מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הוצאת "מכון כנסת"

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
איש פלוני
יצירת קשר:

Re: "זכרון אהרן" דפוס או מכון לעריכה?

הודעהעל ידי איש פלוני » א' אוגוסט 29, 2021 5:58 am

מתי יפתח כאן אשכול - "מכון כנסת" דפוס או מכון לעריכה?
לדוגמה, הם מוציאים כעת כרכי קובץ מפרשים עהש"ס. העבודה נעשית כך:
לוקחים מהדורה ישנה של הספר ועושים לה סריקת OCR, ועושים לזה הגהה קלה.
אחר כך מביאים הטקסט לבחורי ישיבה, (שעובדים בשכר מועט וזמנם מרובה), ואומרים להם לקרוא הטקסט, ואם יש מילה שלא מובנת וכנראה טעות OCR לתקן ע"פ ההקשר, ואם לא ברור להם כדאי(!) שיבדקו במקור. מלבד זאת הם צריכים גם לפתוח ראשי תיבות מסובכים (כנ"ל מסברא) ואם עיתותיהם בידיהם גם לפסק מעט.
למעשה עיקר העבודה נעשית שם ע"י בחורים בני 20+ שקוראים את הטקסט ומשתדלים להבין (בדר"כ אינם עוסקים במסכת, ובוודאי שאין זמנם בידיהם להתעמק בקטע, אין זה רווחי), עיקר התיקונים נעשים מסברא, וההגהה קלושה עד רשלנית.
רוב הבחורים לא עובדים מול מחשב אלא מגיהים בדפים ואח"כ קלדנית מקלידה הדברים לתוך הטקסט. אין הגהה על זה... אפי' לא לתת לבחור לעבור ע"ד חברו. (לפחות אלו שעובדים על מחשב נדרשים לעשות 'עקוב אחר שינויים').
לשבחם יאמר כי לא כתוב בתחילת הספר כי הספרים הוגהו...
זה המצב בקובץ מפרשים שלהם. איני יודע מה המצב בשאר הספרים שהוציאו.

עכ''פ
מיקום: כיון שיש לי סינון 'נטפרי' אי אפשר לי להשתתף בדיונים בד"כ. ניתן לפנות אליי בהודעה פרטית (פתוח לי)

הודעהעל ידי עכ''פ » א' אוגוסט 29, 2021 6:35 am

אין ספריהם לקוחים מזכרון יעקב?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוגוסט 29, 2021 7:20 am

בשביל שספר יהיה נקי מטעויות ושיבושים וכו' וכו' דרוש תקציב ענק להעסיק מומחים לדבר. האם אתם מוכנים לשלם נניח 200 (משהו בסביבות 50 דולר) שקל עבור ספר מוגה כמו שצריך? משהו בסגנון ספרי אוניברסיטה מדעיים. מן הסתם לא, אז מה לכם להתלונן? הוצאות הספרים הנ"ל מוכרים את ספריהם בזול (יחסית) וכך הם אכן נראים - כמו שאומרים: מקבלים סחורה כפי שמשלמים. בנוסף, ספק אם מו"ל שמשקיע דמים מרובים בספריו יסכים שיהיו באוצר החכמה, כגון מ"ג הכתר וארטסקרול, ואף חבילת עוז והדר שכן מופיעה יקרה ביותר מהסיבה הזו (ולא ניתן להדפיס!).
בקיצור דורשים עבודה מדעית מקצועית אך לא מוכנים לשלם (או לא יכולים).

