מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

השפת אמת מטפל בילדים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
חד וחלק

השפת אמת מטפל בילדים

הודעהעל ידי חד וחלק » ד' יוני 01, 2011 12:05 am

שפת אמת.PNG
שפת אמת.PNG (46.62 KiB) נצפה 3870 פעמים

אדג
יצירת קשר:

Re: השפת אמת מטפל בילדים

הודעהעל ידי אדג » ד' יוני 01, 2011 9:25 pm

ומה חידוש? ומה יעשה, יתאכזר על בניו כעורב?

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ד' יוני 01, 2011 9:42 pm

החידוש אצלי הוא . וכי אצל המחותנים האחרים או בני מחותנו הנ''ל האחרים הכי נסע לחתונתם . כידוע שהשפ''א כמעט ולא נסע מעירו.

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » ד' יוני 01, 2011 10:12 pm

אדג כתב:ומה חידוש? ומה יעשה, יתאכזר על בניו כעורב?

נו באמת. החידוש הוא שאף אחד לא היה שם כדי לעזור לו. שים לב שמדובר כבר סמוך למדי לפטירתו. ארבע שנים או משהו כזה.

דרדקי

הודעהעל ידי דרדקי » ד' יוני 01, 2011 10:30 pm

מתוך טור שכתב אחד מששת ידידי.
"אומר דבר שעלול לעצבן כמה סופרים: אינני אוהב לקרוא את ספריהם של עמיתיי למקצוע. למן היום בו נטלתי לידי את קסת הסופרים, והתחלתי לרשום רשימות בעלי אופי ספרותי, מאסתי ביצירותיהם של עמיתיי ואני מעדיף לקרוא בשעות הפנאי את יצירותיי המשובחות.
למרות כל זאת אני מוצא את עצמי לעיתים מעיין בספריהם של הסופרים החרדים, ומוצא פורקן לייצר הסקרנות שלי בספריהם המשובחים של ידידי הטובים.
בדרך כלל אני נוטה לשבח את יצירותיהם המשובחות של מתחריי, ומבטיח לעצמי לעיין שוב בספריהם. יוצאים מן הכלל מספר מצומצם של ספרים שבכל פעם שאני קורא בהם דמי עולה לראשי, ואני מבטיח לעצמי כי לו היה רק מותר להישבע הייתי נשבע שלא לקרוא בהם שוב עד יומי האחרון.
הסוג של הספרים שגורם לפיוזים שלי להשתחרר מעט הם ספרי הסיפורים העוסקים בחייהם של גדולי ישראל. בספרים שכאלו מרבים הסופרים לעסוק בסיפורי המופת על נועם מידותיהם של גדולי ישראל, ומספרים לקורא הצעיר על טוב ליבם ועל ליבם הרגיש.
כך לדוגמא קראתי בספר מוכר - שסיפר את סיפור חייו של אחד מגדולי הדור הקודם - שהגדול פגש בילדון מייבב ברחוב בני ברקי לוהט, וטרח להשיבו לביתו על אף החום הכבד. בשלב בו דופק הגדול על פתח ביתו של הקטנצ'יק מיטיב הסופר לתאר את ההתרגשות של האם הנדהמה כשהיא פותחת את דלת ביתה ורואה למול עיניה את ראש גולת ישראל כשהוא אוחז בידיו הקטנטנות של הפעוט ומנגב את דמעתו.
פרק לאחר מכן סופר על כך שהגדול הלך ברחוב בלוית פמליה גדולה כשאחריו מזדנבים כל המי ומי, והנה לפתע פתאום הוא רואה בזוית עינו ילד קטן שכמעט ונדרס תחת רגלי ההמון. או אז התרחש הבלתי יאומן: שר התורה עצר ממהלכו, ולמול עיניהם המשתאות של המוני מלוויו פנה לעבר הילד ונטל אותו בידו, ובכך הציל את חייו של הילד לבל יקטעו בדמי ימיו על ידי ההמון הזועם.
אותי זה מרגיז: מה הם מצפים מגדולי ישראל, שבגלל שהם עשו שטייגען הם יאבדו את האנושיות שלהם, ולא יחמלו על ילד קטן המייבב ברחוב בני ברקי בעיצומו של יום חמסין?
מה, בגלל שהוא למד תורה הרבה נעשה לבו אטום למצוקותיו של הזולת, והוא צריך לתת לילד קטן להירמס תחת רגליו של המון זועם?
אולי יפסיקו מחברי הספרים וכותבי הביוגרפיות להתלהב מכל זנב של מעשיה בה הוצג הגדול כאיש אנושי שבקרבו לא שוכן לב אבן.

