מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מילתא דבדיחותא ופניני חכמה משמחים שנאמרו מפי גדולי ישראל

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
שערי חכמה

Re: מילתא דבדיחותא ופניני חכמה משמחים שנאמרו מפי גדולי ישראל

הודעהעל ידי שערי חכמה » א' יולי 09, 2017 7:28 pm

שומע ומוסיף כתב:
שערי חכמה כתב:
שומע ומוסיף כתב:"משנכנס אדר מרבים בשמחה"
פעם כל הישיבה עלתה לגג כדי לעשות קידוש לבנה. השמים היו מעוננים מאד. כזכור לי, בחוץ הייתה טמפרטורה של מינוס והיה שלג. חיכינו כרבע שעה. איזשהו בחור אמר שהבבא סאלי היה יודע להזיז עננים עם הידיים. אז דרך ליצנות גם אני ניסיתי להזיזם. ואז הרב אמר לי: "איתן, אל תדאג, גם הבבא סאלי לא הצליח".
.

זה לא מילתא דבדיחותא כי זה לא מצחיק, וגם לא דבר חכמה כי כל טיפש יכול לומר אותו.
לגופו של ענין, הסיפור על בבא סאלי הוא מעשה שהיה בזמן שהתארח בבית בתו הרבנית בוסו תליט"א בפריז, ומעידים עליו האנשים שהיו שם, חתנו הגה"צ רבי דוד בוסו שליט"א, ונכדו הרה"ג משה אליהו בוסו שליט"א.

אותי זה הצחיק מאד!!!
ודרך אגב אני רואה בזה גם דבר חכמה, כיון שצריך להיות חכם עדיף מנביא בשביל לא להתפעל מעדויות של אנשים וכו', ולומר בצורה חותכת שהסיפור לא היה ולא נברא.
אבל באמת זה לא מטרתו של האשכול, במקום לבקר את הנכתב, הבו כמה מעשים יפים שיעלו חיוך על פנינו.

מי שזה מצחיק אותו, שיצחק.
ומי שחושב שזו חכמה גדולה, אני מאחל לו שיחכים יותר.

שומע ומוסיף

הודעהעל ידי שומע ומוסיף » ב' יולי 10, 2017 2:05 am

פנינים מהעילוי המפורסם ר' יענקל ראדישקובר - רבינזון (מלוקט מכמה מקומות) [אמנם קשה להכלילו בכלל גדו"י, אבל ניתן לו מקום של כבוד בעולם הישיבות בתור 'שברי לוחות', ולכן אביא את הנראה לי לנכון להביא]:

"הבוקר אחרי התפילה - הוא כותב - ניגש אלי יהודי,ושאל אותי למה אני יושב ב'ויברך דוד', חשבתי לעצמי; זה שאני יושב בלי אשה,זה לא מפריע לו, זה שאני יושב בלי פרנסה, זה גם לא מפריע לו, מה כן מפריע לו, שאני יושב ב'ויברך דוד'..."

היה מספר בהנאה: אמרתי לחזו"א "רבי, אם היה לי כח הייתי מבקר אתכם כל יום!" ענה לי "ר' יענקל, אם לי היה כח הייתי זורק אתכם מכל המדרגות".

ר' יענקל היה נתון תדיר בתחושת רדיפה. מעולם לא אכל אוכל שלא הכין בעצמו ועוד שאר דברים ע"ז הדרך. פעם נזעק לביתו של החזון אי"ש בטענה כי אחדים מבני הישיבה ניסו להרעילו. מה עליו לעשות. שאלו החזון אי"ש: "מה שמו בכוס קודם - את התה או את הסם". הרהר ר' יענקל קלות וענה: "קודם את התה ואח"כ את הסם". נענה החזו"א: "אנחנו הרי פוסקים שתתאה גבר". ונח דעתיה.

מצאתי ווארט בשמו בספר 'הגיוני שבת ומועדים' ח"ב לרב יצחק מירסקי עמ' 13-14. ישנו ציווי בשם ירמיהו (וגם בתהילים) "הלא מעתה קראת לי אבי". כיצד אפשר לדעת שאכן אדם מתייחס לקב"ה כאל אבא? כשאדם מתייחס ליהודי אחר כאל אחיו, אכן מתברר כך.

היה שגור בפיו, 'אמנם הנתיבות צודק, אבל הקצות לימד אותנו איך ללמוד'.

כתב בספר 'משא דומה': ר"ח ברלין הוזמן ל'נשף' למטרת צדקה, ואמר: 'לך ה' הצדקה' - המטרה היא ודאי לשם ה', אך 'לנו בושת הפנים'...

עוד כתב שם: הם שואלים אותי בישיבת פוניבז' מה דעתי על הפונוביז'ער רב, אמרתי להם: הוא גדול מהמהר"ל מפראג, המהר"ל ברא גולם אחד והוא ברא שלוש מאות גלמים...

עוד כתב שם (תרגום מאידיש): "ניכר שבשמים לא יודעים ללמוד. כי כל מקום שמוצאים בספר שכתב 'ומקום הניחו לי מן השמים לומר כן' - החידוש ההוא הוא תמיד עמראצות גמורה."

ידוע שגזר את התוס' שלא הסכים עמם, וכשנשאל מה רוצה מהתוס' בצד השני, השיב "אוי לרשע ואוי לשכנו".

הרב יהושע הרטמן נוהג לספר בשם ר' משה שפירא מעשיה נאה (מעניני דיומא) ששמע ר' משה בצעירותו בישיבת חברון מפי הרדיצ'קוביצר: מעשה ביהודי שהגיע לשמים וביקש להיכנס לגן העדן. באיזו זכות? שאלו אותו. עברו איתו על המצוות והעבירות, והתוצאות היו רעות. בייאושו פנה היהודי אל הקב"ה ואמר לו: "ביי היטלר בין איך געווען א ייד, און ביי דיר נישט"? (-עבור היטלר הייתי יהודי ועבורך לא?) ענה הקב"ה: "הלכה כהיטלר" ושערי גן העדן נפתחו לפניו.

