מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

גנזים מכירה חדשה - שמחת העניים!

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

גנזים מכירה חדשה - שמחת העניים!

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' דצמבר 13, 2021 5:33 pm

בית המכירות גנזים, הידוע לבאי המקום גם מאשכולות קודמים, מעלה עתה מכירה חדשה (11).
מי שיש בידו כמה מאות אלפי דולר, וקירות ביתו עשויים להחזיק תמונה מקורית של איזדור קאופמן, כמו"כ המבקש להתפלל בסידור האר"י של ר"ש מראשקוב, בסידור אוטוגרף, ובזכות תפילה מסידור אחר, יש לו כבר כמאה אלף דולר, הרי הם מוזמנים לתת עינם בפריטים אלו, לצד שאר שכיות חמדה ופריטים יחידאים ומרהיבים, המוצעים עתה למכירה.
https://il.bidspirit.com/ui/catalog/auc ... /1?lang=he

לאנשים בר מזלי, אני מלקט מתוך המכירה פריטים מלאי ענין, לראותם בלבד, בבחינת "אבל אתה למד להבין ולהורות"...
חתימת השל''ה פריט 22.jpg
חתימת השל''ה פריט 22.jpg (2.76 MiB) נצפה 4639 פעמים

מנהגו המופלא הזה של השל"ה ידוע, אך מעולם לא זכיתי לראות חתימה כזו בעיני.

ויש כאן לימוד מעניין!

הפוסקים נבוכו בענין מי שקוראים אותו ישעיהו, איך לכתוב בגט ל"ע, אם ישעיה או ישעיהו, וביקשו להשען גם על השל"ה, שמכמה מקומות שבדפוס, נראה שהיה חותם ישעיה.

ראו כאן בד' מהרא"ל צינץ ובהערה 215 שם מהגרא"ז מרגליות שרצה ללמוד משמו של השל"ה
צינץ.jpg
צינץ.jpg (241.1 KiB) נצפה 4639 פעמים
וכאן מספר אבן מאיר
אבן מאיר פיעטרקוב תרסט.jpg
אבן מאיר פיעטרקוב תרסט.jpg (100.72 KiB) נצפה 4639 פעמים

והנה עינינו רואות שבחתימה מלאה (להבדיל מישעי') הוא הוסיף גם אות וא"ו.

וצ"ע אם אפשר ללמוד מזה.

עתניאל בן קנז

Re: גנזים מכירה חדשה - שמחת העניים!

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' דצמבר 13, 2021 6:47 pm

איש_ספר כתב:ב
הפוסקים נבוכו בענין מי שקוראים אותו ישעיהו, איך לכתוב בגט ל"ע, אם ישעיה או ישעיהו, וביקשו להשען גם על השל"ה, שמכמה מקומות שבדפוס, נראה שהיה חותם ישעיה.

.

השל"ה היה חותם שמו (לפעמים!!!) ישעיהו מלא. ואף פורסם אקרוסטיכון מכתב ידו בכתיב מלא, כך שאין כל חידוש גם בכך.
של''ה - ישעיהו.png
של''ה - ישעיהו.png (265.1 KiB) נצפה 4594 פעמים

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ב' דצמבר 13, 2021 8:00 pm

ליתר דיוק, באקרוסטיכון חתום ישעיהו, אך בחתימת שמו כתוב כנראה ישעי'
ולא כפי שנרשם בפרטי הפריט ישעיהו בן...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' דצמבר 13, 2021 10:41 pm

כתב שליחות של המקובל רבי אברהם רוויגו לשדרו"ת ירושלים בחתימת גדולי חכמי ירושלים

שליחות.jpg
שליחות.jpg (5.8 MiB) נצפה 4485 פעמים

ראשית, יש לציין שבן זוגו של ר"א רוויגו לשליחות זו, היה ר' חיים חזן בעל שנות חיים עה"ת, הוא נפטר בדרך ונקבר בעיר... מיר בליטא!
וכבר נזכר סיפור מעניין זה בבית מדרשינו בעבר https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... %9F#p93324

