מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אמירת ברכה בקול כדי שיענו אמן

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חכם באשי

אמירת ברכה בקול כדי שיענו אמן

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוגוסט 15, 2012 4:33 pm

היכן נתפרש בראשונים (ואולי בחז"ל?) שיש לומר את הברכות בקול רם כדי שהסובבים אותו יענו 'אמן'?

חכם באשי

Re: אמירת ברכה בקול כדי שיענו אמן

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוגוסט 15, 2012 4:39 pm

זה מה שמצאתי לע"ע:
ספר האורה חלק א [לה] דין עונין אמן אחר ישראל מברך
אבל מצוה מן המובחר מאן דמברך בצבורא שיגביה קולו, כדי שישמעו כולן ועונין אמן:

ספר חסידים (מרגליות) סימן רנד
האומר בלחש ברכת התורה וברכות גוזל את המצות שהרי תרי"ג קולות לא תמצא אלא עם אמן וברכות שעונין. לכך יאמר הקהל בקול רם וכתיב (דברים כ"ז י"ד) וענו הלוים ואמרו אל כל איש ישראל קול רם. כשקורין בתורו אותו המברך על התורה חוטא אם מברך בלחש שלא יענו ברוך ה' המבורך לעולם ועד ויענו הקהל אחריו אמן.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ד' אוגוסט 15, 2012 4:42 pm

מסתמא ידוע לך הנהגת הגר"ח מוואלאזין בדבר (ואולי במהדורה חדשה של ספר כתר ראש ציינו עוד מקורות).

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' אוגוסט 15, 2012 5:05 pm

הגהמ כתב:מסתמא ידוע לך הנהגת הגר"ח מוואלאזין בדבר (ואולי במהדורה חדשה של ספר כתר ראש ציינו עוד מקורות).

עלה למקוון עתה
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?168787&

[יש בס"ח סי' תת"כ על ברכה בקו"ר מטען אחר דכל קרבי]

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ד' אוגוסט 15, 2012 5:25 pm

מה שהביא בשם האורה אינו הוכחה לנידוננו ופשוט.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוגוסט 15, 2012 5:33 pm

ביקשתי מקורות מהראשונים (או מחז"ל), וכדומני שספר 'כתר ראש' אינו עונה על הגדרה זו.

יוסףלוי,
מדוע דברי ספר האורה אינם שייכים לנידון?

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ד' אוגוסט 15, 2012 5:36 pm

משאלתך מובן, מנין שצריך להגביה קולו שתהא עניית אמן אחר ברכתו, ולא מנין שיגביה קולו כדי שיענו רבים אחר ברכתו, ולא רק מעט.

ולא תימה בכלל מאתים מנה, דשמא אחר שכבר אומר בקול - שיצעק.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוגוסט 15, 2012 6:28 pm

מספר חסידים אין ראייה לשאלתך שהרי מדובר בברכה שמברך בציבור ולצורך הציבור, וודאי שצריך שישמעו אותו ויענו אמן שהרי הוא שלוחם בדבר, ומעתה צריך לדעת האם ספר האורה לא דיבר גם הוא באותו עניין, לעומת זה שאלתך היתה על אדם שמברך ברכה לעצמו כגון ברכת הפירות האם יש לו עניין להדר שישמע אותו חבירו ויענה אמן.

עוקר הרים

הודעהעל ידי עוקר הרים » ד' אוגוסט 15, 2012 7:24 pm

שמעתי מרב נכבד ובעל שיעור קומה, שהיה מוחה נמרצות במי שהיה מברך בקול רם, ונימוקו עמו, שהלא עונשו של מי שאינו אמן גדול הוא, נמצא שיצא שכר המזכה את הרבים בברכתו בקול רם, בהפסדו של הלה ששמע ולא ענה, שנענש בסיבתו. פעמים רבות הוא הוכיח לי, כיצד בכל ציבור אנשים ששומעים את הברכה, ישנם כמה שמחוסר שימת לב, למרות ששומעים, אינם עונים.
ומכיוון שאני דעת יחיד ומחודשת באשכול, לא אפרסם את שמו של הרב הנכבד, טרם אמצא מצדדים כדברי.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוגוסט 15, 2012 7:26 pm

אוצר,
לא הבנתי את דבריך.
האם מדברי 'ספר חסידים' אין ראייה שאדם פרטי המברך ברכה 'פרטית' (לאפוקי ברכה שצריך להוציא עמה את הצבור) צריך לאומרה בקול כדי שיענו אחריו אמן?
הרי נאמר שם:
האומר בלחש ברכת התורה וברכות גוזל את המצות שהרי תרי"ג קולות לא תמצא אלא עם אמן וברכות שעונין. לכך יאמר הקהל בקול רם וכתיב (דברים כ"ז י"ד) וענו הלוים ואמרו אל כל איש ישראל קול רם.

