מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

"גילויים חדשים" - האם התכלת הוא זיוף?! או אמתי וטהור?!

מאמרים ושקו"ט סביב זיהוי התכלת, האפשרות וההמנעות מלקיים מצוה זו בזמן הזה
וכן על האפשרות ההלכתית העקרונית של הקרבת קרבנות בזמה"ז
מנין

Re: "גילויים חדשים" - האם התכלת הוא זיוף??!! או אמתי וטהור??

הודעהעל ידי מנין » ד' יוני 17, 2015 1:26 pm

אוצר החכמה כתב:אלה האחרונים מתאימים יותר למה שאנחנו קוראים תכלת.

זה בהנחה שיש הקפדה על רמת כהות מסויימת

סמבטיון

הודעהעל ידי סמבטיון » ד' יוני 17, 2015 2:40 pm

מנין כתב:

מהקובץ שהעלית אתה עצמך (רקיע בטהרתו) נראה שהראשונים חשבו שיש גוון מסוים שהרי דקדקו לומר אם הוא קרוב לשחור או ללבן או ממוצע וזה שלא כדבריך שאין נפק"מ בכ"ז.

נרו יאיר ויקיפדיה

הודעהעל ידי נרו יאיר ויקיפדיה » ד' יוני 17, 2015 3:52 pm

הזהרו מן הצבועים
קונטרס שהופיע בארה"ב היכן ניתן להשיגו

מנין

הודעהעל ידי מנין » ד' יוני 17, 2015 4:02 pm

נרו יאיר ויקיפדיה כתב:הזהרו מן הצבועים
קונטרס שהופיע בארה"ב היכן ניתן להשיגו

איזה קונטרס תבקש ומי הם הצבועים?

נרו יאיר ויקיפדיה

הודעהעל ידי נרו יאיר ויקיפדיה » ד' יוני 17, 2015 4:05 pm

בארה"ב ראיתי קונטרס בשם 'הזהרו מן הצבועים' שם הוא מאריך להוכיח שאין אק"ק תכלת.

מנין

הודעהעל ידי מנין » ד' יוני 17, 2015 4:07 pm

נרו יאיר ויקיפדיה כתב:בארה"ב ראיתי קונטרס בשם 'הזהרו מן הצבועים' שם הוא מאריך להוכיח שאין אק"ק תכלת.

בעברית?

נרו יאיר ויקיפדיה

הודעהעל ידי נרו יאיר ויקיפדיה » ד' יוני 17, 2015 4:10 pm

גם בעבריש וגם בידיית.
קונטרס ידוע מאוד.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 17, 2015 4:40 pm

סמבטיון כתב:
מנין כתב:

מהקובץ שהעלית אתה עצמך (רקיע בטהרתו) נראה שהראשונים חשבו שיש גוון מסוים שהרי דקדקו לומר אם הוא קרוב לשחור או ללבן או ממוצע וזה שלא כדבריך שאין נפק"מ בכ"ז.

נקודה מעניינת

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ד' יוני 17, 2015 5:01 pm

נרו יאיר ויקיפדיה כתב:גם בעבריש וגם בידיית.
קונטרס ידוע מאוד.

היכן ניתן להשיגו?

נרו יאיר ויקיפדיה

הודעהעל ידי נרו יאיר ויקיפדיה » ד' יוני 17, 2015 5:10 pm

יצרתי קשר עם המפיץ בארה"ב ואני מבין שאין לי קובץ PDF הוא סורק ומחר אעלה אותו לכאן אי"ה.

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ד' יוני 17, 2015 9:20 pm

לומד_בישיבה כתב:הרב מבקש נמאס לטחון את הדברים שוב ושוב.
איננו יודעים היום את הסממנים שעליה דיברו חז"ל ואילו היינו יודעים יתכן בהחלט שהיית מקבל תכלת עמיד במים יפיפה גם מהדג של הרדזינער זי"ע.
אם יבוא מישהו ויאמר לך שהוא יודע והצליח לשחזר את התהליך שכתוב בגמ' אמור לו ג"פ חלמא טבא חזית.