שליחויותיו של ר"א רוויגו נזכרו ע"י חכם אחר שביקש להניא את מי ממקורביו מלעלות לארץ, באמרו אליו, כי יושבי אר"י ששים ושמחים בבא אליהם נפש נקי וצדיק והם שולחים אותו תומ"י לשדרו"ת, וראה מה עלה בגורלו של ר"א רוויגו, כזה וכזה עד שאף קבורה באר"י לא היתה לו. הנה דברי החכם ר' יהודה גירון שפרסם ר"ש אסף בציון (ו ומשם אצל יערי בשלוחי אר"י)
גירון א.jpg
גירון א.jpg (272.36 KiB) נצפה 4485 פעמים
גירון ב.jpg
גירון ב.jpg (330.27 KiB) נצפה 4485 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' דצמבר 16, 2021 12:49 am

מכתב מעניין מהגה"צ בעל מנח"א ממונקאטש. נכתב בתוך השנה לפטירת אביו הגה"צ בעל דרכי תשובה.

לדברי בעלי המכירה המכתב טרם פורסם.

כידוע התיר הד"ח באופנים שונים מכירת העסק לגוי בשבת. אע"פ שכבר לפניו דנו בהיתר זה אבל סוף דבר שהוא קרוי על שמו. (ראה בנמוקי או"ח המצ"ב המביא מאגרו"ס שהעתיק שטר מכירה שעשה רעק"א, ואף שהמחבר שם מרעיש על הספר וחושד בו בזיופים ובכלל זה בשטר זה, כבר רמזו במאורן של ישראל ח"ב עמ' קמח, שאין לדברים יסוד, ודעתו של הרעק"א יוצאת ממקום אחר).

וזה אחד מהדברים שנפל הפרש בינו לבין בנו הגה"צ ר"י משינאווא שיצא בפומבי כנגד ההיתר, ולדעתו אף אביו לא התיר אלא לפחותים וכו'. ונסמך על כמה לשונות בדברי אביו. והדברים ידועים. האריך בכך גם המנח"א בס' נמוקי או"ח סי' רמג, רצ"ב:
נמוקי אורח חיים סימן רמג.PDF
(952.97 KiB) הורד 95 פעמים

לפנינו מכתב חדש בו כותב המנח"א בין היתר:
אדמו"ר הגה"ק משינאווא זי"ע, הרעיש כי דעת אביו רשכבה"ג ה'דברי חיים' כיוונה רק לקלים וריקים [שלולי ההיתר יחללו שבת בעצמם]. "על כן הנני מונע אף מזה לגמרי וכאשר ראיתי כן מאאמו"ר הכ"מ זי"ע

מונקאטש.jpg
מונקאטש.jpg (239.79 KiB) נצפה 4260 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' דצמבר 19, 2021 1:23 pm

זמר נאה.jpg
זמר נאה.jpg (343.23 KiB) נצפה 4114 פעמים

זמר נאה סוף.jpg
זמר נאה סוף.jpg (270.17 KiB) נצפה 4114 פעמים

זמר נאה - לובלין [הנאו, שפ"ה 1625]. עותק יחיד בעולם?

"זמר נאה שעשה האיש האלוקי החסיד המופלא כמהר"ר ראובן בן מהר"ר שלמה לעורר על כבוד שבת וקדושתו".

בשיר מזהיר המחבר לשמור על כבודה וקדושתה של השבת, ומתאר בצורה מחורזת את ההנהגות וההכנות הראויות לקראת שבת.

במחצית הראשונה של המאה החמש עשרה החלו מחברים ומשוררים להעביר להמון העם דינים, אזהרות ודברי מוסר בדרך שיר, בשפת היידיש שבה היו מורגלים, אולם רוב השירים נעלמו ואינם ידועים כיום. שירים בודדים בלבד נותרו לפליטה מפולין שלפני גזירות ת"ח-ת"ט, אחד מהם הוא 'זמר נאה' זה שלפנינו.

