מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ההפגנות הבלתי פוסקות

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
מכון חכמי ליטא

Re: ההפגנות הבלתי פוסקות

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ש' יולי 27, 2024 11:38 pm

תוכן כתב:הכי אמרינן בבא קמא ט"ו א':
אתמר, פלגא נזקא, רב פפא אמר ממונא כו', קסבר סתם שוורים לאו בחזקת שימור קיימן, ובדין הוא דבעי לשלומי כוליה, ורחמנא הוא דחס עליה דאכתי לא אייעד תוריה.

ויש לעיין מה הוא 'ובדין' ומה הוא 'ורחמנא', הרי אם כל מערכת המוסר שלנו מקורה מהתורה, אז אם מן התורה חייב, אז איך שייך לרחם?

למתקשים בהבנת גמרא מצורף פי' שוטנשטיין

‏‏שוטנ.PNG
‏‏שוטנ.PNG (23.36 KiB) נצפה 2074 פעמים

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ש' יולי 27, 2024 11:45 pm

מכון חכמי ליטא כתב:
תוכן כתב:הכי אמרינן בבא קמא ט"ו א':
אתמר, פלגא נזקא, רב פפא אמר ממונא כו', קסבר סתם שוורים לאו בחזקת שימור קיימן, ובדין הוא דבעי לשלומי כוליה, ורחמנא הוא דחס עליה דאכתי לא אייעד תוריה.

ויש לעיין מה הוא 'ובדין' ומה הוא 'ורחמנא', הרי אם כל מערכת המוסר שלנו מקורה מהתורה, אז אם מן התורה חייב, אז איך שייך לרחם?

למתקשים בהבנת גמרא מצורף פי' שוטנשטיין

‏‏שוטנ.PNG

דומה שכבר אמרתי לך בעבר, שאל תתערב בדיונים בנושאים שאתה לא מבין בהם.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ש' יולי 27, 2024 11:49 pm

נערי האוצר כתב:אבל לעיקר העניין תמהתי אם זאת תפיסה מסורתית ולא דעות פסולות שהאדם מחויב לשמור לעצמו.

שוב, זאת נקודה נכונה. אענה באופן כללי ללא התייחסות לנושא פרטי זה. יש הרבה הנחות שאדם מניח בתת מודע שהוא לא מודע להם בכלל, שעליהם הוא מבסס את השקפת עולמו. הרבה נושאים שהם כביכול מודרנים, הם בעצם נושאים שהאדם העתיק היתה לו דעה בהם דעה מגובשת שהוא לא היה מודע אליו. שאלת מקור המוסר, היא דוגמא טובה לנושא שכזה.

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ש' יולי 27, 2024 11:55 pm

תוכן כתב:דומה שכבר אמרתי לך בעבר, שאל תתערב בדיונים בנושאים שאתה לא מבין בהם.

במחילה כבוד הרב תוכן שליט"א א"א לעקם פירוש הגמ' ולפי"ז לשאול שאלה

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » א' יולי 28, 2024 12:01 am

תוכן כתב:
בן מיכאל כתב:
תוכן כתב:1. במקרה של עמוני ולא עמונית, כך היה הל"מ מאז ומתמיד, אלא שהדברים הגיעו לידי פרסום כשהיו צריכים להם.

תמשיך להמציא כדרכך בקודש...
(רות רבה (וילנא) פרשה ד סימן א) בימיו נתחדשה הלכה עמוני ולא עמונית מואבי ולא מואבית (פסיקתא דרב כהנא (מנדלבוים) פיסקא טז - נחמו) אמ' לה שאילו באת אצלינו מתמול שלשם לא היינו מקבלין אותך, שעדיין לא נתחדשה הלכה עמוני ולא עמונית מואבי ולא מואבית.

לא רואה שום סתירה בין מה שאמרתי לבין מה שכתוב במדרש. עד אז לא התעמקו לדרוש את הפסוק, וכשהתעמקו לדרוש את הפסוק כך יצא להם. ומה שיצא להם, דעתם היא, שכך נמסרה הלכה למשה מסיני.

להגיד שזה המצאה שלו איננו נכון.
הגריז אומר כן מפורש עה"ת שזה הלכה למשה מסיני, וכך מקובל בישיבות.
ברות רבה לא כתוב כלום יותר ממה שכתוב בגמרא ואין שום ראיה משם.
בפסיקתא אולי משמע דלא כן ויש לדחות, ובכל אופן אם זה כל הראיה שלך, אז נונו, דברי הגריז יותר חזקים.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' יולי 28, 2024 12:27 am

תוכן כתב:
עקביה כתב:
תוכן כתב:באופן כללי אני משתדל לסיים ויכוחים שאני מעורב בהם, ואני משתדל להודות על האמת אם אני טועה. אבל אם הויכוח עובר להתנצחות, או שגולש לפסים אישיים, אז אני נוטה לא להגיב. אז אם אתה מוצא הודעה בלי תשובה ממני, קודם יש לבדוק אם זה באמת הודעה הראויה לתשובה, וכפי העקרונות הנ"ל.

מכיון שאני לא מוצא את הקישור (זה לא מה שציין ר' לבי במערב) אכתוב כאן (הנושא הוא שינוי ההלכה דאורייתא ע"י חכמי הדורות):
1. ישנו המקרה המפורסם של עמוני ולא עמונית (יבמות עו: עז.).
2. גודל המזבח החיצון, שהיה שונה בבית שני מבית ראשון, ולחד מ"ד הוא משום דרשה שונה של הפסוק 'מזבח אדמה' (זבחים סא:).
3. דרשת 'והדוה בנדתה' - ר"ע החולק על זקנים הראשונים (שבת סד:).

1. במקרה של עמוני ולא עמונית, כך היה הל"מ מאז ומתמיד, אלא שהדברים הגיעו לידי פרסום כשהיו צריכים להם.

2. בתחילה היו סוברים שהדרך לדרוש את הפסוק מזבח אדמה הוא באופן אחד, ולבסוף סברו שהדרך לדרוש אותו הוא באופן אחר. אבל בין בתחילה ובין בסוף היו סוברים שכך נמסרה דרשו זו מן השמים, כפי שדרשו אותו.

3. והדוה בנדתה היה מחלוקת איך לפרש את הפסוקים כפי המדות שהתורה נדרשת בהם, ור' עקיבא הוכיח שהנכון הוא לדרוש באופן מסוים, והוא סבור שכך מסר הקב"ה את הדרש למשה רבינו.

1. לא הבנתי אותך. בדורו של שאול לא ידעו שזו הל"מ עד שעמשא הביא שמועה זו (שזו הל"מ).
עד אז הבינו שזו דרשת חכמים, ודואג רצה לדרוש אחרת ולשנות את ההלכה.

2. כלומר בוני בית שני סברו שיש בידם מסורת שדילגה איכשהו על בוני בית ראשון?

3. התוספת: "והוא סבור שכך מסר הקב"ה את הדרש למשה רבינו" משנה משהו?
הרי לא התבררו לו ידיעות היסטוריות כלשהן. הוא למד והגיע למסקנה אחרת מקודמיו, ולפיה משתנה דין דאורייתא.
אתה חלוק על ההבנה הזאת?

