מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בקבוקי עשן לשבת

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חכם באשי

בקבוקי עשן לשבת

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' יולי 31, 2014 11:26 pm

שמעתי, ואיני יודע עד כמה שמועה זו מבוססת, כי אחד מגדולי הדורות שעברו שנהג לעשן, היה מנהגו למלאות בקבוקי עשן לכבוד שבת.
יש היודע מקורה של שמועה?

אוהב אוצר

Re: בקבוקי עשן לשבת

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' אוגוסט 01, 2014 12:24 am

נפק"מ....

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ו' אוגוסט 01, 2014 12:38 am

הכת"ס זצ"ל. מובא ברשומים בשמך - סיפורי הגרי"ש אונגר זצ"ל

[ואגב, אני לא הייתי מדפיס דבר כזה. וכנאמר לעיל, למאי נפק"מ. אלא שהמו"ל להוט היה]

תוך כדי אכילת פרס

הודעהעל ידי תוך כדי אכילת פרס » ו' אוגוסט 01, 2014 12:43 am

זלמניו כתב:[ואגב, אני לא הייתי מדפיס דבר כזה. וכנאמר לעיל, למאי נפק"מ. אלא שהמו"ל להוט היה]

מדוע לא יהיה נפק"מ למעשה? ולמה לא להדפיס?

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' אוגוסט 01, 2014 1:04 am

תוך כדי אכילת פרס כתב:מדוע לא יהיה נפק"מ למעשה?

מהי באמת?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' אוגוסט 01, 2014 1:44 am

מאידך במקו"א מסופר על תלמידו הגרי"ח זוננפלד שלא השתמש במקל הליכה כבר ביום חמישי כדי שלא ירגיש בחסרונו בשבת ויצטער בשבת, ותלה מעשיו בהנהגת רבו הכת"ס שלא עישן מקטרת מיום חמישי ואילך מהטעם הזה.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ו' אוגוסט 01, 2014 1:56 am

אחד ממיוחדי חכמי המקום (שהחליט משום מה להפוך לנסתר), כתב לי:
היות ושאלו מאי נ"מ כתבתי כמה נקודות.
א. שאין העשן מוקצה. או שכן ושאף מהבקבוק בלי ליטלו בידו.
ב. שאין בזה התחכמות על איסור התורה. ע"ע מכון צומת.
ג. שלא חיישינן למראית העין כשמפריח מפיו העשן. או שכן והיה זה באין רואים או באופן הניכר.
ד. שאין בזה משום חדש אסור מן התורה.
ה. האם ראוי לעשות כן משום עונג שבת, ולכה"פ שלא יהיה פחות מיום חול.

חשבונות רבים

הודעהעל ידי חשבונות רבים » ו' אוגוסט 01, 2014 9:12 am

חכם באשי כתב:א. שאין העשן מוקצה. או שכן ושאף מהבקבוק בלי ליטלו בידו.
שייך מוקצה באויר או גז??

אלי_ש
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אלי_ש » ו' אוגוסט 01, 2014 9:33 am

פעם שמעתי שסיפרו על ר' שמואל רוזובסקי שהיה עושה כך.

אוצרניק

הודעהעל ידי אוצרניק » ו' אוגוסט 01, 2014 11:50 am

אמר רבי אליעזר בר צדוק פעמים הרבה נכנסתי אחר אבא לבית רבן גמליאל ולא היו מניחין את המוגמר ביום טוב אלא מביאין ערדסקאות של ברזל ומעשנין אותן מערב יום טוב ופוקקין נקביהן מערב יום טוב למחר כשאורחים נכנסין פותחין את נקביהן ונמצא הבית מתגמר מאליו אמרו לו אם כן אף בשבת מותר לעשות כן.
ביצה דף כ"ב ע"ב

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ו' אוגוסט 01, 2014 11:52 am

היום לאור התפתחות הטכנולוגיה, אפשר לייצר מכשיר אלקטרוני.
בצד אחד מונחת סיגריה ע"ג בסיס מתכתי, ובצד השני יש משאבה קטנה אשר בכל חצי דקה שואבת מן הסיגריה קומץ עשן ומפליטה אותו דרך פומית קטנה היישר אל תוך פי המשתמש. כל שעה או שעתיים תלוי לפי הגדרת המשתמש, תופס מוט מכני סיגריה מן מיכל הסיגריות שבתחתית המכשיר, ומעלהו אל בסיס ההדלקה. שם מצת אלקטרוני מצית את הסיגריה והמשאבה מתחילה לשאוף עשן ולהעבירו דרך הפומית היישר אל פי המשתמש. וחוזר חלילה. אפשר לעשות גם שתי פומיות, כך שאפשר יהיה לעשן סיגריה אחת בחברותא.
אני סומך על מי שיוציא את הרעיון הזה לאור, שישתפני במעשר או חומש מן הרווחים.

משה גרוס

הודעהעל ידי משה גרוס » ג' יולי 14, 2015 4:51 pm

חשבונות רבים כתב:
שייך מוקצה באויר או גז??

"הנח לנר שמן ופתילה - הואיל דנעשה בסיס לדבר האסור" (שבת מז, א), ופירש"י: "לדבר האסור - לשלהבת", ואם בשלהבת [שאין בה ממש] יש מוקצה [שהרי הבסיס נאסר בגללה], כ"ש בעשן.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ג' יולי 14, 2015 8:18 pm

חשבונות רבים כתב:
שייך מוקצה באויר או גז??

