מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ר' יעקב חסיד, חבר מובהק להגר"א-קפיצת הדרך!

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
נוטר הכרמים

ר' יעקב חסיד, חבר מובהק להגר"א-קפיצת הדרך!

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' דצמבר 19, 2010 6:34 pm

כאשר כבר כתבתי מלפנים, נמצאים תחת ידי עתה, עלי זכרונות אשר נכתבו ע"י אחד מגדולי רבני עיה"ק ת"ו, לפני כתשעים וחמש שנה (שנת תרע"ו), ואמרתי להעלות כאן פסקי פסקי, מהקטעים הבודדים שיש בהם ענין לכלל.

בתוך סיפוריו מזקנו השני אבי אמו, מביא בתוך הדברים: אביו הרב ר' יצחק היה גדול ליהודים בתורה ומפורסם בחסידותו למאוד כל ימיו היה עמוס בתורה, ורוב מסכתות מהש"ס היה בקי ע"פ עם המילות, כן סיפר לי אא"ז הנז'. ואבי אביו היה גאון גדול מפורסם בכל קצווי ארץ, והוא הצדיק המפורסם הנקרא בפי כל ר' יעקב (ינקאלע) חסיד, חבר מובהק של הגאון מוילנא זצ"ל. וכמה פעמים סיפר לי אא"ז כמה עובדות מפליאות מאביו ומזקנו החסיד המפורסם.

ודוגמא אחת אביא פה אשר ממנה יווכחו חסידותו העצומה והרוממה, עובדא אחת אשר שמעתי מפיו ששמע מאביו, והוא פעם אחת נחלה הגאון מווילנא, כמובן שמיד נתוודע הדבר בכל הסביבה ונתוודע גם לאבי זקנו ר' יעקב חסיד הנז', ומקום מושבו היה רחוק כמה פרסאות ממקום מושב כבוד הגר"א, ואשר גם אם יסע ברכבת (מסילת הברזל) היה ג"כ צריך לשהות שבע שעות ויותר, והיום היה ערב שבת לפני הצהרים, התלבש החסיד הנ"ל את אדרתו, וכאשר שאלוהו בני ביתו לאן הוא הולך? וישיבם שהנהו הולך לווילנא לבקר את הגאון. והמה שאלו כן תמהו, איך אפשר הלא ערב שבת היום? והוא לא ענה להם דבר וילך בקפיצת הדרך, וכשעתיים לפני נטות צללי ערב שב לביתו מביקורו בווילנא. בני ביתו בראותם כזאת תמהו ויתפעלו מאוד, כי אמנם אף שראו ממנו דברים נפלאים, אבל בכל זאת דבר נפלא כזה עדיין לא ראו. ויאמר לי אא"ז, כי לדעתו דבר כזה הוא מהנקלה לחסיד כמוהו.

(וכן סיפר לי כי הדבר נתאמת מבאי בית הגאון כי ר' יעקב חסיד ביקר את הגאון בערב שבת הנזכר),
ע"כ.

הרי סיפורי 'קפיצת הדרך' ממחוזות בית מדרשו של הגר"א...

אדג
יצירת קשר:

Re: ר' יעקב חסיד, חבר מובהק להגר"א-קפיצת הדרך!

הודעהעל ידי אדג » א' דצמבר 19, 2010 7:31 pm

רכבת בזמן הגר"א?
וז"ל ויקיפדיה: "ב-21 בפברואר 1804 הודגם לראשונה קטר הקיטור של ריצ'רד טרוויתיק שהוביל פחם למפעל מתכת בדרום וולס שבבריטניה, לאורך מסילה של כ-15 ק"מ ובמהירות של כ-8 קמ"ש. התפתחות קטרי הרכבת המשיכה בהתמדה, אבל ההמצאה נעשתה מעשית רק עם בניית ה"רוקט" ("Rocket") של ג'ורג' ורוברט סטיבנסון ב-1829".
ובתרגום לתאריכים עבריים: הקטר הראשון הודגם לראשונה בט' שבט תקס"ד, וה"רוקט" בשנת ה'תקפ"ט. א"כ לא רק קפיצת הדרך כי אם גם מנהרת הזמן...