אף אחד לא מתרגש לשמוע שהגדול התייחס לנכדיו למופת, ולא השליכם אחר כבוד בשעה שסרו לבקר בבית סבם. גם סבא ממוצע שבשנות חייו הארוכות פתח פעמים ספורות את ספר הספרים מתייחס לנכדיו בכבוד הראוי, כך שהתייחסותם ההולמת של גדולי ישראל לנכדיהם אינה קשורה בהכרח לעובדה שהם גדולים בתורה וביראת שמים. ושלא תחשבו לרגע שאני מתכוון לומר חלילה וחס שגדולי ישראל אינם מצטיינים במידות נעלות. מהכרות אישית עם כמה מהם אני יכול לומר בוודאות כי הם אנשים הנפלאים ביותר בעולם. רציתי רק לומר שאין צורך בסיפורי סרק בכדי להלל את גדולי ישראל, וטוב יעשו רושמי קורותיהם אם ישקלו כל מעשיה בפלס ההיגיון קודם להצגתה".

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' יוני 01, 2011 11:56 pm

דרדקי כתב:מתוך טור שכתב אחד מששת ידידי.

מה?!
אתה הוא חיים גרינבוים ממדורו 'סוף ציטוט'?!....

דרדקי

הודעהעל ידי דרדקי » ה' יוני 02, 2011 12:01 am

חכם באשי כתב:

מה?!
אתה הוא חיים גרינבוים ממדורו 'סוף ציטוט'?!....

לא.
אולי חבר שלו.
בכל אופן אין קשר בין זה למדובר. לא פורסם בעיתון הכותב כותב לעצמו. ובאמת חבל על כשרון מבוזבז.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ה' יוני 02, 2011 12:31 am

מי שמתלהב מהטיפול בילדים של השפ"א, אינו יודע דבר וחצי דבר על אופי ההנהגה האישית של אדמור"י גור לדורותיהם, והשפ"א במיוחד.

ומלבד זאת הריני מצטרף בכל לב למה שכתב אחד מששת חבריו של דרדקי.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ה' יוני 02, 2011 10:06 am

חד וחלק כתב:

נו באמת. החידוש הוא שאף אחד לא היה שם כדי לעזור לו. שים לב שמדובר כבר סמוך למדי לפטירתו. ארבע שנים או משהו כזה.

או.קיי. שמעתי, ואני אכן מבין שיש בכך איזו שהיא פליאה וחידוש. אם כוונתך לומר שדחאו בקש? וכמו שכתב ח"א:

רבטוב כתב:החידוש אצלי הוא . וכי אצל המחותנים האחרים או בני מחותנו הנ''ל האחרים הכי נסע לחתונתם . כידוע שהשפ''א כמעט ולא נסע מעירו.
.

איני מאמין שנכד תלמיד הקוצקער ישנה מן האמת, אפילו במקום שמותר לכתחילה ולפנים משורת הדין. האמת בגור בערה בעצמות. לא שהיה אסור לשקר, לא היה אפשר לשקר.

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » ה' יוני 02, 2011 12:24 pm

אדג כתב:
חד וחלק כתב:

או.קיי. שמעתי, ואני אכן מבין שיש בכך איזו שהיא פליאה וחידוש. אם כוונתך לומר שדחאו בקש? וכמו שכתב ח"א:

רבטוב כתב:החידוש אצלי הוא . וכי אצל המחותנים האחרים או בני מחותנו הנ''ל האחרים הכי נסע לחתונתם . כידוע שהשפ''א כמעט ולא נסע מעירו.
.