לוצאטי

הודעהעל ידי לוצאטי » א' אוגוסט 29, 2021 9:03 am

תורת הבית של מכון כנסת הוא עבודה מעולה, אולי הטובה ביותר שיש בשוק. שאר ספריהם איני מכיר לעומק.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוגוסט 29, 2021 10:29 am

איש פלוני כתב:מתי יפתח כאן אשכול - "מכון כנסת" דפוס או מכון לעריכה?
אחר כך מביאים הטקסט לבחורי ישיבה, (שעובדים בשכר מועט וזמנם מרובה), ואומרים להם לקרוא הטקסט, ואם יש מילה שלא מובנת וכנראה טעות OCR לתקן ע"פ ההקשר, ואם לא ברור להם כדאי(!) שיבדקו במקור. מלבד זאת הם צריכים גם לפתוח ראשי תיבות מסובכים (כנ"ל מסברא) ואם עיתותיהם בידיהם גם לפסק מעט.
למעשה עיקר העבודה נעשית שם ע"י בחורים בני 20+ שקוראים את הטקסט ומשתדלים להבין (בדר"כ אינם עוסקים במסכת, ובוודאי שאין זמנם בידיהם להתעמק בקטע, אין זה רווחי), עיקר התיקונים נעשים מסברא, וההגהה קלושה עד רשלנית.
רוב הבחורים לא עובדים מול מחשב אלא מגיהים בדפים ואח"כ קלדנית מקלידה הדברים לתוך הטקסט. אין הגהה על זה... אפי' לא לתת לבחור לעבור ע"ד חברו. (לפחות אלו שעובדים על מחשב נדרשים לעשות 'עקוב אחר שינויים').

ידידי ר' יוסי הורביץ מנהל מכון כנסת, מוכר לי היטב, כאיש רציני שלא חוסך כסף ומאמץ כדי להוציא מתחת ידו דבר מתוקן ככל האפשר. העברתי לו את תוכן הדברים, הוא הגיב לי כדלהלן.

כה מגוחך שאין טעם או צורך להתייחס. סביר להניח שנכתב על ידי מתחרה המרגיש מאויים או עורך ממורמר שלא נקלט בעבודה.

רוב רובו של החומר בקובץ מפרשים הינו חומר קנוי. כל ספר שיצא לאור במהדורה טובה וניתן היה לרכישה, קנינו את זכויות ההדפסה שלו. התאמצנו והקפדנו לרכוש רק את המהדורות הטובות והאיכותיות ביותר ולא חסכנו בכך מאומה ומי שמבין את המשמעויות הכספיות של דבר כזה ידע להעריך.

לא מדובר רק על ראשונים ואחרונים נפוצים אלא גם על ספרים צדדים יותר כמו למשל מהרי"ט (לייזר) או עצמות יוסף (לייטנר) המקנה ושלמי נדרים (לנדו) וכן על זו הדרך, שלא לדבר על ספרי הקדמונים מהר"י מיגאש ועד תוספות איברא ומתוספות רי"ד ועד רבי זכריה אגמאתי נרכשו במאמץ עצום ממהדיריהם ברבות השנים

את שאר החומר שלא הצלחנו לרכוש מהוצאות חדשות וטובות אנחנו עורכים לבד במדרג יורד: ספרים חשובים העומדים בפני עצמם כמו שיטמ"ק, פני יהושע או תפארת יעקב וכדומה עוברים עריכה מלאה ברמה גבוהה מאד על ידי עורכים מנוסים מהבכירים בענף.

לעומת זאת, ספרים קטנים, עלומים ושוליים יחסית המשולבים במדור 'ילקוט מפרשים' שהם מבחינתינו תוספת נחמדה ובונוס ללומד שבכל צורה אחרת לא הייתה זמינה ללומד המצוי, אכן עוברים עריכה קלה ובסיסית בלבד כשגם היא ברמה יעילה וטובה.

אם למישהו מפריעה רמת העריכה במדור זה שפשוט ירכוש את קבצי המפרשים הותיקים ויהנה "מרמת החומר האיכותית" בהם נודעו זה עשרות שנים בספרי היסוד מראשונים ועד אחרונים....

כנראה שההצלחה העצומה לה זוכים כרכי הסדרה הינה לצנינים בעיני מישהו.

להבדיל מאחרים, במהדורתי לא התביישתי, ובראש כל ספר וספר, בשער של כל חיבור וחיבור ציינתי בפירוט רב מה מקורו מהיכן נרכש או מי ערך אותו ובאיזו רמה.

