מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שאלה בחושן משפט: בענין עריכת ספרים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
הוד_והדר

שאלה בחושן משפט: בענין עריכת ספרים

הודעהעל ידי הוד_והדר » ד' יוני 29, 2011 8:22 pm

‫אני עוסק בעריכת ספרים, ואני גם ממציא הרבה עבודה לאנשים, עבודה שמשתלמת בדרך כלל לפי מספר השעות שעובדים.
וזה מה שקרה, אחד עשה עבודתו על המחשב בקובץ וורד, ואחרי כמה שבועות של עבודה הוא מודיע שהקובץ שעליו עבד קרס, ועבד כ-15 שעות לשחזר את העבודה, וחייב אותי על עבודתו בשחזור העבודה.
לדעתי, אני פטור מלשלם על השחזור שלו, כי בעצם זו פשיעה שלו שלא גיבה את עבודתו כנצרך וכנהוג.

מה דעתכם, ומה דעת ההלכה בזה

י. רבינוביץ

Re: שאלה בחושן משפט: בענין עריכת ספרים

הודעהעל ידי י. רבינוביץ » ד' יוני 29, 2011 8:39 pm

הוד_והדר כתב:‫אני עוסק בעריכת ספרים, ואני גם ממציא הרבה עבודה לאנשים, עבודה שמשתלמת בדרך כלל לפי מספר השעות שעובדים.
וזה מה שקרה, אחד עשה עבודתו על המחשב בקובץ וורד, ואחרי כמה שבועות של עבודה הוא מודיע שהקובץ שעליו עבד קרס, ועבד כ-15 שעות לשחזר את העבודה, וחייב אותי על עבודתו בשחזור העבודה.
לדעתי, אני פטור מלשלם על השחזור שלו, כי בעצם זו פשיעה שלו שלא גיבה את עבודתו כנצרך וכנהוג.

מה דעתכם, ומה דעת ההלכה בזה

פשוט שאין שום צורך לשלם לו אפילו לא לפנים משורת הדין.
אתה משלם לו על החומר שאתה מקבל, ולא על הסיפורים שבדרך.
דינו כדין קבלן.

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » ד' יוני 29, 2011 9:10 pm

מה פשיטא, מנין לך שהוא קבלן? אולי ההסכם לפי שעות? הרי חייב אותו על שעות עבודת שחזור.
חסרים כאן פרטים, ובכלל פורום אינו מקום לדיני תורה, שאות יש לנהל אצל דיין או בב"ד. ומקסימום שאלת רב.

י. רבינוביץ

הודעהעל ידי י. רבינוביץ » ד' יוני 29, 2011 9:21 pm

הבונה כתב:מה פשיטא, מנין לך שהוא קבלן? אולי ההסכם לפי שעות? הרי חייב אותו על שעות עבודת שחזור.
חסרים כאן פרטים, ובכלל פורום אינו מקום לדיני תורה, שאות יש לנהל אצל דיין או בב"ד. ומקסימום שאלת רב.

אני לא יודע על איזה צורת עבודה אתה מדבר.
בעוז והדר או בחברות אחרות בד"כ משלמים לפי הדפים שאתה עורך, מגיה, מנקד וכו'. ממש לא מעניין אותם אם נמחק לך, אתה מביא את החומר והכסף בהתאם.
לפעמים עבודה כזו משתלמת אם יש לך את היכולת לעשות זאת בשעות מועטות, ואם אתה שלעפצעכער זה לא משתלם.

גם אם נצא מנקודת הנחה שהעבודה היא לפי שעות, אין לו יכולת להוציא כסף מהם, אולי אתה עובד אם מחשב רעוע? אולי אתה התרשלת בכך שלא גיבית?
וכו' וכו' וכו', וקי"ל המוציא מחברו עליו הראיה. בוא נשאיר את זה כך.
כל זמן שהוא לא שכיר אצלם ונהג בדיוק לפי ההוראות שלהם והשתמש בכלים שלהם לפי הדרכים המקובלות, לפענ"ד אין לו מה לתבוע.

מעט צרי

הודעהעל ידי מעט צרי » ד' יוני 29, 2011 9:28 pm

לכאורה הוא פועל ולא קבלן כיון שמשלמים לפי שעה, אבל זה אינו משנה הדין במקרה כזה, שהרי העבודה נאבדה ע"י פשיעתו ומלאכת השחזור עליו. ופשוט.

אלא שאסור להשיב תשובות בחושן משפט לצד אחד, ועל העורך (שהוא התובע) לתבוע אותך לדין תורה אם ירצה לחייב אותך. בינתיים אין לך כל חיוב לשלם לו כמובן.

אם תצטרך לעוד יעוץ בנושא תוכל לפנות אלי באישי.

גם זה הבל

הודעהעל ידי גם זה הבל » ד' יוני 29, 2011 9:45 pm

היה צד לדון שחומר שקורס הוא דבר רגיל בעבודה וכמו שמשלמים על הקלדה למרות שאין צורך בהקלדה עצמה אלא רק בתוצאה ה"ה כשקורס.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 396 אורחים