מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פירושי הראשונים לאגדות הש"ס

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
השואל מרבו

פירושי הראשונים לאגדות הש"ס

הודעהעל ידי השואל מרבו » ד' יוני 01, 2016 9:11 am

האם יש ספר המלקט את כל פירושי רבותינו הראשונים על אגדות הש"ס? כלומר גם מספרים שאינם על סדר הש"ס - מו"נ, עקרים, דרשות הר"ן וכו' וכו'.

אני יודע שיש ספר "פירושי הראשונים לאגדות חז"ל" מאת הרב אברהם יצחק ברומברג, אבל ספר זה - עד כמה שראיתי - אינו מלקט מספרים שאינם על סדר הש"ס.

אליבא דהלכתא

Re: פירושי הראשונים לאגדות הש"ס

הודעהעל ידי אליבא דהלכתא » ד' יוני 01, 2016 1:40 pm

שוטנשטין עשו עבודה מאוד משמעותית בשדה זה. וחזקה על מתיבתא שעשו עבודה לא פחות יסודית, אם כי אותם אני פחות מכיר.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' יוני 01, 2016 3:47 pm

קשה גם לאתר את כל הראשונים שכתבו על אגדות הש"ס בספרים מיוחדים (על סדר הש"ס, פחות או יותר), לצורך כך יש לעיין ב'שרי האלף', אלא שהוא מאוד מאוד לא מעודכן.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ד' יוני 01, 2016 4:06 pm

חכם באשי כתב:קשה גם לאתר את כל הראשונים שכתבו על אגדות הש"ס בספרים מיוחדים (על סדר הש"ס, פחות או יותר), לצורך כך יש לעיין ב'שרי האלף', אלא שהוא מאוד מאוד לא מעודכן.

יישר כח. מדבריך משמע שיש הרבה ספרים כאלה. אני לא מצאתי הרבה. האם צדקתי?

כמו כן רציתי לשאול, הנה יש את הספר "פרדס רימונים" לרש"ט אבן שפרוט. הראשון הזה אינו כ"כ ידוע. אבל איך אני יודע שהוא היה באמת אדם גדול? הרי אין לנו ספרים ממנו על החלק ההלכתי של הש"ס (עד כמה שאני יודע)? אולי יש עדויות עליו של אנשים גדולים? וכזה צריך לברר על שאר ספרים מעין אלו. בפרט אלו שיש בהם דברים - שלפחות לנו - נראים מוזרים. הלא זה דבר פשוט - לא כל מי שחי בתקופת הראשונים הוא "ראשון". אם אלקט מספרים שפוגעים ביסודות האמונה - אוי לי ואוי לנפשי!

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' יוני 01, 2016 4:26 pm

הרבה ומעט זה משהו יחסי.
אבל האמת שאין כ"כ הרבה ספרים כאלו, אך גם את המעט קשה לאתר. (למשל, 'אלף המגן' על אגדות מסכת מגילה)

אני מתנגד למדידת הראשונים לפי השגותינו.
ודווקא בנוגע לפרדס רימונים, הנה הספר הזה נדפס בראשית הדפוס, וזה אומר משהו.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ד' יוני 01, 2016 4:30 pm

לרב משה צוריאל יש ספרי מראי מקומות על אגדות הש"ס (אני מניח שכולם נמצאים באוצר יחד עם שאר ספריו המלאים מקורות כרימון). איני יודע עד כמה עבודתו יסודית בתחום הראשונים.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ד' יוני 01, 2016 7:59 pm

חכם באשי כתב:הרבה ומעט זה משהו יחסי.
אבל האמת שאין כ"כ הרבה ספרים כאלו, אך גם את המעט קשה לאתר. (למשל, 'אלף המגן' על אגדות מסכת מגילה)

אני מתנגד למדידת הראשונים לפי השגותינו.
ודווקא בנוגע לפרדס רימונים, הנה הספר הזה נדפס בראשית הדפוס, וזה אומר משהו.

גם אני מתנגד. לכן לא אוכל לדון על ספר מצד עצמו, אלא על ידי שיש לו ספרים אחרים שהתקבלו, או גדולים שהעידו עליו וכדומה. (מה שכתבתי "דברים מוזרים"- הדגשתי "לנו", והתכוונתי שבפרט על אלו צריך לברר על המחבר. חלילה למדוד את רבותינו הראשונים לפי השגותינו הפחותות.)

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 167 אורחים