מדוע אתה סבור שמדובר במקרה שצריך להוציא את הרבים?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוגוסט 15, 2012 7:38 pm

כיוון שאני הבנתי שכוונתו ברכת התורה כשעולה לתורה וברכות היינו שאר ברכות שמברך בציבור כגון הפטרה וכדומה, ואני מבין שלדעתך, כיוון שאח"כ בסוף הדברים, מדבר על העולה א"כ כאן הכוונה למברך לעצמו לפני התפילה, אבל כנראה מציונו של ר"ר מרגליות במקור החסד שגם הבין כמו שאני הבנתי מתחילה.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוגוסט 15, 2012 7:48 pm

אוצר,
לא ראיתי את ציוני הגר"ר מרגליות, אך חיפשתי את המקבילה במהדורת מק"נ, המדוייקת יותר, ואכן שם מבואר כדבריך.
חסידים.png
חסידים.png (6.86 KiB) נצפה 4563 פעמים

קיצורו של דבר,
אזלו לי מקורותי בעניין.
האם אין מקורות בראשונים המחייבים לומר ברכות בקול כדי לזכות את האחרים לענות אמן?
אני מצאתי לחד מקמאי שכתב:
ואחר יטול ידיו, ויברך עליהם בקול רם, כדי שבני ביתו יענו 'אמן' אחריו. וכן ראוי לעשות בכל ברכה וברכה.

נו, מי יכול לעזור?

צאנזער

הודעהעל ידי צאנזער » ד' אוגוסט 15, 2012 8:59 pm

עוקר הרים כתב:שמעתי מרב נכבד ובעל שיעור קומה, שהיה מוחה נמרצות במי שהיה מברך בקול רם, ונימוקו עמו, שהלא עונשו של מי שאינו אמן גדול הוא, נמצא שיצא שכר המזכה את הרבים בברכתו בקול רם, בהפסדו של הלה ששמע ולא ענה, שנענש בסיבתו. פעמים רבות הוא הוכיח לי, כיצד בכל ציבור אנשים ששומעים את הברכה, ישנם כמה שמחוסר שימת לב, למרות ששומעים, אינם עונים.
ומכיוון שאני דעת יחיד ומחודשת באשכול, לא אפרסם את שמו של הרב הנכבד, טרם אמצא מצדדים כדברי.

אין אומרים לו לאדם חטא כדי שיזכה חברך.

חכם באשי,
באין ראשונים תתפשר על אחרונים, או שתמשיך להתעקש? [עי' ב'שומר אמנים' להלפרין מטהרת המשפחה.]

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוגוסט 15, 2012 9:21 pm

צאנזער חביבי,
בטוחני שיש ויש ראשונים, צריך רק למוצאם!

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ד' אוגוסט 15, 2012 9:41 pm

חכם באשי כתב:זה מה שמצאתי לע"ע:
ספר האורה חלק א [לה] דין עונין אמן אחר ישראל מברך
אבל מצוה מן המובחר מאן דמברך בצבורא שיגביה קולו, כדי שישמעו כולן ועונין אמן:

ספר חסידים (מרגליות) סימן רנד
האומר בלחש ברכת התורה וברכות גוזל את המצות שהרי תרי"ג קולות לא תמצא אלא עם אמן וברכות שעונין. לכך יאמר הקהל בקול רם וכתיב (דברים כ"ז י"ד) וענו הלוים ואמרו אל כל איש ישראל קול רם. כשקורין בתורו אותו המברך על התורה חוטא אם מברך בלחש שלא יענו ברוך ה' המבורך לעולם ועד ויענו הקהל אחריו אמן.

סליחה שאני נוטה קצת מהנושא. מבואר בספר חסידים שהביא באשי, שבברכות התורה יש לזכות את הציבור שיענו אחריו אמן, ולאומרם בקול רם.
משמע מדבריו, שהציבור אינו יוצא ידי-חובה בברכות אלו.