קונטרס קטן – 3 דפים בלבד! שלם

ח. שמרוק, מגדולי הביבליוגרפים של ספרות היידיש, רשם עותק זה על פי צילום מעותק יחיד בעולם(?) שמצא אצל ד"ר פוקס בהולנד. לא ידוע היכן העותק כיום, הספר אינו נמצא בספריות הגדולות בעולם ואף לא צילום ממנו.

ראה: ח. שמרוק, 'דפוסי פולין ביידיש' בתוך ספרו 'ספרות יידיש בפולין' עמ' 113-114. שמרוק סבור שהספר נדפס בלובלין, אך לפי המסגרת והאותיות הספר נדפס בעיר הנאו הסמוכה לפרנקפורט. בהנאו נדפסו בתקופה זו ספרים בהעלמת שם הדפוס או בציון מקום דפוס שגוי (עקב אילוצי צנזורה), כמו למשל ספר 'תעלומות חוכמה' – ראה להלן פריט 101 (עיין: יודלוב, ישורון א (תשנ"ו) עמ' תס-תסב; יודלוב לא הזכיר במאמרו את הספר שלפנינו).

שיר דו לשוני בעברית ובייידיש, בית אחר בית. היידיש באותיות צו"ר.

[הנאו, שפ"ה בערך.] דפוס ראשון. [3] דפים, 17 ס"מ. שיקומים והשלמות בשוליים ברסטורציה אומנותית, שטח הטקס שלם ללא חיסרון. כרוך בכריכת עור חדשה

מי הוא האיש האלוקי החסיד המופלא ר' ראובן בן שלמה?
מהו ניגון אפתחה?

תשובות לשאלות מעניינות אלו אין לי, אבל שימו לב את אשר מצאתי (קרדיט בהמשך) !

בפפד"מ שנת תע"ו נדפס 'מענה לשון' ובסופו נמצא זה:
זמר לליל.jpg
זמר לליל.jpg (118 KiB) נצפה 4114 פעמים

המענה לשון הזה, על הזמר שבסופו, מתואר גם ע"י רוזנטל ביודע ספר מס' 1190.

ובכן יש כאן כמה שינויים (הזמר מיועד לליל שבת) ותוספות ("עתה הוסיף לזה שלשה חרוזות")
אך המעניין (את הביבליוגרפים...) שהמדפיס מזכיר את הדפוס הקודם וקובע שנדפס באמשטרדם!
אמנם לפי אוצר הספר העברי, הספר הראשון באמ"ד נדפס בשכ"ז, אבל למיעוט הבנתי, לפי מראה הספר, קשה לקבוע את מקום הדפסתו באמ"ד. שו"ר במאמרו של יודלוב (המצוין לעיל), על 'דפוסי לובלין שאינם אלא דפוסי הנאו', ושם תמונות של כמה שערים מספרים אלו, ונראה באופן ברור שהספר שלפנינו יצא מאותו דפוס.

האם היתה הדפסה נוספת בין לובלין/הנאו לבין פפד"מ?

למציאה הזו הגעתי ע"י דודזון, באוצר השירה והפיוט ח"ד חלק 'תשלום מפתח המקורות' עמ' 6 הוא רושם:
זמר.png
זמר.png (4.63 KiB) נצפה 4114 פעמים
לפי התיאור שלו, הדף עמד בפני עצמו ולא נספח לספר מענה לשון כפי שהוא לפנינו.

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » א' דצמבר 26, 2021 9:42 pm

נפלא עד מאד.
רק תיקון טעות קלה:
נדפס בפפד"מ תפ"ו. לא תע"ו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' דצמבר 26, 2021 10:57 pm

בריושמא כתב:נפלא עד מאד.
רק תיקון טעות קלה:
נדפס בפפד"מ תפ"ו. לא תע"ו.

אמת. תודה על התיקון. אח"כ ראיתי שהדברים ידועים, ומהדורת פפד"מ נזכרת אצל שמרוק ורשומה במפעל הביבליוגרפיה ועוד.