בס"ד
זה במקסימום שציפיתי (שכבודו יודה... אין שום סיכוי ובפרט כאשר חסידות יש כאן ותו לא מידי).
כאשר יצליחו לצבוע דם משוורים - כפי שהתבטא מרן החזו"א- ואולי אף מחתולים עכברים וג'וקים, יצליחו לצבוע מדם הדיונון. וכבר הצליחו, אולי כאשר ירתיחוהו עם 20000 מעלות צלזיוס.
לגבי הסממנים והחיזור של זמן חז"ל - אנא אין לך רשות משום איזו שהיא חסידות או שמרנות נעלמה- לגלות פנים בתורה שלא כהלכה.
יש לנו את הראשונים שפסקו הלכות - הרי"ף הרא"ש הסמ"ג הרמב"ם ולא כתבו מילה אחת שישנו דין מיוחד של סממנים והליך צביעה מסוים! הרמב"ם ג"כ לא כתב איזה סממנים, אלא כתב הליך צביעה הכי רגיל 'כדרך שהצבעים עושים' שכך עושים היום, אין התורה שלך לעשות בה כחפצך ולהמציא דינים שלא כתובים ישנו הלכה אחת מן החלזון כשרה. ותו לא מדי.
הכותרת שאתה צריך לתת לדבריך - בפרט אחרי שסיפרת לעם ישראל איזה בלוף גדול ישנו בצביעת התכלת (אגב, תודה שכתב זאת לולי זאת כל עם ישראל לא יתוודע לעולם לסוד הגדול של תעשיית התכלת המזויפת) הוא- הארגמון קהה קוצים אינו התכלת ברור! לא ברור? נמציא סיפורים, נמציא הלכות, העיקר הגדול שח"ו לא לטעות במורקס ישתקע הדבר שהמזרחי (???) הצליחו להגיע לחרדים מהדלת האחורית.

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ד' יוני 17, 2015 9:33 pm

אפרקסתא דעניא כתב:
נרו יאיר ויקיפדיה כתב:גם בעבריש וגם בידיית.
קונטרס ידוע מאוד.

היכן ניתן להשיגו?

למה צריכים להגיע עד ארה"ב? הרי כאן בארץ ישנם קונטרסים חדשים לבקרים "שהוכיחו" בעליל לעין השמש שאין האק"ק התכלת! כבר כתבו שם הכל (שהיה 2 חלזון, שתולעת הכוונה שמטפס בהרים כתולעת, שתמיד צבעו במורקס ומה החידוש בזה, שהפורפור הוא המצאה של גוים וכו' וכו' וכו'). אגב, יצא כבר קונטרס בארה"ב למי שדווקא צריך משם שנקרא 'כליל תכלת', וכבר הוכיחוהו על פניו ופרכו את כל דבריו.
הדבר היחיד שלא כתבו ומסתמא יתחדש בקונטרס הנ"ל הוא: איך אנו יודעים מהי היורה שכתב הרמב"ם? ואיך מותר להחליפו בקאמקאם (כך כותבים קומקום באידיש לא?) אנשים מקרוב באו לשנות את התורה ולקחו לעצמם את שיטת המזרחי והחליפו את הקומקום ביורה.
אוי אוי מי יגלה עפר מעיניהם של צדיקי הדורות הקדמונים, שצעקו וצווחו ככרוכי' על כל שינוי במסורת ישראל. ובעווה"ר בימינו, לוקחים את הכלי הקדוש שנקרא יורה והפכוהו לקומקום פשוט, ואין פוצה פה ומצפצף! אוי לנו שכך עלתה בימינו! לכן באנו לצעוק בקול גדול: אין לנו חלק ונחלה עם הכת החדשה הלזו, לא בהם ולא בהמונם! ואין לנו אלא דרך רבותינו הקדושים על פי ההשקפה הטהורה המסורה לנו מדור דור.

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ד' יוני 17, 2015 9:53 pm

אוצר החכמה כתב:אין ראייה ממצורע!! במצורע הדין הוא שיש לימוד מה טמא ומה לא, אנחנו לא יודעים (או לפחות לא הביאו ראייה על זה) מה היה הדין אילו לא היה לימוד איך אפשר להוכיח ממה שלא יודעים????

או במילים אחרות למה יש ראייה ממצורע יותר מאשר מהתכלת עצמו??

