מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אשכול לאנ"ש - חברי הפורום בלבד!!

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
מדהים ומהמם!

אשכול לאנ"ש - חברי הפורום בלבד!!

הודעהעל ידי מדהים ומהמם! » ג' נובמבר 05, 2013 12:49 pm

רציתי בשורות אלו לבקש מכל אנ"ש חברי הפורום חדשים גם ישנים נר"ו, שכל אחד יביע דעתו לרעיונות וטיפים על מנת להגביר את השיפור והייעול של פורומינו - ההולך ומדלדל מיום ליום בזמן האחרון, וכמו שכבר עלו בעבר את טענה זו.
כמובן מראש מתבקש מאליו, להימנע כמה שאפשר מלהבליט חסרונות ובעיות שאצל הכותבים, מכיוון שאין מטרת אשכול זה לעסוק בהצגת בעיות שונות, אלא בהעלת רעיונות וטיפים לשיפור וייעול איכות הפורום. ואבקש גם כמובן שלא להתכסח כאן - אלא לנסות ולהציג כאן שיטות שיועילו לכולנו הכותבים להשתפר ולהתייעל עד לתכלית הראויה.

הסיבה שהביאה אותי לזה, מכיוון שלאחר שהפורום יהיה ענייני ברמה ובאיכות - יותר ויותר אנשים ימשכו לפרום המכובד הזה וכמובן גם שלא יצאו וממנו וילכו למקום אחר, אלא תהיה להם סיבה טובה להמשיך לכתוב כאן ולעלות נושאים חשובים שמן הסתם יעניינו כאן את כולם.

ואתכבד לפתוח בכמה רעיונות לשיפור:

א. "כותרת" - הצגת תוכן האשכול (שהוא "חשוב ביותר" שתהיה סיבה לכותבים לראות מה כתוב בפנים, ולא לעבור ולחפש כותרת אחרת שאולי מעניינת אותו), בדרך שתהווה סיבה לראות את דבריך ולדון בהם הלאה כדבעי.

ב. "כותרת משנה" - לעת הצורך (היינו במקרים שהעניין של הקטע הבא הוא יבש) על מנת להחיות את ההמשך! - שרצף הקריאה והתעניינות תימשך גם הלאה!

ג. "רקע" - לתמצת בשורה שתים על מה אתה הולך לדון במאמר הבא.

ד. "פלפל" - הצגת תוך כדי דיון - שאלות שתעורר את הלומד לחשוב חזק יותר על הדברים שלך!

ה. "מסקנת ביניים" - לנושא ארוך (כלומר "רד שורה" או "הדגש שורה" לצורך הכרות שמשהו מסתיים פה - לקטע דלעיל), על מנת לתת מנוחה קצרה לקורא להתכונן לקטע הבא (היינו כאשר המאמר נראה אורך בלי הפסקים, אנשים נוטים להתייאש מראש, או לקרוא מעט מלמעלה וזהו, בלי שהבין אפילו משהו אחד על בוריו. ואילו רעיון זה אמור לפתור את הבעיא).

ו. "כבוד" - להשתמש במילים שנותנות כבוד לקוראים (בנושאים רגישים בפרט). זה נותן חשק לקרוא את מאמרך (אנשים חשים בטוב ומזדהים עם תוכן הדברים, אפילו לפעמים שזה מנוגד להשקפתם ודעתם!).

לבנתיים זה מה שעלה ברעיוני. החברים נר"ו מוזמנים להציע עוד דברים, רעיונות, טיפים, או כל דבר אחר (לאו דווקא בכיוון שבחרתי ללכת בו) שיכול לעזור לשפר ולהשביח יותר ויותר את פרומינו המכובד!

בברכה ותודה לכולנו נר"ו.

חכם באשי

Re: אשכול לאנ"ש - חברי הפורום בלבד!!

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' נובמבר 05, 2013 1:08 pm

הגורם העיקרי לירידת קרנו של הפורום הינו, העלאת נושאים רדודים, בדר"כ בידי כותבים קבועים. אם אני הייתי מנהל הפורום (וטוב שאינני..), הייתי מונע מהם גישה לחלוטין. הייתי מלנקק לכמה וכמה אשכולות מטופשים, אבל אז אעבור על ציווי פותח האשכול שלא לנקוב בשמות מפורשים.