ואם כבר עלה, הנה עוד פריט מרהיב שבמכירה.
genazym_11....-39.jpg
genazym_11....-39.jpg (4.5 MiB) נצפה 3839 פעמים

באתר הרחיבו קצת יותר
הספר הראשון שנדפס ביבשת אפריקה:

אבודרהם, פאס רע"ז (1517)

פירוש התפילות והברכות, נוסחאות התפילה ומנהגי התפילות, מאת רבנו דוד אבודרהם.
ספר אבודרהם הוא הספר היסודי ביותר על מנהגי התפילות ומקורותיהן, מסורת הנוסח ודיני תפילות וברכות.

מוצאו של המחבר מהעיר שיביליא שבספרד, ויש אומרים שהיה תלמיד רבנו יעקב בעל ה'טור'. את ספרו כתב בשנת ה' אלפים ק' (כפי שכתב בעצמו בסדר העיבור). רבי יוסף בן נאים בעל 'מלכי רבנן', בספרו 'נוהג בחכמה' (עמ' רמ), כותב שכל מנהגי פאס רובם ככולם מיוסדים על פי אבודרהם. ייתכן שמשום כך בחרו המדפיסים להדפיס ספר זה כספר הראשון שנדפס בעיר פאס.

הספר הוא יקר המציאות ביותר, ולא נודע שנים רבות. רבי שמואל רומנילי כותב בהקדמת ספרו 'משא בערב' (ברלין תקנ"ב) שמעולם לא היה דפוס עברי במרוקו; וגדול חוקרי מרוקו ר' יעקב משה טולידאנו לא ידע שנים רבות על קיומו של בית דפוס בפאס, עד ששמע ממוכר ספרים כי רכש את ספר אבודרהם שנדפס בפאס (ראה: 'נר המערב' במילואים עמ' שכז).

פאס רע"ז [1517]. נדפס דף על דף ושורה על שורה על פי דפוס ליסבון ר"נ (1490), ואף באותו טיפוס של אותיות. נדפס ללא שער. עותק חסר התחלה וסוף. 140 דפים (מתוך 170). 30 הדפים החסרים הם: 25 הדפים הראשונים (הושלמו בצילום אומנותי על נייר דומה בצבעו לדפי הספר), דף 95 וארבעה דפים אחרונים. הספר כולו עבר שיקום ברסטורציה אומנותית, כולל השלמות שוליים, חיזוקי פינות וסתימת תעלות עש. רוב שטח הטקסט שלם ונקי. כרוך בכריכת עור חדשה בצבע ירוק עם הטבעות זהב.

ספר יקר המציאות ביותר. לא ידוע על עותק שלם בעולם, ועותק זה הוא כנראה אחד העותקים השלמים ביותר.

...............................................

הדפוס העברי במרוקו
בשלהי המאה החמש עשרה וראשית המאה השש עשרה, היגרו רבים מגולי ספרד ופורטוגל למרוקו והביאו עמם ידע עשיר ושיטות חדשות שתרמו רבות לכלכלה ולמסחר של מרוקו.

אחד הדברים שהביאו עמם היה אומנות הדפוס. ר' שמואל המכונה 'נדיבות' ובנו יצחק, מגולי פורטוגל, ייסדו לראשונה דפוס עברי באפריקה. לפי השערת החוקרים נדפסו על ידם ספרים בודדים, אולם ספר אבודרהם הוא הספר היחידי הוודאי שיש בו קולופון עם הזכרת שם המקום, וממנו בלבד ידוע על מקום הדפוס ושמות המדפיסים.
בית דפוס זה לא החזיק מעמד ומאז לא התקיים בית דפוס במרוקו במשך כמעט 400 שנה (הספר הבא שנדפס שם, נדפס בטנג'יר בשנת תרנ"א).