אדרבה, יראו המלעיזים ויעשו כן אף בהם בלהטיהם.

אני מתפלל מדי יום להצלחת ספרי אבל באותה נשימה מתפלל גם שהצלחתם לא תהיה על חשבון אף אחד אחר.

ודבר שפתיים אך למחסור

בהצלחה רבה

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » א' אוגוסט 29, 2021 10:40 am

אני מתפלל מדי יום להצלחת ספרי אבל באותה נשימה מתפלל גם שהצלחתם לא תהיה על חשבון אף אחד אחר.

לא יכולתי להתאפק
בזמן שכל העולם - ובפרט שוק הספרים - מבוסס על איש את רעהו חיים בלעו, מרענן לראות כזה משפט
עלה והצלח!

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוגוסט 29, 2021 10:44 am

מעדות אישית אני יכול להעיד, לגבי ספר מסוים שי"ל בהוצאה חדשה, בקל היה באפשרותו לעשות osr מהספר החדש, אבל הוא לא שלח ידו במלאכת רעהו, אלא הקליד הכל מחדש בהשקעה עצומה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוגוסט 29, 2021 4:10 pm

איש פלוני כתב:מתי יפתח כאן אשכול - "מכון כנסת" דפוס או מכון לעריכה?

מנין לך כל זאת? לאור תגובתו של מנהל מכון כנסת ר' הורוביץ מה שכתבת כאן זו הוצאת שם רע במיטבה, מה שאתה כותב ומה שהוא מגיב זה ממש דבר והיפוכו, האם דבריך מבוססים על ידע פנימי איך נעשית שם מלאכת ההגהה או שסתם בודה מלבך.

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » ב' אוגוסט 30, 2021 2:40 am

איש_ספר כתב:ידידי ר' יוסי הורביץ מנהל מכון כנסת, מוכר לי היטב, כאיש רציני שלא חוסך כסף ומאמץ כדי להוציא מתחת ידו דבר מתוקן ככל האפשר. העברתי לו את תוכן הדברים, הוא הגיב לי כדלהלן.
לא מדובר רק על ראשונים ואחרונים נפוצים אלא גם על ספרים צדדים יותר כמו למשל מהרי"ט (לייזר) או עצמות יוסף (לייטנר) המקנה ושלמי נדרים (לנדו) וכן על זו הדרך, שלא לדבר על ספרי הקדמונים מהר"י מיגאש ועד תוספות איברא ומתוספות רי"ד ועד רבי זכריה אגמאתי נרכשו במאמץ עצום ממהדיריהם ברבות השנים

את שאר החומר שלא הצלחנו לרכוש מהוצאות חדשות וטובות אנחנו עורכים לבד במדרג יורד: ספרים חשובים העומדים בפני עצמם כמו שיטמ"ק, פני יהושע או תפארת יעקב וכדומה עוברים עריכה מלאה ברמה גבוהה מאד על ידי עורכים מנוסים מהבכירים בענף.

לעומת זאת, ספרים קטנים, עלומים ושוליים יחסית המשולבים במדור 'ילקוט מפרשים' שהם מבחינתינו תוספת נחמדה ובונוס ללומד שבכל צורה אחרת לא הייתה זמינה ללומד המצוי, אכן עוברים עריכה קלה ובסיסית בלבד כשגם היא ברמה יעילה וטובה.

כל מה שכתבתי אמת לאמיתה, אני מכיר אישית כמה בחורים בגילאי ה20+ הלומדים בישיבה חשובה בי-ם שעוסקים בהגהת מפרשים עבור קובץ מפרשים מכון כנסת, בצורה שכתבתי לעיל.
יתכן שאכן רוב הספרים נקנים ממהדירים או נמסרים לעורכים מנוסים. אך יש ספרים שעוברים מסלול רשלני כזה.
זאב ערבות כתב:מנין לך כל זאת? לאור תגובתו של מנהל מכון כנסת ר' הורוביץ מה שכתבת כאן זו הוצאת שם רע במיטבה, מה שאתה כותב ומה שהוא מגיב זה ממש דבר והיפוכו, האם דבריך מבוססים על ידע פנימי איך נעשית שם מלאכת ההגהה או שסתם בודה מלבך.