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » א' יולי 28, 2024 12:35 am

תוכן כתב:
בן מיכאל כתב:
תוכן כתב:1. במקרה של עמוני ולא עמונית, כך היה הל"מ מאז ומתמיד, אלא שהדברים הגיעו לידי פרסום כשהיו צריכים להם.

תמשיך להמציא כדרכך בקודש...
(רות רבה (וילנא) פרשה ד סימן א) בימיו נתחדשה הלכה עמוני ולא עמונית מואבי ולא מואבית (פסיקתא דרב כהנא (מנדלבוים) פיסקא טז - נחמו) אמ' לה שאילו באת אצלינו מתמול שלשם לא היינו מקבלין אותך, שעדיין לא נתחדשה הלכה עמוני ולא עמונית מואבי ולא מואבית.

לא רואה שום סתירה בין מה שאמרתי לבין מה שכתוב במדרש. עד אז לא התעמקו לדרוש את הפסוק, וכשהתעמקו לדרוש את הפסוק כך יצא להם. ומה שיצא להם, דעתם היא, שכך נמסרה הלכה למשה מסיני.

לא התעמקו, ולא היו מקבלים אותה=נהגו אחרת, פיספסתי משהו?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 12:49 am

בן מיכאל כתב:לא התעמקו, ולא היו מקבלים אותה=נהגו אחרת, פיספסתי משהו?

במשפט האחרון שכתבת לא פספסת משהו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 12:53 am

עקביה כתב:
תוכן כתב:
עקביה כתב:
תוכן כתב:באופן כללי אני משתדל לסיים ויכוחים שאני מעורב בהם, ואני משתדל להודות על האמת אם אני טועה. אבל אם הויכוח עובר להתנצחות, או שגולש לפסים אישיים, אז אני נוטה לא להגיב. אז אם אתה מוצא הודעה בלי תשובה ממני, קודם יש לבדוק אם זה באמת הודעה הראויה לתשובה, וכפי העקרונות הנ"ל.

מכיון שאני לא מוצא את הקישור (זה לא מה שציין ר' לבי במערב) אכתוב כאן (הנושא הוא שינוי ההלכה דאורייתא ע"י חכמי הדורות):
2. גודל המזבח החיצון, שהיה שונה בבית שני מבית ראשון, ולחד מ"ד הוא משום דרשה שונה של הפסוק 'מזבח אדמה' (זבחים סא:).

1. במקרה של עמוני ולא עמונית, כך היה הל"מ מאז ומתמיד, אלא שהדברים הגיעו לידי פרסום כשהיו צריכים להם.

2. בתחילה היו סוברים שהדרך לדרוש את הפסוק מזבח אדמה הוא באופן אחד, ולבסוף סברו שהדרך לדרוש אותו הוא באופן אחר. אבל בין בתחילה ובין בסוף היו סוברים שכך נמסרה דרשו זו מן השמים, כפי שדרשו אותו.

3. והדוה בנדתה היה מחלוקת איך לפרש את הפסוקים כפי המדות שהתורה נדרשת בהם, ור' עקיבא הוכיח שהנכון הוא לדרוש באופן מסוים, והוא סבור שכך מסר הקב"ה את הדרש למשה רבינו.

1. לא הבנתי אותך. בדורו של שאול לא ידעו שזו הל"מ עד שעמשא הביא שמועה זו (שזו הל"מ).

הרי לא התבררו לו ידיעות היסטוריות כלשהן. הוא למד והגיע למסקנה אחרת מקודמיו, ולפיה משתנה דין דאורייתא.
אתה חלוק על ההבנה הזאת?

פעם שאלתי ר' גדליה נדל שאלה כל שהוא, והוא ענה לי שאני יכול למצוא את התשובה בעצמי, והוא סירב לענות לי. אתה עדיין רוצה שאני אענה לך?

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' יולי 28, 2024 1:06 am

תוכן כתב:פעם שאלתי ר' גדליה נדל שאלה כל שהוא, והוא ענה לי שאני יכול למצוא את התשובה בעצמי, והוא סירב לענות לי. אתה עדיין רוצה שאני אענה לך?

ההתרשמות שלי מהדיונים הארוכים וחסרי המענה מצדך היא שאין לך מה לענות.
אשמח מאד אם תזים הבנה זו.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » א' יולי 28, 2024 1:07 am

ניתן להתווכח האם המקורות שהובאו כאן מתפרשים כך או אחרת, אבל האם ניתן להעלות על הדעת, שמי שמפרש אותם כהבנת צד אחד, דעותיו פסולות וראוי להודפו ולרודפו בגלל זה? האם זה יצא מכלל ויכוח לגיטימי כדרכה של תורה שכמוהו היו רבים במשך הדורות? לזה בדיוק התכוונתי במה שכתבתי למעלה שמעבר להכרזה אני החלטתי שזהו הפשט הנכון והיחיד וכל מי שחושב אחרת הוא איש פסול, אין כאן שום טענה עניינית לגופה של פסילה [בשונה מטענה עניינית לגופה של פרשנות].

זאת ועוד, היתכן לתקוף אנשים בהאשמות הכי חמורות שיש, אבל משנכנסים לדיון בגופם של טענות להתחמק באלף ואחת דרכים מלפרוש את הטענות כשמלה???
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב א' יולי 28, 2024 1:22 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » א' יולי 28, 2024 1:20 am

בסוד דברי תורה עניים במק"א ועשירים במק"א...

תוכן כתב:
סגי נהור כתב:
תוכן כתב:
עדיאל ברויאר כתב:איני מחסידי הרב קאפח, ואף איני מצדיק שום ביטוי של זלזול שיצא מפיו. וגם אם הוא טעה, ואולי אף טעה בדברים חמורים, אין שום הצדקה לזלזל בת"ח.

זה שורש הויכוח. החזו"א ותלמידיו סברו שכל אחד שסוטה ולו במקצת מן הדרך הישרה (וכפי שהם מבינים איזו היא הדרך הישרה), הרי שיש לזלזל בו. ואין הוא דומה כלל לעם הארץ, שצריך לקרבו בכל מיני קירובים. אלא ת"ח, כיון שהוא ת"ח ויש יותר ציפיות ממנו, מה עוד שבקל אפשר לאנשים לטעות אחריו, על כן ראוי לזלזל בו כדי שידע הציבור ויזהר.
אתה יכול לחלוק על גישה זו, אבל זכותם להחזיק בשיטתם ולפעול על פיו.

להבנתי הפורום הזה איננו המקום לזלזל באף אחד, ובוודאי לא בדמויות שנערצות על חלק מהחברים כאן, ומכוער לעשות כן. ומי שיש לו שיטה ש"ראוי לזלזל", שיזלזל בביתו. ואדרבה, אם אני טועה ודעת מנהלי המקום אינה כן, חשוב שנדע זאת! ובאמת אולי מן הראוי שיהיה תקנון ברור לכתיבה בפורום.

