מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם השלה"ק חיבר את הספר בגדי ישע שעל המרדכי?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
עשוי לנחת

האם השלה"ק חיבר את הספר בגדי ישע שעל המרדכי?

הודעהעל ידי עשוי לנחת » א' יולי 24, 2011 2:50 pm

עיינתי במרדכי, וראיתי בפי' בגדי ישע שנדפס שם על הדף פירוש מעניין, וגם מביא שם זוהר, וכשעיינתי בשער של הרי"ף ראיתי שהמחבר הוא רבי ישעיה בן רבי אברהם (בעל השל"ה).
האם באמת השל"ה חיבר את כל הפירוש הזה, מדוע לא שמענו על זה אף פעם [שאלתי כמה ת"ח מי חיבר את הבגדי ישע, ולא ידעו לענות]?

הבונה

Re: האם השלה"ק חיבר את הספר בגדי ישע שעל המרדכי?

הודעהעל ידי הבונה » א' יולי 24, 2011 2:58 pm

תספר לי כמה מהם למדו פעם את ספר המרדכי?
וכי בגלל שהם לא קראו את הכותרת המפורשת בכל ש"ס, זה אומר שזה לא נכון?!
בצע חיפוש באוצר, ותמצא שהמוני ספרים כן מביאים בגדי ישע להשל"ה הק'.
אין בדבריך שום סיבה לפקפק ביחוס.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » א' יולי 24, 2011 3:01 pm

הבונה כתב:אין בדבריך שום סיבה לפקפק ביחוס

לא פקפקתי חלילה, רק פשוט לא שמעתי מזה אף פעם, ורציתי לוודא שזה מאה אחוז מהשל"ה, כי יש לו סגנון מעניין, וזה הכל.
אם אתה יודע מפורש שזה מהשל"ה, והייתי שמח לראות אם השל"ה בספרי של"ה מתייחס לבגדי ישע שלו, או שאר אחרונים מתייחסים אליו, אז אין שום בעיה.

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » א' יולי 24, 2011 4:37 pm

ראה להרחיד"א בשם הגדולים
בגדי ישע להגאון החסיד בעל של"ה ...
עוד ספרים רבים מצטטים מבגדי ישע ומזכירים שהוא להשל"ה בצע חיפוש באוצר ותיוכח
אך לי מספיקים דברי הרחיד"א, בפרט שלא שמענו מעולם מי שפקפק בזה.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » א' יולי 24, 2011 6:08 pm

יש לך איזה עילה להסתפק באמיתות הייחוס של הספר לרבינו ישעיה בעל של"ה?
אם אתה פשוט מחפש מי עוד ידע מזה, הרי יגעת ומצאת כגון אנא ועוד כל מי שקרא את עמודי השער של תלמוד בבלי והרי"ף דפוס ווילנא.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' יולי 24, 2011 6:11 pm

לאחרונה עם חשיפת כתבי יד של הבגדי ישע היה מי שערער על יחוס החיבור לשל"ה. ואולי אפילו כתבו ע"כ. פרטים אצל ר' דוד קמינצקי.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » א' יולי 24, 2011 6:18 pm

איש_ספר כתב:לאחרונה עם חשיפת כתבי יד של הבגדי ישע היה מי שערער על יחוס החיבור לשל"ה. ואולי אפילו כתבו ע"כ. פרטים אצל ר' דוד קמינצקי.

נו, אז העסק לא כ"כ חלק, מי הוא ר' דוד קמינצקי, והאם מישהו יכול להעתיק כאן את מאמרו / מחקרו וכיו"ב??
אבל שוב, אני לא חשבתי בכלל לפקפק חלילה, רק מאוד עניין אותי שעד היום יצא לי לעיין בפירושו רבות ולא ידעתי בפירוש של מי אני מעיין, סה"כ התלהבתי קצת, זה הכל.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » א' יולי 24, 2011 6:22 pm

עשוי לנחת כתב:מי הוא ר' דוד קמינצקי, והאם מישהו יכול להעתיק כאן את מאמרו / מחקרו וכיו"ב??

כל האשכול היה שווה בשביל הנופך הזה :)
הרב דוד קמינצקי עורך ראשי ל'ישורון', בנו של הגאון ר' שמואל קמינצקי שליט"א ראש ישיבת פילדלפיה, בנו של הג"ר יעקב קמיניצקי זצ"ל.

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » א' יולי 24, 2011 6:28 pm

איש_ספר כתב:לאחרונה עם חשיפת כתבי יד של הבגדי ישע היה מי שערער על יחוס החיבור לשל"ה. ואולי אפילו כתבו ע"כ. פרטים אצל ר' דוד קמינצקי.

