מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

המבוא לרמב"ם - "בשלבי עריכה מתקדמים"

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
שאלתיאל

המבוא לרמב"ם - "בשלבי עריכה מתקדמים"

הודעהעל ידי שאלתיאל » ג' ינואר 22, 2013 10:52 am

אני עדין תקוע עם הענין של הרמב"ם היומי.

מנויי הרמב"ם היומי מקבלים מידי זמן חוברת ובה מאמרים שונים אודות הספר הנלמד עתה. עד עתה הופיעו כד' חוברות.
בין המאמרים המתפרסמים שם ניתן למצוא פרקים מתוך 'המבוא לרמב"ם' 'הנמצא בשלבי עריכה מתקדמים' של שני יהודים מארה"ב.
הפעם לשם שינוי טרחתי לקרוא את המבוא לספר הפלאה. אני מעלה שני קטעים משם.

והנה הראשון - שימו לב. "המדע והפלאה" שילוב מפתיע (לא פחות!) בין מדע להלכה.
מבוא לרמבם.jpg
"אך לא כן בהלכה זו שיש בה שילוב יחודי"
מבוא לרמבם.jpg (283.64 KiB) נצפה 2674 פעמים

עכשיו הפך ספר הפלאה מסתם אוסף הלכות משעמם של נדרים ושבועות הפורחות באויר, לספר מופלא המשלב מדע והלכה. סינתזה מופלאה!

סמל אישי של המשתמש
שאלתיאל

Re: המבוא לרמב"ם - "בשלבי עריכה מתקדמים"

הודעהעל ידי שאלתיאל » ג' ינואר 22, 2013 11:09 am

והנה הקטע השני.

מבוא לרמבם 2.jpg
מבוא לרמבם 2.jpg (322.62 KiB) נצפה 2667 פעמים

כמובן שבמקור, דברי ר"א בן הרמב"ם לא נזכר מילה וחצי מילה על 'נשים נזיקין', (הלשון שם: '...ראיה לזה שזה שמלאת העולם בקושיות הקשים עליך אינן אלא בענין מסכתות שאתה מתעסק בהן').
וכמובן שבזמן ההוא בישיבות למדו גם מועד למשל.

ובכן מה יש לנו כאן ? סתם אנכרוניזם? או משהו מעבר לכך ? (רמז, אהבה גדולה למגזר שעיקר עבודתו הוא בנשים נזיקין).

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ג' ינואר 22, 2013 3:02 pm

מי הכותבים?
(ואגב, כבר ר' יהודה כל תנויי בנזיקין הוה, אבל איני יודע אימתי הוחל בישראל ללמוד בישיבות רק ב' סדרים).
--------
הוספה לאחר זמן: עתה מצאתי בדברי המאי"ר לארץ ולדרים עליה, רבינו המנחמנ"ו בבנינ"ו, בפתיחתו למסכת חלה, שכתב וז"ל:
"אמר מנחם בן שלמה לבית מאיר י"א זאת המסכתא ר"ל מסכת חלה היא מסדר זרעים ואני הורגלתי בלמודה אחר מסכת פסח ראשון וכבר ראית בזה החבור מה שכבר ביארנו בפתיחת קצת מסכיות שמצד שנתפשט המנהג להיות השתדלות התלמידים בשלשת הסדרים הידועים ר"ל מועד נשים נזיקין והיות השלשה הנשארים נעזבים עזיבה מוחלטת רק לאחד מעיר ושנים ממשפחה והיה מענין אותן המסכיות הכרחי בלמוד מצד צרך ידיעת עניניהם באלו הזמנים ראו הגאונים להעתיקם ממקומם ולתת להם מקום ללון בין המסכיות שבאלו הסדרים כענין שבארנו במסכת ברכות שהיא מסדר זרעים ובמסכת חולין שהיא מסדר קדשים ובמסכת נדה שהיא מסדר טהרות ואני בראותי זאת הסבה בעצמה בזאת המסכתא ר"ל היות רוב עניניה הכרחי בלמוד באלו הזמנים ושלא נתבררו רוב עניניה בתלמוד רק בפזור אחת הנה ואחת הנה ראיתי לבאר זאת המסכתא ולערב עניניה עם אלו הסדרים כדי להרגיל התלמידים במשנתה ולא ישליכוה אחרי גום וקבעתי לה מקום אחר מסכת פסח ראשון מצד היות עניניה משתלשלים לענין הלכות מצה הן לשיעור לישת הפסח הן במיני התבואות שכל שנקראת תבואה לענין מצה נקראת תבואה לענין חלה וכן שהתבארו בה גם כן קצת ענינים אחרים מדין חלה כמו שביארנו בפרטי המסכתא ההיא".