חשבונות רבים

הודעהעל ידי חשבונות רבים » ג' נובמבר 05, 2013 2:00 pm

מדהים ומהמם! כתב:ההולך ומדלדל מיום ליום בזמן האחרון, וכמו שכבר עלו בעבר את טענה זו.
האם זה אכן כך? אני לא כ"כ בטוח. ישנה תופעה פסיכולוגית מוכרת הגורמת לאדם לחשוב ש"הימים הראשונים היו טובים מאלה"...

חכם באשי כתב:הגורם העיקרי לירידת קרנו של הפורום הינו, העלאת נושאים רדודים, בדר"כ בידי כותבים קבועים.
לא הבנתי.
אם יש נושא רדוד אל תקרא אותו איך זה גורם לירידה כללית (אא"כ הכוונה לירידה באחוזים).

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' נובמבר 05, 2013 2:17 pm

חשבונות רבים,
כנראה אתה לא זוכר את הימים הראשונים.
אז, באותם ימים, היו כמה חכמים שהשתתפו באופן פעיל ונעלמו לחלוטין מן האופק, ולדוגמא בעלמא: נוטר הכרמים, הוגה, זקן ששכח, המהדיר, ששת, מתעמק. (ויש עוד, ויבואו הוותיקים וישלימו). ואני יודע, בוודאות, שהם לא החליפו ניקים אלא פשוט נעלמו מן האופק!
גם אלו שלא ממש נעלמו, כמעט ולא שומעים אותם, לדוגמא, ישבב הסופר, קלונימוס הזקן, הוגה ומעיין, איש ספר, החזן. (וגם כאן יבואו הוותיקים וישלימו כהנה וכהנה).
אף אני (רציתי לכתוב: "אני הקטן"... אבל אינני כה גדול שיש לי לאחוז במידת הענווה...) - מעלה שאלות שונות הרבה פחות מפעם.
מהן הסיבות? כמה:
1. אין זמן.
2. התנזרות מהמרשתת.
3. ירידה כללית ברמת הפורום. יש הרבה אשכולות שהגדרתם כ'שטויות' עושה עמם חסד. במקום כזה אין לך חשק גדול לשוטט, וגם אם אתה רוצה להגיב על אותו אשכול שטותי, אתה צריך להתחיל ללמד אותם 'אלף בית', מההתחלה.

את שני הגורמים הראשונים אין בידינו לשנותם. אך הגורם השלישי הוא בידינו, או יותר מדוייק: בידי ההנהלה.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ג' נובמבר 05, 2013 2:29 pm

צד שני למטבע:
יש כמה "בינונים" כמוני, שלא יכולים להתחכך בענקי הרוח שהיו פה מימים עברו, אפילו לא בגדר זנב לאריות.
ירידה היא לא נעימה, אבל מאפשרת התבטאות לחברים אחרים. גם הם בני אדם טובים...

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' נובמבר 05, 2013 2:35 pm

בדרך כלל כשמישהו פורש זה בגלל שנמאס לו, ולא בגלל הידרדרות או כל מיני הסברים וכדו'
פשוט הוא מאבד עניין
אולי יש תירוצים וכדו' אבל זו הסיבה העיקרית

המבחן לרמת הפורום הוא פשוט מאוד, כל עוד לא קם מתחרה ברמה של הפורום, זהו סימן מובהק שהפורום מציע כל מה שהציבור זקוק לו, כמו היד הנעלמה של אדם סמית'
אם היה ביקוש לרמה גבוהה יותר, הביקוש כבר היה נענה באיזו צורה

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' נובמבר 05, 2013 3:22 pm

סובל,
אינני מדבר על 'בינונים', הם מקובלים בהחלט. דיברתי על כותבים חלשים ביותר, המעלים שאלות שטותיות ו'כובשים' בכך את אופקו של הפורום מצד לצד.

