מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פינוי עצמות בקברי עכו"ם

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
תלמיד הגון

פינוי עצמות בקברי עכו"ם

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ד' אוגוסט 07, 2013 5:41 pm

בשאלה שנתעוררה לאחרונה על מציאת מערות קבורה שונות ובספיקות על חזקתן
נפשי בשאלתי ועמי בבקשתי
מה דינם של בית הקברות הלזו
א' מערה שהוא ספק של יהודי ספק גוי האם מותר לפנותם לצורך מגורים
ב' האם בגלל ספק נכרי (כי אי אפשר לומר ודאי נכרי כי יש חילוקי דעות) מותר להרוס המערות ללא פינו עצמות כלל וכלל
ג' האם קברי עכו"ם אין לו דין בית הטומאה ששוכן שם רוחות רעות
ד' האם יש לנו לדון ולומר כי מי שיש לו דירה הוי מקח טעות וצריכים להחזיר לו הכסף אף שזה קברי עכו"ם בברור אבל איני רוצה לגור בביה"ק של עכ"ום
אודה מאוד למגיבים לנושא

סמל אישי של המשתמש
רחמים
יצירת קשר:

Re: פינוי עצמות בקברי עכו"ם

הודעהעל ידי רחמים » ה' אוגוסט 08, 2013 12:56 pm

אם יש ספק אם יש בין הקברים קבר של יהודי הוי קבוע וכל קבוע כמחצה על מחצה דמי, ובפרט שיהודים המומרים קבורים בין גויים.
קבצים מצורפים
קיברי עכום.png
קיברי עכום.png (236.77 KiB) נצפה 13517 פעמים

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ה' אוגוסט 08, 2013 1:50 pm

גם לפי דבריו העצמות לכאורה צריך פינוי אפי' הוא של עכו"ם

סמל אישי של המשתמש
רחמים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי רחמים » ה' אוגוסט 08, 2013 2:06 pm

תלמיד הגון כתב:גם לפי דבריו העצמות לכאורה צריך פינוי אפי' הוא של עכו"ם

את דבריו במלואם אפשר לראות כאן:
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... =&pgnum=42

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » א' אוגוסט 11, 2013 2:32 pm

ביום שישי פרסמו מודעות בשם הבן איש חי
שבבית הקבות של עכו"ם יש שם רוחות ומזיקים
מי לא יחרד לגור במקום כזה

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » א' אוגוסט 11, 2013 2:33 pm

שמעתי שגם הרב שטרנבוך סובר שבבית הקברות של עכו"ם יש שם כל מיני מרעין בישין

החזן

הודעהעל ידי החזן » א' אוגוסט 11, 2013 2:37 pm

תלמיד הגון כתב:ביום שישי פרסמו מודעות בשם הבן איש חי

תמיהני, במקום שיש רוחות ומזיקים יראי שמיים חיים ובועטים, נחרדים מרוחות של עצמות עכו"ם מתים? אתמהה!

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » א' אוגוסט 11, 2013 3:50 pm

החזן כתב:

תמיהני, במקום שיש רוחות ומזיקים יראי שמיים חיים ובועטים, נחרדים מרוחות של עצמות עכו"ם מתים? אתמהה!

גם אני שואל אותו שאלה האם בגלל בצע כסף מותר הכל

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' אוגוסט 11, 2013 4:06 pm

תלמיד הגון כתב:
החזן כתב:

על הפסד מרובה שמעת? מה עוד שפלא בעיני שמעלים שאלות כשיש שו"ע.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' אוגוסט 11, 2013 4:15 pm

תלמיד הגון כתב:
החזן כתב:

אני לא יודע בכלל במה מדובר אבל השמועה היא שהמתיר שם הוא ר' משה שטרנבוך. ולכן אני שואל האם דבריך מופנים אליו? וא"כ הוא, מנין עזות הפנים? מצד שני אם לא, תבהיר בבקשה במה מדובר ומה דעתו בעניין. ואם אינך מקבל דעתו, מדוע אין ההולכים אחריו שהוא מגדולי הפוסקים בדורינו נוהגים כראוי.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » א' אוגוסט 11, 2013 5:34 pm