פעם לאחר שיעור כללי בישיבת חברון, נענה ואמר, בשיעור כללי זה נתיישבה קושית העולם על בעל ההגדה, דהנה מקשין העולם, מהו שאמר אילו קרבנו לפני הר סיני ולא נתן לנו את התורה דיינו, וכי מה היינו עושים בסיני מבלי לקבל את התורה? אך אחר השיעור שנמסר כעת רואים אנו 'אז די מעמד אליין איז הויכעט א זאך'... (המעמד לבדו - גם מבלי למסור את התורה - גם הוא משהו...)

באחד הימים נכנס במריבה עם כמה בחורים, והיו שרצו להחלץ לעזרתו. ר' יענקל מנע אותם מלהתערב. לאחר מכן שאלם, הנה יעקב אבינו רבו האבנים על מי יניח את ראשו ונעשה נס ונתהפכו לאבן אחת. אתמהה, י"ד שנה שלא טעם טעם שינה ראויה לשמה ונעשה לו נס, למה שלא יתהפכו האבנים לכרית נוצות?... אלא יש לדעת, ממריבה לא יצמחו כריות...

נודע ביאורו עה"כ באסתר: "ובהקבץ בתולות שנית", דלכאורה אחר שנמצאה מלכה מדוע המשיך מוסד בית הנשים להתקיים? אלא ש'מוסד' לא סוגרים לעולם...

היה נכנס עם הרמב"ם לבית הכסא, וכשתמהו על כך השיב: "הלא הרמב"ם בעצמו היה נכנס לבית הכסא".

אחד משמות היצר הרע הוא "מכשול" ( סוכה נב ב).וקשה: איך מותר לקב"ה לשים מכשול, הרי כתוב "לא תתן מכשול" (ויקרא יט, יד)? תשובה: הכורה בור ומכסהו פטור (ב"ק נה:), והקב"ה ברא יצר הרע וברא לו תורה תבלין (קידושין ל: ב"ב טז.).

יש שתי שאלות יסוד בתלמוד שבדורות האחרונים נתבטלו ע"י כתות שונות: שאלה אחת היא - 'פשיטא', אך שאלה זו בטלה ע"י בעלי המוסר שאמרו שגם דברים פשוטים צריך לומר. השאלה השניה היא - 'מנא הני מילי?', ואף שאלה זו בטלה ע"י תנועת החסידות, שכן אצל החסידים אומרים 'הרבי אמר'... ושוב אין שאלות" .
נערך לאחרונה על ידי שומע ומוסיף ב ב' יולי 10, 2017 2:54 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' יולי 10, 2017 11:16 am

כשברבי האחרון מחב"ד התמנה לאדמו"ר היה ספק אצל חסידיו אם לייחס אותו בתור דור תשיעי להבעש"ט או דור שביעי לאדמו"ר הזקן והרב הוטנר הגיב על זה: ספק בן תשעה לראשון ספק בן שבעה לאחרון...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 10, 2017 2:47 pm

שומע ומוסיף כתב:פנינים מהעילוי המפורסם ר' יענקל ראדישקובר - רבינזון (מלוקט מכמה מקומות) [אמנם קשה להכלילו בכלל גדו"י, אבל ניתן לו מקום של כבוד בעולם הישיבות בתור 'שברי לוחות', ולכן אביא את הנראה לי לנכון להביא]:

מי היה האיש?
דומני שחלק מן ההלצות מיוחסות גם לר' חיים ז"ל בן רבינו הגרי"ז זי"ע.

שמר

הודעהעל ידי שמר » ב' יולי 10, 2017 3:04 pm

יושב סתר כתב:
שומע ומוסיף כתב:פנינים מהגר"ה זקס זצ"ל (מלוקט מהפורום):
"ראה הקב"ה שהמשתגעים מתרבים הלך וקבצם לעיירה אחת קטנה וחמה".

היה אוהב לומר שחסד גדול עשה החזו"א עם כלל ישראל, שלקח את כל הבני ברקים ושם אותם בעיירה אחת.

שני פנינים אלו שמעתי דווקא בשם הג"מ שפירא.
עוד על אותה עיירה קטנה, היה קורא עליה את המשנה: הניחה בחמה - יצאה והזיקה

ועל אותה עיירה היה אומר: ב' דברים טובים יש בבני ברק הסטייפלער, והמוניות לירושלים.

שומע ומוסיף

הודעהעל ידי שומע ומוסיף » ב' יולי 10, 2017 3:04 pm

פרנקל תאומים כתב:
שומע ומוסיף כתב:פנינים מהעילוי המפורסם ר' יענקל ראדישקובר - רבינזון (מלוקט מכמה מקומות) [אמנם קשה להכלילו בכלל גדו"י, אבל ניתן לו מקום של כבוד בעולם הישיבות בתור 'שברי לוחות', ולכן אביא את הנראה לי לנכון להביא]:

מי היה האיש?

ראה למשל כאן: http://www.yeshiva.org.il/wiki/index.ph ... 7%91%D7%A8
אמנם מה שכתבו שם שהיה מסתובב בעיקר במרכז הרב, לא יודע אם הוא מדוייק, אבי סיפר לי שזוכר אותו מישיבת חברון וחלק מהדברים שכתבתי שמעתי מאבי, עוד שמעתי ממנו שאמרו בישיבה שהשתגע מכך שראה את ארוסתו נהרגת מול עיניו מפגיעת רכב, כמו"כ סיפר שהיו תמיד מקיפים אותו בחורים כשהיה משמיע את הגיגיו והלצותיו וכולם היו צוחקים, כמו"כ סיפר שהיה נודף ממנו ריח מצחין בעקבות כך שלא היה מתרחץ (ובאיזה מקום כתבו שהיה לו וורט ע"כ).

