מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ההפגנות הבלתי פוסקות

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

Re: ההפגנות הבלתי פוסקות

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' אוגוסט 06, 2024 4:06 am

נערי האוצר כתב:טעית. ג'מיני.

כמדומה שנהיגי עלמא לכנות בכה"ג ע"ש הראשון שנתפרסם (וע"ד הכינוי השגור 'פלאפון' לטלפון נייד).

נערי האוצר כתב:ולא, לא קראתי. מעניין לקרוא?
לא זכיתי להבין: אם אינך מוצא לנכון לטרוח ולקרוא את הדברים ששלחת, מדוע הנך מטריח אחרים לעיין בהם?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' אוגוסט 06, 2024 4:07 am

זאב ערבות כתב:כך שבהניח שאתה משתייך לחברה החרדית, כל שאלותיך הן לא רלוונטיות
כנראה שלא הבחין בכך כת"ר, אך האיש הודה כי הדברים שבהודע(ו)ת(י)ו לא יצאו מקולמוסו (ואף לא טרח כלל לקראם!), אלא ממודל השפה המכוּנֶה ‏Gemini נר"ו.

זאב ערבות
שם מלא: זאב וגנר

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוגוסט 06, 2024 5:48 am

אכן לא שמתי לב לכך, ואם כן מסתבר שדברתי אל הקיר. לפחות הוא מודה בכך, ומה נעשה אם זה יהפך לנורמה? אולי יש לחייב כל חבר פורום לא להשתמש בבינה מלאכותית שכן אחרת אין טעם בהמשך הכתיבה כאן.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' אוגוסט 06, 2024 7:36 am

תוכן כתב:
ג. אין לי שום דבר נגד חדשנות. יש לי הרבה ביקורת על דעות המנוגדים למה שעם ישראל הכיר, במשך אלפי שנים, כערכי יסוד של היהדות. ושוב אני מזכיר שאני לא פונקציה בכל הפולמוסים האלו, אני בסך הכל מצטט את מה שחז"ל וגדולי הראשונים והאחרונים אומרים על שאלות בסיסיות ביהדות.

אולי במקום לחזור שוב ושב על מנטרות חסרות משמעות ולהצטנע בכביכול ענווה פשוט תוכיח את דבריך
אנחנו מחכים כבר הרבה זמן
א. שתסביר את ההבדל הדקיק בין ההגדרות שלך שהם אמונה גמורה להגדרות שהם טיפ טיפה אולי שונות [גם זה לא ברור] ואז הם הפכו לכפירה
ב. שתביא את הציטוטים שציטטת בשם אנשים מסוימים
כ"כ קשה? דרישה כבדה מידי?
אני מניח שתתעלם מהבקשות האלמנטריות הללו כשם שאתה מתעלם כל העת, זה בסדר גמור, אין כמו צורת הדיון הזו כדי ללמד לעיני כל על אפסיות טענותיך

אתה לא מצטט שום דבר דבר, אתה מביא ציטוט וצועק שפלוני לא מאמין בציטוט הזה, אבל את זה גופא אינך מצליח להוכיח, ולכן בכל הויכוחים איתך בינתים הפונקציה היחידה היא דווקא אתה, מכולם עולה שאתה חושב שהם טועים, אתה ואתה ותו לא.
ממש מזכיר את מה שהיה מספר הסטייפלער
ביאור 2024-08-06 074455.png
ביאור 2024-08-06 074455.png (100.57 KiB) נצפה 1638 פעמים
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב ג' אוגוסט 06, 2024 8:23 am, נערך 4 פעמים בסך הכל.

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ג' אוגוסט 06, 2024 7:42 am

תוכן כתב:ג. אין לי שום דבר נגד חדשנות. יש לי הרבה ביקורת על דעות המנוגדים למה שעם ישראל הכיר, במשך אלפי שנים, כערכי יסוד של היהדות. ושוב אני מזכיר שאני לא פונקציה בכל הפולמוסים האלו, אני בסך הכל מצטט את מה שחז"ל וגדולי הראשונים והאחרונים אומרים על שאלות בסיסיות ביהדות.

אם בסך הכל אתה מצטט ואינך פונקציה, יש להניח שלא תהיה לך בעיה עם כל דבר שיש לו מקורות ושכבר נאמר על ידי מי מגדולי ישראל בדורות שעברו. כי גם הם בסך הכל מצטטים את קודמיהם והם לא פונקציה.
והיה אם יתברר שלא כל ציטוט מנגד ינעם לאוזניך, כי אז יתברר גם שאתה לגמרי פונקציה וכל הענווה המזויפת היא רטוריקה זולה, ושאתה פשוט מחליט מה נחשב "ערכי יסוד של היהדות", למרות שהדברים לגמרי לא חתוכים, כפי שאתה יודע.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' אוגוסט 06, 2024 8:47 am

זאב ערבות כתב:
תוכן כתב:ג. אין לי שום דבר נגד חדשנות. יש לי הרבה ביקורת על דעות המנוגדים למה שעם ישראל הכיר, במשך אלפי שנים, כערכי יסוד של היהדות. ושוב אני מזכיר שאני לא פונקציה בכל הפולמוסים האלו, אני בסך הכל מצטט את מה שחז"ל וגדולי הראשונים והאחרונים אומרים על שאלות בסיסיות ביהדות.