להבנתי הדלה והעניה, הפורום הוא מקום שכל ביטוי של דעת תורה יכול להתפרסם בו. דעת תורה היא דעה שנאמרה על ידי אדם מורם מעם, מופלג בתורה וביראה, במצוות ובמע"ט. בין אותם אנשים המורמים מעם, יש מחלוקות, ושתי הדעות מקומם בפורום. מבחינתי, החזו"א, הסטייפלר, ר' גדליה נדל, ר' שך, ר' י"ד סולובייצ'יק מבוסטון, ר' אהרן ליכטנשטיין, ר' יעקב משה חרל"פ, ראי"ה קוק, ר' משה הלברשטם, ר' שמואל וואזנר, ר' י"ש אלישיב, ר' אברהם שפירא, ר' מרדכי אליהו, ר' אי"ל שטיינמן, כולם היו גאוני תורה, מופלגים בתורה וביראה, נקיי כפים וברי לבב, ודעת כולם היא דעת תורה. רק כמו שאפשר לכל אחד לדון בסברת האחרונים ולהכריע מהם מי צודק יותר ומי פחות בהתאם לראיות מוצקות ושיקול דעתו, כך גם בענייני דעת תורה, אפשר להביא ראיות מהמציאות ושיקול דעת לכאן או לכאן מהלך מי מהם צדק יותר ומהלך מי מהם צדק פחות.

המהלך להשפיל ולזלזל בת"ח שטעה בדעות, הוא מהלך שהנהיגו פה בארץ ישראל החזו"א והרב מבריסק ברמה זו או אחרת כמו שהם קיבלו מרבותיהם קדושי עליון, והתקבל על ידי חוגים נרחבים בעם ישראל בין השומרי תורה ומצוות. יש גאונים וצדיקים שסבורים אחרת, וגם זו דעת תורה היא, וכל אחד יש לו להתנהג כפי שקיבל מרבותיו וכפי שיקול דעתו שמקורו ביראת שמים ואהבת ה', ולא משיקול דעת שמקורו בערכים מערביים פסולים ומאוסים.

מי שמפרסם ביקורת על ת"ח וגדול בישראל, כל עוד שהביקורת מוצדקת, קרי, שמדובר בחסרון אמיתי ברמה זו או אחרת, מקומה בפורום, וזכותו של כל אחד לבקר את אותו מבקר בין על תוכן הביקורת ובין על עצם פרסום הדברים, וכך היא דרכה של תורה.

תוכן כתב:
עקביה כתב:השאלה היא מה ומי כן ניתן כיום להציע לשואלים. רק שיהיה ברור ש'ערכים' 'הידברות' ושאר כיוצא בהם אינם באים בחשבון אצל השואלים דנן. הם מעוררים בוז ולעג (במידה לא מבוטלת של צדק) ותו לא.

הבעיה היא שכיום אין לנו אנשים שליבם נאמן לחלוטין לבורא ולתורתו מצד אחד, מצד שני הם יודעים מה להשיב ומצד שלישי הם ת"ח מופלגים. אני שאלתי בזמנו את ר' גדליה נדל, שמצד אחד היה מבקר חריף עם השכלה רחבה, ומצד שני היה מאמין באמונה פשוטה שאין פשוט ממנה, שכל דברי התורה וחז"ל אמת לאמתה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 1:24 am

יהושפט כתב:ניתן להתווכח האם המקורות שהובאו כאן מתפרשים כך או אחרת, אבל האם ניתן להעלות על הדעת, שמי שמפרש אותם כהבנת צד אחד, דעותיו פסולות וראוי להודפו ולרודפו בגלל זה? האם זה יצא מכלל ויכוח לגיטימי כדרכה של תורה שכמוהו היו רבים במשך הדורות? לזה בדיוק התכוונתי במה שכתבתי למעלה שמעבר להכרזה אני החלטתי שזהו הפשט הנכון והיחיד וכל מי שחושב אחרת הוא איש פסול, אין כאן שום טענה עניינית לגופה של פסילה [בשונה מטענה עניינית לגופה של פרשנות].

יש פה שאלה עקרונית, האם הקב"ה מסר תורה שבעל פה ביחד עם תורה שבכתב, או שתורה בעל פה היא בעצם פרשנות של החכמים לתורה שבכתב, כפי מה שנראה להם בהתאם לזמן ולנסיבות. יש פה הבדל עצום בין שתי העמדות, הבדל שלא ניתן לגשר עליו. התנועה הקונסרבטיבית התחילה בדיוק עם העמדה הזאת, שתורה שבעל פה היא התפתחות של התורה שבכתב, ולא נשאר ממנה כלום, דוקא בגלל שמשהו אנושי, ולא משנה כמה מקורו הוא חשוב, אין בכוחו לגרום לאנשים להתמסר אליו.

במשך כל הדורות היה מקובל שמי שמכחיש את מקורו האלוקי של תורה שבעל פה הוא כופר.

אין פה שאלה שולית, אלא שאלה עקרונית שעליה עומדת או נופלת היהדות.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' יולי 28, 2024 1:30 am

יש מה שנמסר למשה, ויש מה שלא נמסר, ואותו מוציאים החכמים מהכתובים בי"ג מידות. [וכשנחלקים סנהדרין גדולה מכריעים וקובעים את הדין. ובמה שסנהדרין הגדולה לא נמנו וגמרו ממשיכה המחלוקת. ובי"ד יכול לבטל דברי בי"ד חברו אם גדול ממנו בחכמה ובמנין (וצ"ת בדיוק על מה נאמר)]. והתלמוד התקבל בהכרעת רוב חכמי ישראל ונתקבל בכל ישראל, לכן אין לחלוק עליו, ואחרי התלמוד כל מה שיחדש גאון יכול גאון מאוחר לחלוק עליו ולומר שמתברר אחרת. (הקדמת הרמב"ם למשנה ולמשנה תורה).

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » א' יולי 28, 2024 1:33 am

תוכן כתב:
יהושפט כתב:ניתן להתווכח האם המקורות שהובאו כאן מתפרשים כך או אחרת, אבל האם ניתן להעלות על הדעת, שמי שמפרש אותם כהבנת צד אחד, דעותיו פסולות וראוי להודפו ולרודפו בגלל זה? האם זה יצא מכלל ויכוח לגיטימי כדרכה של תורה שכמוהו היו רבים במשך הדורות? לזה בדיוק התכוונתי במה שכתבתי למעלה שמעבר להכרזה אני החלטתי שזהו הפשט הנכון והיחיד וכל מי שחושב אחרת הוא איש פסול, אין כאן שום טענה עניינית לגופה של פסילה [בשונה מטענה עניינית לגופה של פרשנות].

יש פה שאלה עקרונית, האם הקב"ה מסר תורה שבעל פה ביחד עם תורה שבכתב, או שתורה בעל פה היא בעצם פרשנות של החכמים לתורה שבכתב, כפי מה שנראה להם בהתאם לזמן ולנסיבות. יש פה הבדל עצום בין שתי העמדות, הבדל שלא ניתן לגשר עליו. התנועה הקונסרבטיבית התחילה בדיוק עם העמדה הזאת, שתורה שבעל פה היא התפתחות של התורה שבכתב, ולא נשאר ממנה כלום, דוקא בגלל שמשהו אנושי, ולא משנה כמה מקורו הוא חשוב, אין בכוחו לגרום לאנשים להתמסר אליו.

