מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ואני כמעט נטיו רגלי - שהשיאו ליבו לאסף למינות

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
אחד היה אברהם

ואני כמעט נטיו רגלי - שהשיאו ליבו לאסף למינות

הודעהעל ידי אחד היה אברהם » ב' מרץ 19, 2012 11:51 am

כן פירש רש"י (והמלבי"ם) על פסוק זה, ורצוני עז לידע מקורו של רש"י לפירוש זה.
תודה רבה מראש לכל המשיבים.

הוגה

Re: ואני כמעט נטיו רגלי - שהשיאו ליבו לאסף למינות

הודעהעל ידי הוגה » ב' מרץ 19, 2012 12:55 pm

זהו לכאו' פשוטו של מקרא, מה האפשרות לפרש באופ"א?

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ב' מרץ 19, 2012 1:53 pm

הלא זה המשך המזמור, שמתוך קושיית רשע וטוב לו צדיק ורע לו הגיע ל"ואחשבה לדעת זאת עמל הוא בעיני", כביכול עליו יתברך.

וכבר עמד הגר"מ שפירא שליט"א על כך ששני מזמורים עוסקים בתהילים בשאלה זו. האחד מזמור ע"ג הנ"ל, והשני מזמור צ"ב. בראשון מגיע המשורר להבנת העניין בזכות ביאתו אל בית המקדש, ובשני בזכות יום השבת. הוא הקביל ביניהם בבחינת ע'ש'ן', ואכמ"ל.

אחד היה אברהם

הודעהעל ידי אחד היה אברהם » ב' מרץ 19, 2012 1:57 pm

הוגה כתב:זהו לכאו' פשוטו של מקרא, מה האפשרות לפרש באופ"א?

ועדיין חשוב לי לידע אם יש עוד מקורות בחז"ל המדברים בזה.
תודה רבה לכל המשיבים הנכבדים.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ב' מרץ 19, 2012 4:16 pm

אחד היה אברהם כתב:ועדיין חשוב לי לידע אם יש עוד מקורות בחז"ל המדברים בזה.

מדרש רבה ויקרא פרשה יז פסקה א כתב:ואני כמעט נטיו רגלי רב ולוי חד אמר אסף בן קרח היה וחד אמר אסף אחר היה, מאן דאמר אסף בן קרח היה כבר הייתי שורה עם אבא בגיהנם, וחד אמר אסף אחר היה כבר הייתי שורה עם הרשעים בגיהנם - למה (שם) כי קנאתי בהוללים...

פסיקתא זוטרתא (לקח טוב) דברים פרשת עקב דף יב עמוד ב כתב:ואני כמעט נטיו רגלי - כשראיתי שלותם של רשעים כמעט נטיו רגלי מן הדרך עד שהבנתי כי לא לטובתם הקב"ה נותן להם שכר בעולם הזה.

חקר

הודעהעל ידי חקר » ב' מרץ 19, 2012 6:32 pm

אפרקסתא דעניא כתב:וכבר עמד הגר"מ שפירא שליט"א על כך ששני מזמורים עוסקים בתהילים בשאלה זו. האחד מזמור ע"ג הנ"ל, והשני מזמור צ"ב.

נקודה זו מבוארת בהרחבה בהקדמת הרשב"ץ לפירושו על איוב 'אוהב משפט', ואם זכרוני אינו בכזיב דבריו מיוסדים על פירוש הרמב"ן שם.

אחד היה אברהם

הודעהעל ידי אחד היה אברהם » ג' מרץ 20, 2012 11:44 am

הוגה, יישר כח גדול, אמנם המדרש רבה היה לנגד עיני, אבל הפסיקתא זה בשבילי המציאה.
תודה רבה.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ג' מרץ 20, 2012 12:10 pm

אחד היה אברהם כתב:אבל הפסיקתא זה בשבילי המציאה.

לאור הידוע, ש"פסיקתא זוטרתא" = "לקח טוב" הנ"ל, חובר בידי ר' טוביה בן אליעזר, פחות או יותר בימי רש"י, אי"ז מציאה כל כך גדולה.
כתבו על זה כאן לא מכבר, ראה בדברי ח"ב באשכול הסמוך: viewtopic.php?f=7&t=8861&start=40

אחד היה אברהם

הודעהעל ידי אחד היה אברהם » ג' מרץ 20, 2012 12:15 pm

אכן, אבל השאלה האם חיבר זאת כפירוש מדיליה, או שמא ליקט ממדרשים מסויימים שהיו לפניו?
ולאור דברי 'בעלזער' שם, האם גם פסיקתא זוטרתא הינו מקור חזל"י מוסמך כמו רבי משה הדרשן?

