מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חיפוש מאחז"ל

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ראש חכם

חיפוש מאחז"ל

הודעהעל ידי ראש חכם » ג' ינואר 07, 2014 10:53 pm

אודה מאוד למי שימצא לי מאחז"ל: 'כל מה שברא ה' בשמים ברא דוגמתו בארץ וכנגדו בים'. או משהו דומה. (בזוה"ק יש לי, נא לא לטרוח).

תוכן

Re: חיפוש מאחז"ל

הודעהעל ידי תוכן » ג' ינואר 07, 2014 11:14 pm

בחולין.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' ינואר 07, 2014 11:15 pm

מסתמא אתה מכיר את דברי חז"ל (חולין דף קכ"ז ע"א) תנו רבנן כל שיש ביבשה יש בים חוץ מן החולדה, ואתה מחפש חז"ל שכל מה שנברא בעולם התחתון הוא דוגמא של מעלה.

קולמוס הסופר

הודעהעל ידי קולמוס הסופר » ג' ינואר 07, 2014 11:21 pm

בס"ד
כל המקורות שמצאתי באוצה"ח הם מהזוהר, במקו"א הביא בשם מדרש הנעלם.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' ינואר 07, 2014 11:26 pm

כל מה שברא למעלה ברא למטה שמות רבה לג, ד (לה) - ריש תרומה.

"תנו רבנן כל שיש ביבשה יש בים חוץ מן החולדה אמר ר' זירא מאי קראה (תהלים מט, ב) האזינו כל יושבי חלד" (חולין קכז א)
[מובא גם בא"ב דבן סירא רק שם הוא חוץ מן החולדה והשועל ומתאר את ה'סיבה']...

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » ג' ינואר 07, 2014 11:31 pm

קצת דומה

מלכותא דארעא כעין מלכותא דרקיעא (ברכות, נח ע"א)

(אמנם, שם מוזכר רק לעניין 'מלכותא' ולא לכל מילי)
נערך לאחרונה על ידי ארי במסתרים ב ג' ינואר 07, 2014 11:38 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' ינואר 07, 2014 11:31 pm

קולמוס הסופר

הודעהעל ידי קולמוס הסופר » ג' ינואר 07, 2014 11:39 pm

יאיר כתב:כל מה שברא למעלה ברא למטה שמות רבה לג, ד (לה) - ריש תרומה.

זה"ל שם: ד ד"א ויקחו לי תרומה רבי ברכיה פתח (ד"ה =דברי הימים= א כט) לך ה' הגדולה והגבורה וגו' כי כל בשמים ובארץ, אתה מוצא כל מה שברא הקדוש ברוך הוא למעלן ברא למטן, למעלן זבול וערפל שנאמר (ישעיה סג) וראה מזבול קדשך, ערפל ומשה נגש אל הערפל, וכתיב (איוב כב) הבעד ערפל ישפוט, למטן (מלכים א ח) אז אמר שלמה ה' אמר לשכון בערפל, וכתיב בנה בניתי בית זבול לך, למעלן (ישעיה ו) שרפים עומדים ממעל לו, למטן עצי שטים עומדים, למעלן כרובים שנאמר (שם /ישעיהו/ לז) יושב הכרובים, למטן ויהיו הכרובים, למעלן (יחזקאל א) והאופנים ינשאו לעומתם, למטן ומעשה האופנים כמעשה אופן המרכבה, וכן (שם /יחזקאל א'/) והנה אופן אחד בארץ, למעלן (תהלים יא) ה' בהיכל קדשו, למטן היכל ה', למעלן (שם /תהלים/ סח) מלכי צבאות ידודון ידודון, למטן (שמות יב) יצאו כל צבאות ה', למעלן (בראשית א) יהי רקיע בתוך המים, למטן (שם /שמות/ כו) והבדילה הפרוכת לכם, למעלן כסא ה', למטן (ירמיה יז) כסא כבוד מרום מראשון מקום מקדשנו, למעלן (איוב כה) היש מספר לגדודיו, למטן (שמואל ב ד) ושני אנשים שרי גדודים, למעלן (בראשית טו) וספור הכוכבים, למטן (דברים א) והנכם היום ככוכבי השמים לרוב, למעלן (יחזקאל ט) והנה האיש לבוש הבדים, למטן כתונת בד קודש ילבש, למעלן (תהלים לד) חונה מלאך ה', ולמטן (מלאכי ב) כי מלאך ה' צבאות הוא, למעלן (שם /ישעיה ו/) במלקחים לקח מעל המזבח, ולמטן מזבח אדמה תעשה לי, למעלן (שם /ישעיהו/ מ) וימתחם כאהל לשבת, למטן (במדבר כד) מה טובו אוהליך יעקב, למעלן (תהלים קד) נוטה שמים כיריעה, ולמטן עשר יריעות, למעלן (דניאל ב) ונהורא עמיה שרא, למטן שמן זית זך כתית למאור ולא עוד אלא שחביבין כל מה שלמטן משל למעלן, תדע לך שהניח מה שלמעלן וירד בשלמטן שנאמר ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם, הוי (ד"ה =דברי הימים= א כט) כי כל בשמים ובארץ, ואומר (חגי ב) לי הכסף ולי הזהב אמר ה' צבאות.

אם אתה שם לב, כל הדוגמאות של המדרש הן רק לגבי השראת השכינה ומעלת ישראל, שכל קדושת השם שיש למעלה עשה לישראל למטה.
ולכאו' המחפש חיפש לעניין הבריאה הגשמית, ועכ"פ לא השראת השכינה שישנה רק בישראל ולא בים.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' ינואר 07, 2014 11:44 pm

אין כזה במדרש או בגמ' וכמו שכתבת.

'ראש חכם' היכן תגובתך?

ראש חכם

הודעהעל ידי ראש חכם » ד' ינואר 08, 2014 9:19 am

תודה לכל העונים, ובפרט ליאיר.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 762 אורחים