אני לא ראיתי את תשובת הרב שטרנבוך
רק שמעתי שכתב ששם מדובר על אוצרות של תבואה ושמן
או עצמות של בהמות ובעלי חיים ע"כ אין שום שאלה של פינוי
לא ראיתי תשובה שמתיחיס על קברי נכרים וע"ז שאלתי מה דינם
אדרבה אם יש תשובה בנידון נא להציגו
וזה בקשתי בפורום

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » א' אוגוסט 11, 2013 5:38 pm

תמיהני, במקום שיש רוחות ומזיקים יראי שמיים חיים ובועטים, נחרדים מרוחות של עצמות עכו"ם מתים? אתמהה![/quote]
גם אני שואל אותו שאלה האם בגלל בצע כסף מותר הכל[/quote]

על הפסד מרובה שמעת? מה עוד שפלא בעיני שמעלים שאלות כשיש שו"ע.[/quote]
אדרבה זה בקשתי איפהו השו"ע
מה הדין בהפסד מרובה הכוונה למוכר או לקונה

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ב' אוגוסט 12, 2013 3:39 pm

היום כנראה הורסים את המערות קבורה

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' אוגוסט 12, 2013 3:51 pm

אז מה אתה עושה כאן, לך מהר להפגין נגד הראב"ד שליט"א ותעזוב אותנו לנפשנו.
שמעתי שחסר שם כוח אדם.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ב' אוגוסט 12, 2013 5:01 pm

מחולת המחנים כתב:אז מה אתה עושה כאן, לך מהר להפגין נגד הראב"ד שליט"א ותעזוב אותנו לנפשנו.
שמעתי שחסר שם כוח אדם.

ח"ו נגד הראב"ד
הרי גם הראב"ד כתב אני מצטט דבריו וז"ל אמנם כיון שאפשר לבדוק היטב כמה מערות סתומים להסיר את האבן ולבדוק במערה גופא וכו' וכו'
והעיקר לשאול את הרוכשים אם רצונם להחמיר כנ"ל (דהיינו לעשות כיפין כדעת המחמירים)או להקל כנ"ל ואז נחליט בס"ד עכ"ד
איפה אני נגד הראב"ד

מזמור שיר

הודעהעל ידי מזמור שיר » ב' אוגוסט 12, 2013 10:42 pm

תלמיד הגון כתב:היום כנראה הורסים את המערות קבורה

תהיה הגון! מערות אמנם יש, אבל בכלל לא בטוח שקבורה!

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ג' אוגוסט 13, 2013 2:05 am

אוצר החכמה כתב:אני לא יודע בכלל במה מדובר אבל השמועה היא שהמתיר שם הוא ר' משה שטרנבוך. ולכן אני שואל האם דבריך מופנים אליו? וא"כ הוא, מנין עזות הפנים? מצד שני אם לא, תבהיר בבקשה במה מדובר ומה דעתו בעניין. ואם אינך מקבל דעתו, מדוע אין ההולכים אחריו שהוא מגדולי הפוסקים בדורינו נוהגים כראוי.

אין לי מושג לגבי גופו של ויכוח, אך גם אני לא מבין מנין העוז למחות ולצעוק נגד מי ששומע לפוסק אחר ממי שאני נשמע אליו. וכי המחמירים כרבינו תם יבואו להפגין על יד העושים הבדלה קודם זמן ר"ת בצעקות 'שבת'?
מלבד שמצחיק אותי שהציגו את הרב זלמן קורן כבחור טיפש המתלהב מהמתקראים 'ארכיאולוגים', בזמן שיודעו ומכירו אנא, והוא אדם רציני ויסודי להחריד.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ג' אוגוסט 13, 2013 3:24 pm