כתבי היד היו ידועים קודם ולא נחשפו לאחרונה
(מתוך "אוצר הספרים" זלאטקין)
אוצר הספרים.JPG
אוצר הספרים.JPG (13.05 KiB) נצפה 3261 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' יולי 24, 2011 6:31 pm

למה אתה מדבר על מה שאינך יודע? לא מתאים לך.
עם חשיפת, פירוש עם הגעתם לשוק, ומשם למומחים, לצד כתבים של השל"ה שאין עליהם פקפוק, שהסתובבו לאחרונה בשוק.
אני לא יודע עד כמה הערעור רציני, אבל היו דיבורים כאלה בזמנו. כדאי לדבר עם רד"ק.

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » א' יולי 24, 2011 6:34 pm

איש_ספר כתב:למה אתה מדבר על מה שאינך יודע? לא מתאים לך.
עם חשיפת, פירוש עם הגעתם לשוק, ומשם למומחים, לצד כתבים של השל"ה שאין עליהם פקפוק, שהסתובבו לאחרונה בשוק.
אני לא יודע עד כמה הערעור רציני, אבל היו דיבורים כאלה בזמנו. כדאי לדבר עם רד"ק.

אני הבנתי "חשיפת" - גילוי, אם אתה התכונת "חשיפה לקהל" עמך הסליחה

נראה לענד

הודעהעל ידי נראה לענד » ב' יולי 25, 2011 12:56 am

בגדי ישע למרדכי ברכות, נדפס בסוף עמק ברכה, שחיבר אבי השל"ה ונדפס עם השלמות מהשל"ה, בסוף ההוצאה השניה בשנת תפ"ח. כמו שכתב נינו המדפיס רבי אברהם ברבי ישעי' סג"ל בדף ק"מ שם: אמרר אברהם... ובכתבי הקודש האריכו בצו וזירוז מיד ולדורות להוציא לאור מלאכת הקודש של הדפוס, וכמו שהפליגו מספר הנ"ל כמה פעמים בספר הגדול שני לוחות הברית דף פ"ט ובדף צ' ובדף צ"ג ע"ב ובשאר מקומות לאין מספר ובהקדמה מספר ווי העמודים, מחיבור הגדול שחיבר אא"ז על הרב המרדכי.
חלק שני על כל מועד נדפס אח"כ באמססטרדם תקי"ז, ע"י נינו הג"ר שבתי שעפטיל בהג"ר אברהם פרענקל מברעסלא. ומשם נדפס על גליון המרדכי ש"ס וילנא. - קטעים מספר והתשובה הגדולה [עמ' 86-105] הושמטו בספר הנ"ל, לפי שהודפסו כשלשים שנה לפני כן במהדורה השניה של הספר 'עמק ברכה' מרבי אברהם הלוי אבי השל"ה, שההדיר נינו הג"ר אברהם הלוי הורויץ בן הגאון רבי ישעי' הלוי אב"ד פוזנא בן הגאון רבי שעפטיל בעל ווי העמודים בן השל"ה. אמסטרדם תפ"ט.כתב היד המקורי, שמספר מסכתות ממנו בעצם כתב יד קדשו, בהשוואה לכתי"ק המוכר ממקומות אחרים היה מונח בספריית מונטפיורי מס' 91. [לפני כן בספריית האספן הידוע שז"ח הלברשטאם מביעליץ]. ונמכר לפני כמה שנים בסוטבי'ס. - למיטב ידיעתי לא ערער אדם על בעלות השל"ה על חיבור זה, ורבי דוד קמינצקי ומומחים נוספים אישרו את היות חלקים ממנו בעצם כתב יד קדשו
כרך נוסף של הכתב יד הנ"ל על סדרי נשים נזיקין וכו', [כמדומני על כל המרדכי] מונח בספריית הסימינר, ועל שבע מסכתות נדפס ממנו על ידי רבי אברהם סופר זצ"ל בשנת תשל"ח בניו יורק. - כמדומני שלא הדפיס יותר.
חבל שמדפיסי וילנא שצרפו את הבגדי ישע, על מועד, לא הבחינו שלא הדפיס את הבגדי ישע על ברכות כי כבר נדפס בעמק ברכה. ולכן לא זכינו עד הים להדפסה מחודשת שלו. גם מצויים שם חידושים על גפ"ת ברכות, ולא הודפסו מאז.
בשנת תשל"ח הודפס העמק ברכה במהדורה חדשה אך ללא החידושים והבגדי ישע.
גם הוצאת עוז והדר שהשקיעה בההדרת המרדכי בסדר חדש, לא ידעה ממרגלית זו הגנוזה בעמק ברכה.
וראה עוד על ספר זה בתולדות השל"ה שבראש המהדורה המצויינת של השל"ה של מכון יד רמ"ה עמ' מז.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 611 אורחים