בס"ד
חבל ידידי, חבל, הבאנו ג' מקומות שצריך עומק מסוים, ולמדו זאת מפסוקים. מלבד מקום אחד שהוא השחור של התפילין, שלא כתב שחור מסוים, וכל שחור כשר. אבל יש כאן דבר שזועק עד שמי השמיים: היאך נתנו לנו לטעות, מדוע לא כתבו הלכות כמו בנדה ובחולין ובמצורע, שכתב ע"ז הגמ' הלכה סדורה עם פירוט דינים, ובתכלת לא אמרו לנו חז"ל מילה אחת?
בקשר למצורע, אביא לך חז"ל מפורש: "אדום יכול לכל מראה אדום, ת"ל אדמדם אדום שבאדומים, ילקוט שמעוני תזריע רמז תקנב. (נמצא בלקח טוב). כלומר שאם לא אדמדם שזה אדום שבאדומים הכל היה כשר באדום.
אע"פ שאינני מאמין שיש עוד את מי לשכנע כאן מהכותבים, כי כבר הכל מותר לומר.

קונה ספרים

הודעהעל ידי קונה ספרים » ד' יוני 17, 2015 10:00 pm

כתבו הלכות כמו בנדה ובחולין ובמצורע
???

קונה ספרים

הודעהעל ידי קונה ספרים » ד' יוני 17, 2015 10:06 pm

עיין שו"ת רע"א איך לא חשבו על זה קודם לחדש את המצורעים, לדעתי מכון המקדש אינם מחדשים את המצורעים כי הם מקפידים על לשון הרע וממילא אין להם נגעים.
--
מתי תפסיק למרוח את הפורום בגוון שטויות ושקר והוצאת שם רע השם ישמור.
--
שמתי לב שאף אחד לא מתייחס לכבודו ולכן רחמתי והגבתי.
למרות שאני ממש לא בענינים.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 17, 2015 10:15 pm

מבקש לדעת כתב:
אוצר החכמה כתב:אין ראייה ממצורע!! במצורע הדין הוא שיש לימוד מה טמא ומה לא, אנחנו לא יודעים (או לפחות לא הביאו ראייה על זה) מה היה הדין אילו לא היה לימוד איך אפשר להוכיח ממה שלא יודעים????

או במילים אחרות למה יש ראייה ממצורע יותר מאשר מהתכלת עצמו??

בס"ד
חבל ידידי, חבל, הבאנו ג' מקומות שצריך עומק מסוים, ולמדו זאת מפסוקים. מלבד מקום אחד שהוא השחור של התפילין, שלא כתב שחור מסוים, וכל שחור כשר. אבל יש כאן דבר שזועק עד שמי השמיים: היאך נתנו לנו לטעות, מדוע לא כתבו הלכות כמו בנדה ובחולין ובמצורע, שכתב ע"ז הגמ' הלכה סדורה עם פירוט דינים, ובתכלת לא אמרו לנו חז"ל מילה אחת?
בקשר למצורע, אביא לך חז"ל מפורש: "אדום יכול לכל מראה אדום, ת"ל אדמדם אדום שבאדומים, ילקוט שמעוני תזריע רמז תקנב. (נמצא בלקח טוב). כלומר שאם לא אדמדם שזה אדום שבאדומים הכל היה כשר באדום.
אע"פ שאינני מאמין שיש עוד את מי לשכנע כאן מהכותבים, כי כבר הכל מותר לומר.

אחרי שסמבטיון הביא ראייה הפוכה ממש, שהראשונים כן טרחו לתת גוון מסויים כמדומני שצריך לענות על זה.

הראייה הזועקת שטענת לא שמיע לי כי כבר ביארתי שאולי ההנחה היתה שנדע מה זה מכוח ההמשכיות.

על הראייה מאדמדם אני צריך לחשוב, בהשקפה ראשונה זה לא נראה דומה כי השאלה העיקרית כאן שאנו דנים עליה היא לא אם כל מראה תכלת כשר מן התורה אלא מהו מראה תכלת.

