מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לדעת חשבון האדם בנפשו

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
עושה חדשות

לדעת חשבון האדם בנפשו

הודעהעל ידי עושה חדשות » ד' מאי 29, 2019 11:35 pm

ספר כלבו סימן קכב;
לדעת חשבון האדם בנפשו נקוט האי כללא בידך ג"ע הכ"א זט"ו, פירוש על כל היתר משלישיות תמנה ע', ועל כל היתר מחמישיות תוסיף כ"א ועל היתר משביעיות תוסיף ט"ו ומכל החשבון תקח ק"ח והנותר הוא המחושב.

לא הבנתי כלום.

פלגינן

Re: לדעת חשבון האדם בנפשו

הודעהעל ידי פלגינן » ד' מאי 29, 2019 11:44 pm

עושה חדשות כתב:ספר כלבו סימן קכב;
לדעת חשבון האדם בנפשו נקוט האי כללא בידך ג"ע הכ"א זט"ו, פירוש על כל היתר משלישיות תמנה ע', ועל כל היתר מחמישיות תוסיף כ"א ועל היתר משביעיות תוסיף ט"ו ומכל החשבון תקח ק"ח והנותר הוא המחושב.

לא הבנתי כלום.

בן איש חי, אמרי בינה סי' צ׳׳ב, עמ' רט"ז:
ראובן אמר לשמעון כל מספר שתרצה לחשוב בלבך עד סך מאה וחמשה אוכל להגיד לך המספר אשר חשבת בלבך, ורק אשאלך שלשה שאלות והם, האחד - תחלק בינך לבין עצמך זה הסך של המספר אשר חשבת לשביעיות ותגיד לי כמה נפרדים נשאר בידך. ועוד, אשאלך שתחלק זה הסך אשר חשבת לחמשיות ותגיד לי כמה נפרדים נשאר בידך. ועוד אשאלך לחלק הסך הנז׳ לשלישיות, ותגיד לי כמה נפרדים יש אז בידך, ואחר שתגיד לי כל זה אז אומר לך הסך אשר חשבת בלבך. וכן עשה, והגיד לו לנכון.
ואם תרצה לחשוב בלבך מספר למעלה מן ק״ה גם זה אגיד לך, אך בתנאי שיהיה הסך הזה כולו מתחלק לעשרות שוות או למאות שוות, או לאלפים שווים(1).

1. כפי שרבינו מציין בתשובתו המלאה בע' רמ"א, מקור השאלה בסי' קכ"ב שבס' כלבו (מתקופת בעל הטורים), וז"ל: לדעת חשבון האדם בנפשו נקוט האי כללא בידך, ג"ע הכ"א זט"ו. פירוש, על כל היתר משלישיות תמנה ע', ועל כל היתר מחמישיות תוסיף כ"א, ועל היתר משביעיות תוסיף ט"ו, ומכל החשבון תקח ק"ח, והנותר הוא המחושב. כבר דנו בשאלה זו רבים. ובין היתר הביא אותה ר' יעקב שאול קצין הנ"ל בספרו פרי עץ הגן (ירושלים תרצ"א) בעמ' קי"ח, דנו בה ר' שלמה צבי שיק בס' תורה שלמה (סאטמאר תרס"ט) ח"ג מ"א ע"ב, בשו"ת מבשר טוב לר' מאיר אייזקזאן (ניו יורק תשל"ה), ח"ב סי' מ"ו עמ' רס"ו, בתשובה שעוד ניתנה בשנת תרצ"ב בירחון אוצר החיים שי"ל ברומניא, בהדרום חוב' י"ט ניסן תשכ"ד עמ' 170, וכן שם בחוב' כ' תשרי תשכ"ח בעמ' 149, בס' מעדני יוסף לר' יוסף היילפרין ממאנשסתר (ירושלים תשס"ד) עמ' ק"ב, ועוד.
(מספר ברכות בחשבון לר"ש בולג, א, עמ' רעד)

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » ה' מאי 30, 2019 12:03 am

ראה אג"ק כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע ח"ח ע' רסו.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ה' מאי 30, 2019 12:07 am

ב'הדרום' פרסם הסופר ר' יהושע דובראווסקי ז"ל ביאור הדברים בצורה נאה. יעלו נא בעלי ה'אוצר'.

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » ה' מאי 30, 2019 12:41 am

חרסון כתב:ב'הדרום' פרסם הסופר ר' יהושע דובראווסקי ז"ל ביאור הדברים בצורה נאה. יעלו נא בעלי ה'אוצר'.

הדרום חו' יט (ניסן תשכ"ד) ע' 171.
חו' כ (תשרי תשכ"ה) ע' 150.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 80 אורחים