מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

א קשיא אויף א מעשה

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
גימפעל

א קשיא אויף א מעשה

הודעהעל ידי גימפעל » א' יולי 19, 2020 4:03 pm

סיפור מפליא על החת"ס וקושיא ופלפול בצידו,
בין אדם לחבירו.jpg
בין אדם לחבירו.jpg (240.9 KiB) נצפה 747 פעמים
עידי קיום עם מסיכה.pdf
(230.58 KiB) הורד 121 פעמים

גימפעל

Re: א קשיא אויף א מעשה

הודעהעל ידי גימפעל » א' יולי 19, 2020 4:05 pm

שלח לי חבר:
אני מחפש מהבוקר בספר הנ"ל, את המעשה המתואר ולא נמצא. דפדפתי כל הספר ב'היברו בוקס' ואוצר החכמה. ואין כלום.
בסוף מצאתי משהו דומה אך שונה, באופן שמסיר את כל הקושיה מעיקרא ואינה מתחילה כלל. ורק מחמת ששיבש את הבנת הדברים מייצר הוא קושיה שבעצם לא מתחילה,

ראה בהערה בעמ' ט,ב - מתחיל באמצעה, עד י,א (בהוצאה זו).
ושם הלשון, בגלל שהחת"ס 'זכותו נפיש כ"כ שראוי לזכות תלמידו בזכותו'.
ואילו המצטט ציטט (אולי מזכרונו בלי לבדוק - שלא לחשוב שבמכוון עיוות) כאילו אמרו בשמים שכיון שהחת"ס יצטער אם ימות התלמיד, לכן אין להמיתו. ומכאן באה לו השאלה וכי ר"ע לא יצטער במות כ"ד אלפי תלמידיו.
אבל לפי מה שכתוב באמת, לא קשה מידי כמובן, כי ראשית צריך זכויות בשביל כ"ד אלף תלמידים ולא רק אחד. ובעיקר, הרי גם אם יש לרבי עקיבא כל כך זכויות, הלא פה לא מדובר שהתלמיד של החת"ס מת בגלל חטאו, אלא שהכביד חוליו עד שהיה נידון אם לתת לחוליו להכביד עד שימות או שיש לו זכות שיתרפא, ובכזה מצב, אהני ליה זכותו של החת"ס רבו. ואילו חטא לא היתה עומדת לו זכותו של החת"ס.
1.jpg
1.jpg (271.34 KiB) נצפה 746 פעמים

2.jpg
2.jpg (94.84 KiB) נצפה 746 פעמים

זאב ערבות
שם מלא: זאב וגנר

Re: א קשיא אויף א מעשה

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 19, 2020 4:36 pm

[url][/url]
גימפעל כתב:שלח לי חבר:
אני מחפש מהבוקר בספר הנ"ל, את המעשה המתואר ולא נמצא. דפדפתי כל הספר ב'היברו בוקס' ואוצר החכמה. ואין כלום.
בסוף מצאתי משהו דומה אך שונה, באופן שמסיר את כל הקושיה מעיקרא ואינה מתחילה כלל. ורק מחמת ששיבש את הבנת הדברים מייצר הוא קושיה שבעצם לא מתחילה, ואילו המצטט ציטט (אולי מזכרונו בלי לבדוק - שלא לחשוב שבמכוון עיוות)

זו בדיוק הבעיה, כשמצטטים מהזכרון בלי לבדוק והדבר נעשה הפקר, כך שאפילו לא התכוון לעוות במכוון, לימוד זכות אין כאן, והכי מדובר בסופר סיפורי ילדים או באחד שבא להטיף לנו מוסר על פי מעשה? מי שבא להטיף מוסר ראוי שידייק. וראה כאן viewtopic.php?f=46&t=48152&p=582951&hilit=%D7%A7%D7%A8%D7%99+%D7%95%D7%9B%D7%AA%D7%99%D7%91#p583513

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אליהו חיים ו־ 348 אורחים