במשך כל הדורות היה מקובל שמי שמכחיש את מקורו האלוקי של תורה שבעל פה הוא כופר.

אין פה שאלה שולית, אלא שאלה עקרונית שעליה עומדת או נופלת היהדות.

אין פה שום שאלה עקרונית
איש משלומי אמוני ישראל כולל הרבנים שאתה נוהג להשמיץ לא מתווכח שתורה שבע"פ נמסרה עם תורה שבכתב, ויחד עם זאת דעת הרמב"ם כפי שהזכיר הרב צו"מ ורוב חכמי ישראל שהרבה הלכות חז"ל לומדים בעצמם מן הדרשות לפי הכללים כמובן ולא במסורת, ובהלכות אלו שייך שינוי במובן שבדור אחד ידרשו החכמים כך ובדור אחר אחרת, בדיוק כמו שתיתכן מחלוקת בו זמנית בין שתי חכמים, ובדיוק כמו שאתה עצמך מודה בדוגמאות שהובאו לעיל.
כמובן ניתן להתווכח אלו הלכות נמסרו ואלו נתחדשו, וכבר נחלקו בהרבה מקרים במשך הדורות, ואין שום מקום להטיל טענת כפירה על מי שסובר בהלכה מסוימת שהיא מחודשת, בעוד אתה סבור אחרת.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 1:48 am

צופה_ומביט כתב:יש מה שנמסר למשה, ויש מה שלא נמסר, ואותו מוציאים החכמים מהכתובים בי"ג מידות. [וכשנחלקים סנהדרין גדולה מכריעים וקובעים את הדין. ובמה שסנהדרין הגדולה לא נמנו וגמרו ממשיכה המחלוקת. ובי"ד יכול לבטל דברי בי"ד חברו אם גדול ממנו בחכמה ובמנין (וצ"ת בדיוק על מה נאמר)]. והתלמוד התקבל בהכרעת רוב חכמי ישראל ונתקבל בכל ישראל, לכן אין לחלוק עליו, ואחרי התלמוד כל מה שיחדש גאון יכול גאון מאוחר לחלוק עליו ולומר שמתברר אחרת. (הקדמת הרמב"ם למשנה ולמשנה תורה).

חס ושלום! כל התורה כולה נמסרה למשה מסיני, כמו שאמרו חז"ל. לפעמים ההלכות נשכחו או נולד לגביהם ספק, בכה"ג החכמים דרשו הפסוקים או התפלפלו במסורה כדי להוציא ההלכה. אבל אחרי שהוציאו ההלכה, כולם היו בדעה, שההלכה כפי שהחליטו עליה נמסרה למשה מסיני. וזה גם דעת הרמב"ם כמובן.

דעת פייבלזון וענבל היא שהחכמים סבורים שפעמים יש לדרוש את הפסוקים באופן זה ופעמים באופן זה, כפי מצב הדור. וזה כפירה גמורה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 1:53 am

עקביה כתב:
תוכן כתב:
עקביה כתב:

אתה חלוק על ההבנה הזאת?

1. עד דורו של שאול לא היה בידם המסורה על בוריה, עד שהגיע עמשא.

2. בוני בית שני היו סבורים שהם יודעים לדרוש הפסוק יותר נכון מבוני בית ראשון.

3. לא. 'והוא סבור שכך מסר הקב"ה את הדרש למשה רבינו' הוא עיקר הנושא. וזה בדיוק מה שהגמרא במנחות אומרת שר' עקיבא עתיד לדרוש תילי תילים של הלכות, והכל מקורה בסיני.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' יולי 28, 2024 1:55 am

תוכן כתב:דעת פייבלזון וענבל היא שהחכמים סבורים שפעמים יש לדרוש את הפסוקים באופן זה ופעמים באופן זה, כפי מצב הדור. וזה כפירה גמורה.

עד שתראה מקור לדבריך, זו הוצאת שם רע.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' יולי 28, 2024 1:59 am

תוכן כתב:1. עד דורו של שאול לא היה בידם המסורה על בוריה, עד שהגיע עמשא.

3. לא. 'והוא סבור שכך מסר הקב"ה את הדרש למשה רבינו' הוא עיקר הנושא. וזה בדיוק מה שהגמרא במנחות אומרת שר' עקיבא עתיד לדרוש תילי תילים של הלכות, והכל מקורה בסיני.

1. מצוין. ואתה רואה, שחור על גבי דפי הגמרא ביבמות, כיצד התנהלו שם הדברים לגבי הלכה דאורייתא! שאינה תלויה אלא בהבנת חכמי הדור.

2. נכון. נמצא שהם מסתמכים על הבנתם לשנות דין דאורייתא.

3. מה הכוונה "עיקר הנושא"?
הרי גם אתה מסכים שאין להם ידיעה מה נאמר למשה בסיני, ואינם מסתמכים אלא על הבנתם.
אז על מה בדיוק אתה מתווכח?

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » א' יולי 28, 2024 2:01 am

תוכן כתב:
צופה_ומביט כתב:יש מה שנמסר למשה, ויש מה שלא נמסר, ואותו מוציאים החכמים מהכתובים בי"ג מידות. [וכשנחלקים סנהדרין גדולה מכריעים וקובעים את הדין. ובמה שסנהדרין הגדולה לא נמנו וגמרו ממשיכה המחלוקת. ובי"ד יכול לבטל דברי בי"ד חברו אם גדול ממנו בחכמה ובמנין (וצ"ת בדיוק על מה נאמר)]. והתלמוד התקבל בהכרעת רוב חכמי ישראל ונתקבל בכל ישראל, לכן אין לחלוק עליו, ואחרי התלמוד כל מה שיחדש גאון יכול גאון מאוחר לחלוק עליו ולומר שמתברר אחרת. (הקדמת הרמב"ם למשנה ולמשנה תורה).

חס ושלום! כל התורה כולה נמסרה למשה מסיני, כמו שאמרו חז"ל. לפעמים ההלכות נשכחו או נולד לגביהם ספק, בכה"ג החכמים דרשו הפסוקים או התפלפלו במסורה כדי להוציא ההלכה. אבל אחרי שהוציאו ההלכה, כולם היו בדעה, שההלכה כפי שהחליטו עליה נמסרה למשה מסיני. וזה גם דעת הרמב"ם כמובן.

דעת פייבלזון וענבל היא שהחכמים סבורים שפעמים יש לדרוש את הפסוקים באופן זה ופעמים באופן זה, כפי מצב הדור. וזה כפירה גמורה.

