מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בשורת ספרים חדשים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חכם באשי

Re: בשורת ספרים חדשים

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' פברואר 06, 2012 8:12 pm

החיפוש לא עובד אצלך?
הנה: viewtopic.php?f=7&t=7985&hilit=%D7%A2%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%90%D7%9C
(דרך אגב: הוא פרופ' ולא ד"ר... למי שזה משנה..).

חלמיש

הודעהעל ידי חלמיש » ג' פברואר 07, 2012 5:38 pm

תודה

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' פברואר 07, 2012 9:24 pm

מי שזוכר את האשכול על המהרי"ט אלגאזי הוצאת עו"ה...
ובכן עכשיו ראיתי בחנויות שיצא לאור שוב מהדורתם של הרב אוירבעך זצ"ל והרב שדמי שליט"א להבבחל"ח

חיים

הודעהעל ידי חיים » ד' פברואר 08, 2012 1:37 pm

באחד מבתי המדרשות מצאתי ספר חדש שיצא זה עתה לאור, ספר י"ד משה, אסופת פסקים והוראות מאת מרן הגאון רבי משה פיינשטיין זצ"ל.
המוציא לאור הוא הרב תנחום ישראל (או ישראל תנחום) דרדק ממודיעין עילית. ההוראות והפסקים ממוענים כולם לאביו ז"ל, והוא הוציאם בתוספות מרובה על העיקר של הערות ומראי מקומות וציונים הקובעים ברכה בפני עצמם.
יש בספר הרבה דברים מעניינים, והוא נח לקריאה גם מקופיא.

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ה' פברואר 09, 2012 3:38 pm

היא שיחתי כתב:מי שזוכר את האשכול על המהרי"ט אלגאזי הוצאת עו"ה...
ובכן עכשיו ראיתי בחנויות שיצא לאור שוב מהדורתם של הרב אוירבעך זצ"ל והרב שדמי שליט"א להבבחל"ח

זה באמת חדש, או שאור החיים מצאו פתאום חבילה או שתיים במחסנים הישנים??

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ה' פברואר 09, 2012 3:39 pm

חיים כתב:באחד מבתי המדרשות מצאתי ספר חדש שיצא זה עתה לאור, ספר י"ד משה, אסופת פסקים והוראות מאת מרן הגאון רבי משה פיינשטיין זצ"ל.
המוציא לאור הוא הרב תנחום ישראל (או ישראל תנחום) דרדק ממודיעין עילית. ההוראות והפסקים ממוענים כולם לאביו ז"ל, והוא הוציאם בתוספות מרובה על העיקר של הערות ומראי מקומות וציונים הקובעים ברכה בפני עצמם.

כמדומה שהוא לא חדש. נראה לי מתאים כקריטריון לאשכול זה לפרסם רק ספרים שיצאו לאור בשנה הנוכחית. כעת תשע"ב. אפשר לבדוק זאת בקלות בשער הספר

טפח

הודעהעל ידי טפח » ו' פברואר 10, 2012 2:55 am

שמעתי שיצא לאור ספר בשם "חזון איש - ח"י שעות". מי היודע במה המדובר?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' פברואר 10, 2012 3:24 am

טפח

הודעהעל ידי טפח » ו' פברואר 10, 2012 10:13 am

טפח כתב:שמעתי שיצא לאור ספר בשם "חזון איש - ח"י שעות". מי היודע במה המדובר?

להסיר ספק: מדובר בספר חדש שהגיע לחנויות השבוע (בשפת יתר: לא זה שנדפס לפני עשרות שנים).

חיים

הודעהעל ידי חיים » א' פברואר 12, 2012 2:44 pm

קלונימוס הזקן כתב:
חיים כתב:באחד מבתי המדרשות מצאתי ספר חדש שיצא זה עתה לאור, ספר י"ד משה, אסופת פסקים והוראות מאת מרן הגאון רבי משה פיינשטיין זצ"ל.

כמדומה שהוא לא חדש. נראה לי מתאים כקריטריון לאשכול זה לפרסם רק ספרים שיצאו לאור בשנה הנוכחית. כעת תשע"ב. אפשר לבדוק זאת בקלות בשער הספר

הספר חדש לגמרי.
בררתי והספר עדיין לא בחנויות.

