מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

'נולד מחופה בעור'

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חכם באשי

'נולד מחופה בעור'

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' דצמבר 03, 2012 9:33 pm

כתב אחד מחסידי אשכנז:
'ותאמר לאה: בָּא גָד, ותקרא את שמו גָּד'... וכתיב: 'בָּגָד'... כמו בֶּגֶד, שנולד מחופה מעור כמו בֶּגֶד, וזה סימן טוב אל כל הנולדים; כך 'גָּד' לשון מזל, כמו: גד גדי.

והובאו הדברים אצל החיד"א ועוד.

האמונה בדבר סגולת הנולד עטוף ו'מחופה בעור' ידועה גם בקרב גויי אירופה והיתה קיימת גם אצל היהודים עד הדורות האחרונים.
לדוגמא, אבי יהודה קופמן (נקרא לימים אבן-שמואל, והוציא את 'מדרשי גאולה' ועוד), מספר על לידת בנו את הדברים הבאים:
לפני לכתה הספיקה לבקש בסודי סודות מאד ידידתנו שכנתנו... כי תקרא למיילדת. ואכן כעבור שעתיים או שלוש הגיע אלי לחנות שליח טוב בבשורה טוב: 'מזל טוב!', אמר, זוגתך ילדה בן למזל. מיד מיהרתי הביתה. כל אנשי הבית באו לקראתי בקריאת 'מזל טוב בבן', ניגשתי אל זוגתי האדל ואמרתי בשמחה: 'מזל טוב לשנינו בבן!', אף היא ענתה: 'מזל טוב!'. ביקשתי לראות את הבן, והמיילדת אמרה לי: הרי הבן לפניך, אולם לפי שעה לא תוכל לדעת כלל כמה יפה הוא, כי נולד הוא בכותונת, וזה סימן כי יהיה אדם בעל חשיבות ובר מזל. אכן, פני הילד היו מכוסים. נבהלתי מאד, אך המיילדת הרגיעתני באמרה: בעוד שעתיים, לא יאוחר מזה, אסיר את הכיסוי, ואז תראה מה יפה הבן שלך. וכך הוה, לאחר שעתיים קראה לי זוגתי: בא ותראה איזה בן יפה ויקר נתן לנו הקב"ה. בשמחה מיהרתי לגשת לראות את בננו... ויכולני לאמור, כי כבר באותה שעה, בראותי ראשונה את פניו המאירות, כאילו אמר לי לבי כי ילד זה עתיד להיות תפארת לעולם היהודי, וכי יהיה גדול בישראל

אין ברצוני מקורות בנוגע לסגולה עצמה, יש לי די והותר.
אבל אני כן זקוק לסיפורים וזכרונות על אירועים כמו הסיפור הנזכר.
תודה רבה למסייעים.

סמל אישי של המשתמש
זאגער ישן

Re: 'נולד מחופה בעור'

הודעהעל ידי זאגער ישן » ב' דצמבר 03, 2012 9:46 pm

ומה עלה בגורלו של הבן של יהודה קויפמן?

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' דצמבר 03, 2012 9:54 pm

מה זה משנה ואת מי זה מעניין?
ביקשתי עזרה בנושא מסויים מאוד, אם יש לך לסייע בו - בשמחה ובתודה, אם לא - תניח את המקלדת לנפשה.

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ב' דצמבר 03, 2012 9:58 pm

מו"ר הגרי"י לרנר שליט"א (שמירת הגוף והנפש ס' קמ"ח הערה ב') העיר דאדרבה מצינו מקורות שיש בזה סכנה לולד הנולד כזה וצריך לשמור עליו שמירה יתירה עיי"ש.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' דצמבר 11, 2012 11:03 am

הקפצה. שמא יהיה בידי מי מחכמי הפורום לסייע.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 644 אורחים