איני מאמין שנכד תלמיד הקוצקער ישנה מן האמת, אפילו במקום שמותר לכתחילה ולפנים משורת הדין. האמת בגור בערה בעצמות. לא שהיה אסור לשקר, לא היה אפשר לשקר.

לא עלתה כזאת על בדל דעתי, ותפוס לשון ראשון. אך גור לך מגוראריה טרם תראה בכך חידוש, כי נמצא שאינך יודע דבר וחצי דבר.
טוב גור, האמת שאני אכן איני יודע עליהם הרבה. האם השפת אמת חי את חייו ללא כל עזרה מצד משמשים וכדו'?

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ה' יוני 02, 2011 3:10 pm

יהודי בא לפני הראפשיצער ובקש דרך תשובה עבור ידידו ששלחו - מחמת הבושה. השיבו הרבי, למה לך לבוא ולומר שהוא זה ששלח אותך, הלא היה יכול לבוא בעצמו ולטעון שידידו שלחו...

ולעצם הדברים, הריני תומך ברעיון תמיכה מלאה, וכשלעצמי כבר פרסמתי מאמר אי שם ברעיון דומה אך שונה.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ה' יוני 02, 2011 3:44 pm

חד וחלק כתב:לא עלתה כזאת על בדל דעתי, ותפוס לשון ראשון. אך גור לך מגוראריה טרם תראה בכך חידוש, כי נמצא שאינך יודע דבר וחצי דבר.
טוב גור, האמת שאני אכן איני יודע עליהם הרבה. האם השפת אמת חי את חייו ללא כל עזרה מצד משמשים וכדו'?

הבה ונתחיל מהסוף: השפ"א ארבע שנים לפני פטירתו היה בן נ"ב לערך, והיה בריא אולם ואביר כח, כידוע.

ברור שלשפ"א היו משמשים, אבל אלה כמעט ולא עסקו בענייני הבית.
וזאת למודעי שאצל השפ"א היה חמור מכל, ובצורה קיצונית מאד, להנות מאחרים.

ואוסיף עוד זאת שאחרי השריפה הגדולה שכילתה את מרביתה של העיירה גורא, היה מצב קשה ביותר.

רבטוב

הודעהעל ידי רבטוב » ה' יוני 02, 2011 6:30 pm

ידידי גור ארי' לפלא שלא ענית לפלאתי . אך לעצם הדבר שהתעסק בחסד . וכי זה חידוש .הלא האדם נברא בעולם הזה הגשמי לעשות חסד
באופן גשמי עם רמ''ח אבריו בפועל ממש .הלא בזה מתקדש ומצטרף אבריו הגשמיים .

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ה' יוני 02, 2011 7:04 pm

רבטוב כתב:ידידי גור ארי' לפלא שלא ענית לפלאתי . אך לעצם הדבר שהתעסק בחסד . וכי זה חידוש .הלא האדם נברא בעולם הזה הגשמי לעשות חסד
באופן גשמי עם רמ''ח אבריו בפועל ממש .הלא בזה מתקדש ומצטרף אבריו הגשמיים .

כאן נגע כב' בעניין שהוא הרבה הרבה יותר חידוש מהטיפול שלו בילדים.
השפ"א כמעט ולא יצא מגור. ואם הוא כותב לרבי שלמה מראדזמין שאילולי העיכוב היה מגיע לחתונה, זה אכן דבר נדיר ומראה על גודל ההערכה והקשר שהי"ל לרבי מוהר"ש מראדזמין.

יש מכתב של השפ"א לרבי מראדזמין בשנתו האחרונה בו מבקשו לנהוג קולות מסויימות בהלכה כדי להשגיח על בריאותו.

ברוך ברגר

הודעהעל ידי ברוך ברגר » א' ינואר 25, 2015 12:01 am

הקפצה

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 631 אורחים