אכן מדובר באוניקום. יחיד ומיוחד.
א. בבני מלכים של הרב מרציאנו עמ' 35 רושם שקדם לאבודרהם מסכת ראש השנה שנדפסה שם בשנת רע"ו. אין לי מושג על מה זה מתבסס ואם יש קולופון, אולי הרב ושא נס יחכים אותנו.
ב. יתכן שהעובדה שמנהגי פאס זהים עם ספר אבודרהם, אינה הסיבה שבגינה נדפס אבודרהם, אלא אדרבא, הסיבה שנדפס אבודרהם שם השפיעה על המנהגים.
ג. מעניין שהרב יוסף בן נאים הנזכר שם, שגם הוא החזיק באוסף חשוב ביותר, אף הוא לא ידע על דפוס פאס והכחיש את קיומו, ראו במכתבו הנדפס במבוא לספר נוהג בחכמה עמ' 55: גם מכרתי אבודרהם שלם דפוס לישבונא ואומרים ובודים אנשים מלבם שהוא דפוס פאס ודבר זר הוא ושקר מוחלט מעולם לא נדפס אבודרהם בפאס ובבואם בגולה הביאו עמהם מדפוס לישבונא. (הציטוט מופיע גם במהדו"ח של הספר ולא עודכן).

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' דצמבר 26, 2021 11:46 pm

כפי האמור מעלה, לא ידוע כיום על טופס שלם ממהדורה נדירה זו. בהקשר לכך אציין לדבריו המעניינים של ר' מאיר עמאר, בתוך "ברכת אב", בתחילת ספר "תקנות חכמי מכנאס", מאת מורי מרדכי עמאר, ירושלים תשנ"ו, עמ' 8-7.
ברצוני ליחד כמה שורות ולספר על אוצר הספרים של בית אבא מארי הרה"ג ר' מרדכי שירש מאביו הרה"ג ר' שלום, שירש הוא עצמו מאביו הרה"ג ר' שמואל זלה"ה. רבי שלום ואביו ר' שמואל היו עשירים גדולים וחובבי ספרים, ואספו וקבצו ספרים למכביר, חדשים גם ישנים, בדפוס ובכ"י, מכל מקצועות הספרות, החל מן התורנית ועד הספורית, וספריתנו היתה הכי חשובה בכל העיר [=מכנאס], ומן המפורסמות והעשירות ביותר שבמרוקו. בספריתנו, נמצאו ספרים ישנים מתקופת האינקונבולה, כגון ספר משל הקדמוני שונצינו ר"ן, ספר הרמב"ן פיזרו רע"ד, ספר אבודרהם דפוס פאס רע"ז, ועשרות כתבי יד לאנשי שם בישראל, כגון אותו של הראב"ע או המיוחס אליו. זכורני שאבא ז"ל ספר לי, שנעלמה ממנו אגרת בחתימתו של הרמב"ם והצטער מאוד על אבדתה . חלק נמכרו בחליפין בעד "אוצר ישראל" האנציקלופדיה היהודית דתית הראשונה שהגיעה למרוקו, דבר הנשמע מגוחך! אבל אהבת המדע ועולם היהדות היתה כה גדולה, ולכן וותרו על נכס חשוב שהיה בידם. נוסף לכך, הרוכשים – ובמיוחד הרב יעקב משה טולידאנו ז"ל – היו מבטיחים שידפיסו הספרים לששון ולשמחת המוכרים. בין כתבי היד שמכרנו היה מכתב שלוח לדון יצחק אברבנאל על ידי דון גדליה בן יחיא , שאני הצעיר פענחתיו, והתנגדתי למכירתו, אבל ר' יעקב משה טולידאנו ז"ל הפציר בי מאד עד בוש, ולחץ עלי בנוכחות אבא מארי, וכך אמר לי, "אם הייתי אשה בהריון הייתי כבר מפילה", ובסופו של דבר נשתכנעתי על ידי אבא ז"ל למוכרו לו, ות"ל נמצא היום בספריה הלאומית לישראל בירושלים.