היום שמעתי שמרן הגר"ח קניבסקי שליט"א
פסק לחומרא כדעת הגר"ד שמידל ראש אתרא קדישא

אשבמבש

הודעהעל ידי אשבמבש » ג' אוגוסט 13, 2013 3:28 pm

איש רגיל כתב:אין לי מושג לגבי גופו של ויכוח, אך גם אני לא מבין מנין העוז למחות ולצעוק נגד מי ששומע לפוסק אחר ממי שאני נשמע אליו. וכי המחמירים כרבינו תם יבואו להפגין על יד העושים הבדלה קודם זמן ר"ת בצעקות 'שבת'?

מה אתה מתפלא? אתה לא זוכר שזרקו אבנים על הגרי"ש?

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ג' אוגוסט 13, 2013 6:27 pm

כפי שחשפתי אמש, התקיימה אסיפת רבנים בבית הגאון הגדול ר' חיים קנייבסקי שליט"א, בפגישה השתתפו גדולי הרבנים החשובים, החל מהגאון הצדיק המפורסם רבי ישראל יצחק קלמנוביץ שליט"א (אשר החזו"א זצ"ל הפליא אותו ודיבר ממנו נכבדות ונצורות), הגאון ר' מנחם מנדל לובין שליט"א חתנו של הגר"נ קרליץ שליט"א, הגאון ר' ישראל מרמרוש שליט"א מדייני ביה"ד של הגר"נ קרליץ, הגאון ר' משה בויאר שליט"א, ועוד תלמידי חכמים מפורסמים.

במהלך הפגישה אשר התקיימה סיפרו הנוכחים להגר"ח קנייבסקי שליט"א את הפרשה הכאובה בבית שמש, על הקבלן שמכר שטח שהתברר שיש שמה הרבה קברים, והציגו בפניו את מכתבו של הגר"מ קסלר שליט"א רבה של קרית ספר בענין, וסיפרו לו שיש אפשרות לבנות עפ"י הלכה, בפתרון הלכתי

הגרח"ק שאל בזה"ל: וואס זאגט ר' דוד שמידל? וואאס האלט ער? (מה אומר ר' דוד שמידל? מה דעתו?
הנוכחים ענו: ר' דוד זאגט אז מ'טאר נישט גראבן מחשש בית הקברות יהודי (ר' דוד סובר שאסור לחפור שם מחשש לבית הקברות יהודי)
ענה הגרח"ק: אויב אזוי איז פשוט אז מ'טאר נישט גראבן, ר' דוד ווייסט וואס ער זאגט (אם כך הרי אסור לחפור, ר' דוד יודע מה הוא אומר)

בשלב זה הגרח"ק רצה לצרף חתימתו למכתבו של הגר"מ קסלר שליט"א, וכבר עטו היה בידו, והתחיל לכתוב.
מיד התערב אחד מבניו, וביקש מאביו בנחרצות לא לחתום.

ענו הרבנים הנוכחים שאם קשה להגרח"ק לחתום הם יוציאו מכתב בשמו אשר תוכנה אומרת שבאסיפה בבית מרן הגרח"ק שמענו מכבודו שאסור לחפור כלל במערות ולבנות רק בפתרון הלכתי

ענו הבן של הגרח"ק שלא צריכים לחתום על מכתב כזה, והוא יורה עכשיו ל"בנין שלם" לעצור את העבודות. ובפניהם התקשר למשה פרנק ודיווח לו על הפגישה בבית אביו, והורה לו בשם אביו לעצור את העבודות אחרת יצא מכתב קשה נגדו.

בשלב זה הציעו אותם רבנים להגרח"ק להקים "ועדת רבנים" שיבדוק את הפרשה ואת בעיית הקברים, והגרח"ק הסכים מיד לדבריהם, והם בתגובה מיד שאלו להגר"ד שמידל שליט"א, אם הוא מסכים להקים וועדה זו, והגר"ד שליט"א ענה להם שכל דבר אשר ייעשה בכדי לעצור את הרס בית הקברות מבורך, ובודאי שהרבנים יוכלו לעשותו.