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' דצמבר 19, 2010 7:39 pm

אדג כתב:רכבת בזמן הגר"א?
וז"ל ויקיפדיה: "ב-21 בפברואר 1804 הודגם לראשונה קטר הקיטור של ריצ'רד טרוויתיק שהוביל פחם למפעל מתכת בדרום וולס שבבריטניה, לאורך מסילה של כ-15 ק"מ ובמהירות של כ-8 קמ"ש. התפתחות קטרי הרכבת המשיכה בהתמדה, אבל ההמצאה נעשתה מעשית רק עם בניית ה"רוקט" ("Rocket") של ג'ורג' ורוברט סטיבנסון ב-1829".
ובתרגום לתאריכים עבריים: הקטר הראשון הודגם לראשונה בט' שבט תקס"ד, וה"רוקט" בשנת ה'תקפ"ט. א"כ לא רק קפיצת הדרך כי אם גם מנהרת הזמן...

לא בשביל זה נכתב במוסגר: מסילת הברזל? כלומר, רכבת של אותם ימים! לא בדקתי בויקיפדיה שאני מנותב בדרכי אליה, אבל זה מוכר לי ממשלי הדובנער מגיד, בן אותה תקופה.

עדיף 'למעט בנס' כלשון הרמב"ן בפרשת נח, ולא לקפוץ את הדרכים רק בעזרת אלכסיי האגדי וסוסיו האבירים...

אתנחתא

הודעהעל ידי אתנחתא » א' דצמבר 19, 2010 7:52 pm

אין כאן המעטת הנס, הענין של מסילת ברזל הוא רק לשבר את האזן לבן ימי הכותב (בשנת תרע"ו) , לבאר לו כמה רחוקה היתה הדרך לפי מושגי ימיו, ואין זכר לכך שהיתה מסילת הברזל בימי הגר"א ור' יעקב המופלא דנן. ופשוט.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' דצמבר 19, 2010 8:01 pm

אתנחתא כתב:אין כאן המעטת הנס, הענין של מסילת ברזל הוא רק לשבר את האזן לבן ימי הכותב (בשנת תרע"ו) , לבאר לו כמה רחוקה היתה הדרך לפי מושגי ימיו, ואין זכר לכך שהיתה מסילת הברזל בימי הגר"א ור' יעקב המופלא דנן. ופשוט.
.

ודאי האמת כדברי אתנחתא, הרי לא כתב שנסע ברכבת או במסילת הברזל, אלא שגם אם היה נוסע היה זה מרחק של שבע שעות, ופשוט, ולא כתבתי אלא בדרך צחות.

מעניין אם מישהו יודע פרטים על חבר כזה של הגר"א בשם ר' יעקב חסיד, ואל מי ירמזון מיליו?

רוצה לרצות

הודעהעל ידי רוצה לרצות » א' דצמבר 19, 2010 8:18 pm

ומעניין לעניין:
באחד מספרי בריסק שהוציא הרב מלר נ"י כמדומני עובדות והנהגות או משהו כזה, קראתי פעם את הסיפור הבא:
היה לגאון הק' תלמיד בשם ר' חיים זלאטניקער [או זלוטנער], שלא היה גר בוילנא אלא בסביבותיה, שהגר"א הק' היה שולח אליו להתפלל על החולים ל"ע, ואפילו בשבת, היות ותפילתו היא כקמיע של מומחה שמותר לחלל עליו את השבת.
מי שיודע לשפוך אור על תלמיד זה, מוזמן.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » א' דצמבר 19, 2010 8:49 pm

רוצה לרצות כתב:ומעניין לעניין:
באחד מספרי בריסק שהוציא הרב מלר נ"י כמדומני עובדות והנהגות או משהו כזה, קראתי פעם את הסיפור הבא:
היה לגאון הק' תלמיד בשם ר' חיים זלאטניקער [או זלוטנער], שלא היה גר בוילנא אלא בסביבותיה, שהגר"א הק' היה שולח אליו להתפלל על החולים ל"ע, ואפילו בשבת, היות ותפילתו היא כקמיע של מומחה שמותר לחלל עליו את השבת.