מה שכתבת שהרבה וורטים מיוחסים להר"ח בהגרי"ז, דומני שהדור הצעיר שלא הכיר את ר' יענקל והכיר את חיים, עשה 'העתק הדבק', אבל כמדומה שזכות ראשונים שמורה לר' יענקל, ובפרט שיש חלק מהדברים שכתב בעצמו בחיבוריו, כמו הוורט על כניסה עם הרמב"ם לשירותים ועוד, בנוסף דומני שריבוי הוורטים שנאמרו בשמו של ר' יענקל, מעידים שהיה שופע כאלה, משא"כ בשמו של ר"ח יש מעט מאד וורטים. אבל יכול להיות גם שהיו 'שני נביאים (ע"ד שאמרו: 'לא נתנה נבואה' וכו') המתנבאים בסגנון אחד'.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ג' יולי 11, 2017 1:52 pm

שומע ומוסיף כתב:פנינים מהעילוי המפורסם ר' יענקל ראדישקובר - רבינזון (מלוקט מכמה מקומות) [אמנם קשה להכלילו בכלל גדו"י, אבל ניתן לו מקום של כבוד בעולם הישיבות בתור 'שברי לוחות', ולכן אביא את הנראה לי לנכון להביא].

תודה רבה על הפנינים הנפלאים. לא כ"כ מתאים לי"ז בתמוז.

הנה קובץ עם כל מה שהתפרסם פה בפורום (כולל באשכול זה) מהאיש הנפלא והשבור הזה:
יעקב ראדיטשקובער.pdf
(3.09 MiB) הורד 1128 פעמים

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' יולי 11, 2017 2:03 pm

לא פתחתי את הקובץ, אבל עוד ב' פנינים מיענקל הנזכר (על רגל אחת): מר' נחמן טוקר לרפו"ש שמעתי מה ההבדל בין שחקן כדור רגל טוב לשחקן גרוע, שחקן טוב רואה שער גדול ושוער קטן, שחקן גרוע להפך. למה לא חיתן אברהם את בנו יצחק עם בתו "בכל", הוא רצה אשה ממש ולא אשה מהמדרש, [היו לו הרבה דברים גבוליים כאלה, ולכן הוא לא היה מקובל כ"כ בעירה הקטנה והחמה הנ"ל בישיבת חברון לעומת זאת היו נוחים אליו יותר].

תפוזי

הודעהעל ידי תפוזי » ג' יולי 11, 2017 3:21 pm

פעם נפגשו הרבי מגור והרבי מויז'ניץ.

אמר הרבי מויז'ניץ: "רבי, לאהוב אתכם הוא מצוה מן התורה, שנאמר 'ואהבתם את הגֵר' (=גור)".

החזיר לו הרבי מגור: "אדרבה, לאהוב אתכם הוא מצוה מן התורה, שנאמר 'ואהבתם את הַגֶר'"...

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' יולי 11, 2017 3:52 pm

שומע ומוסיף כתב:
פרנקל תאומים כתב:

מי היה האיש?

ראה למשל כאן: http://www.yeshiva.org.il/wiki/index.ph ... 7%91%D7%A8
אמנם מה שכתבו שם שהיה מסתובב בעיקר במרכז הרב, לא יודע אם הוא מדוייק, אבי סיפר לי שזוכר אותו מישיבת חברון וחלק מהדברים שכתבתי שמעתי מאבי, עוד שמעתי ממנו שאמרו בישיבה שהשתגע מכך שראה את ארוסתו נהרגת מול עיניו מפגיעת רכב, כמו"כ סיפר שהיו תמיד מקיפים אותו בחורים כשהיה משמיע את הגיגיו והלצותיו וכולם היו צוחקים, כמו"כ סיפר שהיה נודף ממנו ריח מצחין בעקבות כך שלא היה מתרחץ (ובאיזה מקום כתבו שהיה לו וורט ע"כ).

בעיקר ב'מרכז הרב' ולא 'רק', ודו"ק.
אינני יודע אם יש מישהו שעקב אחרי חלוקת זמנו של הראדיצ'קובר, כדי לומר היכן היה בעיקר.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 11, 2017 4:42 pm

פרי יהושע כתב:לא פתחתי את הקובץ, אבל עוד ב' פנינים מיענקל הנזכר (על רגל אחת): מר' נחמן טוקר לרפו"ש שמעתי מה ההבדל בין שחקן כדור רגל טוב לשחקן גרוע, שחקן טוב רואה שער גדול ושוער קטן, שחקן גרוע להפך.

היום אמנם שבעה עשר בתמוז,
אבל הדברים הללו למשל הם נפלאים מאד ומתאימים בהחלט לעיצומו של יום. איזה רעיון מוסרי נוקב ומטלטל. על דרך שאמרו ז"ל רשעים נדמה להם כהר, צדיקים נדמה להם כחוט השערה...שוער קטן...

אני לא מבין, היהודי הזה כתב ספרים עם ווארטים והלצות? איך קוראים לספרים שלו?
ושוב, מי היה האיש? היש עליו פרטים נוספים או שמקורו היה עלום?

שומע ומוסיף

הודעהעל ידי שומע ומוסיף » ג' יולי 11, 2017 11:05 pm

נזכרתי בעוד משהו ששמעתי מאבי, כשהיה אומר (ר' יענקל) איזה וורט בלימוד ורצה לשבח את דבריו, היה אומר: 'זה לא שקאפ טרופ ווסרמן' (וכך היה קוטל 3 מגדולי האחרונים בבת אחת.)
[אם יש מישהו כאן שחושב שאסור לכתוב אמרה זאת, נא להודיעני ואמחקנה בל"נ]

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ד' אוגוסט 30, 2017 3:07 pm

שומע ומוסיף כתב:
שברי לוחות כתב:סיפור זה (עם הגרמ"ש שאמר על העננים) לא היה ולא נברא
ודרך אגב, למה צריך לעלות על גג לעשות קידוש לבנה, ומי יוצא לעשות קידוש לבנה כשמעונן ויורד שלג?