מנין

הודעהעל ידי מנין » ד' יוני 17, 2015 10:22 pm

אביגדור קנה מזגן
אביגדור קנה מזגן. לא יום ולא יומיים לקח לו עד שהגיע להחלטה. אחרי בירורים אינספור, השוואת מחירים, התיעצויות ועוד. הוא מדד את השטח של החדר, בדק מול טבלאות של חברות המזגנים כמה כ"ס לכל מטר, התעניין אצל חברים שהתקינו לאחרונה מזגנים ובסוף באה ההחלטה. אביגדור קנה מזגן.
הוא הזמין מתקין מקצועי, התקינו לו, ועכשיו הכל בסדר.
קרא את כל חוברת ההוראות ושינן את הכתוב שם היטב. נתן גם לאשתו לקרוא, וגם היא יודעת כבר את כל ההוראות.
אביגדור לא מפעיל את המזגן!
אשתו שואלת אותו: אביגדור, נו, לזה חיכית כל כך, למה אינך מפעיל את המזגן?
אביגדור: יש משהו שלא ברור לי עדיין. אולי בהפעלה הראשונה צריך להפעיל רק חצי שעה ואחר כך לתת למזגן לנוח?
אשתו: למה נראה לך?
אביגדור: לא אמרתי שנראה לי, אבל מי יודע!
אשתו: אבל זה לא כתוב בהוראות בשום רמז, למה לחשוב כך?
אביגדור: אולי זה כל כך היה פשוט להם שהם לא ראו צורך לכתוב?
אשתו: אתה יודע מה? אז תדליק לחצי שעה!
אביגדור: אולי בהפעלה הראשונה צריך להדליק למשך 9 שעות על מספר 22 עם הפאן הכי נמוך?
אביגדור לא מפעיל את המזגן.
*
באו חבריו וניסו לשכנעו.
"כל רגע שעובר אתה מפסיד. השקעת כל כך הרבה כסף וזמן, לא חבל? כזה חום!
אביגדור: איך אני אדע שלא צריך להדליק קודם על חום לאיזה זמן ורק אח"כ אפשר להפעיל על קור?
חבריו: אבל למה להמציא כאלה המצאות?! מה פתאום?! מה אתה מרוויח מההשערות האלה?!
אביגדור: איזו מין טענה מוזרה זו: 'מה אתה מרוויח'! ומה אני מרוויח כשאני קורא את ההוראות ומנסה להבין?!
חבריו: כשאתה קורא את ההוראות אתה רוצה לדעת את מה שאמר היצרן והטכנאי, אבל הוא לא רמז לכאלה אפשרויות! אתה יודע מה? אתה יכול להתקשר לחברה ולשאול.
אביגדור: עכשיו סגור שם. אף אחד לא עונה. מי יודע, אולי אנשי החברה חשבו שאני אדליק את המזגן בשעות הפעילות שלהם?
אשתו: אני לא מבינה, אתה מגיע לחבר שלך ורואה שהמזגן עובד, אתה אומר לו: כבה את המזגן! אולי כל יום שני צריך להפעיל אותו על טורבו עם התריסים למעלה? והחבר אומר לך: למה שאני אכבה, מי אמר שאתה צודק?
אביגדור: לא אמרתי לאף אחד לכבות. אבל אני לא מדליק כל עוד לא בררתי את העניין עד תום.

קונה ספרים

הודעהעל ידי קונה ספרים » ד' יוני 17, 2015 10:26 pm

קונה ספרים כתב:עיין שו"ת רע"א איך לא חשבו על זה קודם לחדש את המצורעים, לדעתי מכון המקדש אינם מחדשים את המצורעים כי הם מקפידים על לשון הרע וממילא אין להם נגעים.
--
--

http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... &pgnum=270

מנין

הודעהעל ידי מנין » ד' יוני 17, 2015 10:31 pm

אוצר החכמה כתב:
אחרי שסמבטיון הביא ראייה הפוכה ממש, שהראשונים כן טרחו לתת גוון מסויים כמדומני שצריך לענות על זה.
.

"ראיה הפוכה ממש" "טרחו" זה נשמע קצת כמו דמגוגיה.
הראשונים לא "טרחו", רש"י בא להסביר למה המילה "תכלת" דומה ל"שיכול" (בכורות) ואמר שהתכלת הוא בצבע של הלילה שבו היתה מכת בכורות. הוא לא בא לקבוע הלכה שצריך להיות כהה.
מה אתה רוצה שהראשונים יכתבו שישימו R 37 וG 12 וB 255?? איך אפשר להגדיר כחול במילים? אז הרמב"ם אומר כמו שמים לקראת ערב (עי' ברכות ב: מאי וטהר - טהר יומא. כדאמרי אינשי איערב שמשא ואדכי יומא) ובנו אומר שזה ממוצע בין הכחול הכי כהה ללבן.