בנו של הגרח"ק התקשר שוב למשה פראנק ואמר לו וסיפר לו שיש יוזמה ברוכה להקים "ועדת רבנים" ושהוא כנראה יהיה מוכרח להתחייב לציית לועדת רבנים, אשר על הרכבה יוחלט מחר.

ובכך יצאו לדרך, והעבודות נעצרו במקום.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' אוגוסט 14, 2013 12:22 am

אני לא מבין, האם אנחנו נמצאים באחד מאתרי הנייעס בו מביאים מדברי הכזבנים.
שימו לב שפותח האשכול התחיל כביכול בצד ההלכתי, ומיד פנה לעבר הפוליטיקה.
אכן אלו האנשים שהפוליטיקה לחם חוקם ומלבישים אותה במעטה הלכה, ועל דא קא בכינא.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ד' אוגוסט 14, 2013 2:01 pm

מחולת המחנים כתב:אני לא מבין, האם אנחנו נמצאים באחד מאתרי הנייעס בו מביאים מדברי הכזבנים.
שימו לב שפותח האשכול התחיל כביכול בצד ההלכתי, ומיד פנה לעבר הפוליטיקה.
אכן אלו האנשים שהפוליטיקה לחם חוקם ומלבישים אותה במעטה הלכה, ועל דא קא בכינא.

צר לי עליך אחי
האם דעת ופסקו של הגר"ח הוא פוליטיקה ? א"כ הגר"ח עוסק בפוליטיקה עפ"ל
לשיטתך פסקי הרבנים הם בשבילך פרסום באתרי הנייעס
לא נשאר לי אלא לומר לך חזור בך

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' אוגוסט 14, 2013 2:48 pm

היום כשנודע שמרן הגר"ח קניבסקי הצטרף לפסקו של הראב"ד שליט"א, כיצד תראה את פניך בכל הטינופת שהבאת לנו מאתרי הזוהמא.

לא אשוב להתעסק עם ניק זה שכל אחד יכול לבדוק ש-85 אחוזים מהודעותיו הם ביזוי גדולי התורה.

ולמנהלים אקרא: האם זהו המקום בו אתם נותנים לכל אחד להשריץ את צחנתו, בעבר כתבתם שכל ניק שייפתח במטרה אחת כגון על ענייני פאות ושאר פולומסים הלכתיים, ייחסם, האם דינו של ניק שנפתח על מנת לבזות את גדולי התורה שונה, אתמהה.

מזמור שיר

הודעהעל ידי מזמור שיר » ד' אוגוסט 14, 2013 3:18 pm

בימים האחרונים מתחזקת בי התחושה, שאולי בכמה פרשיות של חילולי קברים שהיו, ושגורמים מסוימים הצליחו להכניס לתוך המערכה את כל הציבור החרדי, אולי אם הארכיאולוגים היו פונים בצורה מסודרת לגדולי תורה מקובלים שהיו בודקים בדיקה אמיתית ונטולת פניות את הנושא, היה נחסך לנו הרבה הפגנות מכות מעצרים וכו' וכו'...

החזן

הודעהעל ידי החזן » ד' אוגוסט 14, 2013 4:06 pm

מזמור שיר כתב:בימים האחרונים מתחזקת בי התחושה, שאולי בכמה פרשיות של חילולי קברים שהיו, ושגורמים מסוימים הצליחו להכניס לתוך המערכה את כל הציבור החרדי, אולי אם הארכיאולוגים היו פונים בצורה מסודרת לגדולי תורה מקובלים שהיו בודקים בדיקה אמיתית ונטולת פניות את הנושא, היה נחסך לנו הרבה הפגנות מכות מעצרים וכו' וכו'...

