חכמתך ועמק בינתך ענית על טענותי עוד בטרם נשמעו' ועוד.
2. גם אני
3. הנשירה לא בגלל הקפסולות ולא בגלל המסכות, אני משער שאתה מבין את זה לבד, זה כן בגלל בחורים שנשארו בבית חודשים רבים, ובזה צריך לטפל.
בהודעתי הראשונה קראתי רוצחים לאלו שלמשל באים לבתי הכנסת עם תסמינים או גרוע מכך וללא שום אמצעי הגנה, לא לאלו שמגינים עליהם. אם נבכי נפשי מעניינות אותך (אותי פחות) אוכל להסביר לך מדוע בתחילה לא קראתי להם רוצחים ואחר כך כן.

הרב אור עולם - אתה כל כך מפחד לחשוב שהמלך עירום? מרוב תסכול אתה בא בטענות שוב ושוב על דברים שלא נאמרו ואם היית קורא בנחת מלכתחילה לא היית מעוות את הדברים, ומצרף מטען גדול שאין לי מושג מאיה הוא מגיע. לך תנוח, תרגע, הרי בבעלזא אומרים שהלחץ יותר גרוע אפילו מחשש רציחה, אז כל שכן שאתה צריך לשמור על עצמך ולקחת פסק זמן, נראה לי שנלחצת פה אפילו יותר מהנערוון של לשים מסיכה רח"ל.
1. אם נתחיל לדון במה נכתב ומה לא, יש לי הרבה להוסיף בזה. אין טעם.
עכ"פ: מר 'חוטא' בסרקזם, והוא - בהגזמה סרקסטית. מהו העוול?!
2. מצער לשמוע.
3. ולמה בחורים 'נשארים בבית חודשים רבים'?! (יעוי' סעיף 2).

כמובן, אחת מהטכניקות המפורסמות היא לטעון טענה חדשה ולהעמיסה בכוונת הדברים הראשונים. בכל מקרה, אם כינוי כמה מקהילות־הקודש כ'רוצחים' (רח"ל) צורם בעיני, כ"ש וק"ו גבי מי ששומרים על כל ההנחיות ובד־בבד רואים לנכון ללמד זכות על ישראל (וכפי שג"א הק' משתדל, עכ"פ, לעשות).

חוששני כי 'המטען הגדול' מצוי דוקא באמתחתו של מר, לאור(?) תשפוכת הנאצות דלעיל.

הוספה לאח"ז: שו"ר שכיוונתי לכמה מדברי הרב 'אור עולם', ומ"מ משנה ממקומה לא זזה.
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב ד' אוקטובר 07, 2020 12:25 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ד' אוקטובר 07, 2020 12:25 pm

אטול נפשי בכפי ואתן דוגמא נוספת להתנהלות הכוחנית שלנו ביחס לחברה החילונית.
רופא עינים מהדסה עין כרם פירסם פוסט פוגע ומעליב כנגד משתתפי ההלוויה ההמונית של האדמו"ר מפיטסבורג ועל הדרך גם גיחך על מנהגם לחבוש זנבות שועלים לראשם.
פוסט פוגע ומעליב לכל הדעות.
בתגובה פירסם בטאון חסידי דרישה ציבורית נחרצת לפטר את הלה מעבודתו בבית החולים.

עכשיו נעשה סימולציה על מקרה הפוך.

יהודי חסידי פתח רשת חנויות למכשירי חשמל.
לאחר עשרות שנות השקעה ביסס הלה את פרנסתו ופרנסת בני ביתו.
כעת פירסם היהודי הלז לבני עדתו מאמר בה הוא תקף בחריפות את הציבור החילוני המורד במלכות שמים ואף כינה אותם "רשעים" וכדו'.
בתגובה מפרסם "ידיעות אחרונות" מאמר מיוחד ובו דרישה ציבורית נחרצת להוקיע את היהודי הנ"ל ולהטיל חרם על רשת החנויות שלו בשל הפגיעה בכבודו של הציבור החילוני.

האם היינו מעונינים שכך יתנהלו הדברים??
שהשקעה של עשרות שנים תרד לטמיון בשל כתיבת ביטויים, פוגעניים ככל שיהיו?
שחופש הביטוי החשוב גם לנו ייפגע ללא תקנה??

אלא מאי?? כעת אנו המחרימים ובנו קשה לפגוע, ולו רק משום שאין כמעט אנשים חרדים המכהנים בתפקידים ציבורים.
אבל מה יקרה ביום שגם אנשים חרדים יכהנו בתפקידים ציבוריים, האם נסכים לפגיעה אנושה בקריירה שלהם בשל העובדה שהם התבטאו בצורה שאינה הולמת כלפי הציבור החילוני??

חומר למחשבה.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' אוקטובר 07, 2020 12:32 pm

ייש"כ רב על (נסיון...) החזרה לנושאו המקורי של האשכול.

לפענ"ד, עיקר הסיבה היא הטענה כי על כל ציבור לשמור את עקרונותיו (כשיטת הפלורליזם).
אי לזאת, על הציבור הכללי להימנע מפגיעה בזוי' בעקרונותינו (שכן הפלורליזם הוא אחד מעיקרי דתו), ואף ביכולתנו לדרוש זאת מהם. אך כיון שעקרונותינו מנוגדים לשלהם ושוללים אותם לחלוטין (ללא מתן אפשרות ל'חופש ביטוי' כלשהו), אין להם רשות לתבוע מאתנו להתחשב ברגשותיהם (שכן הדבר מנוגד לעקרונם המרכזי: חופש הביטוי).

