מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מיהו מחברו של הפירוש המיוחס לרס"ג לספר יצירה?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
אשי ישראל

מיהו מחברו של הפירוש המיוחס לרס"ג לספר יצירה?

הודעהעל ידי אשי ישראל » ג' יולי 25, 2023 7:05 pm

ב'ספר יצירה' עם ד' פירושים, מנטובא ה'שכ"ב דף צה ע"ב, מופיע פירוש רס"ג לספר יצירה.
שוב נעתק פירוש זה ב'ספר יצירה' עם ט' פירושים, ורשא ה'תרמ"ד דף לז.
אולם ב'ספר יצירה עם פירוש רס"ג' מהד' הרב קאפח ה'תשל"ב עמ' יא בירר שהפירוש הנ"ל יוחס בטעות לרס"ג, ופירושו האמיתי של רס"ג הוא מה שנדפס ע"י הרב קאפח.
אלא שלא הצלחתי לברר עד כה מיהו מחברו של הפירוש הנ"ל שיוחס בעבר לרס"ג? מתי חובר? האם מישהו כתב בנידון?

אשמח לעזרתכם.

אשי ישראל

Re: מיהו מחברו של הפירוש המיוחס לרס"ג לספר יצירה?

הודעהעל ידי אשי ישראל » ג' יולי 25, 2023 7:52 pm

אשי ישראל כתב:ב'ספר יצירה' עם ד' פירושים, מנטובא ה'שכ"ב דף צה ע"ב, מופיע פירוש רס"ג לספר יצירה.
שוב נעתק פירוש זה ב'ספר יצירה' עם ט' פירושים, ורשא ה'תרמ"ד דף לז.
אולם ב'ספר יצירה עם פירוש רס"ג' מהד' הרב קאפח ה'תשל"ב עמ' יא בירר שהפירוש הנ"ל יוחס בטעות לרס"ג, ופירושו האמיתי של רס"ג הוא מה שנדפס ע"י הרב קאפח.
אלא שלא הצלחתי לברר עד כה מיהו מחברו של הפירוש הנ"ל שיוחס בעבר לרס"ג? מתי חובר? האם מישהו כתב בנידון?

אשמח לעזרתכם.

אגב, בויקי בערך רס"ג כתבו שהוא חיבר פירוש לספר יצירה והפנו בטעות לפירוש הנ"ל שאינו ממנו [אינני יודע איך מתקנים בויקי]. אבל בערך ספר יצירה ציינו שם נכונה לפירוש במהד' הרב קאפח.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ג' יולי 25, 2023 7:52 pm

קמנו ונתעודד כתב:שמא זה זה?
https://www.nli.org.il/he/books/NNL_ALE ... 205171/NLI

ייתכן. אין לי כיצד לבדוק.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' יולי 25, 2023 8:49 pm

נזכר בקצרה באשכול הזה
viewtopic.php?f=7&t=542&hilit=%D7%A1%D7%A2%D7%93%D7%99%D7%94+%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%A8%D7%94&sid=9432a6c8ffd76a08e800a0719997c95f#p3174

ההפניה לספר הזה
viewtopic.php?f=7&p=803765&sid=9432a6c8ffd76a08e800a0719997c95f#p803765
מביאה לציטוט הבא
ספר זה מוקדש לפירוש ספר יצירה, פירוש המיוחס לסעדיה גאון (להלן 'המיוחס לסעדיה') שהוא אחד מן החיבורים שיצאו מן החוג המכונה במחקר 'חוג הכרוב המיוחד. ... צד המגמה המדעית, מצויים ב'המיוחס לסעדיה' דיונים שחשיבותם רבה לחקר תולדות תורת הסוד היהודית בתקופה הנדונה וניתוחם פותח צוהר למורכבות התיאולוגית המאפיינת את שלב הביניים שבו נתון חיבור זה, המהווה חוליה מקשרת בין מסורות שאפיינו את העת העתיקה מחד גיסא ובין הקבלה מאידך גיסא. ביותר מתבטא הדבר בהיות 'המיוחס לסעדיה' אחד המקורות הראשונים הידועים לנו, שבו מופקעת האלוהות מידי פשוטה ומתוארת מערכת מרובדת של כוחות היוצאים זה מזה, נאצלים זה מזה, מובחנים האחד מרעהו, ועם זאת מייצגים את האחדות השלמה." -- מתוך: פתח דבר.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' יולי 26, 2023 4:51 pm