בניגוד למה ששמעתי מרב פלוני, שהיה מקורב לרש"ז, ופעם תמה באוזניו הרש"ז מדוע איננו עונים ב"ה וב"ש אחר ברכות התורה [לאפוקי בר"כות ההפטרה ששם גם האשכנזים אומרים ב"ה וב"ש], והרי אין צריך המברך להוציא יד"ח בברכות אלו. והוסיף הרב הנ"ל שלאחר זמן אמר לו רש"ז שיש בזה יציאת ידי חובה מסויימת, ואין לשנות מהמנהג.

אמנם הספרדים [גם אלו שאינם מבני מרוקו, ונוהגים לענות ב"ה וב"ש רק על ברכות שאין יוצאים בהם יד"ח], נוהגים לענות ב"ה וב"ש וכמו שמשמע בס' חסידים הנ"ל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוגוסט 15, 2012 9:45 pm

צאנזער כתב:
עוקר הרים כתב:שמעתי מרב נכבד ובעל שיעור קומה, שהיה מוחה נמרצות במי שהיה מברך בקול רם, ונימוקו עמו, שהלא עונשו של מי שאינו אמן גדול הוא, נמצא שיצא שכר המזכה את הרבים בברכתו בקול רם, בהפסדו של הלה ששמע ולא ענה, שנענש בסיבתו. פעמים רבות הוא הוכיח לי, כיצד בכל ציבור אנשים ששומעים את הברכה, ישנם כמה שמחוסר שימת לב, למרות ששומעים, אינם עונים.

אין אומרים לו לאדם חטא כדי שיזכה חברך.

אע"פ שאני מסכים שזה חידוש ובפשטות יש לומר שעדיף שיעשה את המעלה ואין אחריות הפושעים עליו, אם התכוונת ממש להגדרה ההלכתית של חטא בשביל שיזכה חבירך לכאורה לא שייך זה אם רק נמנע ממעלה, וכמדומני שהיה פעם דיון כאן בפורום בעניין דומה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אוגוסט 15, 2012 10:22 pm

לעצם האשכול, כמדומני שזו כוונת האו"ז שהביא מרן הח"ח בביאור הלכה לגבי עניית אמן כחלק מהברכה, (וזה קשור לעניין ניקוד הגפן, כפי הזכור לי).

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוגוסט 15, 2012 10:26 pm

בהלכות ברכת השחר אמרינן להיפך, עיין בשו"ע ובנו"כ שם. ואולי גם בברכת אברהם דן בזה, אבל שוב שיאמר הברכות בשקט.

אליהוא

הודעהעל ידי אליהוא » ה' אוגוסט 16, 2012 3:52 am

באגור סי' פ"ט נשאל לגדול הדור מהרר"י מולין לקהילת אשכנז שנוהגים הזקנים בהשכמה בבה"כ לברך ברכת על נטילת ידים בקול רם ואחד הוא המברך וחביריו עונין אמן ואח"כ מברכין האחרים ג"כ פעם אחרת ענ"י בקול רם למה לא יצאו בפעם ראשונה באמן שענו

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » א' יוני 18, 2017 8:57 pm

מעדני יו"ט חולין פרק ו -
ואם לא ענה אמן איהו דאפסיד אנפשיה. וא"ת א"כ ר"ג למה חייבו להמכסה ליתן י' זהובים ממה נפשך אם ענה אמן הא אמר דפטור ואי לא ענה איהו דאפסיד אנפשיה ונ"ל דדוקא בדבר שלא נעשה אלא ברבים כמו מילה וכדכתב הטור י"ד סימן רס"ה דשדר רב צמח גאון היכא דאפשר לה עבדינן לה בעשרה והלכך מברך בקול רם כדי שהעומדים שם יענו אמן ולפחות יש שם אבי הבן והתופס את הילד אבל כסוי דם אין מדרך המברך לברך אלא בלחש דלמי ישמיע קולו ולפיכך לא ענה אמן שלא בירך בקול רם כי כן דרכן של מברכין על הכסוי כמו שכתבתי.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יוני 18, 2017 10:04 pm

בענין זה יש ווארט נפלא של ר"ז מאניפולי על הפיוט "והוא באחד ומי ישיבנו", שהכוונה למי שמברך ביחיד ואין מי שישיב לו 'אמן', "ונפשו אותה", וכיון שחסר לו עניית האמן לכן צריך להכניס בזה כוונה נפשית מיוחדת, ואז "ויעש נורא וקדוש", נעשה מלאך שלם...

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 679 אורחים