אתה מוזמן ללכת לקרוא שוב את הקדמת הרמב"ם לפירוש המשנה, בו הוא מסביר להדיא שבהלכות שנפלה מחלוקת לא היתה מסורת ולא נפלה בהם שכחה, ומי שטוען שהמסורת השתבשה והשתכחה אומר דבר מגונה, הנה דבריו הנחרצים
"אבל סברת מי שחשב שגם הדינים שיש בהם מחלוקת קבלה ממשה, ונפלה בהם מחלוקת מחמת טעות בקבלה או שכחה, ושהאחד צודק בקבלתו והשני טעה בקבלתו, או ששכח, או שלא שמע מרבו כל מה שצריך לשמוע, ומביא ראיה לכך מה שאמרו משרבו תלמידי שמאי והלל שלא שמשו כל צרכן רבתה מחלוקת בישראל ונעשית תורה כשתי תורות, הנה זה חי ה' דבר מגונה ומוזר מאד, והוא דבר בלתי נכון ולא מתאים לכללים, וחושד באנשים שמהם קבלנו את התורה, וכל זה בטל".

ברור שהכל נמסר למשה מסיני, כדברי חז"ל שכל מה שתלמיד ותיק עתיד לחדש נמסר מסיני, אף אחד לא חושב שמה שחז"ל דורשים מי"ג מידות שלא במסורת הוא המצאתם האנושית, אלא זהו בכלל תורת משה, אבל זה לא הגיע במסורת, אלא נדרש לפי הבנתם בכוונת התורה על פי כללי הי"ג מידות שנמסרו להם בסיני לדרוש בהם את התורה, לא מבין מה יש להתווכח עם דברי הרמב"ם המפורשים.
והאמת שאחרי מה שהשבת לעקביה אני גם לא מצליח להבין על מה בכלל אתה מתווכח, אחרי שאתה מצהיר שבבי"ש חשבו שיודעים לדרוש נכון יותר מבי"ר, והן הן הדברים, אא"כ אתה סבור שעל כל הלכה שבמחלוקת היתה מסורת ממשה רבינו והיא נשתכחה, ועל זה כבר כתב הרמב"ם המצוטט את דעתו הנחרצת מאד

בשורה השניה הוספת שהם טוענים שהדרשות הם לפי מצב הדור, בבקשה הבא לנו ציטוט ברור היכן הם אמרו דבר כזה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 2:05 am

עקביה כתב:

1. מצוין. ואתה רואה, שחור על גבי דפי הגמרא ביבמות, כיצד התנהלו שם הדברים לגבי הלכה דאורייתא! שאינה תלויה אלא בהבנת חכמי הדור.

2. נכון. נמצא שהם מסתמכים על הבנתם לשנות דין דאורייתא.

3. מה הכוונה "עיקר הנושא"?
הרי גם אתה מסכים שאין להם ידיעה מה נאמר למשה בסיני, ואינם מסתמכים אלא על הבנתם.
אז על מה בדיוק אתה מתווכח?

1. ההלכה תלויה בהבנת חכמי הדור, איך שהם הבינו שנמסר ההלכה למשה בסיני.

2. נכון, כל הלכה ניתנת להכרעה לחכמי הדור כפי הבנתם מה נמסר למשה בסיני.

3. עיקר הויכוח היא, האם בכוחם של חכמים לשנות ההלכה לפי ראות עינם, או שיש הלכה אחת ויחידה מאז הר סיני עד סוף כל הדורות.

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » א' יולי 28, 2024 2:05 am

זהו תעתוע סופיסטי. מסורה היא מסירה ברורה מדור לדור. לדרוש את הפסוק זה לא לקבל מסורה (את דרכי ואופני הדרישה אפשר לקבל במסורה, והתוצאה היא עדיין לא מסורה). כשדורשים את הפסוק באופן שלא היה מקובל עד ימיהם, הכוונה שמשנים מן המסורה. הם לא התיימרו "לברר" בדיעבד מה היתה המסורת בסיני, אין מקור שאומר זאת, וחלילה להציג את החכמים באופן זה.
חושדני כי אתה מטשטש באופן מודע את הדיון ומנסה לערפל את השאלות המציקות.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' יולי 28, 2024 2:15 am

כמו שכבר כתבו, תקרא שוב את הקדמת הרמב"ם לפיה"מ ולמשנה תורה. [מה שהוא אומר, בלי הוספות והעמסה ודיחוקים ועיוותים מבחוץ לתוך דבריו].
הכל מאד ברור ומפורש שם, ואין מה להוסיף, ולא צריך שום דבר יותר מזה.
בזה סיימתי.
נערך לאחרונה על ידי צופה_ומביט ב א' יולי 28, 2024 2:18 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' יולי 28, 2024 2:17 am

תוכן כתב:1. ההלכה תלויה בהבנת חכמי הדור, איך שהם הבינו שנמסר ההלכה למשה בסיני.

3. עיקר הויכוח היא, האם בכוחם של חכמים לשנות ההלכה לפי ראות עינם, או שיש הלכה אחת ויחידה מאז הר סיני עד סוף כל הדורות.

אתה מנסה לבלבל את האויב.
מצד אחד אתה מסכים שהכל תלוי בהבנת חכמי הדור (אלא שאתה מוסיף שעליהם להכין חותמת שעליה כתוב: "כך נמסר למשה מסיני" ולחתום בה כל פסק שיוצא מתחת ידם), ומצד שני אתה מדבר על "הלכה אחת ויחידה מאז הר סיני עד סוף כל הדורות", אע"פ שכבר הסכמנו שההלכה יכולה להשתנות מדור לדור כפי הבנת חכמי אותו דור.

אני ממתין, וזה לא חייב להיות הלילה, לכך שתציג מסקנה ברורה ובהירה של שיטתך.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 2:19 am

יהושפט כתב:
תוכן כתב:

אתה מוזמן ללכת לקרוא שוב את הקדמת הרמב"ם לפירוש המשנה, בו הוא מסביר להדיא שבהלכות שנפלה מחלוקת לא היתה מסורת ולא נפלה בהם שכחה, ומי שטוען שהמסורת השתבשה והשתכחה אומר דבר מגונה, הנה דבריו הנחרצים
"אבל סברת מי שחשב שגם הדינים שיש בהם מחלוקת קבלה ממשה, ונפלה בהם מחלוקת מחמת טעות בקבלה או שכחה, ושהאחד צודק בקבלתו והשני טעה בקבלתו, או ששכח, או שלא שמע מרבו כל מה שצריך לשמוע, ומביא ראיה לכך מה שאמרו משרבו תלמידי שמאי והלל שלא שמשו כל צרכן רבתה מחלוקת בישראל ונעשית תורה כשתי תורות, הנה זה חי ה' דבר מגונה ומוזר מאד, והוא דבר בלתי נכון ולא מתאים לכללים, וחושד באנשים שמהם קבלנו את התורה, וכל זה בטל".