שמעתי שאלכס ויז'ניצר פנה לפוסקי הלכה כדי לסכם את ענין החפירות שנצרכו לעשות במירון, ישב איתם וסיכמו כיצד לבצע את העבודות על פי ההלכה. כאשר בא לחפור, באו הקנאים ומחו. אמר להם: הכל על דעת הרב שטרנבוך. אמרו לו: אין הרב שטרנבוך מעניין אותנו ולא כלום. אמר להם: אף אני אין ההלכה מעניינת אותי ולא כלום, כי גם אתם אינכם מתעניינים בהלכה. הלך וחפר ככל העולה על דעתו מבלי להתחשב בסיכומים שעשה עם פוסקי ההלכה.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ד' אוגוסט 14, 2013 4:33 pm

מחולת המחנים כתב:היום כשנודע שמרן הגר"ח קניבסקי הצטרף לפסקו של הראב"ד שליט"א, כיצד תראה את פניך בכל הטינופת שהבאת לנו מאתרי הזוהמא.

לא אשוב להתעסק עם ניק זה שכל אחד יכול לבדוק ש-85 אחוזים מהודעותיו הם ביזוי גדולי התורה.

ולמנהלים אקרא: האם זהו המקום בו אתם נותנים לכל אחד להשריץ את צחנתו, בעבר כתבתם שכל ניק שייפתח במטרה אחת כגון על ענייני פאות ושאר פולומסים הלכתיים, ייחסם, האם דינו של ניק שנפתח על מנת לבזות את גדולי התורה שונה, אתמהה.

כל תגובתך הם רק לא להגיע להאמת
א)איך נודע לך שמרן הגר"ח הצטרף לפסקו של הראב"ד( אולי מאתרי הזוהמא) כי אין שום פסק בנידון אדרבא הגר"ח פסק שיעצרו עבודה עד שיבורר ע"י הרבנים ולא עצרו אולי ע"ז כוונת ביזוי גדולי התורה
ב)איפה ראית כאן ביזוי גדולי התורה אדרבה ואדרבה תציג כאן את ידיעתך בענין פינוי קברי עכו"ם דבר שלא הוברר עדיין ע"י אף אחד מהגדולים
וגם הראב"ד עדיין לא כתב שאם זה קברי עכו"ם מה דינם רק הקבלנים החליטו שאם זה קברי עכו"ם אז אפשר לעשות מה שרוצים אבל ללא שום הוראה
(אולי כוונתך לביזו של הגאון הרב דוד שמידל שליט"א הננו מסכים אם דברך כי גם הגר"ח שאל מה אומר ר' דוד אבל לא זאת כוונתי כאן אלא לברר ההלכה)

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' אוגוסט 14, 2013 11:46 pm

מכתב כל חברי בד"ץ העדה החרדית משנה שעברה אודות מתחם גולובנציץ, בו הם כותבים "לא מצאנו מקום לאסור את כל המקום".

מכתב הבדץ לפני שנה.jpg
מכתב הבדץ לפני שנה.jpg (420.26 KiB) נצפה 13211 פעמים

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ד' אוגוסט 14, 2013 11:49 pm

זו לא טענה. מותר להם לחזור בהם.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוגוסט 15, 2013 1:46 am

השאלה בחפירת הקברים היא, האם בכל מקום שיש קבר שיש אפילו ספק ספק ספיקא אם הוא קבר ישראל, אם יש לחופרו או לא. דעת ר' דוד שמידל, שתמיד יש להחמיר, משום שאי אפשר לתת גדר נכון מתי לחפור מתי לא לחפור, ואם יחפרו פה יחפרו שם, ואם יחפרו הכא בקברי חרדים, אז החילונים יאמרו שלחרדים מותר הכל, ועוד כהנה טענות, ועל כן תמיד יש להחמיר, בעוד שרבנים אחרים סבורים, שאין לזוז מעיקר ההלכה האומרת שכאן מותר לחפור.