היא שיחתי,
ברור שעזיבת החברים נובעת מכמה גורמים, בשילוב, אך אנו יכולים רק להתמקד בבעיית הכותבים הרדודים.
אי קיומו של מתחרה לפורום אינו אומר מאומה. לא כל אחד מוכשר להקים פורום, מה עוד שזה כרוך בעלויות לא קטנות וכו'.
"אם היה ביקוש לרמה גבוהה יותר, הביקוש כבר היה נענה באיזו צורה" - הצחקת אותי. זה בדיוק כמו שאומר, לדוגמא, "אם לפלוני היה ביקוש למליון דולר, ביקושו היה נענה באיזו צורה"....

מי שאמר

הודעהעל ידי מי שאמר » ג' נובמבר 05, 2013 4:31 pm

הרב חכם באשי ידידי.
שים לב שמידי שנה בשנה נפתח כזה אשכול החל מן האשכול הידוע של שמח תשמח עד האשכול שכבודו פתח אך ורק לפני כמה חודשים כשאתה מחפש אחר הרב איש ספר.
חבל שאינך מתערב באשכולות שאתה באמת יודע כמו על פירוש התפלות ומי כמוך יודע שהכול מבוסס על המקורות של גולדשמיד פרנקל ואתה הוא המומחה לדברים אלו.
בכל אופן.
גם נכון להיום יש כאן חזקים לא פחות ה"ה דניאל איש רגיל ועוד הרבה שאיני זוכר את שמם. - מי שאינו משתתף בפורום פשוט מפסיד.
ואם כבודו חושב שזה נהיה יותר דליל טעות הוא בידך, ואני אומר לך באחריות שהניקים אינם מתים והם רק מתחלפים. ואני יודע זאת מאחד מאנשי המערכת שמפעיל את הפורום.
אדרבא כבודו מוזמן לפתוח אשכולות מעניינים ותווכח לדעת שלא אלמן ישראל וניתן גם נכון להיום להפיק המון תועלת מן הפורום ויושבים כאן כרישים לא פחות מפעם.

מדהים ומהמם!

הודעהעל ידי מדהים ומהמם! » ג' נובמבר 05, 2013 4:48 pm

היא שיחתי כתב:בדרך כלל כשמישהו פורש זה בגלל שנמאס לו, ולא בגלל הידרדרות או כל מיני הסברים וכדו'
פשוט הוא מאבד עניין
אולי יש תירוצים וכדו' אבל זו הסיבה העיקרית

זה לא כל כך מדוייק, בא נשאל למה נמאס להם, מה פתאום חסר להם?
לענ"ד התשובה פשוטה: חסרה אינטראקציה ברמה סבירה.

לכן חשבתי שאם לפחות יתחילו הכותבים (הרגילים מן השורה) לכתוב ישר לעניין (כדלעיל בפתיחת האשכול, ועוד כיד ה' הטובה עליהם, וכן לפי רעיונות החברים) אזי יתחיל לזרום חמצן לפורום המדכדך מיום ליום...

כלומר אשכול זה יכל לתת מענה למבקשים להתפתח ולהתקדם - איך לכתוב, איך להגיב, מה לא ראוי, מה דוחה, מה מקרב, מה זול, מה לעניין, (ובאיזה פורום נכון להכניס כל דבר) וכו'.

ידידי היקרים חברי הפורום. נסו להיות חיוביים בעד, לחפש אפשרויות לשכלל ולקדם את כולנו.

מבקש לדעת ולהבין

הודעהעל ידי מבקש לדעת ולהבין » ג' נובמבר 05, 2013 4:55 pm

אתן לכם דוגמה קטנה עד כמה גדול הוא הפידבק של הפורום.
שלחתי לפני שבת לכמה מן החברים שלי קישור ממה שהעלו כאן תורה מבית בריסק, והנה במוצאי שבת אני מקבל טלפונים להקשיב דחוף לקווי הנייעס. מה קרה שאלתי, הרב אלי ד. שליט"א אומר שם תורה ומקריא מלה במלה ממה שהעלו כאן לפורום.

מדהים ומהמם!