אוי, אוי, אוי, מעשי חסידים הרחנו כאן...

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » א' דצמבר 19, 2010 9:47 pm

זקן ששכח כתב:
רוצה לרצות כתב:ומעניין לעניין:

אוי, אוי, אוי, מעשי חסידים הרחנו כאן...

על כרחין שנזרקה בו ברב מלר מינות, ר"ל. או משום דמגזע חסידים קאתי או משום שראה בספריו גודל מעלת החסידים בבריסק ומי באמת עמד לימין הגרי"ז בכל מאבקיו בפורצי הדת.
ודילמא הא והא גרמא לי'.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » א' דצמבר 19, 2010 11:02 pm

א. אף אני לא אמרתי שמעשה שקרים יש כאן, אלא טעות בעניני עוה״ז שנינו כאן. שהרי מאי נפקותא איכר שלא יכל לנסוע במסילת הברזל, וגם בציפור הברזל שאיתורו איירפלע״ן בלע״ז לא יכל לנסוע. תורף הדבר, דל רכבת מהכא, שאין ענינה כאן, אלא מטעות הכותב.
ב. אני זלזלתי בטעות הכותב ובא אחר וזלזל במעשיות צדיקים, חבל.
ג. מפני ניתוב אי אילו מהקוראים, העתקתי את ויקפדיה ולא רק נתתי קישור.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » א' דצמבר 19, 2010 11:13 pm

עומר השכחה לקותי, ממה שהעירו מהופעת הרכבת במשלי הדובנאי, אודה ולא אבוש שאני בקי קטן במשליו, אך אם האמת כדברי הכותב, הרי זה דוגמא נפלאה לכרזה בין שיניה. לא היתה רכבת ברוסיה לפני שנת ת״ר. נקודה. כל האומר אחרת - שקרן. אפילו יבואו מאה עדים כולם שקרנים שאינם יכולים להכחיש את החוש. ועתה פנו וסעו לכם הר האמורי - האומרים ונהיה הר...

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ב' נובמבר 28, 2016 3:25 pm

נוטר הכרמים כתב:ודוגמא אחת אביא פה אשר ממנה יווכחו חסידותו העצומה והרוממה, עובדא אחת אשר שמעתי מפיו ששמע מאביו, והוא פעם אחת נחלה הגאון מווילנא, כמובן שמיד נתוודע הדבר בכל הסביבה ונתוודע גם לאבי זקנו ר' יעקב חסיד הנז', ומקום מושבו היה רחוק כמה פרסאות ממקום מושב כבוד הגר"א, ואשר גם אם יסע ברכבת (מסילת הברזל) היה ג"כ צריך לשהות שבע שעות ויותר, והיום היה ערב שבת לפני הצהרים, התלבש החסיד הנ"ל את אדרתו, וכאשר שאלוהו בני ביתו לאן הוא הולך? וישיבם שהנהו הולך לווילנא לבקר את הגאון. והמה שאלו כן תמהו, איך אפשר הלא ערב שבת היום? והוא לא ענה להם דבר וילך בקפיצת הדרך, וכשעתיים לפני נטות צללי ערב שב לביתו מביקורו בווילנא. בני ביתו בראותם כזאת תמהו ויתפעלו מאוד, כי אמנם אף שראו ממנו דברים נפלאים, אבל בכל זאת דבר נפלא כזה עדיין לא ראו. ויאמר לי אא"ז, כי לדעתו דבר כזה הוא מהנקלה לחסיד כמוהו.
(וכן סיפר לי כי הדבר נתאמת מבאי בית הגאון כי ר' יעקב חסיד ביקר את הגאון בערב שבת הנזכר).ע"כ.

גרסא אחרת? או אולי סיפור אחר?
(קובץ 'דברי שיר' ח"א עמ' 34)

על בעל קדושת יום טוב.GIF
על בעל קדושת יום טוב.GIF (15.83 KiB) נצפה 3323 פעמים

ועל הגאון הנזכר, ראה באשכול הבא:
viewtopic.php?f=19&t=29658#p308684

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 780 אורחים