לי, באופן אישי, האסוציאצי' מזכירה את מאמר המשנה (ב"ק פ"ח מ"ד): "חרש שוטה וקטן . . העבד והאשה פגיעתן רעה. החובל בהן חייב, והם שחבלו באחרים פטורין".
נערך לאחרונה על ידי לבי במערב ב ד' אוקטובר 07, 2020 12:35 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ד' אוקטובר 07, 2020 12:33 pm

לבי במערב כתב:הדיון ההלכתי אין מקומו כאן (אלא בריבוי האשכולות שבנושא), ולכן לא אתייחס לכך. כל שהערתי הוא כי יש מקום לצדד לכמה פנים.
גיזונטע קאפ כתב:ובכל מקרה מאחר שחיים בצורה משותפת, אדם לא יכול לקבל החלטה כזו על דעת עצמו, כשחסידיו מסתובבים ברחובות וגרים במקומות מעורבים.
כמדומני, שבשעתו יצאה הבהרה מאדמו"ר דבעלזא, כי דבריו אמורים רק כלפי חסידיו המתגוררים בשיכוניהם (ולא בקהילות מעורבות).
.[/size]

המציאות אינה כזו, האם זה גרם להם לשנות את ההנחיות בגלל זה, להפיץ את ההנחיה ביתר עוז?
אדם שרוצה לכרות גזע עץ אדיר, לא יכול להסתפק בהבהרה שמחר בין 2/4 הוא עומד לכרות עץ, ונא לא לעבור, אלא שתנאי קודם למעשה מוטל לוודא שאף אחת לא עובר ברחוב ורק אז הוא יכול לקצוץ את העץ
כשאתה משלח לרחוב גדודי חולי קורונה, אתה צריך לוודא קודם כל שלא נפגעים מזה אנשים שלא סרים למרותך
נערך לאחרונה על ידי גיזונטע קאפ ב ד' אוקטובר 07, 2020 1:12 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' אוקטובר 07, 2020 12:33 pm

מכיון שכבר נזכר שם שם 'בעלזא' במפורש:

שמעתי פעם מעסקן בעלזאי חשוב (בקשר לאיזה פולמוס שעמד על הפרק) שאמר בחיוך כי הם נוהגים לראות מה אומרים ה'נטורי קרתא' - ולעשות ההיפך...

ובכן, העובדה שבמקרה דידן החליטו בבעלזא לנקוט בקו דומה לזה של 'נטורי קרתא' - אומרת דרשני.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' אוקטובר 07, 2020 12:34 pm

נמאס לי לצטט
1. אין שום עוול. לא כתבתי שיש בזה עוול. כן יש עוול בלהסיט את הנושא כדי להגן על מגינים על רוצחים.
2. אז אולי נפסיק עם זה?
3. באמת בתחילה התנאים היו קשוחים יותר, בזמן אלול רוב ככל הישיבות פעלו, ואכן צריך לפעול יותר, אבל לא לבטל הכל כעורבא פרח ולגרום ביודעין ליהודים למות.
4. בעיני משום מה יותר צורם שרוצחים יהודים
5. נכון, יש לי מטען גדול, אפילו גדול מאד על אלו שרוצחים את אחינו, וגם על אלו שמגינים עליהם, ואפילו על אותם שמזלזלים בחומרת הדבר, ואמשיך 'לשפוך נאצות' כלשונך כל עוד אני חושב שיש בכך תועלת.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' אוקטובר 07, 2020 12:35 pm

נחומצ'ה כתב:"אין לך אדם שאין לו שעה" דרשו רבותינו...

ויש (ואני הקטן בתוכם) שתמהים מה לנושא זה ולחילוקי השקפות ולהבדלי מגזרים ותת-מגזרים.
והרי זו עוד דוגמא לתופעה המשונה שהזכרתי פעם.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 12:37 pm

רק לדייק, פתיחת רוב ככל הישיבות והעבודה שהמתווה מתאים לרוב ככל הבחורים לא מסירה את האחריות לגורלם של המיעוטים שנשארו.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' אוקטובר 07, 2020 12:42 pm

דרומי כתב:מכיון שכבר נזכר שם שם 'בעלזא' במפורש:

שמעתי פעם מעסקן בעלזאי חשוב (בקשר לאיזה פולמוס שעמד על הפרק) שאמר בחיוך כי הם נוהגים לראות מה אומרים ה'נטורי קרתא' - ולעשות ההיפך...

ובכן, העובדה שבמקרה דידן החליטו בבעלזא לנקוט בקו דומה לזה של 'נטורי קרתא' - אומרת דרשני.

מספרים על סאטמר חסיד שהגיע לביהמ"ד ברחוב יואל בירושלים כשהוא עוטה מסיכה, חבריו תמהו עליו מדוע הוא משתף פעולה עם הוראות הממשלה הציונית, והוא ענה "אין הכי נמי, אבל זה בכדי להראות שאיני בעלזר".

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 318 אורחים