נלענ"ד ליישב בדוחק גדול את שתי הקושיות העצומות, שידוע הוא דיש ב' אופנים לעשות קידוש לבנה, אופן אחד לירד מביהכ"נ ולצאת לרחוב, והאופן השני לעלות לגג או לצאת למרפסת פתוחה, ולפעמים האופן הב' הוא יותר נוח מכמה טעמים, כגון ישיבה שנמצאת ברוסיה ואינם רוצים לקדש הלבנה ברחוב שנמצאים שם גויים ויש חשש להתעמתות עמהם. ולגבי הקושיא הב' י"ל דפעמים שמגיע כבר קרוב לאמצע החודש ועדיין לא קידשו הלבנה ולפיכך עומדים וממתינים אולי ירחם ה' ותפציע הלבנה מבין העננים לזמן מועט כדי שיוכלו לברך ברכת הלבנה. (וליתר ביאור עי' כאן http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... &start=200 בדברי איתן שהוא בעל המעשה הנ"ל ואפשר לפנות אליו בפרטי ולברר את פרטי המעשה.)
אגב אורחא אעיר כי הבנתי שיש החושבים שיש במעשה זה זלזול בכבודו של הבבא סאלי, ולפיכך הם נחלצים להגן על כבודו ולומר שהמעשה עם הגרמ"ש - לא היה, והמעשה עם הבבא סאלי - כן היה, לדעתי טועים אנשים אלו בהבנת 'כבוד אמיתי' מהו ואכמ"ל כי המבין - יבין, ומי שאינו מבין - לא יבין גם אם יסבירו לו.

ברוסיה משולג כמה חודשים כל שנה (קורה שאפילו בסוכות יורד שלג, או שהטמפרטורה שוב יורדת מתחת לאפס!), אז מה לעשות קידוש לבנה רק בקיץ? לשבת בבית כל הזמן?
ברוסיה חלק ניכר מימי החורף מעוננים. והרבה פעמים צריך או להמתין מתי יתפזרו העננים, או לא לעשות קידוש לבנה כלל.
אין בעיה של גויים בחצר של ישיבת תורת חיים. אבל הישיבה מוקפת בעצים גבוהים בחלק מרוחותיה, ולא תמיד יראו את את הלבנה מהחצר. אך כמעט תמיד אכן עושים את קידוש לבנה בחצר, ולא על הגג.

שומע ומוסיף

הודעהעל ידי שומע ומוסיף » ה' ינואר 04, 2018 12:14 pm

כמה פנינים מהגראי"ל שטיינמן זללה"ה (מהאשכול לזכרו)

הרופא אמר לו שהוא חי בנס והגראי''ל מיד ענה לו 'גם אתה'!

שאל את אחד מראשי רשתות הכוללים כמה ממעשיו הם לשם שמים, והראש כולל ענה לו חמש אחוז. אז ר' אהרן לייב אמר לו 'חבל, אם היית עושה הכל שלא לשמה, היית פותח עוד כולל...'

אברך אחד קיבל מכתב מהתלמוד תורה, שבגלל שהבן שלו הולך עם כיפה בלי סרט מסביב, על כן הם מבקשים שיחליף תלמוד תורה. האברך נסער מאד, קנה שתי כיפות אחד בלי סרט ואחד עם, ונסע לר' שטיינמאן. נכנס אליו, הניח את שתי הכיפות על השלחן, ושאל את ר' שטיינמאן אם הוא רואה הבדל בין הכיפות. עונה לו ר' שטיינמאן שלא. אומר לו האברך, דע לך, שיש שרוצים להעיף את הבן שלי על שהוא לא לובש את הכיפה הנכונה. שואל אותו ר' שטיינמאן, ואתה רואה הבדל? עונה לו האברך, לא! אז אמר לו ר' שטיינמאן, אם אתה לא רואה הבדל, אז שילבש את הכיפה שהבית ספר מעדיף, הרי גם ככה אין הבדל ביניהם!

אבא אחד ניגש אליו להתייעץ אם לשלוח את בנו לישיבה מסויימת. "למה אתה רוצה שהוא ילך לישיבה הזו"? שאל רבינו. "כי יש שם הרבה בעלי כשרונות" ענה האב. "וכי סבור אתה שכשרון זה דבר מדבק?" תמה רבינו.

אחד מצדיקי הדור כתב מכתב באיזה עניין ציבורי כנגד דעתו של מרן זצ"ל, כשהקריאו בפניו את המכתב, רבינו אומר לעצמו 'איי, הוא צדיק, איי, הוא צדיק'. כשגמרו אמר להם: 'הוא צדיק, הוא צדיק, אין תקלה יוצאת מתחת ידו, שום השפעה לא תהיה למכתב הזה'...

נכנס אליו ראש כולל אחד (שאני מכירו ואינו מן המפורסמים), ותאר לו באופן קלישאתי ונמלץ את ביקורו בבית החיים בצפת, ובתוך דבריו: 'והשתטחתי על קברו של הבית-יוסף, ואמרתי לו, אתה הבית-יוסף, הרי לומדים בכולל את הספרים שלך, תעמוד בשמים ותתפלל עלינו וכו' וכו'' ורבינו, שדעתו על קלישאות ו"ארועים רבי רושם" ידועה, מלחש כנגדו: ומה הב"י ענה לך?...

הגיע אליו יהודי חסידי ושאל אם להחליף משרה של מג''ש בישי"ק למגי''ש בישי''ג. בין השיקולים הוא מנה את ענין הכבוד להיות ר''מ בישי''ג. רבינו ענה לו מה שענה ואח''כ קם וליווהו עד הדלת! אח''כ שאולוהו על מה ולמה? אמר במתק לשונו: כל יום עומדים פה אנשים ומסבירים כל מיני הסברים, ובאמת הם מתכוונים לכבוד. סוף סוף בא יהודי ואמר בדיוק את מה שהוא חושב בלי רמאות, וראוי ע''כ לכבדו!

מעשה שנכנס אליו גביר גדול שהיה תורם הרבה כסף לכוללים . ואמר לו שהוא מוכן ושמח לתרום כסף לאברכים אבל הוא לא מבין בשביל מה צריך שיהיו בעם ישראל כל כך הרבה אברכי כולל . השיב לו הרב שטיינמן שהוא דוקא חושב בשביל מה צריך שיהיו כל כך הרבה גבירים אפשר להסתדר בהרבה פחות....

נכנס אליו בחור צעיר וביקש אישור לנסוע למירון בל"ג בעומר, ואמר לו שאחותו כבר קנתה לו כרטיס נסיעה. אמר לו הגראי"ל: הבה נחשוב בהגיון, את הכסף כבר הפסדת, עכשיו אתה רוצה להפסיד גם את הזמן...