גם סליפקין אמר שהוא רק מצטט ותראה מה עשו לו

סליפקין ציטט את הדעות השוליות, עם פרשנות רציונליסטית רדיקלית. אני משתדל לצטט את הדעה המרכזית שהתקבל בכל עם ישראל לדורי דורות.

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ג' אוגוסט 06, 2024 9:23 am

תוכן כתב:סליפקין ציטט את הדעות השוליות, עם פרשנות רציונליסטית רדיקלית. אני משתדל לצטט את הדעה המרכזית שהתקבל בכל עם ישראל לדורי דורות.

נו, שוין. אז אתה רק היועץ המשפטי, שהוא לא פונקציה אבל מרכז בידיו את כל הכוח. אתה הבלתי בעל פונקציה תחליט מה נחשב דעה מרכזית ומה התקבל בכל עם ישראל לדורי דורות, אעפ"י שאתה יודע טוב מכולנו שאין שום דעה שהתקבלה בכל עם ישראל לדורי דורות, והתהום פעור בין ר' משה תקו לבין הראב"ד. הרמב"ם, שבשמו אתה מלהטט בריקוד החרבות השטני, הוא עצמו אמר וחזר ואמר חמש פעמים שאין הכרעה בדעות ואי אפשר לומר הלכה פסוקה בהלכות אמונה. אבל בשביל לנגח את כל שונאיך, שבפועל ממש מפיחים חיי אמונה בצעירים, אתה מוכן גם לשלוף את הטיעון הנואל הלזה. רק ר' גדליה, שהטיל אימה על כל סובביו ואיש לא התקרב ליהדות בשבילו, רק הוא כשר וישר. כל מאהבי ה' שנואים בעיניך תכלית שנאה.
הרב ויינברג אימץ את דעת יחיד של המאירי בנוגע ליחס לגויים וכתב במכתב כי זאת הדעה שיש להנחיל בדורנו. כי בהתפוכות הזמן לפעמים נוצר מצב שיש מאן דאמר אחד, מספיק חשוב ומרכזי, שדעתו נשמעת והגיונית יותר משל חבריו שהם רוב רובו של כלל ישראל, ואפילו הכי זה מספיק כדי לאמץ את דעתו. אתה לעצמך יכול לבחור ללכת עם הרוב, אבל אינך יכול לעכב מישהו מלומר קים לי. בדור אוצר החכמה אין יותר דברים שאין לאומרם בפני עם הארץ. זאת המציאות, הטובה בעיניך אם לא.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אוגוסט 06, 2024 12:27 pm

נערי האוצר כתב: הרמב"ם... הוא עצמו אמר וחזר ואמר חמש פעמים שאין הכרעה בדעות ואי אפשר לומר הלכה פסוקה בהלכות אמונה.

לא מדויק כלל
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=45830#p546701

(ודזוד מינה נמי)

ואינני נכנס כלל לעצם הנדון, מלבד הדיון בדעת הרמב"ם בחלק שציטטתי מדבריכם)

נערי האוצר

הודעהעל ידי נערי האוצר » ג' אוגוסט 06, 2024 12:44 pm

בברכה המשולשת כתב:לא מדויק כלל

"וכבר אמרתי לך לא פעם שאם נחלקו חכמים באיזה השקפה ודעה שאין תכליתה מעשה מן המעשים, הרי אין לומר שם הלכה כפלוני".

"כבר הזכרנו לך כמה פעמים שכל מחלוקת שתהיה בין חכמים ואינה תלויה במעשה, אלא קביעת סברה בלבד, אין מקום לפסוק הלכה כאחד מהם".

"ומחלוקת זו אין לומר בה הלכה כדברי פלוני, לפי שהוא דבר מסור להשם יתרומם ויתהדר, והם נחלקו בראיות ולמידות מפסוקים שאין מקום זה מתאים להזכיר בו דרכי למודים בהם. וכבר בארנו שכל סברא מן הסברות שאין בה מעשה שנחלקו בה חכמים ולא נאמר בה הלכה כפלוני".

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אוגוסט 06, 2024 4:09 pm

נערי האוצר כתב:"וכבר אמרתי לך לא פעם שאם נחלקו חכמים באיזה השקפה ודעה שאין תכליתה מעשה מן המעשים, הרי אין לומר שם הלכה כפלוני".

"כבר הזכרנו לך כמה פעמים שכל מחלוקת שתהיה בין חכמים ואינה תלויה במעשה, אלא קביעת סברה בלבד, אין מקום לפסוק הלכה כאחד מהם".