אוצר החכמה כתב:על הראייה מאדמדם אני צריך לחשוב, בהשקפה ראשונה זה לא נראה דומה כי השאלה העיקרית כאן שאנו דנים עליה היא לא אם כל מראה תכלת כשר מן התורה אלא מהו מראה תכלת.

ועל זה כבר ענו מאינדיגו וכנל וחוזר חלילה עד סוף האשכול
נערך לאחרונה על ידי מנין ב ד' יוני 17, 2015 10:35 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 17, 2015 10:31 pm

מנין כתב:אביגדור קנה מזגן
אביגדור קנה מזגן. לא יום ולא יומיים לקח לו עד שהגיע להחלטה. אחרי בירורים אינספור, השוואת מחירים, התיעצויות ועוד. הוא מדד את השטח של החדר, בדק מול טבלאות של חברות המזגנים כמה כ"ס לכל מטר, התעניין אצל חברים שהתקינו לאחרונה מזגנים ובסוף באה ההחלטה. אביגדור קנה מזגן.
קרא את כל חוברת ההוראות ושינן את הכתוב שם היטב. נתן גם לאשתו לקרוא, וגם היא יודעת כבר את כל ההוראות.
אביגדור: יש משהו שלא ברור לי עדיין. אולי בהפעלה הראשונה צריך להפעיל רק חצי שעה ואחר כך לתת למזגן לנוח?
אביגדור: אולי בהפעלה הראשונה צריך להדליק למשך 9 שעות על מספר 22 עם הפאן הכי נמוך?
*
באו חבריו וניסו לשכנעו.
אביגדור: איך אני אדע שלא צריך להדליק קודם על חום לאיזה זמן ורק אח"כ אפשר להפעיל על קור?
אביגדור: איזו מין טענה מוזרה זו: 'מה אתה מרוויח'! ומה אני מרוויח כשאני קורא את ההוראות ומנסה להבין?!
חבריו: כשאתה קורא את ההוראות אתה רוצה לדעת את מה שאמר היצרן והטכנאי, אבל הוא לא רמז לכאלה אפשרויות! אתה יודע מה? אתה יכול להתקשר לחברה ולשאול.
אביגדור: עכשיו סגור שם. אף אחד לא עונה. מי יודע, אולי אנשי החברה חשבו שאני אדליק את המזגן בשעות הפעילות שלהם?
אשתו: אני לא מבינה, אתה מגיע לחבר שלך ורואה שהמזגן עובד, אתה אומר לו: כבה את המזגן! אולי כל יום שני צריך להפעיל אותו על טורבו עם התריסים למעלה? והחבר אומר לך: למה שאני אכבה, מי אמר שאתה צודק?
אביגדור: לא אמרתי לאף אחד לכבות. אבל אני לא מדליק כל עוד לא בררתי את העניין עד תום.

נו באמת, מדיון הלכתי עברנו לסיפורי עלונים לילדים...

אריך

הודעהעל ידי אריך » ד' יוני 17, 2015 10:34 pm

אוצר החכמה כתב:
מנין כתב:אביגדור קנה מזגן
*
באו חבריו וניסו לשכנעו.

נו באמת, מדיון הלכתי עברנו לסיפורי עלונים לילדים...

זה לא סיפור אמיתי, אביגדור לא היה ולא נברא אלא משל היה.

מנין

הודעהעל ידי מנין » ד' יוני 17, 2015 10:36 pm

אריך כתב:זה לא סיפור אמיתי, אביגדור לא היה ולא נברא אלא משל היה.

הוא לא משל ולא היה. הוא קורה עכשיו וכאן באשכול!

קונה ספרים

הודעהעל ידי קונה ספרים » ד' יוני 17, 2015 10:39 pm

קונה ספרים כתב:
קונה ספרים כתב:עיין שו"ת רע"א איך לא חשבו על זה קודם לחדש את המצורעים, לדעתי מכון המקדש אינם מחדשים את המצורעים כי הם מקפידים על לשון הרע וממילא אין להם נגעים.
--
--

לפני כשלושים שנה לערך הופיע ספר בארצות הברית מתלמיד חכם גדול ועברתי אז על כל הספר והוא שיכנע ממש, טענתו היה שאין צריך שימוש וכל מי שלומד את הדינים יכול לפסוק בהלכות טהרה, והגאון רמ"פ זצ"ל ציווה לשרוף את הספרים.
ועיין כל העניין בתורה שלמה.
בעניין שימוש בנגעים על מראות

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 17, 2015 10:40 pm

מנין כתב:
אוצר החכמה כתב:
.