חקר

הודעהעל ידי חקר » ג' פברואר 14, 2012 6:56 pm

הופיע בח"ס ספר 'נפשי יצאה בדברו' מקולמוסו הברוך של יעקב ב. פרידמן - אסופת ריאיונות על גדו"י, מרתק.

ישיבישקייט

הודעהעל ידי ישיבישקייט » ד' פברואר 15, 2012 9:47 am

חקר כתב:הופיע בח"ס ספר 'נפשי יצאה בדברו' מקולמוסו הברוך של יעקב ב. פרידמן - אסופת ריאיונות על גדו"י, מרתק.

כתיבתו מעולה, דא עקא שזוהי הגריעותא בספר כמו ראיונות כי הוא כותב את עצמו יותר מאת המרואיין.
שמתי לב לדברים בספר מפיהם שקיבץ הרבה ראיונות עם גדולי ישראל ובראיונות שהוא היה הכותב פשוט א"א להתבלבל שזה הוא.
מרן רבי שמואל אוייערבך פשוט לא מדבר ככה...
כתוב שם את יעקב ב. פרידמן יותר מאשר את הגר''ש אוייערבך שליט"א, ללא ספק.
מ"מ ברור שזה אמור להיות ספר יפה.
אבדוק ואשתדל לסקור בקצרה.

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ו' פברואר 17, 2012 12:00 am

ספר חדש של הרב שמחה חסידה ובו אסופה ענקית בעניני חינוך. דומני ששמו 'עולמו של חינוך' או משהו דומה
הספר מושקע, 2 כרכים מלאים בטקסטים שרובם כבר נתפרסמו אך כאן מוהדרים יפה ומכונסים לפונדק אחד.
נחוצה סקירה מקיפה יותר אך כעת אין זמני בידי לעבור על הספר אפי' מלמעלה.
המחיר לא כ"כ רגיל במחוזותינו (116 ש"ח בחנות שאני ראיתי), אבל בכ"ז הוא נראה 'שוה'. (וגם בענין המחיר יש 'יחסיות' ראה בהודעה דלהלן)
<חיצוניות: כריכת בד מושקעת, שגם היא נדירה במחוזותינו, ועליה הטבעת צילום של תפילת מחנכים מדפוס ישן. בסגנון כריכת המורה נבוכים של אוניברסיטת ת"א של פרופ' שוורץ, למי שמכיר>

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ו' פברואר 17, 2012 12:05 am

ספר חדש של הגרי"א ויינטרויב, כמדומה על 'פותח שערים' להגרי"א חבר.
ספר בעניני קבלה שעד עתה נדפס במהדורה מצומצמת לתלמידים המקורבים. כעת לאחר פטירתו הורו היתר להדפיסו.
נדפס בשני כרכים מושקעים מאד.
איני זוכר כעת את שמו של הספר, יבואו החברים ויוסיפו.
(המחיר לשני כרכים בחנות שליד ביתי 175 ש"ח!!!)

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 17, 2012 3:56 pm

קלונימוס, אולי "מעשי חייא"

דרמה

הודעהעל ידי דרמה » ו' פברואר 17, 2012 4:21 pm

דרמה בענף ההוצאה לאור: הוצאת הספרים 'פלדהיים', מהגדולות והידועות במגזר החרדי, עומדת להגיש ביום ראשון בקשה להקפאת ההליכים נגד החברה. זאת לאחר שהחברה נקלעה למצב כלכלי קשה שהוביל לקריסה. מדובר רק בחברה המנהלת את ההוצאה לאור. 'פלדהיים' מפעילה גם רשת חנויות ספרים בכל הערים החרדיות, הפועלות תחת חברה נפרדת. טרם ברור כיצד ישפיע המהלך על רשת חנויות הספרים.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ש' פברואר 18, 2012 8:04 pm

דרמה אתה מודאכ ?

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ש' פברואר 18, 2012 11:34 pm

דרמה כתב:דרמה בענף ההוצאה לאור: הוצאת הספרים 'פלדהיים', מהגדולות והידועות במגזר החרדי, עומדת להגיש ביום ראשון בקשה להקפאת ההליכים נגד החברה. זאת לאחר שהחברה נקלעה למצב כלכלי קשה שהוביל לקריסה. מדובר רק בחברה המנהלת את ההוצאה לאור. 'פלדהיים' מפעילה גם רשת חנויות ספרים בכל הערים החרדיות, הפועלות תחת חברה נפרדת. טרם ברור כיצד ישפיע המהלך על רשת חנויות הספרים.