נראה שיש לעשן אותו דין מאש, שהמוציאה לרשות הרבים פטור, משום שאין בה ממש. לכן נלע"ד שגם אינו מוקצה. וכן לנד"ד.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' יולי 15, 2015 8:33 am

שמעתי פעם מבני משפחת הרב משה יעקב וייס אב"ד נווה אחיעזר שסיפר להם שכך נהגו במקום שנולד וגדל בו באירופה [כמדומה שבמרמורש] והיו עושים שואפים את העשן אחרי הצ'ונט. ואגב העיסוק בנושא אציין שני סיפורים ששמעתי מתלמיד ישיבת פונוביז' בעבר ר' כתריאל קולודצקי מבני ברק הנוגעים לנושא העישון. סיפר שהרב שמואל רוזובסקי בזמן מחלתו אמר שהוא סולח לכל אלה שהרעו לו, מלבד לאדם אחד - האדם שנתן לו את הסיגריה הראשונה. וסיפר גם שהמשגיח הרב יחזקאל לוונשטיין הוצרך ליסוע לארצות הברית לטיפול של ניקוי ריאות עקב העישון, וכשחזר התבטא שהמשגיחים אינם צריכים לדבר על שום נושא, רק על כך שיחדלו מן העישון [אשמח למקורות נוספים, בעל פה או בכתב, לסיפורים אלה, את הסיפור על ר"ש רוזובסקי נדמה לי שראיתי פעם מודפס, מכל מקום כל הפניה תתקבל בתודה ובברכה].

אורח

הודעהעל ידי אורח » ה' יולי 16, 2015 11:36 am

ובנותן טעם להוסיף דברי הרה"ג נסים חיים משה מזרחי ז"ל, נפטר ד' תמוז שנת תק"ט, בשו"ת אדמת קדש או"ח סימן ד' דן בראובן שלהוט הרבה אחר שתית העשן כל ימי החול לרבות הלילות עד שהשינה חוטפתו, והיה לו הרבה צער ביום שבת קדש, ויבקש לו יצרו עצה נבערה שילך וישב אצל הגוי השותה עשן, ויהנה מריח העשן היוצא מפי הגוי, וכן עשה ונתיישבה דעתו בזה.
נמשך מזה שהיה לו לראובן אהוב גוי והרגיש בראובן שהיה לו הנאה מריח העשן, והגוי מעצמו ביום שבת קדש אמר לראובן שיפתח את פיו ויקבל העשן תוך פיו הרבה, כי ימלא את פיו עשן ויוציאנו ראובן אחר כך לאט לאט, וכן היה עושה בכל שבת קדש.
ונמשך עוד מזה כשהיה הגוי רואה את ראובן בא אלו ביום שבת קדש,טרם יקרב אליו היה הגוי משתדל להדליק כלי העשן, לעשות נחת רוח לראובן ובא יושב בצידו ועושה כנ"ל, ואף על פי שלא היה בדעתו של הגוי לשתות עשן, מכל מקום היה שותה בשביל כבוד ראובן אהובו, ונשאלתי אם יש איסור בדבר אם לאו.
ואחרי שהאריך בזה, לדינא פסק דכל כי האי מיקרי שהגוי עושה מלאכה גמורה בשביל ישראל וצריך הוא כפרה ובודאי איסורא רבה עבד שחילל את יום השבת וצריך לקבל סיגופים וישוב אל ה' וירחמהו, ובפרט שגם חילל את ה' בין הגויים במעשהו הרע שהיה מקבל העשן תוך פיו כי אז ימלא פיהם שחוק על תורתינו הקדושה ועון חילול ה' גדול הוא כנודע אם לא בחילא דתיובתא, וה' יכפר בעד.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' יולי 16, 2015 12:25 pm

גביר כתב:הצ'ונט.

הצ'ולנט.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' יולי 16, 2015 1:10 pm

גביר כתב:וסיפר גם שהמשגיח הרב יחזקאל לוונשטיין הוצרך ליסוע לארצות הברית לטיפול של ניקוי ריאות עקב העישון, וכשחזר התבטא שהמשגיחים אינם צריכים לדבר על שום נושא, רק על כך שיחדלו מן העישון.

תבדוק שוב את הסיפור. לא נשמע מעולם שהיה מעשן, ואולי בבחרותו ואת זה ודאי לא יכול לזכור ר' כתריאל.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ה' יולי 16, 2015 2:04 pm

גביר כתב: ואגב העיסוק בנושא אציין שני סיפורים ששמעתי מתלמיד ישיבת פונוביז' בעבר ר' כתריאל קולודצקי מבני ברק הנוגעים לנושא העישון. סיפר שהרב שמואל רוזובסקי בזמן מחלתו אמר שהוא סולח לכל אלה שהרעו לו, מלבד לאדם אחד - האדם שנתן לו את הסיגריה הראשונה.

הנוסח שאני שמעתי:

לא סולח לשני אנשים, זה שנתן לי את הסיגריה הראשונה, וזה שיקח ממני את האחרונה...

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ה' יולי 16, 2015 2:16 pm

זכור לאברהם אלקלעי א קיט.GIF
זכור לאברהם אלקלעי א קיט.GIF (39.97 KiB) נצפה 4081 פעמים

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' יולי 16, 2015 4:18 pm

איש_ספר כתב:
גביר כתב:וסיפר גם שהמשגיח הרב יחזקאל לוונשטיין הוצרך ליסוע לארצות הברית לטיפול של ניקוי ריאות עקב העישון, וכשחזר התבטא שהמשגיחים אינם צריכים לדבר על שום נושא, רק על כך שיחדלו מן העישון.

תבדוק שוב את הסיפור. לא נשמע מעולם שהיה מעשן, ואולי בבחרותו ואת זה ודאי לא יכול לזכור ר' כתריאל.

יתכן ואיני זוכר במדויק והרב שנסע לצורך ניקוי ריאות היה רב אחר, סוכ"ס שמעתי את הדברים לפני כ"ח שנים, עם זאת דומני שהדברים אכן נאמרו בידי המשגיח.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 561 אורחים