"ראיה הפוכה ממש" "טרחו" זה נשמע קצת כמו דמגוגיה.
הראשונים לא "טרחו", רש"י בא להסביר למה המילה "תכלת" דומה ל"שיכול" (בכורות) ואמר שהתכלת הוא בצבע של הלילה שבו היתה מכת בכורות. הוא לא בא לקבוע הלכה שצריך להיות כהה.
מה אתה רוצה שהראשונים יכתבו שישימו R 37 וG 12 וB 255?? איך אפשר להגדיר כחול במילים? אז הרמבם אומר כמו שמים ובנו אומר שזה ממוצע בין הכחול הכי כהה ללבן.

אוצר החכמה כתב:על הראייה מאדמדם אני צריך לחשוב, בהשקפה ראשונה זה לא נראה דומה כי השאלה העיקרית כאן שאנו דנים עליה היא לא אם כל מראה תכלת כשר מן התורה אלא מהו מראה תכלת.

ועל זה כבר ענו מאינדיגו וכנל וחוזר חלילה עד סוף האשכול

א. זה בדיוק השאלה למה ר"א בן הרמב"ם צריך להדגיש שזה ממוצע ולא די לו בעובדה שזה כחול. אולי בגלל שהבין שהכחול הכהה ביותר פסול, כמו שהלבן פסול? (ולמה האבן עזרא צריך לומר שזה דומה קצת לשמים למה קצת? דווקא את זה אפשר לדחות שכוונתו להיפך כדבריך היינו שרצה לרבות גם כחול שאינו דומה ולכן כתב קצת וצ"ע)

ב. אם כל הטענה היא מאינדיגו אז תטען שזו הראייה. מה הסיבה שלא נוח לך כ"כ לסמוך על זה?

אם הסיבה היא כי גם אתה מרגיש שיש קצוות שהם מחוץ לעניין, ואז בעצם משתנה הגוון, או סתם זה כבר נראה מדי קיצוני, אז מה אתה עונה על זה.

ואם יש סיבה אחרת אז תסביר למה כ"כ חשוב לך לטעון שבעצם כל צבע כחול כשר גם בלי ראיית האינדיגו.

מנין

הודעהעל ידי מנין » ד' יוני 17, 2015 10:41 pm

קונה ספרים כתב:
קונה ספרים כתב:
--
--

לפני כשלושים שנה לערך הופיע ספר בארצות הברית מתלמיד חכם גדול ועברתי אז על כל הספר והוא שיכנע ממש, טענתו היה שאין צריך שימוש וכל מי שלומד את הדינים יכול לפסוק בהלכות טהרה, והגאון רמ"פ זצ"ל ציווה לשרוף את הספרים.

ואיך זה קשור לנושא האשכול?

מנין

הודעהעל ידי מנין » ד' יוני 17, 2015 10:45 pm

אוצר החכמה כתב:א. זה בדיוק השאלה למה ר"א בן הרמב"ם צריך להדגיש שזה ממוצע ולא די לו בעובדה שזה כחול. אולי בגלל שהבין שהכחול הכהה ביותר פסול, כמו שהלבן פסול? (ולמה האבן עזרא צריך לומר שזה דומה קצת לשמים למה קצת? דווקא את זה אפשר לדחות שכוונתו להיפך כדבריך היינו שרצה לרבות גם כחול שאינו דומה ולכן כתב קצת וצ"ע)

ב. אם כל הטענה היא מאינדיגו אז תטען שזו הראייה. מה הסיבה שלא נוח לך כ"כ לסמוך על זה?

אם הסיבה היא כי גם אתה מרגיש שיש קצוות שהם מחוץ לעניין, ואז בעצם משתנה הגוון, או סתם זה כבר נראה מדי קיצוני, אז מה אתה עונה על זה.

ואם יש סיבה אחרת אז תסביר למה כ"כ חשוב לך לטעון שבעצם כל צבע כחול כשר גם בלי ראיית האינדיגו.

