מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פני יהושע

דווחו לנו על דפים חסרים או בלתי קריאים, ספרים שלא נפתחים, נשמח לתקן ולשפר!
אליהו חיים

פני יהושע

הודעהעל ידי אליהו חיים » ב' יולי 10, 2023 10:17 am

בפני יהושע כתובות גיטין בד' אמשטרדם תקט"ו חסר בכתובות מאמצע פרק ט' עד סוף המסכת ותחילת מסכת גיטין
[חשוב מאוד להשלים, שזה הפני יהושע היחיד שקיים באוצה"ח על סדר נשים חוץ מהוצאת אור החכמה, והיום נזדמן לי תיבה בהו' אור החכמה שהוא היה נראה כט"ס ואכן התברר מתוך דפוסים קודמים שלא נמצא באוצר שזה ט"ס, ובלי התיקון א"א להבין דבריו, (והוא בגיטין ב' ב' ד"ה ואפילו לר"מ וכו' שורה 6 דבעי תרי אחתימה צ"ל לבעי תרי אחתימה - בתורת קושיא ולא בתורת פשיטות)].
ומן הראוי שתהא גם הוצאה ראשונה (פריודא תקל"ט) כמו שיש בהיברו -בוקס שמשם עמדתי על טעות הנ"ל.

צום זאך

Re: פני יהושע

הודעהעל ידי צום זאך » ג' יולי 11, 2023 7:35 am

יש 'פני יהושע' מהדורא חדשה על מסכת גיטין [באוצר אני רואה על מסכתות ב"ק וב"מ, אבל כבר יצא לאור גם על גיטין]

לגוף הערתך, בפני יהושע שם תוקן 'דבעי' במקום 'דליבעי'

אליהו חיים

Re: פני יהושע

הודעהעל ידי אליהו חיים » ג' יולי 11, 2023 1:17 pm

צום זאך כתב:יש 'פני יהושע' מהדורא חדשה על מסכת גיטין [באוצר אני רואה על מסכתות ב"ק וב"מ, אבל כבר יצא לאור גם על גיטין]

לגוף הערתך, בפני יהושע שם תוקן 'דבעי' במקום 'דליבעי'

א) ספר מרכזי כמו 'פני יהושע' ראוי שיהיו כמה מהדורות באוצר החכמה ומהדורת ה'קלאסי' שהשתמשו בו כל השנים לא נמצא, והוצאה הראשונה לא נמצא שם, ומהדורת אמסטרדם שהוא בינתיים היחיד על מס' גיטין חוץ מ'אור החכמה' חסר הרבה דפים על כל הד' פרקים אחרונים על כתובות וריש גיטין וראוי להיות מתוקן בגירסא הבעל"ט.
ב) בדברי הפנ"י , מוכיח דע"כ גם העדים בקיאים שצריך לשמה ולא רק הסופרים דאם לא כן היה ראוי דליבעי (=שיצטרך) ר"מ ב' עדים אחתימה לפי מה שסובר דוכתב לה לשמה פירושו על החתימה, והגירסא לפנינו 'אכתי תיקשי לר"מ דבעי תרי אחתימה' [בלשון ניחותא] אינו נכון לכ' דהרי הוא לא מצריך תרי.
וחששתי שאולי אני טועה ולא מבין כלל לא הסוגיא דלהלן ולא דבריו כאן, ולכן חיפשתי באוצה"ח להוצאות קדומות ולהפתעתי אין עוד הו' בפנ"י שאפשר לברר הגירסא הנכונה שביררתי דרך היברו - בוקס וראיתי דבדפוס ראשון הגי' לבעי תרי (רק בלי יו"ד) ושמחתי, אך אולי בכל זאת אני טועה כאן לפי מה שכתבתם לתקן לי.

חזור אל “אוצר החכמה - תיקונים והערות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 8 אורחים