דברי נכתבו על סמך היכרות אישית עם כמה בחורים שעובדים שם. יתכן שאכן הספרים החשובים יותר נקנים ממהדיריהם הקודמים, והפחות חשובים מוהדרים היטב, אך אני עומד על דעתי שלכה"פ הספרים שלדעת עורכי הקובץ אינם מהחשובים נערכים בעבודה רשלנית ממש.
איני זוכר כעת איזה מהספרים הוגהו על ידי בחורים, בל"נ אברר בהמשך. (כעת זכור לי עין יהוסף עמ"ס ב"מ, אך יש עוד רבים).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוגוסט 30, 2021 3:12 am

איש פלוני כתב:דברי נכתבו על סמך היכרות אישית עם כמה בחורים שעובדים שם. יתכן שאכן הספרים החשובים יותר נקנים ממהדיריהם הקודמים, והפחות חשובים מוהדרים היטב, אך אני עומד על דעתי שלכה"פ הספרים שלדעת עורכי הקובץ אינם מהחשובים נערכים בעבודה רשלנית ממש.
איני זוכר כעת איזה מהספרים הוגהו על ידי בחורים, בל"נ אברר בהמשך. (כעת זכור לי עין יהוסף עמ"ס ב"מ, אך יש עוד רבים).

אם נוציא מהמשוואה שיש ספרים שהם קונים את הזכויות להדפיס כדמותם, אז נשאר מה שהם מגיהים, אז שוב התיאור שלו ושלך הם ממש דבר והיפוכו
למי להאמין?

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » ב' אוגוסט 30, 2021 4:26 am

יתכן שזה חלק וחלק, כמו שכתב הרב הורביץ עצמו לחלק כי "אנחנו עורכים לבד במדרג יורד". החשובים יותר נערכים כדבעי, וספרים לא מוכרים נערכים ברשלנות.
זאב ערבות כתב:למי להאמין?

איני יודע כיצד ניתן להכריע ללא היכרות אישית עם העובדות. אני כתבתי את הרושם שלי מהיכרות אישית. (אם ברצונך, אשלח לך בפרטי את שם הישיבה בה יודע אני כי יש כעשרה בחורים העובדים על ספרים, ואפי' את שמות חלקם יכול אני לשלוח).

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ב' אוגוסט 30, 2021 4:35 am

לוצאטי כתב:תורת הבית של מכון כנסת הוא עבודה מעולה, אולי הטובה ביותר שיש בשוק. שאר ספריהם איני מכיר לעומק.

ואני מצאתי בה טעות של השמטת שורה בשל הדומות. שורה שנמצאת בדפוסים הישנים.
לא זכור לי כעת איפה, וגם אינה ברשותי, זה היה של החברותא.
וזו לא היתה הטעות היחידה.

לוצאטי

הודעהעל ידי לוצאטי » ב' אוגוסט 30, 2021 9:02 am

גיורא בשמי שמיא כתב:ואני מצאתי בה טעות של השמטת שורה בשל הדומות. שורה שנמצאת בדפוסים הישנים.

אין ספר בלא טעויות. אבל ניכר שעשו עבודה רצינית ומושקעת.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ג' אוגוסט 31, 2021 8:32 am

גיורא בשמי שמיא כתב:ואני מצאתי בה טעות של השמטת שורה בשל הדומות. שורה שנמצאת בדפוסים הישנים.

זה לא עבודה שלהם. הם קנו מהרב בראון שהו"ל את תורת הבית בה' כרכים מוגה ע"פ כת"י ומחולק לפסקאות, והדפיסו לפי צורת הדף הישנה (או בערך).
יש לבדוק אם במהדו' המורחבת של הרב בראון נשמטו דברים או שרק בעימוד החדש הם נשמטו.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 211 אורחים