ברור שהכל נמסר למשה מסיני, כדברי חז"ל שכל מה שתלמיד ותיק עתיד לחדש נמסר מסיני, אף אחד לא חושב שמה שחז"ל דורשים מי"ג מידות שלא במסורת הוא המצאתם האנושית, אלא זהו בכלל תורת משה, אבל זה לא הגיע במסורת, אלא נדרש לפי הבנתם בכוונת התורה על פי כללי הי"ג מידות שנמסרו להם בסיני לדרוש בהם את התורה, לא מבין מה יש להתווכח עם דברי הרמב"ם המפורשים.
והאמת שאחרי מה שהשבת לעקביה אני גם לא מצליח להבין על מה בכלל אתה מתווכח, אחרי שאתה מצהיר שבבי"ש חשבו שיודעים לדרוש נכון יותר מבי"ר, והן הן הדברים, אא"כ אתה סבור שעל כל הלכה שבמחלוקת היתה מסורת ממשה רבינו והיא נשתכחה, ועל זה כבר כתב הרמב"ם המצוטט את דעתו הנחרצת מאד

בשורה השניה הוספת שהם טוענים שהדרשות הם לפי מצב הדור, בבקשה הבא לנו ציטוט ברור היכן הם אמרו דבר כזה.

ז"ל שו"ת חות יאיר סימן קצ"ב:

עכ"פ לא נצא מפשטן של דברים דס"ל להתוס' דודאי שייך שכחה בהל"מ ודלא כדברי הרמב"ם והוא האמת הברור כשמש בצהרים לא מצד הסברא חלילה רק מתילי תילין גמרות ערוכות כ"ש באשר גם דברי התוס' כך הם לא נירא ולא ניחת לומר אחר בקשת המחילה מעצמותיו הקדושים ששגה בזה.

עיין שם שהאריך מאד, באופן שאין ספק שדברי הרמב"ם צריך נגר ובר נגר ליישבם.

ולעצם הענין, ברור שיש מחלוקות בין החכמים, אבל כל צד סבור שכך נמסרה ההלכה למשה מסיני. אבל מי שאומר שהתורה נמסרה מלכתחילה שכל אחד ידרוש אותו כפי ראות עיניו, לפי מצב הדור, הרי הוא כופר במסורת של תורה שבעל פה.

ועל מה שבקשת, ועוד בקשו, שאעלה דברים מפורשים, כנראה שאין מנוס מלהעלות את מה שכבר כתבתי לפני כמה שנים. בל"נ אחזור ואשנה שוב את הדברים, ואז אעלה אותם.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 2:22 am

עקביה כתב:
תוכן כתב:1. ההלכה תלויה בהבנת חכמי הדור, איך שהם הבינו שנמסר ההלכה למשה בסיני.

אתה מנסה לבלבל את האויב.
מצד אחד אתה מסכים שהכל תלוי בהבנת חכמי הדור (אלא שאתה מוסיף שעליהם להכין חותמת שעליה כתוב: "כך נמסר למשה מסיני" ולחתום בה כל פסק שיוצא מתחת ידם), ומצד שני אתה מדבר על "הלכה אחת ויחידה מאז הר סיני עד סוף כל הדורות", אע"פ שכבר הסכמנו שההלכה יכולה להשתנות מדור לדור כפי הבנת חכמי אותו דור.

אני ממתין, וזה לא חייב להיות הלילה, לכך שתציג מסקנה ברורה ובהירה של שיטתך.

שקר וכזב! לעולם לא הסכמתי שההלכה יכולה להשתנות. ההלכה היא אחת ויחידה ולעולם לא תשתנה. מה שיכול להשתנות היא מה שחושבים שהיא אותה הלכה אחת ויחידה.

על זה נאמר דין פר העלם דבר של ציבור, כשחכמים מבינים שטעו מה היא ההלכה המסורה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' יולי 28, 2024 2:27 am

בהתחלה זה היה שמעולם לא אמר הרמב"ם כך, כעת זה לומר שהוא שכח המון גמרות וגם תוספות חולק עליו. הבנתי.
ולמדנו שלומר על הרמב"ם ששכח תילי תילין של גמרות ערוכות זה כן בסדר, [מבחינתי הרבה יותר צריך נגר ובר נגר ליישב אמירה כזו של החוות יאיר מאשר את הרמב"ם]. וגם לומר שבגלל זה הוא כפר בעיקר יסודי של התורה. הכל כדי לאחוז במה שאנחנו חושבים.
ואחרי כל העמל הזה, סוכ"ס כך היא דעת הרמב"ם, ומה יש להלין על מי שהולך בדעתו.
אמרתי מקודם שסיימתי כי איני רואה שום אופן לדון בצורה שכזו, וחזקו עליי דברי הגמרא ביבמות, אבל על ביזיון כזה לרמב"ם לא יכולתי לשתוק.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' יולי 28, 2024 2:28 am

תוכן כתב:שקר וכזב! לעולם לא הסכמתי שההלכה יכולה להשתנות. ההלכה היא אחת ויחידה ולעולם לא תשתנה. מה שיכול להשתנות היא מה שחושבים שהיא אותה הלכה אחת ויחידה.

על זה נאמר דין פר העלם דבר של ציבור, כשחכמים מבינים שטעו מה היא ההלכה המסורה.

עכ"פ אתה מסכים שבעולם המעשה אין שום נפק"מ בהגדרות הללו?
כלומר, חכמים לומדים את הכתובים, מבינים מה שמבינים, ופוסקים הלכה אחרת ממה שפסקו בדור הקודם.
עד כאן בסדר?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 2:37 am

ממש לא! חכמים שמשתדלים לדרוש הפסוקים, לפלפל בהלכות, להכריע בסברות, במטרה להגיע להלכה הטהורה כפי שהיא נמסרה למשה רבינו בסיני, הם נראים לגמרי אחרת מחכמים שמנסים להתאים את ההלכות לצרכי הדור.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 2:41 am

צופה_ומביט כתב:בהתחלה זה היה שמעולם לא אמר הרמב"ם כך, כעת זה לומר שהוא שכח המון גמרות וגם תוספות חולק עליו. הבנתי.
ולמדנו שלומר על הרמב"ם ששכח תילי תילין של גמרות ערוכות זה כן בסדר, [מבחינתי הרבה יותר צריך נגר ובר נגר ליישב אמירה כזו של החוות יאיר מאשר את הרמב"ם]. וגם לומר שבגלל זה הוא כפר בעיקר יסודי של התורה. הכל כדי לאחוז במה שאנחנו חושבים.
ואחרי כל העמל הזה, סוכ"ס כך היא דעת הרמב"ם, ומה יש להלין על מי שהולך בדעתו.
אמרתי מקודם שסיימתי כי איני רואה שום אופן לדון בצורה שכזו, וחזקו עליי דברי הגמרא ביבמות, אבל על ביזיון כזה לרמב"ם לא יכולתי לשתוק.

איפה אמרתי ש'מעולם לא אמר הרמב"ם כך'?

וכמובן, שגם הרמב"ם מסכים שהכל נמסר למשה מסיני, וכמו שכתב הוא עצמו בתחילת היד החזקה: 'כל המצות שניתנו לו למשה בסיני בפירושן ניתנו. שנאמר ואתנה לך את לוחות האבן והתורה והמצוה. תורה זו תורה שבכתב. והמצוה זו פירושה. וצונו לעשות התורה על פי המצוה. ומצוה זו היא הנקראת תורה שבעל פה'. אלא שלדעת הרמב"ם היו הלכות שלא התקבלו מדור לדור, אלא שנדרשו על ידי החכמים, כפי מה שהבינו שכך מסר הקב"ה למשה. מעולם לא עלה על דעת הרמב"ם שהחכמים יכולים לדרוש התורה כפי ראות עינם.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' יולי 28, 2024 2:42 am

תוכן כתב:ממש לא! חכמים שמשתדלים לדרוש הפסוקים, לפלפל בהלכות, להכריע בסברות, במטרה להגיע להלכה הטהורה כפי שהיא נמסרה למשה רבינו בסיני, הם נראים לגמרי אחרת מחכמים שמנסים להתאים את ההלכות לצרכי הדור.

