מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לימוד ספרי נביאים אחרונים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
עני בן פחמא

לימוד ספרי נביאים אחרונים

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ד' אפריל 22, 2020 10:21 pm

יש קושי מיוחד בלימוד ספרי נביאים אחרונים, ישעיה, ירמיה, יחזקאל, וכו' , שאין בקודמיהם, הבעיה המרכזית היא שאני לא מרגיש שיש הפקת תועלת מקריאת נבואות ארוכות, ואפרט:

ראשית רבים מהנבואות ניתנו לעמים, "נביא לגויים נתתיך", ומה תועלת יש בקריאת נבואה ארוכה על הפורענות שעתידה לבא על סנחריב, הרי העיקרון מובן יש עונש שיגיע לסנחריב, הקב"ה מעניש מי שפוגע בעמי"ש, אך האריכות רבה, ועוד לאחר מכן מלך ארם מלך בבל ועוד ועוד, ומצטרף לזה הקושי הלשוני הרב, אז בספרים כמו משלי, יש בהם חכמה רבה, וכל פסוק הוא חכמה בפנ"ע, ניתן ללמוד מכל פסוק חכמה ומוסר, וממילא יש תועלת בהבנת המילים של כל פסוק, אך בספרי הנביא העיקרון מובן, תהיה פורענות לסנחריב, אך למה צריך לקרוא ולהתעמק בפירוש המילים כ"כ הרבה.

שנית, גם בנבואות שניתנו לעמי"ש העיקרון מובן, עמי"ש חוטא בע"ז ושאר דברים ויקבלו על כך עונש, אך האריכות רבה.

יש פרקים שאני מרגיש שהתועלת מהן זה רק הלימוד של לשונות הפסוקים שבהחלט הוא לשון יפה, אך ודאי שלא רק לשם כך ניתן ספר התנ"ך לעמי"ש.

קו ירוק

Re: לימוד ספרי נביאים אחרונים

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' אפריל 22, 2020 10:30 pm

ומה התועלת בלמידת עניני המשכן וכליו?
המוסר הוא אקטואלי תמיד. והבנתו לעומק נותנת את המימד הנכון של התורה.

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ד' אפריל 22, 2020 10:35 pm

אתה בעצם מצמצם את התועלת שבלימוד הנביא, אני יכול לומר לך שבלימוד ספר שמואל ומלכים קיבלתי יותר מאשר לימוד המשכן, ואה"נ אם המשכן לא היה חלק מפרשת השבוע אני בטוח שהיו הרבה פחות לומדים אותו, אך בלימוד נביא בד"כ מקבלים תועלת רבה יותר.
[וודאי שאף קריאה בלי הבנה יש בה קיום מצוה, אבל שאלתי איך להפיק תועלת, אני לא חושב שמקבלים בזה חיזוק מוסרי, עיקר המח עמל בהבנת הלשונות כך שפחות מתעמקים במוסריות]

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ד' אפריל 22, 2020 11:09 pm

יש גם קושי להבנה שהרי אמרו חז"ל שעמדו הרבה נביאים וכו' ולא נכתבו אלא הנבואות שנצרכו לדורות, ולכאו' גם שאר הנביאים נבאו שכר לצדיקים ועונש לרשעים וכו', והמוסר הוא אקטואלי תמיד, אלא מאי כנראה שהכפילות מיותרת, וא"כ צריך להבין כל פרשיה בפנ"ע שישעיה הנביא (לדוג') מתנבא על פורענות למצרים או לצור וכו' וכו' איזה לימוד יש בה לדורות שאינו נשמע ממקום אחר.

ספרים וועלט

הודעהעל ידי ספרים וועלט » ד' אפריל 22, 2020 11:17 pm

עני בן פחמא כתב:אתה בעצם מצמצם את התועלת שבלימוד הנביא, אני יכול לומר לך שבלימוד ספר שמואל ומלכים קיבלתי יותר מאשר לימוד המשכן, ואה"נ אם המשכן לא היה חלק מפרשת השבוע אני בטוח שהיו הרבה פחות לומדים אותו, אך בלימוד נביא בד"כ מקבלים תועלת רבה יותר.
[וודאי שאף קריאה בלי הבנה יש בה קיום מצוה, אבל שאלתי איך להפיק תועלת, אני לא חושב שמקבלים בזה חיזוק מוסרי, עיקר המח עמל בהבנת הלשונות כך שפחות מתעמקים במוסריות]

מה "קיבלת" מספר שמואל ומלכים?

