מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תפוצתו ומפרשיו של ספר עשרה מאמרות לרמ"ע

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ושא_נס

תפוצתו ומפרשיו של ספר עשרה מאמרות לרמ"ע

הודעהעל ידי ושא_נס » א' דצמבר 24, 2017 7:13 pm

ספר עשרה מאמרות לרמ"ע נדפס לראשונה בויניציאה שנ"ז. מי מחכמי אשכנז הראשונים לצטטו? דומני יש בתי"ט שנדפס בשנת שע"ו. מן הסתם יש כבר קודם, השאלה מי?

כתבי הרמ"ע שבכ"י היו יחסית נפוצים באשכנז, וכמה מאמרות שלא נדפסו בויניציאה נדפסו לראשונה בארצות אשכנז. וגם בשנות הת"ר נדפסו כמה מאמרות וחיבורים של הרמ"ע באשכנז, ונראה כי הספרדים פחות עסקו בהדפסתו. ושמא אני טועה בזה וצריך בדיקה מעמיקה.
בכלל מהתרשמות שלי הספרדים פחות למדו בספר עשרה מאמרות, ומביאים אותו הרבה דרך ילקוט ראובני ודרך ילקוט חדש, אך לא במישרים. ובאמת שוה בדיקה אם יש לו פרשנים ספרדיים ומאיזה תקופות.
גם כנפי יונה היה לחכמי אשכנז בכ"י, דוגמת מגלה עמוקות, ילקוט ראובני, אולי גם שכחת לקט וילקוט חדש. והוא אף נדפס לראשונה בקארעץ במדינות אשכנז.
על כנפי יונה כתב כבר החיד"א זצ"ל בשה"ג.
מן הסתם רוב כתבי היד של חיבורי הרמ"ע ששרדו הם כתבי יד אשכנזיים, ויתכן שיש גם כמה וכמה איטלקיים, אך קרוב לודאי כי הספרדים מעטים מאד אם בכלל, ואולי נעתקו מהדפוס. וצריך בדיקה.

מחכמי אשכנז גם יצאו כנראה לפחות רוב (שמא אני טועה?) מפרשי ספר עשרה מאמרות:
ר' לייב בעל קבלה (כ"י באוקספורד, וחלקו נדפס. נתחבר בין שנת שנ"ז לשנת ת"ט. איני יודע מתי נפטר ר' לייב זה. בקטלוג הספריה הלאומית קראוהו "פתח עינים", ולפום ריהטא איני יודע על סמך מה).
יואל משה (אמשטרדם ת"ט, מצטט את ר' לייב בעל קבלה).
יד יהודה (ורנקפורט דמיין תנ"ח)
ר' יהושע ב"ר יוסף מקראקוב כ"י אוקספורד (כ"י זה נדפס? מצוי באוקספורד בשתי העתקות. ולכאורה אחת מהן משנת ת"ה, מה שמורה שנכתב עד אז. כ"י זה היה לפני יואל משה?)
עוד מפרשים שהדפסים לכאורה במכון ישמח לב של הרב פינחס עובדיה. אשמח אם מישהו יוכל לרשום אותם פה?
היש מפרשים נוספים מוקדמים לספר עשרה מאמרות שלא נדפסו עדיין? או אולי שחיבוריהם על ע"מ אבדו?
יש פיסקא ביואל משה בשם ר' לייב הנ"ל שלא מצאתיה בכ"י אוקספורד הנ"ל, האם הוא חסר? לכאורה אין כתבי יד אחרים שלו. אולי לפני יואל משה היה כ"י יותר שלם? דנו בזה?
איזה פירושים עמדו לפני יד יהודה מכל הפירושים הנ"ל?

תודה וברכה לכל מידע
אין לי כעת נגישות למבואות של עשרה מאמרות שהדפיס הרב פינחס עובדיה דלעיל.

העירוני באישי לגבי המפרשים שנדפסו במהדורת תש"ס: מגיני שלמה, יואל משה, פת"ע למאמר עולם קטן, נר למאור על מאמר עולם קטן

מדבר קדש

Re: תפוצתו ומפרשיו של ספר עשרה מאמרות לרמ"ע

הודעהעל ידי מדבר קדש » ה' דצמבר 28, 2017 11:11 am

כנפי יונה הודפס בשנים האחרונות ע"י הרב אליהו עטייה, בנו של הרב מרדכי עטייה ראש ישיבת החיים והשלום, ומגדולי המכוונים כיום.
הוא כתב מבוא רחב מאוד על היחס של המקובלים הספרדים, ע"פ הרש"ש, לספריו ובכלל לספרים המכונים אצל הספרדים "קבלת החברים", יש לו שם חידושים.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 285 אורחים