הכתובת היתה רשומה זה מכבר על הקיר.
מי שיודע יודע, ששוק הספרים - מת. והכוונה לשוק הספרים התורני, לא לקומיקס ודומיו...
היום אנשים לא קונים ספרים, כמעט, אם משום חסרון ממון (ומקום) ואם - ושמא בעיקר - כי יודעים שבעוד זמן מה יהיה ניתן להשיגו ווירטואלית.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' פברואר 19, 2012 3:44 pm

קלונימוס הזקן כתב:ספר חדש של הרב שמחה חסידה ובו אסופה ענקית בעניני חינוך. דומני ששמו 'עולמו של חינוך' או משהו דומה
הספר מושקע, 2 כרכים מלאים בטקסטים שרובם כבר נתפרסמו אך כאן מוהדרים יפה ומכונסים לפונדק אחד.
המחיר לא כ"כ רגיל במחוזותינו (116 ש"ח בחנות שאני ראיתי), אבל בכ"ז הוא נראה 'שוה'. (וגם בענין המחיר יש 'יחסיות' ראה בהודעה דלהלן)
<חיצוניות: כריכת בד מושקעת, שגם היא נדירה במחוזותינו, ועליה הטבעת צילום של תפילת מחנכים מדפוס ישן. בסגנון כריכת המורה נבוכים של אוניברסיטת ת"א של פרופ' שוורץ, למי שמכיר>

בלי שראיתי את הספר אני שמשער שמדובר בספר הזכרון לאביו שהיה מחנך יקר, ספר עליו שקד ר' שמחה שנים רבות.

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » א' פברואר 19, 2012 4:14 pm

היא שיחתי כתב:קלונימוס, אולי "מעשי חייא"

ודאי שלא

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » א' פברואר 19, 2012 4:17 pm

איש_ספר כתב:
קלונימוס הזקן כתב:ספר חדש של הרב שמחה חסידה ובו אסופה ענקית בעניני חינוך. דומני ששמו 'עולמו של חינוך' או משהו דומה

בלי שראיתי את הספר אני שמשער שמדובר בספר הזכרון לאביו שהיה מחנך יקר, ספר עליו שקד ר' שמחה שנים רבות.

אכן כן,
הוהדרו בו המון טקסטים ישנים מתקנות הקהילות וכדו', וגם טקסטים שנכתבו כנראה במיוחד לספר מאנשי חינוך, ומרבני ישיבות.
אך יש להעיר מדוע לא צויינו בשולי המאמרים, המקורות, כלומר המקומות מהם לוקטו. לפעמים יש בזה ענין לקוראים.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' פברואר 20, 2012 11:28 pm

דגל מחנה ראובן.

ספר זכרון לאדם ביקר ר' ראובן אליצור (לשעבר מנהל ספרית הרמב"ם). בספר כונסו גם כל מאמריו המעניניים בתחום הביבילוגרפיה.
אם יהיה בכחי אסרוק את תוכן העניניים.

מאיר חכמים

הודעהעל ידי מאיר חכמים » ג' פברואר 21, 2012 5:04 pm

גמרא עם "הלכה ברורה ובירור הלכה" - מסכת יומא.

בנוסף למדורים הרגילים של ה"הלכה ברורה", ה"בירור הלכה" וגליון הש"ס לרצי"ה, נוספו בסופה לקט ביאורי אגדות מגדולי הדורות (70 עמ') ומפתח נושאים מפורט לבירורי הלכה.
הגמרא עצמה ומפרשיה הראשונים נדפסו על פי הסדר של ש"ס וילנא החדש, אך תוקנו בנוסח הגמרא שיבושי הצנזורה.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' פברואר 21, 2012 8:55 pm

קלונימוס הזקן כתב:

ודאי שלא

ובכן הנחרצות אינה במקומה
הכותרת הראשית היא אוצר...חינוך או משהו מעין זה, ומתחת מופיע מעשי חיי"א

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' פברואר 21, 2012 9:01 pm

איש_ספר כתב:

אי"ס, אכן כך. ראיתי את הספר של ידידנו ר' שמחה שליט"א [המוכר לכל באי ה'תימנים' ברח' מהרש"ל], עבודה ממושכת ומושקעת של שנים, לעי"נ אביו המחנך הדגול ר' אברהם ז"ל, מלמדם להועיל של הרבה מרביצי תורה בדורינו.