הודעהעל ידי מדהים ומהמם! » ג' נובמבר 05, 2013 5:01 pm

מי שאמר כתב:הרב חכם באשי ידידי.
ואם כבודו חושב שזה נהיה יותר דליל טעות הוא בידך, ואני אומר לך באחריות שהניקים אינם מתים והם רק מתחלפים. ואני יודע זאת מאחד מאנשי המערכת שמפעיל את הפורום.
אדרבא כבודו מוזמן לפתוח אשכולות מעניינים ותווכח לדעת שלא אלמן ישראל וניתן גם נכון להיום להפיק המון תועלת מן הפורום ויושבים כאן כרישים לא פחות מפעם.

ידידי זה לא כל כך מדוייק, אני יודע בוודאות על כמה חברים שכבר עזבו, (ואולי חלק מהם מציץ אחת לחודש חודשים לראות האם הפרום התחיל לחיות שאז יש עניין).
ובתור נתון יפה, תסתכל שבאופן כללי מספר התגובות באשכולות פוחת מתקופה לתקופה.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ג' נובמבר 05, 2013 5:06 pm

כך היא דרכה של פורומים ובלוגים, משתמשים עולים ויורדים בו, כגלגל החוזר, בכל אשר תפנה וצצפה תמצא אשכולות ותגובות מענין הזה, עם געגועין וכיסופין לימים הראשונים , היו ימים וכו'

אם חכמה אין כאן זקנה יש כאן

מי שאמר

הודעהעל ידי מי שאמר » ג' נובמבר 05, 2013 5:15 pm

בא נעשה סדר בדברים.
הרבה מאוד מן השמות שח"ב הזכיר עניין אותם מאוד אשכולות כמו זיהוי רבנים שבתמונה וכיתובים מוזרים על מצבות וכדו'. הרב איש ספר הוא אכן מומחה גדול בדברים האלו והיה להם פרטנר. שים לב שהשמות שהוזכרו היו מגיבים בדרך כלל באשכולות הנ"ל כמו הרב תוכ"ד והרב מילערר - איך שכחתי - ועוד. יש אנשים שזה מאוד מעניין אותם.
מאידך יש כאלו שזה לא מעניין אותם וכאשר איש ספר הוריד פרופיל יצא להם החשק.
לעומת זה הבית המדרש שוקק חיים ואין כמו הפורום ללבן סוגיות אני אוהב את התגובות של הרב בברכה משולשת ושל הכהן שהוא מאוד ממוקד ומפוקס ועוד הרבה שאיני זוכר כרגע את שמם במחילת כבוד תורתם - שלא לדבר על הרב חכם באשי שהוא מלא וגדוש בכל התחומים. וכל אחד במה שהוא מתמצא.
--
אם רצונך להחזיר כאן כמה ניקים שלדעתך עזבו למרות שאני יודע שהם לא עזבו ואני גם יודע כמעט בטוח את הניקים שלהם וניתן לראות אותם משוטטים בלילה, כלומר, כאשר הם קמים בחו"ל עלינו לבקש מהרב א"ס להחיות את המדורים הנ"ל. - וזה בהחלט מדבר ללבם.
הרי כל אחד יש לו את התחום שלו, וכמו שהרב ח"ב אוהב את התחום של הפיוטים הרי הרב ארי שבחבורה מעניין אותו את התחום של הפרשה.

מ.ל.

הודעהעל ידי מ.ל. » ג' נובמבר 05, 2013 8:05 pm

חכם באשי כתב:כנראה אתה לא זוכר את הימים הראשונים.
אז, באותם ימים, היו כמה חכמים שהשתתפו באופן פעיל ונעלמו לחלוטין מן האופק, ולדוגמא בעלמא: נוטר הכרמים, הוגה, זקן ששכח, המהדיר, ששת, מתעמק. (ויש עוד, ויבואו הוותיקים וישלימו). ואני יודע, בוודאות, שהם לא החליפו ניקים אלא פשוט נעלמו מן האופק!