א. הוא לא "צריך להדגיש". הוא פשוט אומר מה שהוא חושב, שתכלת זה לא כחול כמו נרתיק של טלית שהיא כמעט שחורה.
לגבי הא"ע, למה "קצת"? אולי כי זה יותר דומה לים מאשר לשמים. כי זה יותר כהה משמים במשך היום. ואולי כדבריך באותיות הקטנות.

ב. שוב. ראית האינדיגו היא לסוג הגוון. לעצמת הכהות/בהירות לא צריך לחפש ראיות. עי' במעשה מאביגדור ויתר החברים

אני לא טוען שכל צבע כחול כשר, אלא שכל עצמת כהות שהיא בגוון של אינדיגו - כשר!
נערך לאחרונה על ידי מנין ב ד' יוני 17, 2015 10:45 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

קונה ספרים

הודעהעל ידי קונה ספרים » ד' יוני 17, 2015 10:45 pm

ואיך זה קשור לנושא האשכול?

דנים כאן על מראות וצבעים כפי הנראה למדת רק על הפתיל תכלת ויו"ד טרם פתחת.
נערך לאחרונה על ידי קונה ספרים ב ד' יוני 17, 2015 10:49 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מנין

הודעהעל ידי מנין » ד' יוני 17, 2015 10:46 pm

קונה ספרים כתב:דנים כאן על מראות וצבעים כפי הנראה למדת רק על הפתיל תכלת ויו"ד טרם פתחת.

"כפי הנראה" איך זה נראה?
לא דנים כאן על מראות וצבעים, אלא על צבע התכלת.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 17, 2015 10:47 pm

מנין כתב:

גם בעלוני ילדים הסיפורים לא אמיתיים. ומי שרוצה לברוח מדיון תמיד יכול לספר סיפורים.

אני מכיר סיפור הפוך, על זעליג שקיבל מכשיר להרכבה אבל היה נראה שחסר שם קצת הסבר. אשתו אמרה לו שיתקשר לחברה לברר מה צריך לעשות אבל לזעליג לא היתה סבלנות לחכות למחר כשיפתחו את התמיכה הטכנית, ואמר לה לא יכול להיות שחסר משהו בהוראות (האמת שאבד דף). הרכיב כמו שהיה נראה לו ובהפעלה הראשונה המכשיר התפרק וחתיכה פגעה בו בעין.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 17, 2015 10:49 pm

א. הוא לא "צריך להדגיש". הוא פשוט אומר מה שהוא חושב, שתכלת זה לא כחול כמו נרתיק של טלית שהיא כמעט שחורה.

אז לפי הבנתו כחול כנרתיק טלית כשר או פסול?
אם פסול הרי זה שלא כדעתך.
אם כשר אז מה אתה מתכוון שתכלת זה לא כך הרי זה כשר כלומר שזה כן כך.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ד' יוני 17, 2015 10:50 pm

שאלה: אחד ביקש ממני להטיל חוטי תכלת של האמוד"ר מרדזין בטלית שלו, הם יש בזה משום מחטיא את הרבים?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 17, 2015 10:53 pm

נהר שלום כתב:שאלה: אחד ביקש ממני להטיל חוטי תכלת של האמוד"ר מרדזין בטלית שלו, הם יש בזה משום מחטיא את הרבים?

איזה חטא?

הקוץ

הודעהעל ידי הקוץ » ד' יוני 17, 2015 10:53 pm

.
נערך לאחרונה על ידי הקוץ ב ד' יוני 17, 2015 10:56 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אריך

הודעהעל ידי אריך » ד' יוני 17, 2015 10:54 pm

אוצר החכמה כתב:
מנין כתב:
אריך כתב:

גם בעלוני ילדים הסיפורים לא אמיתיים. ומי שרוצה לברוח מדיון תמיד יכול לספר סיפורים.

אני מכיר סיפור הפוך, על זעליג שקיבל מכשיר להרכבה אבל היה נראה שחסר שם קצת הסבר. אשתו אמרה לו שיתקשר לחברה לברר מה צריך לעשות אבל לזעליג לא היתה סבלנות לחכות למחר כשיפתחו את התמיכה הטכנית, ואמר לה לא יכול להיות שחסר משהו בהוראות (האמת שאבד דף). הרכיב כמו שהיה נראה לו ובהפעלה הראשונה המכשיר התפרק וחתיכה פגעה בו בעין.