"ומחלוקת זו אין לומר בה הלכה כדברי פלוני, לפי שהוא דבר מסור להשם יתרומם ויתהדר, והם נחלקו בראיות ולמידות מפסוקים שאין מקום זה מתאים להזכיר בו דרכי למודים בהם. וכבר בארנו שכל סברא מן הסברות שאין בה מעשה שנחלקו בה חכמים ולא נאמר בה הלכה כפלוני".

ובמאמר של רד"ה הנשקה נ"י המובא שם הסביר היטב את כוונת הרמב"ם בזה, עיי"ש

זאב ערבות
שם מלא: זאב וגנר

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוגוסט 06, 2024 4:29 pm

.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' אוגוסט 06, 2024 11:52 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ג' אוגוסט 06, 2024 11:48 pm

מכאן:

יש לי חבר טוב שהוא תלמיד ותיק של הגרא"מ פייבלזון שליט"א. שוחחתי אתו על העניין והוא שאל את הגראמ"פ ישירות מה דעתו בסוגיית חז"ל ופירושם בתורה שבכתב. כי השמועות אומרות בזה בכמה אופנים.

התשובה שענה לו עשויה להועיל מאד לדיוק הדיון כאן ואעתיק מילה במילה:

"מעולם לא עלה על דעתי שחז"ל שינו את דיני התורה המתבארים בפשוטו של מקרא מתוך צורך כלשהוא או מסברא בעלמא. חלילה מלומר כך, וזה אינו אמת כלל, ולא עלה על דעתי מעולם.

כל מה שאמרו חז"ל הקדושים הוא מתוך ההבנה העמוקה שלהם בעומקה של תורה, אם מחדירתם לעומק הפשט או מההבנה בפרשיות אחרות בתורה, כדרך מה שנאמר "שני כתובים המכחישים זה את זה". וההכרעה שלהם בפירוש התורה, עם השכינה השרויה בבית מדרשם, היא היא בשבילנו פירוש התורה המוסמך, וכלשון הרמב"ם "שנצטווינו לעשות התורה על פי המשנה".

מלבד זאת, עמדה להם המסורת מדור לדור על יסודי המצוות וצורתם, וכמו שהדגיש הרמב"ם כמה וכמה פעמים." עכ"ל הרב פייבלזון שליט"א.

וראה עוד כאן.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ד' אוגוסט 07, 2024 1:44 am

והנה מהרב פייבלזון הבהרה בענין 'עין תחת עין':
https://drive.google.com/file/d/1nJnLRf ... AKuMP/view

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' אוגוסט 08, 2024 1:51 pm

אשכול השייך לנידון הנ"ל, האם חכמים רק מוסרים או גם מחדשים והמסתעף:
viewtopic.php?t=44828

ובכלל זה הספר המוזכר שם העוסק בכל הסוגיא: "נטע בתוכנו" מהרב שמואל אריאל. בהוצאת ישיבת עתניאל:
חלק א ותוכן ענייניו:
https://otniel.org/product/%d7%a0%d7%98 ... a7-%d7%90/
https://otniel.org/wp-content/uploads/2 ... %D7%90.pdf
חלק ב ותוכן ענייניו:
https://otniel.org/product/%d7%a0%d7%98 ... a7-%d7%91/
https://otniel.org/wp-content/uploads/2 ... %D7%91.pdf

גם בספרו של הרב שלמה זלמן הבלין "מסורת התורה שבעל פה" ח"א וכן בספרו של הרב יהושע ענבל "תורה שבעל פה" יש פרקים העוסקים בנושא.

כמובן עסקו בזה רבים, ולמשל רצ"ה חיות במבוא התלמוד, ונכתבו ע"ז הרבה מאמרים, ולמשל זה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוגוסט 14, 2024 11:02 pm

כרגע אני נוטה, שעל אף שיש הרבה חומר תחת ידי שתומך ודן במה שכתבתי בפורום, אבל בגלל שעם ישראל שרוי בצער, זה לא זמן לריב נוסף, אפילו שכוונתי, עד כמה שאני יודע, הוא לשם שמים. אולי כשהעניינים ירגעו או שתהיה סיבה מיוחדת, נחזור ונשנה פרק זה.

בלדד השוחי

הודעהעל ידי בלדד השוחי » ד' אוגוסט 14, 2024 11:14 pm

תוכן כתב:כרגע אני נוטה, שעל אף שיש הרבה חומר תחת ידי שתומך ודן במה שכתבתי בפורום, אבל בגלל שעם ישראל שרוי בצער, זה לא זמן לריב נוסף, אפילו שכוונתי, עד כמה שאני יודע, הוא לשם שמים. אולי כשהעניינים ירגעו או שתהיה סיבה מיוחדת, נחזור ונשנה פרק זה.

אם אין לך מה לחדש לנו, אל תחזור ותאיים.
או איך אומר נסראללה? ההמתנה של האויב לנקמה היא חלק מהטקטיקה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 120 אורחים