כל-בו לעניני חינוך, ממש כך. גנוזות ראשונים לצד הדרכות אחרונים. מאמרים ועצות, אגרות נדירות מגדולי התורה והחסידות, שיחות מענקי המוסר, פסקי הלכות ואף חידו"ת מתלמידיו הקשורים לעניני חינוך. ערוך בטוב טעם ודעת ובאותיות מאירות עינים.

כפי שכבר רמז ר' קלונימוס, אכן קשה לשער אם רוב החומר הוא אומר הבא מן החדש או לקוטי בתר לקוטי, שכן לא צויין כמעט על שום מובאה את מקורה, וחבל. [לאחרונה פשתה המספחת, ואם היתה כזאת רק בספר מחשבתי ועיוני מעין זה החרשתי, הצרה הגדולה היא בספרי ליקוט של חידושי אחרונים על המסכת דוגמת 'תורת ראשי הישיבות' מבית 'וכתבתם' וכן מס' ספרי זכרון שי"ל לאחרונה, ודי בזה].

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' פברואר 21, 2012 9:20 pm

ישיבישקייט כתב:
חקר כתב:הופיע בח"ס ספר 'נפשי יצאה בדברו' מקולמוסו הברוך של יעקב ב. פרידמן - אסופת ריאיונות על גדו"י, מרתק.

כתיבתו מעולה, דא עקא שזוהי הגריעותא בספר כמו ראיונות כי הוא כותב את עצמו יותר מאת המרואיין.
שמתי לב לדברים בספר מפיהם שקיבץ הרבה ראיונות עם גדולי ישראל ובראיונות שהוא היה הכותב פשוט א"א להתבלבל שזה הוא.
מרן רבי שמואל אוייערבך פשוט לא מדבר ככה...
כתוב שם את יעקב ב. פרידמן יותר מאשר את הגר''ש אוייערבך שליט"א, ללא ספק.
מ"מ ברור שזה אמור להיות ספר יפה.
אבדוק ואשתדל לסקור בקצרה.

אכן כך. אני מצטרף לכל מילה.

ספר רב ענין טבול בניחוחות המיוחדים רבי ההשראה מבית היוצר של הסופר הדגול. הרבה מסרים והדרכות ממגוון סגנונות ובתי מדרש. רוב הדברים כבר היו מוכרים לי מן האכסניות הקודמות שבהם התפרסמו, ובדרך כלל התגלגלו לידי, לפחות המשובחים שבהם, ולכן קשה היה לי לחטוף התפעלות, אבל כנראה שמי שהדברים חדשים לו יכפיל וישלש את הנאת הקריאה.

ומאידך, לא שוררת אוירה של ראיונות או שיחות בין הדפים, המון תיאורים נמלצים והתרגשויות מרטיטות מלוים את הקורא בכל עת, לפני השיחות ובסיומן, ובין גברא לגברא. השאלות מאוד מתוחכמות ומתוזמנות, והניסוח של התשובות - אם כי אינו אחיד - אינו כ"כ משכנע שהוא מותאם בדייקנות.

ספר מאוד 'ר' יענק'ב בייתי', מהסוג של 'מפנקסו של בן ישיבה' הישן, שהורק בכלים הגדולים: נפש הישיבה, שטייגען, האיש מקדש ועוד. (מי זוכר את 'ניחוחות מהוי הישיבות' הותיק והעולה על כולם, לענ"ד), ובאמת, המון קטעים מהשיחות כבר מצוטטים בספרים השונים.

אגב, ראיונות מסוג זה מופיעים כיום ב'המודיע' ע"י הרב טוביה פריינד שליט"א במסגרת 'נועם שיח'. המון ריגושים ותמונות, תיאורי הווי ושאלות של שיעורי - בית, ובשום אופן לא תמליל של שיח מוגש בנאמנות. סגנון לגמרי שונה אבל באותה שיטה.