ובכן, אם נסכם, אין בינינו ויכוח למעשה. מקסימום קצת סמנטיקה.

הטענה שלך מוסבת אך ורק על אותה הוצאת שם רע שלך על הרב פייבלזון ועל הרב אוריה ענבל.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 2:46 am

עקביה כתב:הטענה שלך מוסבת אך ורק על אותה הוצאת שם רע שלך על הרב פייבלזון ועל הרב אוריה ענבל.

אתה בטוח שאני מוציא שם רע? במיליון אחוז?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' יולי 28, 2024 2:47 am

עקביה כתב:ובכן, אם נסכם, אין בינינו ויכוח למעשה. מקסימום קצת סמנטיקה.

אני חושב שהויכוח הוא עקרוני ומעשי ביותר, כמו ההבדל שבין שמירת שבת וחילול שבת.

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » א' יולי 28, 2024 3:02 am

נערי האוצר כתב:בסוד דברי תורה עניים במק"א ועשירים במק"א...

תוכן כתב:
המהלך להשפיל ולזלזל בת"ח שטעה בדעות, הוא מהלך שהנהיגו פה בארץ ישראל החזו"א והרב מבריסק ברמה זו או אחרת כמו שהם קיבלו מרבותיהם קדושי עליון, והתקבל על ידי חוגים נרחבים בעם ישראל בין השומרי תורה ומצוות.

1. אשמח למראה מקום היכן 'הנהיגו מהלך' קדושי עליון שהזכרת להשפיל ולזלזל בת''ח שטעה בדעות כאן בארץ. בשביל שנבין שיש כאן מהלך, נשמח ל3 סיפורים על כל צדיק שהזכרת.
2. כמו כן נשמח לשמוע מאיזה 'רבותיהם קדושי עליון' הם למדו את המהלך הזה.
3. 'והתקבל על ידי חוגים נרחבים בעם ישראל בין השומרי תורה ומצוות'. אמת לאמיתה. לצערינו. אך ללא קשר לצדיקים הנ''ל.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » א' יולי 28, 2024 3:12 am

בהתחלה חשבתי לא להגיב יותר כי מה לי להגיב למי שסובר שהיות והחוות יאיר חלק על דברי הרמב"ם בהקדמה לפיה"מ - שאגב, ניתן להגדיר כחלק בלתי נפרד מהמסורת היהודית מאז שכתבם, הרבה יותר מכל מיני דברים שהוא מייחס למסורת - אז ממילא דבריו דחויים, פשוט ליצנות.

אבל במחשבה שניה היות ויש כאן דיון חשוב לכשעצמו, אכתוב בכל זאת
אין שום ויכוח שכל התורה נמסרה למשה מפי הקב"ה, זה ברור
השאלה מה משה מסר לנו, ובכן דעת הרמב"ם ברורה שיש הרבה הלכות שמשה לא מסר לעמ"י, והניחו לחכמים לדורשם בי"ג מידות, ובהלכות אלו נופלת מחלוקת, כמובן שכל חכם חושב שמה שדרש הוא הנכון וזה בכלל מה שנמסר למשה מסיני, האם הוא סבור שדברי החכם השני לא נמסרו מסיני? כאן נכנסים לשאלת אלו ואלו, ברמב"ם בהקדמה נראה שאליבא דאמת יש רק אפשרות אחת, אלא שקוצר השכל הוא זה שגורם שהחכמים לא יגיעו כולם לאותה אמת אחת, ויש רבים החולקים וסוברים לא כך, בין ובין כך מוסכם על הכל [ליתר דיוק כמעט על הכל, יש את שיטת דוה"ר שהכל במסורת ויש הרבה קושיות על דבריו] שחז"ל חדשו הלכות שלא מסר משה לנו בסיני לפי הכללים, ושזוהי התורה המסורה לנו שנתן לחדש בה לפ י הכללים, ואף לדעת הרמב"ם שיש אמת אחת, אנו מחויבים להבנת החכמים לפי כללי הפסק במחלוקת, וכן אנו לומדים את כל הדעות, הגם שהמחלוקת קרתה מקוצר השכל.
עוד חידש הרמב"ם נגד דעת מי שקדמו [כמדומה שזה רבי אברהם בן דאוד - הראב"ד הראשון] שבהלכות שכן נמסרו לא תיפול מחלוקת משכחה, ועל זה יש הרבה קושיות ולזה מתייחס החוות יאיר, אבל נדון זה לא מעלה ולא מוריד לענייננו, וההכרזה המחוצפת [לפי הדרך המקובלת בבית המדרש לדון בדברי רבותינו] על דברי הרמב"ם היא סתם הפרחת מסך עשן.
ואחרי כל ההודעות הרבות למעלה, עוד לא הצלחתי להבין על מה תוכן חולק ומה ההפרש בין שמירת שבת לחילולה, ואפילו ספק ספיקא בדרבנן בספק אכטל במוצ"ש איני רואה כאן...
ועצם העובדה שאחרי כ"כ הרבה מלל איש לא מבין מה בדיוק הטענה, מלמדת בצורה הכי ברורה, כמה מגוחך להאשים בכפירה על דקויות שכאלו, וזאת גם בהנחה שהם קיימות.

בתוך הדברים שורבבה טענה על דרשות לפי על מצב הדור שהיא טענה נפרדת וכפי שציין הרב עקביה, לא ברור לי מה כביכול נטען שהם באים לומר, אם חלילה שבאמת החכמים דורשים מה שבא להם לפי הצורך, הרי אלו דברי בלע ללא ספק, אלא שאין לי שום סיבה בעולם לחשוב שכך הם אמרו, ועד שלא יובא בפנינו ציטוט כזה שחור ע"ג לבן, ולא פרשנויות עקומות נפתלות ומגמתיות בדבריהם, הרי זה בחזקת הוצאת שם רע, וודאי שעוולה גדולה מאד להאשים מישהו בדברים כאלו בלי להביא לכך הוכחה ברורה.
עכ"פ לו יהי שחלילה נאמרו דברים כאלו, הרי הפלפולים הארוכים על דרשות חז"ל מיותרים לחלוטין, ולכן חושדני מאד שאין שום ציטוט מפורש שכזה, אלא פרשנות עקמומית לאור ההתפלפלויות וההתפתלויות בנדון הנ"ל.

זאב ערבות
שם מלא: זאב וגנר

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 28, 2024 6:20 am

אור עולם כתב:אבל איך יש בכלל מקום בלב לדבר על הדעות
כשיהודי תלמיד חכם עומד במשך דקות ארוכות, בלב בני ברק, מוכה ומושפל עד עפר
בידי צעירים שלא קרו ולא שנו עשירית ממנו
ואין פוצה פה ומצפצף?