מעשה ונכנס אליו אדם ממובילי המערכה בענין התכלת וניסה לשכנעו להטיל פתיל תכלת בטליתו. הגראי"ל התחמק ואמר שמאחר והרבה אנשים מסתכלים עליו ויבואו לעשות כמותו הוא מעדיף להמנע מכך. אמר לו אותו האדם: "אז שהראש ישיבה ישים את זה מתחת הבגדים ואף אחד לא יראה." השיב לו הגראי"ל: "מאיפה אתה יודע שאין לי עכשיו תכלת מתחת הבגדים?" - "טוב, את זה כולם יודעים." ענה. - "גם את זה כולם ידעו..." השיב הגראי"ל...

מנהל סמינר נכנס עם שאלה בקשר לאחת הבנות. מה לעשות, הגראי"ל ענה הפוך ממה שההוא חשב, ניסה לשאול את אותה שאלה מכיוון אחר -ונענה בשתיקה רועמת. 'הראש-ישיבה, איך-איך אני יכול לקום מהכיסא בלי לקבל תשובה' - 'אתה יכול לקחת את הכיסא אתך'..

נכנס אל רבינו מישהו שפעל נגדו ופגע בכבודו וביקש מחילה. (היו רבים כאלו שבאו מידי שבוע, ויותר רבים שלא באו). ורבינו השיב לו כדרכו כי מעולם לא הקפיד עליו, ואדרבה עשה לו טובה, וכמוש"כ מהרח"ו בשערי קדושה וכו'. כשיצא ההוא ועמד על מפתן הדלת קרא לו רבינו שוב ואמר לו, אע"פ שאמרתי לך שטובה לאדם לקבל בזיונות, אל תעשה טובה זו לאנשים אחרים.

סח רבינו לנכדו אחר קבלת קהל, מחצית מהאנשים שבאו שברו את ליבי מגודל צרותיהם, ומחציתם השני דכאו את רוחי מקטנות השטויות שמוחם עסוק בהם, צריך להפגיש את המחצית השניה עם המחצית הראשונה, כדי שיקבלו הסתכלות נכונה על החיים.

מספרים שאחד העסקנים שגם החזיק כולל הגיע אליו בטענה שהוא כבר לא יכול יותר, והניח את המפתחות על השולחן, רבנו זצקו"ל שאל אותו האם מפתחות הרכב גם בצרור שעל השולחן.

סיפר הג"ר שרגא שטיינמן: בבחרותו נערך כינוס 'הכנסי' הגדולה' של אגו"י בירושלים וחפץ לנסוע לשם כשאר חבריו בישיבה. אבל היה צריך לכך את אישורו של אביו. שאלו אביו: למה אתה רוצה לנסוע? השיב הבן את האמת: שעוד שנים רבות אוכל לספר כי השתתפתי במעמד חשוב זה עם גדולי הדור. אמר לו הגראי"ל זצ"ל: אז תישאר בישיבה ותספר ברבות הימים כי בעוד כולם נסעו לכינוס אתה נשארת ללמוד...

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' פברואר 19, 2019 8:27 pm

הקפצה לכבוד היום:

הרב מיארמע נתן טעם למה אין קוראים ב'פורים קטן' מתוך מגילה 'קטנה'
התירוץ, לפי שקטן פטור מן המצות
ויוקשה למה לא יקראו מטעם חיוב 'חינוך'
הוא מותיב והוא מפרק:
אימת הקטן מתחייב מטעם חינוך, היינו לחנכו כשיגדל, אבל היות שה'פורים קטן' לעולם לא יוגדל, אין כאן חיוב חינוך...

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' פברואר 25, 2019 4:41 am

אראל כתב:הרב מיארמע נתן טעם למה אין קוראים ב'פורים קטן' מתוך מגילה 'קטנה'
התירוץ, לפי שקטן פטור מן המצות
ויוקשה למה לא יקראו מטעם חיוב 'חינוך'
הוא מותיב והוא מפרק:
אימת הקטן מתחייב מטעם חינוך, היינו לחנכו כשיגדל, אבל היות שה'פורים קטן' לעולם לא יוגדל, אין כאן חיוב חינוך.

יש להקשות על דבריו (בדרך הצחות כמובן), ובהקדים:
כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זצוקללה"ה נבג"מ זי"ע כתב ב(איזה מ)מכתביו מיום פורים קטן תשי"ז (אג"ק שלו חי"ד ע' תכח-תכט) -
"ובצחות לשון הנוסח זה הקטן גדול יהי', הרי מפורים קטן זה שגם שמחה קטנה עלי' נאמר, שמחה פורץ גדר, יזכו כל בני ישראל וכאו"א מאתנו בכללם, לקיום היעוד תשא את ראש בני ישראל, להוציאם מן המיצר והגבול אל המרחב בכל עניניהם".
וא"כ, הרי גם פורים קטן עתיד לגדול - ומפ"מ לא יתחייב במצוות הפורים מדין חינוך?!
וי"ל, דמשו"ה הי' כ"ק אדמו"ר הגה"ק הנ"ל מעורר ומזרז ומהדר בענין ה"משתה ושמחה" דפורים קטן - דהא ס"ל ששמחתו עתידה לגדול, ומשו"ה מחוייב במשתה ושמחה מדין חינוך...
כ"ז הוא בתור 'פורים-קטן תורה', מדין חינוך (ומשו"ה אף ה'תורה' "קטנה" ודלה היא...).

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ה' אוגוסט 01, 2019 12:05 am

עוד וורט מהר"י רבינזון הרדיצקובר מובא בספר תנך שבע"פ של חנן פורת- מספר שישב ולמד בב"ב פרק ראשון על איוב ואמר לו הרדיצקובר- מסכן איוב לא רק שסבל כל כך ,עוד יש כאלה שאומרים שהוא בכלל לא היה.. וכנראה שהיה כאן איזה הד למה שעבר עליו בשואה וכו'

בית צדיקים
שם מלא: אבד"ק

הודעהעל ידי בית צדיקים » ג' ספטמבר 29, 2020 12:54 pm

דמשק כתב:רבי הירש'לע קרעטשניף'ער היה אומר, זקיני ז"ל היה בשבת גלגולת גבוה יותר מבימות החול, וא"ת הרי זה לא היה ניכר, זהו מפני שג' ימים קודם השבת וג' ימים לאחר השבת עדיין היה בבחי' שבת...

