מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תוכי הקורא קריאת שמע ומאריך ב'אחד'!...

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ס''ק

Re: תוכי הקורא קריאת שמע ומאריך ב'אחד'!...

הודעהעל ידי ס''ק » ד' פברואר 01, 2012 2:43 pm

אוצר החכמה כתב:
החוש מכחישו ותו לא מידי.
נסה להרפות קצת את לשונך בד ותראה שאין החוש מכחיש מאומה (כאשר מצמידים את הלשון לחיך ההברה נסגרת ואין ברירה אלא לעשות דע אבל אם מרפים קצת את הלשון ה ד נהיית רפה יותר (עדיין נשארת ד ולא ז) אבל האויר וההברה אינם נגמרים. צריך קצת להתאמן בעניין,
(על מעין זה אמר לי פעם ר' רפאל ז"ל שהיה מתפלל אצל הגר"ש דבליצקי יבלח"א, צריך להתרגל! אם תתיחס לטעות כמו רמזור אדום ותתאמן שהיא לא תקרה תצליח.)

אם הבנתי את דבריך, הרי כוונתך שממשיכים להוציא את האויר בצורה חוככת, אמנם במקום להצמיד את הלשון לשיניים העליונות- כבודו מצמיד לחיך העליון. ואם כן הוא- זהו הנדון במאמר הנזכר של הרב לויפר בבית אהרן וישראל [שטוען שהרפי צריך לצאת מאותו מקום ממש שיוצאת הדגש], ורבי שרי' משיב ע"ז שם בגליון קיא. והוא כותב שם בתוך הדברים: זהו חידוש הטעון מחשבה. אך יקשה לעכלו וכו' יעו"ש. וכן במכתב שלאחריו [מהרב שרוני יצ"ו] רצה להשיג עליו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' פברואר 01, 2012 3:11 pm

זה מעניין כי אני לא חשתי בהבדל משמעותי הן מבחינת המוצא והן מבחינת הצליל, רק אחרי דבריך אני רואה שיש כאן איזה שינוי במקום בו מונחת הלשון (מבחינת הצליל ההפרש קל מאד) כך שאני מסופק אם ההבחנה הזאת חשובה להבחין ביניהם. למעלה מזאת כשאני מנסה לומר ד פתוחה או קמוצה בהברה ספרדית כמו במילה אדמה למשל, באופן טבעי הלשון מתמקמת יותר גבוה, באותו מקום שבו היא נמצאת כשמרפים אותה, (לעומת זאת בתנועת החיריק היא יותר מונחת על השינים), כך שלא ברור לי כ"כ אם מדובר כאן בהבדל אמיתי.

ס''ק

הודעהעל ידי ס''ק » ד' פברואר 01, 2012 8:45 pm

אוצר בלוס ישמרהו א-ל!
מה שכ' אומר שהחילוק הוא קטן- זה מפני התוספת הקולית שיש באותיות ד'ז', אבל בס'ת' הלא-קוליות החילוק יותר ברור.
ואין לזה שייכות לענייני צורת הלשון בהילחצה ללמעלה שיש חילוק בין פתח לחירק, אבל כאן מדברים שהלשון משוכה יותר כלפי פנים, כדי שיוכל הקול לצאת בין הלשון לתקרה, משא"כ ד'ת' שיוצא מן הצד [ומפני השינוי נעשה קולו עב]. ואין בזה נ"מ אם יצמידו הלשון לחיך או לשיניים, רק שבשיניים זה יותר קל.
ומה שיש להוסיף, דהוא רפה של הד', מפני שסוכ"ס הוא יוצא באותו אופן ממש [בהדבקות הלשון] אבל בז' הוא כבר משנה את צורתו לגמרי, ואף נוספת בו השריקה ה"פשוטה"
ולמעשה כל א' יכול לנסות זאת [אפשר גם ע"י ילדים] ולראות ששריקה רגילה הוא ס', ואילו ת' רפי הוא הוצאת אויר מהפה בעלמא.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 625 אורחים