הנה קישור לדרייב לוידאו של האירוע
https://drive.google.com/drive/folders/ ... drive_link

זאב ערבות
שם מלא: זאב וגנר

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 28, 2024 6:57 am

תוכן כתב:
יש לי ביקורת על פורום בית ועד, נכון. טענות הכוונה שזה משהו אישי. אין לי משהו אישי נגד אף אחד מהאנשים האלו, שאת רובם המוחלט איני מכיר כלל. בכל אופן, התחלת בזה שיש לי טענות אישיות, ואז חזרת בך ואמרת שיש לי טענות, וההוכחה היחידה שמצאת זה מה שאני אומר שאין לי טענות. נדמה לי שהמילה שאתה מחפש היא בת חמש אותיות, ומאייתים אותה כך: ס-ל-י-ח-ה.

פורום בית הועד זה רי"ע! על פיו ישק דבר, וכאשר יש טענות על הפורום יש טענות נגדו ובזה שאתה כותב שיש לך הרבה מה לומר אך מפני כבודם אתה נוצר לשונך, משמע יש לך טענות או ביקורת, זה בעצם אותו דבר. אך חפשתי בכל האשכול את ההודעה שבה כתבת שאתה תפרסם דברים משם והגבתי לך שמפני כעסך אין לך להפר את ההסכם שחתמת עליו לא לפרסם, אך כנראה זה נמחק מהאשכול. ואם זכרוני מטעה אותי אבקש סליחתך אך כמדומני שאינו מטעה.

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » א' יולי 28, 2024 7:44 am

סיכום ביניים:
תלמידו המובהק של ר' גדליה נדל, שהיה מבקר חריף עם השכלה רחבה, חידש שקיימת מסורת בשם החזו"א והגרי"ז מבריסק להשפיל ולזלזל בת"ח שטעה בדעות, וכל ימיו היה מצטער על פסוק זה ואמר מתי יבוא לידי ואקיימנו ועכשיו שבא לידו לא יקיימנו, והנה מצא לו מקום לפרוע את חובו מן הרבנים ענבל ופייבלזון שלדעתו אינם מאמינים שחכמים פעלו במטרה להגיע להלכה הטהורה כפי שהיא נמסרה למשה רבינו בסיני, אלא נראה שהם סבורים שחכמים התאימו את ההלכות לצרכי הדור, או שבכוחם של חכמים לשנות ההלכה לפי ראות עיניהם (תלוי בשלב של הוויכוח), והוא לא עומד לשחרר את הטרף מבין שיניו. אכן, הוא לא שמע או ראה עדויות מפורשות שהם סוברים כך, אבער ס'איז דאך גאר נישט שייך אז אזעלכע אויפגעקלערטע יונגעלייט זאלן טראכטן עפעס אויף גאנץ א פרימיטיבישן אופן.

נ.ב. שמעתי שהולכים ומדפיסים את ספרו של הרב ענבל בכריכה קשה, וכך סוף-סוף יוכל הרב התוכן להוציא לפועל את זממו ולקיים את המסורת כתיקונה, להשליך בעצם יום השבת את הספר על הריצפה, מדי שבת בשבתו, בדחיפתו בשינוי במרפק יד שמאל כלאחר יד, כפי שהתאמן על כך בשנים האחרונות, רק יש לזכור להסיט את הווילון מעט כדי שיוכלו השכנים להבחין ואחר כך להעיד בעדות נאמנה שכך נהג ארבעים שנה ברציפות עד שנעקרה הכפירה והותש כוחה.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » א' יולי 28, 2024 8:32 am

בנוגע לשאלה האם יש רק אמת אחת ויחידה, שהחכמים נחלקים מהי, או שבאמת ניתנו למשה שני הצדדים, כבר כתבתי שמדברי הרמב"ם בהקדמה מבואר שישנה אמת אחת כזו, אלא שלחולשת הדורות נפלה מחלוקת, ואעפ"כ זה מה שחייבה אותנו התורה לעשות לפי הבנת החכמים , וכמובן שאנו לומדים ושונים את כל דברי החכמים, הגם אליבא דאמת כביכול ישנה רק דעה אחת נכונה
מאידך כפי שכתבתי רבים חולקים עליו בזה, ואעתיק את דברי הריטב"א הידועים בענין, עירובין י"ג ב:
"אלו ואלו דברי אלהים חיים. שאלו רבני צרפת ז"ל היאך אפשר שיהו שניהם דברי אלהים חיים וזה אוסר וזה מתיר, ותירצו כי כשעלה משה למרום לקבל תורה הראו לו על כל דבר ודבר מ"ט פנים לאיסור ומ"ט פנים להיתר, ושאל להקב"ה על זה, ואמר שיהא זה מסור לחכמי ישראל שבכל דור ודור ויהיה הכרעה כמותם, ונכון הוא לפי הדרש ובדרך האמת יש טעם וסוד בדבר".
ופשוט שלפי דבריו כהחכמים חולקים, הטענה היא שכך הוא הדין לפי הבנתי, וזה מה שאני מחויב לעשות, אבל אני בטוח שר"ע העריך מספיק את רי"ש כדי לחשוב שגם דבריו הם בכלל המ"ט פנים, וגם הם נמסרו למשה מסיני, ודלא כפי שנטען לעיל בנחרצות חסרת בסיס.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » א' יולי 28, 2024 8:57 am

אשכול זה גם כן מהוה דוגמא למה שטענתי באשכול על סגירת הפורום שגם באספקלריא וגם בהויכוחים הלוהטים יש לאנשים פחותי ערך כמוני לעמוד בצד לקרוא עת שני הצדדים ולהתחכם חכמה רבה.

ולגופו של ענין אני ראיתי בדברי הרב תוכן (וגם ראיתי את זה מקופיא באשכול שקישר הרב עקביה) את המשפט הזה: כשיש מחלוקת בין בתי דינים, והבית דין של הדור הקודם פסק בדרך אחד ובא הבית דין של דור שני וחולק עליו (כמובן כפי ההלכות שמותר לו לחלוק גדול ממנו בחכמה ובמנין וכו) ועכשיו הלכה כבית הדין השני, אז זה גם למפרע ואנחנו אומרים שהראשון לא יצא ידי חובתו.
עכשיו לענין מכאן ולהבא למפרע נראה לי ברור שהוא צודק שחייב כל אחד להביא חטאת שמינה, אבל לענין למפרע ממש יש לדון.
ושאלתי לפניכם הרבנים החשובים (הרב עקביה יהושפט צופה ומביט) האם יש מישהו מכם או מדורות קודמים שחולק על א' מהיסודות האלו (למפרע ממש וכן מכאן ולהבא גבי למפרע).

אם כן אז כמדומני שזהו נקודת הויכוח ביניכם, שלדעתו להגיד שהוא תלוי בכל דור לפי פסק הדין של אותו דור זה נקרא שהתורה יכול להשתנות ואת זה הוא אינו מוכן לקבל.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 120 אורחים