ועוד יש להעיר דקיי"ל שקבר המזיק את הרבים מותר לפנותו, עיין יו"ד סימן שס"ד ס"ה, אלא שאין טעם להכנס לדיון בזה, ובאתי רק להעיר.

חרבונה

הודעהעל ידי חרבונה » ה' אוגוסט 15, 2013 1:57 am

תוכן כתב:השאלה בחפירת הקברים היא, האם בכל מקום שיש קבר שיש אפילו ספק ספק ספיקא אם הוא קבר ישראל, אם יש לחופרו או לא. דעת ר' דוד שמידל, שתמיד יש להחמיר, משום שאי אפשר לתת גדר נכון מתי לחפור מתי לא לחפור, ואם יחפרו פה יחפרו שם, ואם יחפרו הכא בקברי חרדים, אז החילונים יאמרו שלחרדים מותר הכל, ועוד כהנה טענות, ועל כן תמיד יש להחמיר, בעוד שרבנים אחרים סבורים, שאין לזוז מעיקר ההלכה האומרת שכאן מותר לחפור.

ועוד יש להעיר דקיי"ל שקבר המזיק את הרבים מותר לפנותו, עיין יו"ד סימן שס"ד ס"ה, אלא שאין טעם להכנס לדיון בזה, ובאתי רק להעיר.

מעודי תמהתי מדוע אנו דורשים מהחילונים בנושא קברים שיתעסקו עם המחמירים ביותר בעניין זה. ואילו בענייני כשרות וכד' פשוט לנו שדי בכשרות רבנות בכדי שלא נמחה בפניהם.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוגוסט 15, 2013 12:41 pm

נושא הקברים הוא באמת חלק ממאבק היהדות החרדית נגד המדינה, שמנסה בכל כוחה בכל האמצעים שעומדים לרשותה לעקור היהדות מעם ישראל. חפירת הקברים עומדת בשורה אחת יחד עם גזיזת פאות, נתוחי מתים ולימודי ליבה. בהתאם לכך, התגובות הן יותר מוקצנות וחורגות במקרים רבים את ההלכה כשלעצמה.

החזן

הודעהעל ידי החזן » ה' אוגוסט 15, 2013 1:16 pm

תוכן כתב:נושא הקברים הוא באמת חלק ממאבק היהדות החרדית נגד המדינה, שמנסה בכל כוחה בכל האמצעים שעומדים לרשותה לעקור היהדות מעם ישראל. חפירת הקברים עומדת בשורה אחת יחד עם גזיזת פאות, נתוחי מתים ולימודי ליבה. בהתאם לכך, התגובות הן יותר מוקצנות וחורגות במקרים רבים את ההלכה כשלעצמה.

על איזה "מדינה" אתה מדבר? אברמ'ל סלונים הוא ראש הממשלה? או שמא משה פרנק הוא שר הפנים וגולובנציץ הוא שר האוצר? 'בניין שלם' הוא המדינה? אדרבה, "המדינה" (=רשות העתיקות) סילקה את ידיה מכל העניין, ודווקא הקנאים הגישו בג"צ למדינה בתביעה שתחזיר את מעורבותה העמוקה בנושא.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ה' אוגוסט 15, 2013 1:57 pm

זה הענין שהרשות העתיקות סולקה ידה הוא כי הם רוצים לכבות כל זיק של קדושה ועכשיו מקבלים הכל על מגש הזהב ומלאכתם נעשו ע"י אחרים רח"ל
ומה יאמרו כשיחפרו במקומות שנמצאו יהודים הרבנים שלנו מתירים כי החליטו שהם של עכו"ם כ"ז הוא שיקול של הרבנים שליט"א וכמובן אין אני דן בזה
אבל עדיין לא עונים כאן מה דינם של קברי עכו"ם האם צריך פינוי או א"צ האם יש להם דין טמאה או לא

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ה' אוגוסט 15, 2013 2:01 pm

מחולת המחנים כתב:מכתב כל חברי בד"ץ העדה החרדית משנה שעברה אודות מתחם גולובנציץ, בו הם כותבים "לא מצאנו מקום לאסור את כל המקום".