סמל אישי של המשתמש
שאלתיאל

הודעהעל ידי שאלתיאל » ג' ינואר 22, 2013 3:54 pm

אדג כתב:מי הכותבים?

"חברי המערכת:

הרב דוד משה מוסקוביץ שיקאגו אילנוי - מנהל ועורך ראשי
הרב נחום גרינוולד - עורך תכני".

המאירי חוזר על דבריו גם בפתיחה למסכתות מסדר קדשים וגם למסכת טהרות.
אבל כמש"כ מועד בודאי למדו.

ושלאלתך, ניתן אולי להעזר בספרו של אסף, מקורות לתולדות החינוך.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ג' ינואר 22, 2013 9:22 pm

הנקודה ברורה: הלימוד המוגבל לסוגיות ולמסכתות הנוגעות לדינם, לעומת הלימוד המקיף את כל ה"דברים המתבררים מכל אלו החיבורין, בעניין האסור והמותר והטמא והטהור עם שאר דיני תורה . . תורה שבעל פה כולה סדורה . . כל אלו החיבורין והפירושין הנמצאים מימות רבנו הקדוש ועד עכשיו". הניסוח הוא בסך-הכל ניסוח.

(הרמיזה המוזרה כביכול הניסוח הוא נסיון ניגוח בעולם הישיבות הוא פראנויה לשמה).

סמל אישי של המשתמש
שאלתיאל

הודעהעל ידי שאלתיאל » ג' ינואר 22, 2013 10:51 pm

אולי אם נכיר את הכותבים נדע אם מדובר בפראוניה או במשהו מעבר לזה. וזה כמובן מתחבר לאשכול השני שלי בענין.
הנסיון המגוחך להצביע על תוכן מדעי בספר הפלאה גם הוא בעינך 'סתם'?

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ג' ינואר 22, 2013 11:21 pm

מי שמכיר (ואני לא מתיימר להיות כזה, אני בסה"כ קורא קבוע של כתביו של הר"נ גרינוואלד שי') את העורכ(ים, לא זכיתי להכיר את הרב מוסקוביץ'), יודע שחשד שכזה הוא סגולה להלקיית הגוף...

לגבי התוכן המדעי: האם זה חידוש בעיניך שהרמב"ם הוקיר והכיר יותר מהרבה מגדולי ישראל ב"אופות והטבחות"?! הדבר מתבטא, איפוא, גם בשאר ספריו והלכות השונות שאינם בהכרח קשורים במישירין לנושא. אגב, כאן ידים מוכיחות שהצדק עם הכותב, וכמו שהאריך. אין זה דיוק בעלמא כי אם דברים כהוויתם.

שוב, לצערי אני לא מכיר את כל סדרת החוברות, ואני ניזון ממך.

יין המשמח

הודעהעל ידי יין המשמח » א' פברואר 10, 2013 2:03 am

אדג כתב:(ואגב, כבר ר' יהודה כל תנויי בנזיקין הוה, אבל איני יודע אימתי הוחל בישראל ללמוד בישיבות רק ב' סדרים).

גם ר'יהודה החסיד כותב בס' חסידים (אינו תח"י) שכדאי ללמוד את המסכתות שלא לומדים כו'

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 693 אורחים