מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ס"מ=מלה"מ=יצה"ר?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
יאיר

ס"מ=מלה"מ=יצה"ר?

הודעהעל ידי יאיר » ו' אפריל 15, 2011 4:16 am

מצד אחד מכנים את היצה"ר - הס"מ..מצד שני הוא מלאך המות הוא יצר הרע וכו'..

מס' הערות:

א. האם אכן מדובר באותו מלאך? הרי הס"מ הוא גם שרו של עשו שנלחם עם יעקב אבינו ע"ה (ושר האומה "אדום") והוא שרכב על הנחש ופיתה את חוה ולכאורה משמע שאינו אותו מלאך שאנו מכנים מלאך המוות ועוד שכתוב שמלאך המוות מלא עיניים..האם בו נלחם יעקב אבינו?..כיצד הדברים מתיישבים?

[בתחילה התקשתי בדבר, אח"כ היה לי פשוט מחמת הקושיות שאין זה אותו מלאך אלא הם שני מלאכים שונים, שתי בחינות של היצה"ר..אך אחרי שראיתי זאת: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7% ... 7.95.D7.AA
וזאת: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7% ... 7.95.D7.AA התבלבלתי שוב..
אגב..לראשונה מצאתי שם סימוכין למחשבה שהיתה לי מזמן, שיש קשר בין המלאך גבריאל (שנמצא בצד שמאל של האדם ותמיד מופקד על פורעניות כמובא רבות בגמ' וכן כמו שביאר הרמב"ן רפא"ל=מל' רפואה -הצלה. מיכאל=מי כמוכה באלים ה'. לפי"ז גבריאל מל' גבר, גבורה, חוזק ולכן מובן מדוע בד"כ הוא (היצה"ר) חזק שולט וגובר) ליצה"ר. היש שיוכל לעשות יותר סדר בדברים?].

ב. היכן שוכן היצה"ר? ראיתי שיש האומרים שהוא שוכן גם במפתחי הלב בצד שמאל (בניגוד ליצר הטוב השוכן במח ובחלל הלב הימני, עיין כאן:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7% ... 7.95.D7.AA ד.ה בספר)
ובנוסף, יצה"ר הוא גם מלאך ממש העומד משמאלו של האדם (גבריאל?)..האם הכוונה שלכל אחד יש יצה"ר משלו ומלאך ("פרטי") העומד משמאלו או שהדבר אינו כך והוא רק מלאך אחד אך איננו מבינים כיצד עומד משמאל כל אדם וכו'?

ג. ראו מה מצאתי כתוב בזהר ח"ב מב ע"א לאחר כתיבת שורות אלו :"גבריאל [ד]איהו יצר הטוב וסמא"ל [ד]איהו יצר הרע"

ד. מי שיודע/יוכל למצוא לי שיחה של הר' אסולין (רפאל/יעקב/שלמה או שם אחר שאיני זוכר) בענין "גיד הנשה - יצה"ר - מלחמה מתמדת",
["נשה"- ל' שכחה..היצר גורם לאדם לשכוח שהוא כל הזמן במלחמה מתמדת איתו ולכן מצליח להפילו.] אודה לו מאוד.

ה. כל תוספת הסבר/ביאור/הרחבה/הארה או הערה יתקבלו בברכה.

היא שיחתי

Re: ס"מ=מלה"מ=יצה"ר?

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' אפריל 15, 2011 12:55 pm

יאיר כתב: ז"ל בקיצור
מצד אחד מכנים את היצה"ר - הס"מ..מצד שני הוא מלאך המות הוא יצר הרע וכו'..
מס' הערות:
א. האם אכן מדובר באותו מלאך? הרי הס"מ הוא גם שרו של עשו שנלחם עם יעקב אבינו ע"ה (ושר האומה "אדום") והוא שרכב על הנחש ופיתה את חוה ולכאורה משמע שאינו אותו מלאך שאנו מכנים מלאך המוות ועוד שכתוב שמלאך המוות מלא עיניים..האם בו נלחם יעקב אבינו?..כיצד הדברים מתיישבים?
[בתחילה התקשתי בדבר, אח"כ היה לי פשוט מחמת הקושיות שאין זה אותו מלאך אלא הם שני מלאכים שונים, שתי בחינות של היצה"ר.
ב. היכן שוכן היצה"ר? ראיתי שיש האומרים שהוא שוכן גם במפתחי הלב בצד שמאל
ובנוסף, יצה"ר הוא גם מלאך ממש העומד משמאלו של האדם (גבריאל?)..האם הכוונה שלכל אחד יש יצה"ר משלו ומלאך ("פרטי") העומד משמאלו או שהדבר אינו כך והוא רק מלאך אחד אך איננו מבינים כיצד עומד משמאל כל אדם וכו'?
ה. כל תוספת הסבר ביאור/הרחבה/הארה או הערה יתקבלו בברכה.

אינני כ"כ מבין בעניינים אלו, אך אדבר מעט
היצה"ר הוא שם כולל לבא להחטיא את האדם
הס"מ הוא ראש המזיקין והסטרא אחרא של צד אדום, שכן יש ב' בחינות של צרי ישראל בין למעלה ובין למטה, והן עשיו וישמעאל (שהם גוג ומגוג ראשי הע' אומות, שור וחמור, לא תרצח לא תנאף כעס ותאווה), לעשיו הוא אדום יש את הס"מ ולישמעאל יש את רהב
יתכן שהמכוון בכך שהיצה"ר שוכן בצד שמאל לב כסיל לשמאלו הוא בכך שבאופן כללי הסטרא אחרא נקראת סטרא דשמאלא כי הימין הוא השליט על השמאל וכיון שכך אמור להיות שהטוב יתגבר על הרע לכך אמרו שהוא נמצא במפתחי הלב מצד שמאל
(ולא ברירא לי כיון דבעלמא חזינן דסטרא דשמאלא הוא שם לגבורות ודינים ושמא המכוון הוא שהיצה"ר שייך לצד הדין והגבורות)

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ב' אפריל 18, 2011 12:57 am

בנוגע להערה ב':
מצינו גמרא מפורשת (ברכות סא ע"א): "אמר רב יצר הרע דומה לזבוב ויושב בין שני מפתחי הלב, שנאמר זבובי מות יבאיש יביע שמן רוקח".

תולעת ספרים07

הודעהעל ידי תולעת ספרים07 » ב' אפריל 18, 2011 1:06 am

אני לא כל כך מבין בזה כאשר מעולם לא נפגשתי עם היצר הרע [ורוח הולך ולא ישוב וכפי שאומר דוד המלך ע"ה].
דרך אגב: ידוע פעם שבחור איחר לבוא לסדר ושאלו המשגיח נו מה זה - ואז השיב לו בבוקר הגיע אלי יצה"ר ואמר לי לישון אח"כ הגיע יצר טוב ואמר לקום אמרתי להם המשיכו להתקוטט והחליטו מה עלי לעשות - ומה אעשה שרק זה עתה בשעה שתים עשרה בצהרים הם פסקו מלהתקוטט.
בתקווה להבנה להכנס לחג בשמחה ורוב טוב.
בברכך אך שמח.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Baidu [Spider] ו־ 212 אורחים