מכתב הבדץ לפני שנה.jpg

הרי אתה יודע שיש מכתב אחרון מהביד"ץ שאחרי שבדקו את המתחם כולו ומצאו שיש שם קברים אך אינם יודעים האם זה קברי ישראל או קברי עכו"ם אסור לעבוד שם

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוגוסט 15, 2013 2:08 pm

החזן כתב:
תוכן כתב:נושא הקברים הוא באמת חלק ממאבק היהדות החרדית נגד המדינה, שמנסה בכל כוחה בכל האמצעים שעומדים לרשותה לעקור היהדות מעם ישראל. חפירת הקברים עומדת בשורה אחת יחד עם גזיזת פאות, נתוחי מתים ולימודי ליבה. בהתאם לכך, התגובות הן יותר מוקצנות וחורגות במקרים רבים את ההלכה כשלעצמה.

על איזה "מדינה" אתה מדבר? אברמ'ל סלונים הוא ראש הממשלה? או שמא משה פרנק הוא שר הפנים וגולובנציץ הוא שר האוצר? 'בניין שלם' הוא המדינה? אדרבה, "המדינה" (=רשות העתיקות) סילקה את ידיה מכל העניין, ודווקא הקנאים הגישו בג"צ למדינה בתביעה שתחזיר את מעורבותה העמוקה בנושא.

כל נושא חפירת הקברים יצא מכלל פרופורציה בגלל הלחצים שכתבתי. זה שכרגע המדינה לא מעורבת לא משנה את המציאות שנושא חפירת הקברים הוא נושא טעון ביותר, שקשה מאד לגשת אליה באוביקטיביות.

תלמיד הגון

הודעהעל ידי תלמיד הגון » ה' אוגוסט 15, 2013 5:03 pm

תמה אני איפה הייתם כל השנים כשהגאון ר' דוד שמידל שליט"א ניהל כל המערכות כ 50 שנה נגד רשת עתיקות בארץ ובחו"ל וצבר ידע רב ועליו סמכו הגדולים את ידיהם בכל מערכות הקברים כמו שאמר מרן הגר"ח אויב אזוי איז פשוט אז מ' טאר נישט גראבן ר' דוד ווייסט וואס ער זאגט (אם כך הרי פשוט שאסור לחפור ר' דוד יודע מה הוא אומר)
רק בשנים אחרונים ממש הנה כבר קמו אנשים חכמים שכביכול גם מבינים "מתוך ניסיון הרב" מהו צורת הקבר ומי נקבר שם ולפני כמה שנים נקבר
איפה למדו את חכמתם תוך זמן קצר אם לא ע"י חלומות ודמיונות ואו ע"י מקורות זרות אשר לא טהורים הם
האם ישבו עם ר' דוד (אם בכלל רוצים) לשמוע דעתו בענין
אין אני בא להטיף מוסר לכל המגיבים בפורום הזה אבל אבקש להתנתק רגע משיקולים אישים או פוליטים ולדון בדבר ההלכה

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' אוגוסט 15, 2013 7:46 pm

גם אם נניח שהגאון ר' דוד שמידל שליט"א הינו מומחה שאין כמוהו לעניני קברים, וכל השאר כקליפת השום נגדו, ממתי נעשה לפוסק הלכות, תחום זה מונח אצל מורי ההוראה המובהקים שהם יורנו מה לעשות עפ"י התורה.
ומאימתי שמענו שוחט מומחה שיפסוק בעניני טרפות, ודאי דעתו חשובה ומקובלת בענין השחיטה והבדיקה, אך לגבי הפסק יש לנו מורי ההוראה המובהקים שעליהם אנו סומכים בכל דבר.

וניתן לשער לבד איזה חורבן ייצא מהנהגה שמומחים ובעלי מקצוע יפסקו לנו הלכות, כאשר האדריכל יכריע בנזקי שכנים והטבח יפסוק בהלכות בשר בחלב.