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ג' מרץ 20, 2012 12:52 pm

אחד היה אברהם כתב:אכן, אבל השאלה האם חיבר זאת כפירוש מדיליה, או שמא ליקט ממדרשים מסויימים שהיו לפניו?
ולאור דברי 'בעלזער' שם, האם גם פסיקתא זוטרתא הינו מקור חזל"י מוסמך כמו רבי משה הדרשן?

האבן עזרא בהקדמתו, כותב על "דרך החכמים בארצות היונים ואדומים", שאינם מפרשים ע"ד הפשט, אלא ע"ד הדרש "כלקח טוב ואור עינים, ואחר שימצאו המדרשים בספרי הקדמונים, למה יגיעונו לכתבם שנית אלה האחרונים..." - בעצם הוא טוען, שאין ב"לקח טוב" חידושי עצמו, אלא הכל מופיע כבר "בספרי הקדמונים" (שעמדו לכה"פ לפני האבן עזרא).

אבל ראה במבואו של בובר דף כ"ג ע"א, הב"ד אבן עזרא אלו וכתב על זה: "...ואולם הראב"ע הפריז בזה על המדה, כי אם גם אמת הוא שהיה מלקט מדרשי הקדמונים בפירושו, אין גם להכחיש כי יש בחיבורו פירושים יקרים בפשט הכתובים ומועילים מאד להקל לנו הבנת כתבי קדשנו...".

אולי האמת באמצע. לפני האבן עזרא שעמדו רבים ממדרשי הקדמונים שאבדו מאיתנו, אולי היה מיותר "לקח טוב", לא כן לפנינו.

בנוגע לר"מ הדרשן, אינני יודע מהיכן לקח הכותב הנ"ל את התובנה ("ומקובל") שיש להתייחס לדבריו/שרש"י מתייחס לדבריו - כדברי חז"ל.

אחד היה אברהם

הודעהעל ידי אחד היה אברהם » ג' מרץ 20, 2012 1:34 pm

הוגה, יישר כח גדול.

אחד היה אברהם

הודעהעל ידי אחד היה אברהם » ג' מרץ 20, 2012 1:54 pm

חקר כתב:נקודה זו מבוארת בהרחבה בהקדמת הרשב"ץ לפירושו על איוב 'אוהב משפט', ואם זכרוני אינו בכזיב דבריו מיוסדים על פירוש הרמב"ן שם.

היכן ניתן למצוא פירוש זה לרשב"ץ?

חקר

הודעהעל ידי חקר » ג' מרץ 20, 2012 6:23 pm

הקדמת ספר אוהב משפט
ולהיות השבת הוראה על החדוש והחדוש הוראה על ההשגחה, יוסד במזמור השבת ענין ההשגחה. ולהיות שתי אמונות אלו, רצוני החדוש וההשגחה, נקשרות זו בזו והאחת מתבארת באחרת, שאם נתבארה במופת האחת נתבארה האחרת כמו שנבאר בזה הספר, על כן נתמוטטו רגלי המעיינים מהפילוסופים בשתי אמונות אלו יותר משאר עיקרי הדת באמונת האלהות וזולתם, כי לא יתגלו למעיין שתי אמונות אלו בשלימות אלא אם כן יעזר השם בהם מדברי תורה והנביאים. ולזה אמר המשורר ע"ה איש בער לא ידע וכסיל לא יבין את זאת, ואמנם קראו בער כי נבער מדעת האמת אחר שסמך על חקירתו ולא נעזר מדברי הנבואות, וקראו כסיל כי הגיס דעתו לדבר סרה על האלהים מפני חיוב עיונו, ורמז במלת בער אל המתחכמים בעיוניהם כי התחכמותם אם לא יעזרו בו מדברי הנבואות לא יוציאם מגדר הבהמות אבל הם נמשלים כבהמות נדמו, וגם בער בגימטריא הוא פילוסוף.

שם פרק ב
וכן אסף המשורר ע"ה העיד על עצמו כי המחקר הזה כמעט שהביאו לידי כפירה ונטייה מהאמת, אמר ואני כמעט נטיו רגלי כאין שפכה אשורי כי קנאתי בהוללים שלום רשעים אראה, וזו היא תלונתו על רשע וטוב לו, ועל תלונת צדיק ורע לו אמר אך ריק זיכיתי לבבי וארחץ בנקיון כפי ואהי נגוע כל היום ותוכחתי לבקרים.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 593 אורחים