מנין לך זאת?

זאינץ

הודעהעל ידי זאינץ » ג' ספטמבר 29, 2020 1:01 pm

מספרים על בנו של ר' חיים בריסקער[לא הגרי''ז] שפעם עשו בערב שבת סיר צולענ'ט ענק והלך ושפך הכל לבית הכסא ששאלוהו מדוע עשה זאת ענה ''שעיבודא דר' נתן'' וד''ל[קצת חריף לאשכול אך בכל זאת].

זאינץ

הודעהעל ידי זאינץ » ג' ספטמבר 29, 2020 8:01 pm

ישנו סיפור יפה על ר' שמואל מונקס תלמידו של בעל התניא שהיה יוצא לקרב אנשים לחסידות ופעם נקלע לבית מדרש אחד וראה יהודי יושב ולומד את המשנה הראשונה במסכת ב''מ ''שניים אוחזין בטלית'' וניגש אליו ואמר שיש לו קושיא על משנה זו הרי במשנה כתוב ''זה אומר אני מצאתיה וזה אומר אני מצאתיה'' ''זה אומר כולה שלי וזה אומר כולה שלי'' ואילו בהלל מכפילים את הודו לה' כי טוב כי לעולם חסדו [בסידורים הישנים בשביל לדעת שכאן צריך להכפיל היה כי קטן כתוב בשולי הסידור כסימן שכאן מכפילים] ואילו מדוע במשנה לא כתוב בקטן המילה שמכפילים[זה אומר כולה שלי וזה אומר כולה שלי] היהודי שהיה חכם הבין שרוצה להגיד לו משהו ושאלו נו ומה התיוץ ענהו ר' שמואל במשנה לא מכפילים כי כתוב כי זו המציאות כי כאן נוגע לו מציאתו שהטלית זו שלי היא ואילו בהלל לאכאן לא נוגע לו מציאותו ובמילא לא יודע שצריכים להכפיל לולי היה כתוב ואמר לו אם אתה רוצה להרגיש באמת את ''ההודו לה' כי טוב כי לעולם חסדו'' כמו שמרגיש יהודי שנוגע לו אם טלית זו שלו היא ובאותה ההתלהבות עליך לנסוע לרבי בעל התניא.

בית צדיקים
שם מלא: אבד"ק

הודעהעל ידי בית צדיקים » ד' ספטמבר 30, 2020 12:33 am

הגאבי של ר' הערשלע מקרעטשניף חתך פעם את החלות ונתן לאנשים אמר לו עכשיו אתה מקיים את הפסוק 'נותן לחם לכל בשר'...

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ד' ספטמבר 30, 2020 9:27 pm

זאינץ כתב:מספרים על בנו של ר' חיים בריסקער[לא הגרי''ז] שפעם עשו בערב שבת סיר צולענ'ט ענק והלך ושפך הכל לבית הכסא ששאלוהו מדוע עשה זאת ענה ''שעיבודא דר' נתן'' וד''ל[קצת חריף לאשכול אך בכל זאת].

מתאים לר' חיים בנו של הגרי"ז...

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ד' ספטמבר 30, 2020 9:35 pm

אכן הסיפור ידוע על חיים-דער-רב'ס (כאשר הערתי להרב זאיאנץ באישי).

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' ינואר 20, 2021 4:52 am

ראיתי בהקדמת ספר תולדות יעקב (להרב יעקב אריה בנו של רבינו רשכבה"ג ר' אבא'לי פאסוואלער זצ"ל)
תולדות יעקב הקדמה.jpg
תולדות יעקב הקדמה.jpg (154.96 KiB) נצפה 9452 פעמים

תפוזי

הודעהעל ידי תפוזי » ה' ינואר 21, 2021 10:00 am

ציטוטים מעניינים:

"כל האשכנזים בטבעם הם עלגי שפה, כבדי פה וכבדי לשון".
ר' יהושע שונצינו

"אין לי בעיה שתאמרו חידושים שלי בשמכם, רק אל תאמרו חידושים שלכם בשמי".
החת"ם סופר

"אם לא היו לי מתנגדים, הייתי צריך לשכור אנשים שיתנגדו לי".
הראי"ה קוק

"אם יגידו לכם שהרגתי עמלקי - אל תאמינו. לא אני ולא הרב צבי יהודה הרגנו עמלקים".
הגר"א שפירא

"עכשיו אני מבין למה מדפיסים 'דרכי טהרה' עם ניקוד".
הגר"א שפירא (לזוג בני 18 שבאו לבקש ברכה לחתונה)

"הבעיה הגדולה עם בעלי תשובה היא, שבסוף הם נעשים דתיים".
הרב שטיינזלץ

"אם גוי היה יודע איזה תענוג זה לא להגיד תחנון - הוא מיד היה מתגייר".
ר' יואל מסאטמר

"מכירת החמץ הבלוע בכלים - כמכירת צלצול הפעמון"
החזון אי"ש

"ברוך המברך את עמו - עושה מעשה עמו - בשלום"
הרב קאפח

"האקטואליה האחרונה שאני מתעניין בה היא יציאת מצרים".
הרב משה שפירא

"אם אפשר להגיד 'בעלבתיש', למה לעשות לומדות?"
ר' שמואל רוזובסקי

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' ינואר 21, 2021 10:45 am

תפוזי כתב:"כל האשכנזים בטבעם הם עלגי שפה, כבדי פה וכבדי לשון".
ר' יהושע שונצינו

זה שייך ל"מילתא דבדיחותא" או ל"פניני חכמה משמחים"?

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ו' מאי 21, 2021 2:18 am

רב מלכי''א
קבצים מצורפים
1.JPG
1.JPG (124.31 KiB) נצפה 8400 פעמים

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' מאי 30, 2021 8:39 am

שמעתי שהרב שטיימן זצוק"ל אמר למג"ש בישיבה,על החלשים אתה תקבל עולם הבא,על הבינונים אתה מקבל משכורת ,על המוכשרים זה כבר עולם הזה..

