מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הדפסת משנה תורה בלי השגות הראב"ד - דבר ראוי?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
איש גבעות

Re: הדפסת משנה תורה בלי השגות הראב"ד - דבר ראוי?

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' יולי 10, 2020 2:38 pm

היא שיחתי כתב:לא עברתי על כל האשכול, אבל למיטב ידיעתי הרמב"ם עצמו הוציא לאור את הספר בלא השגות הראב"ד, כך שמן הסתם זה ראוי

לפי ההגיון הזה אין כל מניעה להוציא את השולחן ערוך בלי הגהות הרמ"א, שהרי רבי יוסף קארו הוציא את ספרו ללא הגהותיו של הרמ"א...

לגופו של ענין אני סבור שמכיון שמטרותיהם של מדפיסי הרמב"ם במהדורה הזו אינה מכוונת לפסיקת הלכה אלא לרכישת ידע רחב, אין כל מניעה שלא להדפיס את השגות הראב"ד שכמעט ואינם מוסיפות לענין זה.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ו' יולי 10, 2020 3:09 pm

דרומי כתב:ברור הדבר שהסגנון של הרמב"ם והראב"ד שונה לגמרי, ואם דברי הרמב"ם (רובם לפחות) מובנים לכל קורא עברית פשוטה, הרי דברי הראב"ד נכתבו בקיצור ובסגנון למדני מובהק שהקורא הפשוט לא יכול להבינם.

ולכן אפשר להבין את מי שמדפיס רמב"ם בלי ראב"ד, אם המטרה שלו היא אכן לקוראים הפשוטים ולא ללמדנים המובהקים.

כמובן שזה מוריד משלימות הספר, ואני הייתי ממליץ להביא לפחות את תוכן דברי הראב"ד, כלומר, נקודת הדברים במה הוא חולק ומשיג על הרמב"ם, כדי שיהיה דבר שלם יותר, אבל הבעיה היא שלא תמיד ברורה נקודת דברי הראב"ד, ויש גם הרבה חילוקי גירסאות לאיזה פרט ברמב"ם בדיוק הוא מתכוון.

אגב, בדבריו של הרבי מליובאוויטש יש משמעות בדבר החשיבות להדפיס את הרמב"ם דווקא כשהוא כולל בתוכו את השגת הראב"ד. ראה שיחת פסח שני תשד"מ.

אמנם, הנימוק שכתבת לגבי סגנונו של הראב"ד וכו' הוא אחד מנימוקיו של מקבילי להשמיט את השגות הראב"ד. יעויין במבואו.

איש גבעות כתב:לגופו של ענין אני סבור שמכיון שמטרותיהם של מדפיסי הרמב"ם במהדורה הזו אינה מכוונת לפסיקת הלכה אלא לרכישת ידע רחב, אין כל מניעה שלא להדפיס את השגות הראב"ד שכמעט ואינם מוסיפות לענין זה.

ולדעתי העני' טוב עשו במהדורות מבוארות אחרות של הרמב"ם (כדוגמת זו של אבן ישראל) שהוסיפו ציונים להלכה ולמעשה בשוה"ג של מהדורתם. דמ"מ, קשה לנתק בין 'קנית ידע הלכתי' לבין 'הלכה למעשה'.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' יולי 10, 2020 6:38 pm

איש גבעות כתב:
היא שיחתי כתב:לא עברתי על כל האשכול, אבל למיטב ידיעתי הרמב"ם עצמו הוציא לאור את הספר בלא השגות הראב"ד, כך שמן הסתם זה ראוי

לפי ההגיון הזה אין כל מניעה להוציא את השולחן ערוך בלי הגהות הרמ"א, שהרי רבי יוסף קארו הוציא את ספרו ללא הגהותיו של הרמ"א...

לגופו של ענין אני סבור שמכיון שמטרותיהם של מדפיסי הרמב"ם במהדורה הזו אינה מכוונת לפסיקת הלכה אלא לרכישת ידע רחב, אין כל מניעה שלא להדפיס את השגות הראב"ד שכמעט ואינם מוסיפות לענין זה.

ברור שאין מניעה להדפיס את השלחן ערוך בלי הגהות הרמ"א, רק לא ברור לי מי צריך כזה דבר ומדוע שיקנה

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' יולי 10, 2020 6:42 pm

כמדומה שפשוטי העם שמבני עדות המזרח שקיבלו על עצמם הוראות מרן ישמחו לקבל הוצאה כזו.
למה להם לבלבל עצמם בשיטות אחרות שאינם נוגעות להם למעשה...

אליעזר בלוי
שם מלא: אליעזר בלוי

הודעהעל ידי אליעזר בלוי » ש' יולי 11, 2020 10:06 pm

אני עדיין מחפש את העדות שקבלו הוראות מרן הבי
יש כאלו שקבלו לא במקום מנהג ולא לחומרא
את אלו אני מכיר
אבל אם תמצא את הראשונים תגיד לי....

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 211 אורחים