באופן אישי אני מתגעגע לראיונות ולשיחות שערך ר' ישראל שפיגל ז"ל, או דומיו, שיחות קולחות מבעל השמועה בשפתו או בתרגומו המדויק, בניביו המיוחדים, בניסוחיו האופיינים, עם המון האזנה ורווח בין השיטין להתבוננות...

[מעט מהמפורסמים שבהם ראו אור בספר 'מפיהם' לצד ראיונות מהסוג החדש, שאם יזכה יבחין...]

בכל מקרה, זה מה שיש כיום, וזה גם הרבה מאוד. ירוו הצמאים ויטלו לקח, וישימו אל לב לילך בעקב.

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ד' פברואר 22, 2012 6:15 pm

היא שיחתי כתב:
קלונימוס הזקן כתב:

ודאי שלא

ובכן הנחרצות אינה במקומה
הכותרת הראשית היא אוצר...חינוך או משהו מעין זה, ומתחת מופיע מעשי חיי"א

אם שמתי לב נכון, ושים גם אתה ליבך כעת - הודעתך הגיעה אחרי הודעתי על ספרו של הגרי"א ויינטרויב, ועל זה עניתי כדלעיל
בענין ספרו של הרב חסידה, אפשר ואפשר. איני זוכר. אודה ולא אבוש.

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ד' פברואר 22, 2012 6:17 pm

איש_ספר כתב:דגל מחנה ראובן.

ספר זכרון לאדם ביקר ר' ראובן אליצור (לשעבר מנהל ספרית הרמב"ם). בספר כונסו גם כל מאמריו המעניניים בתחום הביבילוגרפיה.
אם יהיה בכחי אסרוק את תוכן העניניים.

מועד להיות ספר חשוב.
אנא עשה המאמץ עבורנו, אפשר כ'מתחיל במצוה' להכנסתו לאוצר

ציבור

הודעהעל ידי ציבור » ד' פברואר 22, 2012 6:32 pm

גם אני מצטרף.

איציק

הודעהעל ידי איציק » ד' פברואר 29, 2012 11:28 am

כתבה באלתר ספרים www.alterbooks.co.il בקטגוריית מאמרים

והגדת על מגילת אסתר

רעיונות ולקחים, סיפורים ומשלים מאוצרותיו של הגה"צ רבי יעקב גלינסקי שליט"א

לאחר ההצלחה המסחררת של על 'הגדה של פסח', אלול וראש השנה', יום כיפור וסוכות', שב המגיד הנודע הרב יעקב גלינסקי שליט"א בכרך חדש, והפעם על 'מגילת אסתר'. בעריכתו של הרב שלום מאיר וולך.

בדרכו האופיינית והייחודית לו, מוביל הרב גלינסקי את הקורא בשבילי מגילת אסתר, על סדר הפסוקים.
סיפוריו לצד משליו ופירושיו הקולעים בניחוח הנובהרדוקאי הייחודי לו שזורים בין דפי הספר.

פורים בנובהרדוק, היה יותר מיום הכיפורים. כי ביום כפור מכפרים על העבר, ובפורים מתחזקים לקראת העתיד. ביום כיפור מתעוררים מהמחזור, ובפורים אנו יוצרים את התפילות. איך שפעו רעיונות, איך הפיקו לקחים מהמגילה!
ואותם מנחיל הגה"צ רבי יעקב גלינסקי שליט"א בספר זה. מאיר את המגילה באור חדש!

הנה טעימה קטנה:

"ביום השביעי, כטוב לב המלך ביין" (א,י)

הזמנתי לשמחה, ובאתי למסר ברכת "מזל טוב". נגש אלי המחתן מהצד השני: "אני שמח כל כך שהגעתם, אני חיב לכם את כל חיי!"

האמת, לא הכרתי אותו. תלמיד חכם, מגיד שעור נודע, כל בניו למודי השם, משפחה לתפארת, ועכשו משיא את בן הזקונים.
אבל מעולם לא נפגשנו, ככל שאני זוכר. יש לי קשרים עם צד הכלה. ומדוע הוא חיב לי את חייו, הייתי השדכן של ההורים שלו?