לא אבד שום דף, גם פרק התכלת שלם בש"סים שלנו. תלמד מאביגדור שספקולציות כאלה רק מונעים טובה מן האדם.

שום דבר לא פגע בעין של אף אחד מלובשי התכלת. כפי הנראה רק עינם של האחרים נפגעה וצרה...

קונה ספרים

הודעהעל ידי קונה ספרים » ד' יוני 17, 2015 10:54 pm

מנין כתב:
קונה ספרים כתב:דנים כאן על מראות וצבעים כפי הנראה למדת רק על הפתיל תכלת ויו"ד טרם פתחת.

"כפי הנראה" איך זה נראה?
לא דנים כאן על מראות וצבעים, אלא על צבע התכלת.

http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... &pgnum=271
ד"ה ומבואר מדברי רב

מנין

הודעהעל ידי מנין » ד' יוני 17, 2015 10:58 pm

אוצר החכמה כתב:
מנין כתב:

למה נראה לך שחסר הסבר ושאבד דף? [אני מתכוון בנמשל]?? אה. אולי! אולי חסר דף? מי יודע באמת אולי חסר דף? ראה בסיפור על אביגדור..

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ד' יוני 17, 2015 11:01 pm

אוצר החכמה כתב:
נהר שלום כתב:שאלה: אחד ביקש ממני להטיל חוטי תכלת של האמוד"ר מרדזין בטלית שלו, הם יש בזה משום מחטיא את הרבים?

איזה חטא?

הפתילים צריכים להיות אותו צבע מהבגד, קלא אילן.
ולא יודע אם יש מי שסובר שזה התכלת האמיתית היום

מנין

הודעהעל ידי מנין » ד' יוני 17, 2015 11:03 pm

נהר שלום כתב:
אוצר החכמה כתב:

איזה חטא?

הפתילים צריכים להיות אותו צבע מהבגד, קלא אילן.
ולא יודע אם יש מי שסובר שזה התכלת האמיתית היום

זה לא מעכב. וגם הדין לכתחילה שיהיה אותו צבע, זה רק שני חוטים שהם כנגד הלבן.

קונה ספרים

הודעהעל ידי קונה ספרים » ד' יוני 17, 2015 11:15 pm

סלחו לי שאני קצת מסית מהויכוחים כאן.
אך אני מחפש לדעת ומקור מדוע צריך שימוש ומסורת במראות בהלכות טהרה.
ומדוע לא מספיק ללמוד את ההלכות או לבדוק במחשב ויש מכשירים כאלו שיורים קרן מסויים וכך הם יודעים בדיוק באיזה צבע מדובר.
תודה למפרע
--
אספר עוד משהו שקצת נוגע למי שלמד את העניינים כמובן.
בזמנו זכיתי להיות אצל בעל השפע חיים ז"ל בארה"ב ידיעה שאחד דוידויטשץ המציא דבק לתפילין, והרבי זי"ע לא אכל לא ישן ולא התפלל ויש רק עם תפילין של יד מרוב כעס עד שגמר לכתוב את התשובה ובסופו כתב להנ"ל שאם לא יחזור בו יטיל עליו חרם.
נערך לאחרונה על ידי קונה ספרים ב ד' יוני 17, 2015 11:20 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יוני 17, 2015 11:17 pm

אריך כתב:
לא אבד שום דף, גם פרק התכלת שלם בש"סים שלנו. תלמד מאביגדור שספקולציות כאלה רק מונעים טובה מן האדם.

שום דבר לא פגע בעין של אף אחד מלובשי התכלת. כפי הנראה רק עינם של האחרים נפגעה וצרה...

עינו של מי צרה במה?

ברור שאבד לנו משהו. סדר עשיית התכלת. השאלה היא אם הצליחו לשחזרו ועל זה אנחנו דנים כאן ומנסים להבין את הצדדים.

העובדה שפרק התכלת שלם אינה קובעת. כמו שכתבתי כבר אע"פ שפרק הקומץ רבה והבונה גם הם מצויים בידינו לא הייתי מציע לך לנסות לבנות את צורת האותיות אם גדלת רק על האותיות הלטיניות ומימיך לא ראית ס"ת.

חזור אל “תכלת ודין הקרבה בזמה"ז”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 12 אורחים