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ב' יוני 07, 2021 10:27 pm

שמעתי שאחד האדמורי"ם שהטישים שלו אינם מלאים כל כך בחסידים התבטא לאחר הטרגדיה בקרלין: כשהפרנצ'ס נופלים זו טרגדיה, אבל כשהפרנצ'ס ריקים מחסידים זו טרגדיה אמיתית

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ג' יוני 08, 2021 12:02 am

מתוך הספר חכמה און חריפות נדפס לפני כמאה שנה
א. הרבי מדזיקוב שהיה מתנגד גדול לציונות פירש בהגדה של פסח: ויהי שם לגוי גדול, הם הפכו לגוים. איך? מלמד שהיו ישראל מצוינים שם, הם היו ציונים
ב. מנין שאין לוותר במבחן לאשה הנבחנת. כיון דכתיב אם לא תדעי לך ה.. בנשים - אם אינך מצליחה מבחן - צאי לך.
ג. בנו של עשיר קמצן שאל בליל הסדר שאלה חמישית: מה נשתנה הלילה הזה, שבכל הלילות אינך מכניס שום אורח ואילו בליל הסדר אתה מכריז: כל דכפין ייתי ויכול. ענה לו הקמצן, התשובה היא עבדים היינו לפרעה במצרים וכשם שפרעה הבטיח ולא קיים, כך אנחנו מבטיחים ולא מקיימים.
ד. שני לומדים ישבו ולמדו בבית המדרש בשעת לילה מאוחרת מול גמרא פתוחה וכרית לשינה שהמתינה בצד. נכנס שני קוזקים לבית המדרש וגבנו את הגמרא ואת הכרית. שאל לומד אחד את חברו: ממה נפשך, אם הקוזקים סוברים כמ"ד לא איברי לילה אלא לגירסא למה לקחו לנו הגמרא, ואם סוברים כמ"ד לא איברי לילה אלא לשינתא למה לקחו לנו את הכרית. אמר לו חבירו: בזה גופא נחלקו שני הקוזקים, קוזק אחד סבר כמ"ד לא איברי לילה אלא לגירסא וחבירו סבר כמ"ד לא איברי לילה אלא לשינתא.
ה. מלמד אחד לימד את תלמידיו את הגמרא בפסחים ל"ט. בחזרת ובתמכא. שאל אחד התלמידים מה זה תמכא? אמר לו המלמד, סבלנות, הגמרא תפרש. נתאזר התלמיד בסבלנות וכשהגיעו לדברי הגמרא "מאי תמכא תמכתא" שאל התלמיד מה הפירוש תמכתא. אמר לו המלמד: סבלנות, עוד מעט נסתכל ברש"י. התאזר בסבלנות וכשהגיעו לרש"י המפרש תמכתא מרובי"א בלע"ז. שאל התלמיד מה זה מרובי"א. צעק עליו המלמד: וכי אני צרפתי? מהיכן אתה רוצה שאדע צרפתית?
ו. שאל תלמיד את המלמד כשלמדו את הפסוק ויצא יעקב מבאר שבע וילך חרנה. הלא המרחק מבאר שבע לחרן הוא גדול ואיך יתכן שהגיע במהירות כזאת. אמר לו המלמד, וכי אתה סבור שוילך חרנה פירושו שהוא הגיע מיד אלא וילך פירושו שהוא הלך והלך והלך והלך והלך והלך ע-ד שהגיע לחרן.
ז. כשהגיע מלמד אחד אל הפסוק זכרנו את הדגה אשר נאכל במצרים חינם, שאל ילד אחד: הלא צריך לומר אשר אכלנו, בלשון עבר. המלמד שלא היה ת"ח גדול ענה, אשר נאכל הכוונה לעתיד לבא לסעודת לויתן. שאלו התלמיד הלא כתוב במצרים. אמר לו המלמד כתוב "במצרים חינם" שהמילה במצרים נכתבה בחינם.
ח. יהודי אחד סבל מדוחק רב בפרנסה עד שהחליט להיות גזלן. לקח סכין ממטבחו והלך אל היער. כשעבר אחד העשירים בעיר התנפל עליו והרים עליו את סכינו, אך מיד נמלך וחזר בו ואמר לעשיר: יש לך מזל. נזכרתי שלקחתי בטעות את הסכין החלבית.
ט. לאחר שחזר והחליף את הסכין חזר אל היער והתנפל על יהודי אחר שהוא זועק עליו: תן לי מאה כתרים ולא אהרוג אותך. זיהה אותו היהודי ואמר לו: רגע, מה אני רוטשילד, מנין לי מאה כתרים. אמר לו הגזלן, ניחא, תביא עשר. אמר לו ראה את ארנקי הריק, אפילו עשר אין לי בשבילך. אמר לו הגזלן: לפחות תן לי כתר אחד ולא ארצח אותך. אמר לו היהודי: בשביל כתר אחד אתה הולך להרוג יהודי. אמר לו הגזלן אז לכל הפחות תן לי קמצוץ טבק.
י. אדמו"ר אחד העניק סגולה לחסיד נגד השריפות שהיו מכלות ערים ועיירות. כשתפרוץ אש תתחיל לכוון את השם "אברהם", ואז שר של אש יברח מיד כשם שברח מאברהם שהפילו נמרוד לכבשן האש. רק הזהר ושמור עצמך שלא תכוין בשום פנים ואופן אברהם בן תרח כי אז לא תועיל הסגולה, רק את השם אברהם לבדו. כשפרצה האש בעיירה החל להחסיד לכוון את השם אברהם, אך בכל רגע, כמו להכעיס קפץ לנגדו השם אברהם בן תרח, וכך נשרף רחוב שלם. כשחזר אל האדמו"ר וסיפר לו את קורותיו. אמר לו הרבי למזלך הסתבכת עם אברהם בן תרח, אם היית חושב לרגע את השם נמרוד הייתה העיירה כולה נשרפת ולא רק רחוב אחד.
יא. חסיד נלהב חזר לעיירתו וסיפר שהרבי גילה סודות ורזין על האות ז' שמופיעה פעמיים במילת שקערוריות. שאלוהו, הלאאין שום זיין שם. הסביר להם, הקונץ של הרבי ששעתיים לפני אמירת התורה עמל ויגע להוציא את שני הזיינים שבמילת זמזומים והעביר אותם לשקערויות.
יב. לבית המדרש הגיע חסיד לבוש ב"שלייקעס". תפסו הרבי ואמר לו: מדוע הנך הולך בשלייקס שהוא מלבוש מודרני ומה רע בפאסיק - חגורה. אמר לו: מה אעשה שרק השלייקעס עוזרים לי. אמר לו הרבי: איך זה שאצלי המכנסיים מחזיקים בפאסיק. אמר לו החסיד: הלא לרבי יש זכות אבות.
יג. פלוני חזר מטיול בשוויץ. שאלוהו מה אתה אומר על שוויץ כולם אומרים שזו ארץ יפה. אמר להם הנוסע: יתכן שזו ארץ יפה אולי הכי בעולם, אבל ההרים הגבוהים קוברים ומכסים את כל היופי של שוויץ.
יד. שאלו כהן זקן, מה הכוונות שאתה מכווין בברכת כהנים. אמר להם: זה חמישים שנה שאני עולה לדוכן ומכוין ומתפלל שלא יגנבו לי את הנעליים.
טו. שני מומרים החליטו להשתמד רחמנא ליצלן. הלכו אל הכומר שהיה עצלן והמתינו שעות רבות שיתפנה אליהם. אמר אחד לחבירו עד שיבא הכומר יגיע זמן מנחה ונוכל להתפלל מנחה. אמר לו חברו: חוששני שנוכל גם להספיק להתפלל מעריב.