צביב

הודעהעל ידי צביב » ד' אפריל 22, 2020 11:56 pm

( הקדמה)
ידוע המעשה של הבעש''ט עם המכתב ששלח לפרנסים מברודי,
שנזכר השליח להביא את המכתב לאחר 15 שנה וכבר נלב''ע הבעש''ט,
וחשב שזה גרם שהפסיד את רכושו, שמעל בשליחות
והלך לברודי חיפש את הפרנסים מאז,
והזקנים הודיעו לו שמעולם לא היו בברוד פרנסים בשם זה, ואמרו, שהיום יש בחירות לפרנסים,
והלך למקום הבחירות, ובחרו ביהודים ששמותיהם כמצויין במכתב הבעש''ט,
ופתחו את המכתב וכך נכתב שם , יהודי זה ירד מנכסיו בשנים האחרונות, ויש לתמוך בו,
וכיון שתבקשו סימן שהמכתב מקורי, הרי סימן
שלאחר קריאת המכתב לאחד מכם יבשרו על לידת בן, ולרעהו על לידת בת,

וכעין זה מכתב ששלח הרב הפלאי רבי נפתלי חיים מדזיקוב ששלח מירושלים מכתב לפולין,
וכתב שביום שמגיע המכתב לביתם, ימהרו לברוח משריפה שתהיה באותו יום, וכך היה,
( ע''כ הקדמה)
אין כאן המקום לסיפורים

כל זה משל ( ששמעתי) לדרגת רוח הקודש של הנביאים, שכתבו נבואות הנצרכות לדורות הבאים,
היתה להם ידיעת העתיד לכתוב לפי דרגת כל אחד מלומדי דבריהם, למה שצריך ללמוד ולהשיג בזה,
ובדרך הלימוד, כל הלומד בדרך לימוד התורה ( שלא לקנטר וכו')
משיג לפי דרגתו, ( וצרכו) מוסר וחכמה והכרת ה'.

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ה' אפריל 23, 2020 12:02 am

קודם כל ספרי שמואל ומלכים אינם קשים כ"כ, כך שניתן להתקדם בקלות, ושנית לא גרע מלימוד סיפורי צדיקים, יש קושיות יש תירוצים על ההנהגות שלהם, יש לימוד חי, זה כמו ללמוד אגדות שבש"ס, בלימוד ישעיה אתה לא מרגיש שלמדת משהו חדש, "ישעיה מנבא על הפורענות שעתידה לבא על עמי"ש"... אפשר להשוות את זה להבדל בין אגדות בגמ' שהם סיפורים לבין אגדות (המצויות בעיקר במדרשים) שמבארות דרשות פסוקים "ותרבי ותגדלי - זו ביזת מצרים בעדי עדיים - זו ביזת הים" וכיוצ"ב.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ה' אפריל 23, 2020 12:23 am

דברים קשים יש בכל ספר.
אומנם ישעיה בדור מאוחר הרבה מספר שמואל ומשלי.

ואפשר לשאול להיפך, נביאים אחרונים באו לתוכחה או לעתיד,
לכן נכתבו ע''י נביא,
אבל נביאים ראשונים מה באו ללמדינו,
( אומנם יש לימודים בדרשות חז''ל מפסוקים בודדים, וזה בכל הנביאים,
ויש לימוד המאורעות, וצ''ע אם זה עיקר תכלית הספר)

ויש דרכי העיון ( אגב, היום עוסקים בעיקר בעיון בספרים מאוחרים,
ואת כוונמת המשנה ברורה מבינים טוב, אבל את הספרים מגורות מוקדמים יותר , הרבה פעמים
רואים שלא משיגים את סברתם בהבנה ברורה, וכאן עוסקים בדברי גדולי הדורות מוסרי התורה,)
שבהם יש עיון בכל נביא , )

יש מקום לעיין בכל פסוק המורה עונש , מה יש כאן מדה כנגד מידה,
בכל פסוק על שכר לעיין מקום השכר וצורתו,

( לי היה אלול אחד שכל החיזוק שלי היה מקריאת ספר ירמיה, ללא פירושים,
שהיה לי פירוש לגבי הענין שלי)

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 650 אורחים