מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגר"נ פרצוביץ והגר"ש רוזובסקי זצ"ל - ודרכי לימודם

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
בן אליהו

Re: הגר"נ פרצוביץ והגר"ש רוזובסקי זצ"ל - ודרכי לימודם

הודעהעל ידי בן אליהו » ב' אפריל 04, 2022 6:39 pm

באמונתו כתב:
בן אליהו כתב:
באמונתו כתב:הצד השווה הוא, אשר שיטת רב"ב כשיטת רבו הגר"ח זצ"ל, ש"אני לא קיים" (אם תרצו: "ביטול היש"), שכלי וסברתי אינם רלוונטיים.
אם רב"ב בנה על מספר מילים סתומות של הגר"ח זצ"ל שיעור שלם, תלמידיו בנו השיעורים על מילה אחת שברש"י או ברשב"א.
אלו ואלו, לא יתנו מקום להגיונם ודעתם בסוגיה.

תוכל להדגים ולהראות מתוך תורתם של הגר"ח והגרב"ד, כיצד בתורתם בא לידי ביטוי עניין זה ש"אני ושכלי לא רלוונטיים"?

מפורסמות א"צ ראיה, ובכ"ז עיין המצורף פה. נוסף בשביל להבין הסיפור, כי הרב מפוניבז' זצ"ל, תלמיד טלז היה (אתריה דרבי שמעון).

המעשה הזה, השחוק והטחון עד דק, שתמציתו היא נוסחת הפלאים: "שואלים מה ולא למה" מוכר לכל.
נשאר רק דבר אחד: למצוא מתנדב שיצליח לנסח קריטריון שעל פיו ניתן לסווג מה נקרא מה ומה נקרא למה?
נדמה לי שהעולם כולו ממתין לכך כבר מיום צאת מעשייה זו לאור עולם, ומשום מה טרם נמצא המתנדב שיפצח את הנוסחה הסודית. מעניין מדוע?

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אפריל 04, 2022 6:44 pm

בן אליהו כתב:נשאר רק דבר אחד: למצוא מתנדב שיצליח לנסח קריטריון שעל פיו ניתן לסווג מה נקרא מה ומה נקרא למה?

לאחר שתמסור פעם שיעור גמרא/הלכה למתקרבים שלא הורגלו בלימוד זה, ותוצף בשפע שאלות "למה" שזרות לדרך החשיבה ההלכתית, החילוק יתברר לך מאליו.

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ב' אפריל 04, 2022 7:05 pm

אני לא מסכים. כיוון שהשאלה "למה", במעשייה הנ"ל, הייתה ע"י הרב מפונוביז'. בנוסף זאת אחת מההאשמות שבהם מואשם ר' שמעון שקופ. שניהם לא מתקרבים שבאים לבחון את התורה בשכלם. {צאצאיו של ר' שמעון בע"ה עוד יהיו מתקרבים, אך הוא עצמו לא זכה לכך} כך שבוודאי לא לשאלות מסוג "למה אין חיוב על כלים בבור" מכוונת אמרת הכנף הנ"ל במינוח למה. אלא למשהו דק יותר שדקותו כל כך דקיקה עד כדי שמרוב מוחלט של אומרי הסיסמה הנ"ל נעלמת המשמעות שלה

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אפריל 04, 2022 7:16 pm

טוב, זה עונשי על שלא קראתי את הסיפור אלא רק את הודעתך. לגופם של דברים, הלא הלומד בכתבי רשש"ק מבחין בהבדל בין דרכו לדרך הגר"ח וממשיכיו המובהקים, ועל הבדל זה אמורים הדברים (לא עסקתי לאחרונה בתורתו, ולכן לא אתיימר להגדיר את ההבדל).

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ב' אפריל 04, 2022 11:00 pm

בן אליהו כתב:
באמונתו כתב:
בן אליהו כתב:
באמונתו כתב:הצד השווה הוא, אשר שיטת רב"ב כשיטת רבו הגר"ח זצ"ל, ש"אני לא קיים" (אם תרצו: "ביטול היש"), שכלי וסברתי אינם רלוונטיים.
אם רב"ב בנה על מספר מילים סתומות של הגר"ח זצ"ל שיעור שלם, תלמידיו בנו השיעורים על מילה אחת שברש"י או ברשב"א.
אלו ואלו, לא יתנו מקום להגיונם ודעתם בסוגיה.

תוכל להדגים ולהראות מתוך תורתם של הגר"ח והגרב"ד, כיצד בתורתם בא לידי ביטוי עניין זה ש"אני ושכלי לא רלוונטיים"?

מפורסמות א"צ ראיה, ובכ"ז עיין המצורף פה. נוסף בשביל להבין הסיפור, כי הרב מפוניבז' זצ"ל, תלמיד טלז היה (אתריה דרבי שמעון).

המעשה הזה, השחוק והטחון עד דק, שתמציתו היא נוסחת הפלאים: "שואלים מה ולא למה" מוכר לכל.
נשאר רק דבר אחד: למצוא מתנדב שיצליח לנסח קריטריון שעל פיו ניתן לסווג מה נקרא מה ומה נקרא למה?
נדמה לי שהעולם כולו ממתין לכך כבר מיום צאת מעשייה זו לאור עולם, ומשום מה טרם נמצא המתנדב שיפצח את הנוסחה הסודית. מעניין מדוע?

זו הנוסחה, השואלת מה ולא למה, הגיעה אלינו בצינורות רבים מוסמכים, ל"ד ממעשה ההוא.
עכ"פ, עיין המצורף (מאחד מצאצאי מרן הגר"ח זצ"ל) בו משווה השיטה הבריסקאית של "מה" ולא "למה", להבדיל, למתודיקה המדעית המקובלת כיום.
בפיזיקה לדוגמא, אף אחד לא שואל "למה" אלא "מה", וכך כימיה, וכיו"ב ביולוגיה, וכן לכל ענפי מדעי החיים: לא תהא כוהנת כפונדקית.
קבצים מצורפים
21-53.pdf
(152.2 KiB) הורד 78 פעמים

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 814 אורחים