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ד' יוני 09, 2021 1:11 am

בעת שייסדו 'אגודת ישראל' תיקן להם הגר''ח מבריסק כו''כ תקנות ותנאים ולא עמדו בהם [כתי''ק נמצא בידי נכדו מרן ראש ישיבת בית מדרש בריסק שליט''א], ואו אז הביע צערו כנגדם: כיון שהם מאחדים את עם ישראל, הי''ל ליקח את הליטוושע תורה והיהקשע געלט, והם לא עשו כן אלא לקחו היהקשע תורה והליטוושע געלט...

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ד' יוני 09, 2021 1:18 am

לא מפי גדולי ישראל, אלא על גדולי ישראל...

בשנים כתיקונן בישיבת פוניבז', בקריאת התורה של שבת היו נותנים עליית שלישי לא' מרבותינו הגדולים שהעניקו חמה בקומתן, ה''ה רבי שמואל רוזבסקי רבי דוד פוברסקי ורבי אלעזר מנחם מן שך נ''ע נבג''מ.

ויקר המקרה בשבוע א' שכולם לא היו אז בישיבה לקריאת התורה, ובהגיע תר הכרזת העלייה קם הגבאי ויקרא בקול גדול יהודית: אין כאן שלישי, יעמוד פלוני במקום שלישי...

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ד' יוני 09, 2021 1:24 am

שמעתי מא' מרבותינו הגדולים לבית בריסק:

החכם מכל האדם לימד אותנו במשליו (כו יא) - כְּ֭כֶלֶב שָׁ֣ב עַל־קֵא֑וֹ כְּ֝סִ֗יל שׁוֹנֶ֥ה בְאִוַּלְתּֽוֹ:

אדם שחוזר ומחקה את מעשה טפשותו ואולתו, המשל לזה הוא כלב שב על קאו. אבל מי שמחקה את הבליו של פלוני, על זה כבר אין משל להמשילו...

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ה' יוני 17, 2021 12:30 am

ע. התשבי כתב:פעם הזדמן מתנגד, לבית מדרשו של הרבי מרוז’ין, ונדהם לראות שלאחר התפילה מוזגים החסידים “משקה”.
פנה האיש לרבי מרוז’ין ושאל: “הייתכן, אצלנו לאחר התפילה לומדים משניות, ואצלכם שותים “משקה”?”
השיב הרבי: “אצלכם התפילות מתות, ולכן צריך לומר משניות לעילוי נשמת התפילה, אצלנו התפילה חיה, ואנשים חיים שותים משקה.”

מעשה ואיקלע הגאון רבי יעקב קמנצקי בזקנותו לפלורידה לצורך בריאותו, והתפלל שם שחרית עם אחוזת החסידים. כשסיימו, הביאו החסידים משקה ושתו לחיים.

נטפל להם אותו זקן ושאלם, האם יש לכם איזה יארצייט? ענו לא. אפשר שמחה יש ביניכם? ענו ואמרו לא. א''כ מאי האי - אמרו לו, משום דאיתא מצדיקים: ויאמר המלך לאסתר במשתה היין - מה שאלתך וינתן לך; המלך זהו מלכו של עולם ואסתר היינו כנס''י, וכשהם במשתה היין אז כל מה שיבקשו לפני הקב''ה יתן להם.

חשב ר' יעקב לכמה דקות ואמר, באמת מעניין; המלך אינו כפשוטו אלא מלכו של עולם, אסתר אינה כפשוטה אלא כנס''י, אבל משתה היין הוא כפשוטו ממש...

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ד' מרץ 16, 2022 7:47 am

חכ''א התפאר בפני הגר''א קוטלר שלמד מסכת מגילה כו''כ פעמים, והוא חרות על לוח לבו.

השיבו: נעבך, מצער לשמוע שאבדת טעם בלימוד הלחם ובשר של ב''מ ויבמות, והלכת אל נקלה - מגילה...

וע''ע כאן שנידון בארוכה viewtopic.php?t=20515&start=40

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ד' מרץ 16, 2022 7:55 am

מגליון עלה זית:
קבצים מצורפים
האדמו''ר.JPG
האדמו''ר.JPG (98.78 KiB) נצפה 6099 פעמים

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ד' מרץ 30, 2022 1:10 am

מי היה ה'יקה' הראשון?
התשובה היא פרעה.
שהרי במבול הבטיח הקב"ה מאה ועשרים שנה, ובפועל המבול התאחר בשבעה ימים, בגלל אבל מתושלח.
ואילו אצל פרעה אמר מרע"ה כחצות, כי אם היה אומר בחצות והיה מתאחר בשניה אחת כבר לא היו מאמינים

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' מרץ 30, 2022 12:00 pm

לא מובן: וכי במבול אנשים כן האמינו?...

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 793 אורחים