הנה הסבר של אחד מהרבנים הנזכרים, שעדיין יושב וצופה במתרחש אלא שהוא מונע עצמו מתגובות בריש גלי, ורק בהודעות פרטיות נשמע קולו:
"בזמנו הייתי כותב הרבה בפורום, וכדרכם של דברים שנכנסים לויכוח ומשא ומתן היה גוזל ממני זמן רב, לכן מנעתי עצמי מהכתיבה ע"ג האשכול. אלא רק אני קורא, ואם יש לי במקרה משהו מסויים לעזור, אני לא מונע עצמי מזה.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' נובמבר 05, 2013 8:22 pm

ידוע לי על מנהגו, ואני יודע מיהו. ולדעתי, היה עדיף שיכתוב בריש גלי, כי מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' נובמבר 05, 2013 9:52 pm

אחרי ככלות הכל, הפתרון בידים שלנו:
להעלות שאלות מעניינות ומאתגרות.
ובמיוחד, להשתדל ולענות על שאלות הזולת (כל זמן שאין צורך יותר מ'חצי תשובה'. והמבין יבין!), ואפילו כשהעזרה לזולת נוטל זמן וכוח. יש בזה גם מצוות חסד.

אלי_ש
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אלי_ש » ג' נובמבר 05, 2013 10:01 pm

אחרי דבריו של הח"ב, יש לי רעיון נוסף: לרענן את שורות הפורום בכך שנספר עליו לאנשים ברמה גבוהה שנמצאים סביבנו ואינם מכירים אותו. לדעתי, יש רבים וטובים שלא שמעו עליו מעולם.

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ד' נובמבר 06, 2013 11:30 am

א' כבר הזכירו כאן שבית המדרש יחסית בפריחה, וטוב שכך, הרי בסופו של יום, זה העיקר.
ב' אני מנצל אשכול זה,להודות לכל חברי הפורום שמעשירים אותי בידיעתם ובמיוחד "לחכם באשי" "יאיר" "ואיש ספר".
ג' בקשי שטוחה בפני כל חברינו נא לכבד יותר את הכותבים ולא להיפך..
ד' הרבה אשכולות חשובים ומעניינים ננעלו, לדעתי אם יפתחו את האשכולות הנעולים,הפורום יקבל תנופה אדירה, כמובן שצריך זהירות רבה לא להיות ככלב שב..[ הרבה חברים שהפיחו רוח חיה בפורום נחסמו, ואולי מהראוי לקרוא להם שוב בתוספת אזהרה..]

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ד' נובמבר 06, 2013 11:36 am

גם זו לטובה כתב:ד' הרבה אשכולות חשובים ומעניינים ננעלו, לדעתי אם יפתחו את האשכולות הנעולים,הפורום יקבל תנופה אדירה, כמובן שצריך זהירות רבה לא להיות ככלב שב..[ הרבה חברים שהפיחו רוח חיה בפורום נחסמו, ואולי מהראוי לקרוא להם שוב בתוספת אזהרה..]

רוב אשכולות והניקים שנחסמו זה מפני שלא שמרו על כבודם של רבותינו, ומיעוטם מפני שכתבו דברים הגובלים באפיקורסות. משכך, טוב שנחסמו.

מדהים ומהמם!

הודעהעל ידי מדהים ומהמם! » א' מאי 04, 2014 11:33 pm

טיפים מחכימים לכתיבה מועילה:

ניסוח ענייני חד וברור עדיף על הרבה מלל ארוך ומיגע.

אין דבר שישווה לניסוח בלשון של כבוד!!

ואין דבר משכנע יותר מלשון המעניקה כבוד והערכה!

מניסוחים כאלו את הזמן מרווחים!!!
וזהו רק התחלה...

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' מאי 05, 2014 12:09 am

חשבתי להציע להנהלה שמי שפותח לפחות פעם בשבוע (לדוגמא) אשכול "על רמה" יקבל מעמד גבוה יותר. (כמו "כותב ותיק" או משהו כזה, שהוא יכול לעשות יותר פעולות בפורום).
ומי שיורד ברמה של הכתיבה ופתיחת אשכולות, אוטומטית יורד לו הנקודות הנ"ל.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 552 אורחים