שפה ברורה

הודעהעל ידי שפה ברורה » ה' אוגוסט 15, 2013 7:48 pm

ואני אומר
שמי שבקי קצת בפרשת ווילנא ושפאניע, כאשר יצא קצפו של ר' דוד שמידל נגד הרה"ג ר' אליקום שלעזינגער שליט"א ידע נאמנה שאינו 'המומחה שאין כמוהו', או אפשר ששכח אומנתו

שפה ברורה

הודעהעל ידי שפה ברורה » ה' אוגוסט 15, 2013 7:58 pm

תלמיד הגון כתב:רק בשנים אחרונים ממש הנה כבר קמו אנשים חכמים שכביכול גם מבינים "מתוך ניסיון הרב" מהו צורת הקבר ומי נקבר שם ולפני כמה שנים נקבר

למיטב ידיעתי 'קדמונינו' הוקם לפני 'השנים אחרונים', שאתה מדבר

ובהסכסוך עמהם פסקו העדה החרדית נגדו, כנראה שהעדה החרדית של אז לא הכירו בפתגם הזה, שהוא המרא דאתרא בקברים

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוגוסט 15, 2013 11:38 pm

תלמיד הגון כתב:תמה אני איפה הייתם כל השנים כשהגאון ר' דוד שמידל שליט"א ניהל כל המערכות כ 50 שנה נגד רשת עתיקות בארץ ובחו"ל וצבר ידע רב ועליו סמכו הגדולים את ידיהם בכל מערכות הקברים כמו שאמר מרן הגר"ח אויב אזוי איז פשוט אז מ' טאר נישט גראבן ר' דוד ווייסט וואס ער זאגט (אם כך הרי פשוט שאסור לחפור ר' דוד יודע מה הוא אומר)
רק בשנים אחרונים ממש הנה כבר קמו אנשים חכמים שכביכול גם מבינים "מתוך ניסיון הרב" מהו צורת הקבר ומי נקבר שם ולפני כמה שנים נקבר
איפה למדו את חכמתם תוך זמן קצר אם לא ע"י חלומות ודמיונות ואו ע"י מקורות זרות אשר לא טהורים הם
האם ישבו עם ר' דוד (אם בכלל רוצים) לשמוע דעתו בענין
אין אני בא להטיף מוסר לכל המגיבים בפורום הזה אבל אבקש להתנתק רגע משיקולים אישים או פוליטים ולדון בדבר ההלכה

אחרי המחילה רבה, ר' דוד שמידל הוא יהודי ירא וכשר ות"ח, נקי וישר מאין כמהו. על זה יעידו כל אלו שמכירים אותו. ואה"נ שהוא מומחה גדול לגבי קברים ובודאי גם ראוי לפסוק בנושא זה. ברם, אלו שסבורים אחרת ממנו, אין נופלים ממנו לא בצדקתם ולא ביושרם, ולא בידיעתם. וביודעי ובמכירי קאמינא. מה שכן, יש פה מחלוקת עקרונית, היאך לגשת לכל נושא הקברים, האם להחמיר בהם כבשעת השמד או להצמד לפסק השו"ע. ור' דוד שמידל הוא מחמיר ביותר, אפילו במקום הפסד מרובה, ומה שהוא טוען שאין כאן הפסד מרובה, הרי זה רק משום שאצלו בנושא הקברים אין כזה דבר הפסד מרובה, אלא כל הוצאה גבוהה ככל שתהיה מוצדקת למטרה קדושה זו של הצלת קברים ונחשבת להוצאה מועטת. ואלו שמתנגדים לו, סבורים שאין לנו לזוז מפסק דין השו"ע, ואפילו אם נניח שיש מקום להחמיר קצת, עדיין אין לנו להחמיר במקום צערם והפסדם של ציבור גדול. זה כל הויכוח, ותו לא מידי.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 140 אורחים