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » א' דצמבר 26, 2021 11:58 pm

חיים זלמן דימיטרובסקי בכרך הנספח לספרו שרידי בבלי שיער שמדפיסי האבודרהם בפאס השתמשו באבודרהם דפווס ליסבון (וכנראה גם באותיות אשר לקחו עמהם בעת הגירוש) לצורך עימוד הספר.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' דצמבר 27, 2021 8:51 pm

הבטחתי כתב:חיים זלמן דימיטרובסקי בכרך הנספח לספרו שרידי בבלי שיער שמדפיסי האבודרהם בפאס השתמשו באבודרהם דפווס ליסבון (וכנראה גם באותיות אשר לקחו עמהם בעת הגירוש) לצורך עימוד הספר.
יש"כ. קראתי עכשיו באוצר מעמ' 60 ואילך, דברים מעניינים שהיו חדשים עבורי על "טפסי העתקה" כעין סקיצה שהיו המדפיסים עושים בכתב יד.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' דצמבר 27, 2021 8:59 pm

הבטחתי כתב:חיים זלמן דימיטרובסקי בכרך הנספח לספרו שרידי בבלי שיער שמדפיסי האבודרהם בפאס השתמשו באבודרהם דפווס ליסבון (וכנראה גם באותיות אשר לקחו עמהם בעת הגירוש) לצורך עימוד הספר.

כן גם כותב הרב יהודה הרשקוביץ במאמרו 'סדר הטבת חלום' וכו', ישורון, כה, עמ' מז (בלא לציין לדימ')

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ג' דצמבר 28, 2021 12:56 am

איש_ספר כתב:א. בבני מלכים של הרב מרציאנו עמ' 35 רושם שקדם לאבודרהם מסכת ראש השנה שנדפסה שם בשנת רע"ו. אין לי מושג על מה זה מתבסס ואם יש קולופון, אולי הרב ושא נס יחכים אותנו.

ראה שם בס' בני מלכים (עמ' 35) שמציין לס' שרידי בבלי (דימיטרובסקי), במבוא, עמ' 44 ואילך, וזה המקור למש"כ על מס' ראש השנה, ראה שרידי בבלי עמ' 45-47.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' דצמבר 29, 2021 11:50 pm

תוצאות המכירה...
קבצים מצורפים
result.pdf
(118.37 KiB) הורד 243 פעמים

דוד קורצוג

הודעהעל ידי דוד קורצוג » ה' דצמבר 30, 2021 1:25 am

מודה שאני אף פעם לא הבנתי את האימון שנותנים אנשים במכירות האלה, לדוגמא אחת באבודרהם מהדורת פאס הם כותבים במפורש שאין דף שער וגם כותבים שחסר 25 הדפים הראשונים, מאיפה הביטחון למוכרים/קונים שזה באמת הודפס בעיר המדוברת? מה שאני לא מבין על סמך כנראה כריכה מאוחרת מישהו שילם על זה 60 אלף דולר כמו שכתוב באתר?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' ינואר 02, 2022 9:16 am

חד ברנש כתב:

כן גם כותב הרב יהודה הרשקוביץ במאמרו 'סדר הטבת חלום' וכו', ישורון, כה, עמ' מז (בלא לציין לדימ')

נדמה לי שהשם שלו זה: הערשקאוויטש

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' ינואר 02, 2022 9:20 am

דוד קורצוג כתב:מודה שאני אף פעם לא הבנתי את האימון שנותנים אנשים במכירות האלה, לדוגמא אחת באבודרהם מהדורת פאס הם כותבים במפורש שאין דף שער וגם כותבים שחסר 25 הדפים הראשונים, מאיפה הביטחון למוכרים/קונים שזה באמת הודפס בעיר המדוברת? מה שאני לא מבין על סמך כנראה כריכה מאוחרת מישהו שילם על זה 60 אלף דולר כמו שכתוב באתר?

במקרה הזה אתה לא צודק, אפשר לראות לפי סוגי האותיות איזה דפוס זה. באופן כללי אתה צודק. שוק העתיקות רווי שקרים, מניפולציות, גניבות וכיוצא. אמנם יש סוחרים שהם הגונים וירא"ש ועליהם אפשר לסמוך, וזה לגמרי תלוי בקונה אם יבחור לעבוד עם סוחר הגון או עם אחד שאינו כזה.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » א' ינואר 02, 2022 9:39 am

תוכן כתב:
חד ברנש כתב:כן גם כותב הרב יהודה הרשקוביץ במאמרו 'סדר הטבת חלום' וכו', ישורון, כה, עמ' מז (בלא לציין לדימ')