ואז קרה דבר מוזר. ככה, בלחש, הוא החל לפזם: "אייאייאיאיי יא יאי". זה היה זיוף, כמובן, אבל הזכיר לי את הנגון שהייתי פותח בו את דרשותי בחתנות, לשמח חתן וכלה.

"מה זה", אני שואל. כלומר, מה נזכרת, מה הענין. והוא מחיך מאזן לאזן, איזה יפי, הצליח להפתיע,
אנשים מחפשים אותו, לומר "מזל טוב", אבל הוא בחתנה אחרת.

פתח וספר –

לפני שלושים שנה למד בישיבה, ולא התאקלם. הרמה היתה גבוהה, הדרישות מחמירות, המשגיח תובעני, והחברה בקרתית.
והגיל של משבר נעורים, וראה צל הרים כהרים. בקצור, החליט שזה לא בשבילו, הוא הולך לצבא. זה בסדר, שכנע את עצמו. ישאר דתי, ישמר מצוות, אפילו יקבע עתים לתורה. אז מה, איפה כתוב שכלם חיבים להיות בני תורה. מחר יעזב את הישיבה.

למה מחר? כי הערב מתחתן אחד מחבריו, עבורו זו תהיה מסבת פרדה.

הוא זוכר, זה היה ב"אולמי תל אביב". תחנה אחת לפני התחנה המרכזית, ולעבר את הכביש. איזו שמחה היתה שם!
והוא רוקד במרץ, ובלבו נפרד מכלם, מהחברים, מהישיבה.

ואז – כך ספר לי- עליתי על כסא ופצחתי בשיר, הוא עוד זוכר את הנגון: "אייאייאיאיי יאיאי". נו, טוב, לא בדיוק. חזן, אינו.
ואז התחלתי לדבר, אמרתי שנבנה כאן בית של תורה. אבל מהו בית של תורה? הרי הבעל לומד בכולל, והאשה מורה.
שניהם אינם בבית. הם, יהודים של תורה. אבל הבית, במה הוא בית של תורה? אייאייאיאיי יאיאי...

ועניתי, כך אמר, שבשבת רואים האם הבית הוא בית של תורה! איי איי אי איי יא יאי-

כמו שדרשו בגמרא (מגלה יב ע"ב) : "ביום השביעי, כטוב לב המלך ביין". האם עד עתה לא היה לבו טוב ביין? אמר רבא,
יום השביעי שבת היה. שישראל אוכלים ושותים ומתחילים בדברי תורה ובדברי תשבחות, אבל עובדי כוכבים שאוכלים ושותים
אין מתחילים אלא בדברי תפלות, ליצנות וקלות ראש, אייאייאיאיי יאיאי...

זו השבת בבית של תורה!

ה"חפץ חיים" שאל, אנו באים מבית הכנסת מלוים בשני מלאכי השרת, השלחן ערוך והנרות דולקים, ומלאך טוב אומר
"יהי רצון שתהא לשבת אחרת כך" ורעהו עונה "אמן" בעל כרחו (שבת קיט ע"ב) ואנו מקדמים פניהם ב"שלום עליכם,
בואכם לשלום וברכוני לשלום" ואז מסימים אנו ב"צאתכם לשלום", מ'טרייב זייא ארויס. מדוע משלחים אותם, מאיצים בהם ללכת?
והשיב: כי מתבישים אנו שיראו איך אנו מסבים לשלחן השבת...

זה המבחן, בכל בית!

ולא שלחן השבת בלבד.

בבית של תורה, השבת "יום קדוש הוא, מבואו ועד צאתו". "יום מנוחה וקדשה לעמך נתת". "השבת הגדול והקדוש הזה."
אבל בבית שאינו של תורה, הרי זה יום של בטלה ושנה.

הן ידועים דהרי ה"מגן אברהם" (?ארח חיים רסח, ג) שהמנהג לומר בליל שבת "וינוחו בה", ביום "וינוחו בו", ובמנחה "וינוחו בם". ומדוע? אמר לכם. כי בערב שבת עובד הבעל עד הצפצוף הראשון ואץ רץ להתרחץ ולהחליף בגדים וממהר כדי לאחר לבית הכנסת, ואלו אשתו לבושה כמלכה ומדליקה נרות, הרי "וינוחו בה".

בבקר הוא הולך לבית הכנסת והיא ישנה עד שיחזר מהתפלה, הרי: "וינוחו בו".

