מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תחת קורת גג אחת

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
השואל מרבו

תחת קורת גג אחת

הודעהעל ידי השואל מרבו » ד' יוני 01, 2016 9:15 am

האם יש תועלת בליקוט תשובותיו של גאון פלוני ולהדפיסם תחת קורת גג אחת (כגון מה שעשו עם תשובות בעל ה"חשק שלמה" - בנין שלמה ח"ב)? (איזה שהוא תועלת אני משער שוודאי יכול לצאת מזה, אבל האם זה שווה את המאמץ?)

א. חיים

Re: תחת קורת גג אחת

הודעהעל ידי א. חיים » ד' יוני 01, 2016 9:29 am

כשאדם עושה דבר כזה, הוא עושה זאת בדרך כלל בשביל עצמו. לדוגמא, מפני שהוא מרגיש שהמאמץ של ההדרה נותן לו סיפוק, או לפעמים מדובר בגדול שהמהדיר מרגיש אליו קירבה מיוחדת ולכן הוא ייהנה לדעת שתורתו של הגדול מסודרת כראוי. וכל זה דוחף אותו להתייגע בההדרה. אתה צריך לבחון את עצמך איזו הנאה נפשית תהיה לך מהעבודה או מסיומה, וכך תדע אם כדאי לך להשקיע. אני כותב את תגובתי מתוך הנחה שריוח כספי לא ייצא לך מזה, כפי שקורה בדרך כלל.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ד' יוני 01, 2016 9:35 am

בהחלט ייתכן שיצא מזה "סיפוק", אבל האם ה"סיפוק" הזה צודק? האם זה מעניין את האחרון (שהוא בעולם האמת) אם תורתו מסודרת או לא? האם זה יגרום שיותר אנשים ילמדו את תורתו, הלא בדרך כלל אנשים לא מחפשים ללמוד את תורתו של רבי פלוני, אלא את הנושא שעליו הוא מדבר, ואת דבריו בתשובה שכבר נדפסה בספר של מישהו אחר הם ימצאו (עד כמה שהם ימצאו את זה בשו"ת החדשות/ח"ב שלי.)

א. חיים

הודעהעל ידי א. חיים » ד' יוני 01, 2016 9:46 am

באם כל התשובות (לדוגמא) שאתה תאסוף נמצאות בספרים 'קלאסיים' ? א"כ אולי אין צורך בטירחא מיותרת, אבל בד"כ לא זה המצב. ובודאי כשתורתו של האחרון ההוא מסודרת, זה מכבד אותו. ואף פעם אינך יודע מה השני מחפש, אולי הוא ירצה לדעת במה האחרון ההוא התעניין (כמו באם הלומד הוא מזרעו של הכותב). וחוץ מזה, כשאתה תסדר את הדברים א"כ לפחות אתה תלמד אותם, וזה כבר שוה ...
למעשה, אני חוזר שוב, באם ייצא לך מכך סיפוק, א"כ אין סיבה טובה יותר כדי לעשות זאת.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' יוני 01, 2016 10:30 am

בהכללה - התועלת התורנית מגיעה כאשר הרב שתורתו מתלקטת ידוע ביני עמודי יותר מהרבנים שהתכתבו עמו ובספריהם נדפסו התשובות.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 319 אורחים