נדמה לי שהשם שלו זה: הערשקאוויטש

אומרים, ששמו של אדם הוא הדבר הכי אישי שלו, אבל דווקא אחרים משתמשים בו יותר ממנו...
מצוי אני במדינת ישראל, הציונית, וכותב אני בעברית, ולכן, תסביר לי בבקשה, מדוע עלי לכתוב את השם באידיש? "הערשקאוויטש" לא רחמנות על כל הוואי"ן המיותרים? מה רע ב"הרשקוביץ"?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' ינואר 02, 2022 10:38 am

א. השם הוא באידיש.
ב. השם הוא מהדברים שבבעלות האדם, וע"פ רצונו יקבע איותו.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » א' ינואר 02, 2022 11:05 am

א. אבל אני כותב בעברית!
ב. איני בטוח בכך כל זמן שהאיות ה'שונה' אינו מהותי.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' ינואר 02, 2022 11:07 am

בכל מקרה לאור המקור באידיש - גם בעברית עליך לכתוב הרשקוביץ' ולא הרשקוביץ....

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' ינואר 02, 2022 11:46 am

חד ברנש כתב:אומרים, ששמו של אדם הוא הדבר הכי אישי שלו, אבל דווקא אחרים משתמשים בו יותר ממנו...
מצוי אני במדינת ישראל, הציונית, וכותב אני בעברית, ולכן, תסביר לי בבקשה, מדוע עלי לכתוב את השם באידיש? "הערשקאוויטש" לא רחמנות על כל הוואי"ן המיותרים? מה רע ב"הרשקוביץ"?

כתב הרמב"ם בהקדמת אחד מספריו, שמוזר יהיה לאחד לכתוב ספר באופן שאחרים לא יבינו אותו. נכון שאתה כותב במדינת ישראל, ונניח שנכון שאתה צריך להתאים את עצמך לסטנדרטים של החברה הישראלית הכללית, אבל הרי אתה כותב בכדי שאנשים יבינו אותך, וקוראים פה אנשים גם מחו"ל, אז מכיון שאתה לא כותב לעצמך אלא בשביל אחרים, אתה צריך להתאים את עצמך עליהם. אלא מאי, שיש פה גם קוראים ישראלים וגם קוראים מחו"ל, אז הדרך הכי פשוטה לדעת איך לאיית שם, הוא לבחור את הכתיב שהמחבר בחר לעצמו.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » א' ינואר 02, 2022 12:27 pm

אגב, לא אני המצאתי את הגלגל.
בקטלוג הספרייה הלאומית (וכנראה זה הסטנדרט בקטלוגים מקצועיים אחרים, כולל אוצה"ח!...), מאייתים את שם המחבר (בעיול הראשי, ולא בכיתוב הפנימי), לפי הכתיב העברי ולא האידישאי!
נסו לחפש 'הרשקוביץ' באוצר ונסו לחפש 'הערשקאוויטש'...

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' ינואר 02, 2022 1:37 pm

חד ברנש כתב:אגב, לא אני המצאתי את הגלגל.
בקטלוג הספרייה הלאומית (וכנראה זה הסטנדרט בקטלוגים מקצועיים אחרים, כולל אוצה"ח!...), מאייתים את שם המחבר (בעיול הראשי, ולא בכיתוב הפנימי), לפי הכתיב העברי ולא האידישאי!
נסו לחפש 'הרשקוביץ' באוצר ונסו לחפש 'הערשקאוויטש'...

יכול להיות שזה שני אנשים שונים.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » א' ינואר 02, 2022 1:54 pm

אבל גם אם נקפיד על הכתיב 'הערשקאוויטש' יכול להיות שמדובר בשני אנשים שונים!

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » א' ינואר 02, 2022 7:13 pm

תוכן כתב:
חד ברנש כתב:אומרים, ששמו של אדם הוא הדבר הכי אישי שלו, אבל דווקא אחרים משתמשים בו יותר ממנו...