ואז אוכלים חמין והולכים לנוח וקמים לפנות ערב ויוצאים לטיל לרוח היום ואז "וינוחו בם" –

ואני שואל אתכם: לחלל, לא חלל. אמת. אבל לקדש, גם לא קדשו!

האם זו "שבת קדש, יום חמדתו"?! אייאיי אי יאיאי...

ואנו –

איזו שבת אנו רוצים, של בית של תורה או של משתה אחשורוש?!

אייאייאי, יאיאיי...

באותו רגע, ספר, גמלה בלבו ההחלטה: הוא נשאר בישיבה! יצליח יותר או פחות, המשגיח יקרב או יזעף, אבל הוא רוצה לבנות
בית של תורה, ורוצה שבת של תורה!

ובמשך הזמן נבקעו מעינות החכמה ונפתחו שערי אורה, והתעטר בכתר תורה וכתר שם טוב. ובנה בית של תורה וגדלה והכיר טובה...

424 עמודים

איציק

הודעהעל ידי איציק » ה' מרץ 01, 2012 12:17 pm

רבים שואלים איזה ספר יותר מוצלח והגדת או ומתוק האור
יצרתי סקר בקישור http://www.alterbooks.co.il/site/detail ... _id=203199
אני ישמח אם יענו תשובות בנושא! תודה!!!

מאיר חכמים

הודעהעל ידי מאיר חכמים » א' מרץ 04, 2012 6:19 pm

תקליטור אוצר ההלכה והמנהג, גרסה 3.
לפרטים:
http://www.tora.co.il/ozar_3.doc

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » א' מרץ 04, 2012 6:47 pm

מאיר חכמים כתב:תקליטור אוצר ההלכה והמנהג, גרסה 3.
לפרטים:

אולי תועיל להעלות לכאן את הקובץ - להחסומים?

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » א' מרץ 04, 2012 6:57 pm

בגולה כתב:
מאיר חכמים כתב:תקליטור אוצר ההלכה והמנהג, גרסה 3.
לפרטים:

אולי תועיל להעלות לכאן את הקובץ - להחסומים?
קבצים מצורפים
ozar_3 _1_.pdf
(72.15 KiB) הורד 422 פעמים

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' מרץ 04, 2012 7:03 pm

בגולה,
כאחד שיש לו את אוצה"ח, אינך צריך את התוכנה הזו. תבדוק ותראה.

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » א' מרץ 04, 2012 7:23 pm

ידעתי גם ידעתי! סתם סיקרן אותי לדעת מה הוסיפו בגי' החדשה, אחרי שאני מחזיק את גי' 2 (אותה קבלתי במתנה - לפני עידן אוצר החכמה).

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ד' מרץ 07, 2012 12:22 pm

ספר "שער החצר" - תרי"ג מעלות ארץ ישראל, להג"ר דוד בן שמעון זצ"ל, ה"צור דבש".
י"ל לראשונה בירושלים תרכ"ב,
וכעת תשע"ב באשקלון (וכפר דרום ז"ל..) במהדורה חדשה ומעולה + הערות, בשני כרכים גדולים,
ע"י "מכון התורה והארץ".
נדמה לי, שמהדורה נפלאה זו, אמורה להוות דוגמה למהדירי ספרים כלשהם, לספר מושקע ומעולה!

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ד' מרץ 07, 2012 3:20 pm

ימי הפורים לגאון ר' דוד כהן מהדורה חדשה בתוספת מרובה על העיקר

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ד' מרץ 07, 2012 3:28 pm

הגדה של פסח "אבן ישראל" של הגרי"י פישר זצ"ל, פסקים, חידושים בהלכה ואגדה
נראה מאוד מוצלח

"מבית לוי" על שיר השירים כולל תורת בריסק גם על ענייני הפסח בהלכה ואגדה
[למישהו יש מושג מי המו"ל האנונימי? בטח לא בריסקער.. עיי"ש]

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' מרץ 12, 2012 5:47 pm

מכון אופק הוציא לאור (ע"י מומחים לדבר) את 'אוצר הגאונים' למסכת בבא מציעא!
יהי רצון שיזכו להמשיך ולהשלים את הפרוייקט הענק והחשוב הזה.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 334 אורחים