כתב הרמב"ם בהקדמת אחד מספריו, שמוזר יהיה לאחד לכתוב ספר באופן שאחרים לא יבינו אותו. נכון שאתה כותב במדינת ישראל, ונניח שנכון שאתה צריך להתאים את עצמך לסטנדרטים של החברה הישראלית הכללית, אבל הרי אתה כותב בכדי שאנשים יבינו אותך, וקוראים פה אנשים גם מחו"ל, אז מכיון שאתה לא כותב לעצמך אלא בשביל אחרים, אתה צריך להתאים את עצמך עליהם. אלא מאי, שיש פה גם קוראים ישראלים וגם קוראים מחו"ל, אז הדרך הכי פשוטה לדעת איך לאיית שם, הוא לבחור את הכתיב שהמחבר בחר לעצמו.

נראה שבעל תרומת הדשן ותלמידו בעל הלקט יושר דבריהם היו ממוענים לאיזור אחד. ובכל זאת לא נכתב בשניהם באותו איות. ראה לדוגמא כאן https://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=742410#p742410
אמנם אני יושב הארץ אבל לעניות דעתי גם תושב חו"ל ישכיל להבין שמשפחת נתנזון ומשפחת נאטאנזאהן אחת היא. וכן על זו הדרך.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' ינואר 04, 2022 5:49 pm

חד ברנש כתב:א. אבל אני כותב בעברית!
ב. איני בטוח בכך כל זמן שהאיות ה'שונה' אינו מהותי.
א. הדבר אינו מנוגד לכללי התעתיק.
ב. את מהותיות הענין קובע רק האדם עצמו.

יהודהא

הודעהעל ידי יהודהא » ג' אוגוסט 29, 2023 5:16 pm

איש_ספר כתב:על ידי איש_ספר » ב' דצמבר 13, 2021 10:41 pm

כתב שליחות של המקובל רבי אברהם רוויגו לשדרו"ת ירושלים בחתימת גדולי חכמי ירושלים

---------------
הַצָּעִיר המשתלח - והַצִּירִים של ערי הקודש.

ועוד על כתבי שליחות-
אמירת ספר יחזקאל כסגולה, ורב אשכנזי בין רבני מרוקו.

להלן כתב שליחות בעיטורים נאים לר שמעון חיים עובדיה מתרס"ג והמיועד להתרמה לשתי קופות:
קופת השמחות . וקופת יחזקאל הנביא...שלוש פעמים בשנה: חנוכה,פורים וחודש מנחם אב
(מה מיוחד באב ?)..
בין שלל הקופות שהיו : קופת ויברך דוד- [אולי-בעת אמירת ויברך דוד ?] , מגן אבות -לחברון,
קופת שמעון הצדיק- לירושלים ועוד.

ועל קופת יחזקאל הנביא במרוקו[ לא בעיראק] קהילת צפרו, והרב דוד עובדיה כתב ע"כ "והרבה חיפשתי על מקור התייסדותה ולא נודע לי".
ובהמשך אחד המכתבים יש תיאור "שארבעים (?) רבנים..קראו בספר יחזקאל אצל קבר רחל אימנו ובקבר שמעון הצדיק ...[לא תהילים!].
כתב שליחות 1.jpg
כתב שליחות 1.jpg (204.97 KiB) נצפה 871 פעמים

ב.
כתב נוסף שעליו חתומים רבני וגבאי הספרדים מיועד לקהילות מרוקו, ואליהם ראו צורך לצרף את ריו"ח זאננענפעלד הקורא לתרום ל"חברת מזכי הרבים" שאחראית לשלושה מוסדות
: א. כתר תורה ל"בחורי חמד אשר כל היום עוסקים במלאכתם ות"ח אחד לומד עימם...לעת ערב..
ב. שומרי שבת, (חברת תהילים)..ומחלקים להם מיני מגדים.. ג. חצות לילה, לתיקון חצות ולימוד עד השחרית..
ובפירוט שם..ההוצאות הנחוצים: גאז,קוה,סוכר,ועוד.
כתב שליחות 2 3.jpg
כתב שליחות 2 3.jpg (200.16 KiB) נצפה 871 פעמים

מתוך ספרו של הר דוד עובדיה , הקהלה והשדרים.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 177 אורחים