בברכה המשולשת כתב:נזכר בקצרה באשכול הזה
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... c95f#p3174

באשכול שם נזכר "שגם הפירוש על ספר יצירה הנדפס על שמו של רס"ג (לא זה שבמהדורת קאפח) אינו אלא למחבר צרפתי אנונימי, שהושפע רבות מחסידי אשכנז."
מה המקור לכך?

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' יולי 26, 2023 4:52 pm

בברכה המשולשת כתב:ההפניה לספר הזה
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 5f#p803765
מביאה לציטוט הבא
ספר זה מוקדש לפירוש ספר יצירה, פירוש המיוחס לסעדיה גאון (להלן 'המיוחס לסעדיה') שהוא אחד מן החיבורים שיצאו מן החוג המכונה במחקר 'חוג הכרוב המיוחד. ... צד המגמה המדעית, מצויים ב'המיוחס לסעדיה' דיונים שחשיבותם רבה לחקר תולדות תורת הסוד היהודית בתקופה הנדונה וניתוחם פותח צוהר למורכבות התיאולוגית המאפיינת את שלב הביניים שבו נתון חיבור זה, המהווה חוליה מקשרת בין מסורות שאפיינו את העת העתיקה מחד גיסא ובין הקבלה מאידך גיסא. ביותר מתבטא הדבר בהיות 'המיוחס לסעדיה' אחד המקורות הראשונים הידועים לנו, שבו מופקעת האלוהות מידי פשוטה ומתוארת מערכת מרובדת של כוחות היוצאים זה מזה, נאצלים זה מזה, מובחנים האחד מרעהו, ועם זאת מייצגים את האחדות השלמה." -- מתוך: פתח דבר.

מדבריך אני מבין שאין בספר הנ"ל בירור אודות מחברו של הפירוש אותו אני מחפש. האמנם?

קמנו ונתעודד

הודעהעל ידי קמנו ונתעודד » ד' יולי 26, 2023 6:15 pm

אשי ישראל כתב:מדבריך אני מבין שאין בספר הנ"ל בירור אודות מחברו של הפירוש אותו אני מחפש. האמנם?

גם 'חוג הכרוב המיוחד' זו אמירה אמירתית, שמלמדת הרבה על מקומו של המחבר ובית המדרש שאליו הוא השתייך, גם אם לא תוכל לעשות גימטריאות על שמו.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' יולי 26, 2023 6:24 pm

אשי ישראל כתב:

באשכול שם נזכר "שגם הפירוש על ספר יצירה הנדפס על שמו של רס"ג (לא זה שבמהדורת קאפח) אינו אלא למחבר צרפתי אנונימי, שהושפע רבות מחסידי אשכנז."
מה המקור לכך?

אינני מצוי בפרטי הנושא, אבל ידוע לי שיש על זה מחקרים.
הספר שצויין בהערה לעיל בונה גם עליהם.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' יולי 26, 2023 6:28 pm

אשי ישראל כתב:
מביאה לציטוט הבא

מדבריך אני מבין שאין בספר הנ"ל בירור אודות מחברו של הפירוש אותו אני מחפש. האמנם?

אינני יודע.
לא ראיתי את הספר בפנים (ואליבא דאמת, אין לי גם תכנון כזה לעתיד)
באתר הספריה הלאומית כתוב גם כך:

כותר פירוש ספר יצירה המיוחס לסעדיה גאון : מהדורה ביקורתית ופרקי מבוא / נעמה בן-שחר.
כותרים נוספים פרוש ספר יצירה המיחס לסעדיה גאון
Commentary to Sefer Yesira attributed to R. Saadia Gaon / Na'ama Ben-Shachar.
מקום קשור Los Angeles (Calif.)-place of publication
יוצרים נוספים סעדיה בן יוסף, אלפיומי, 882-942 ((מיוחס לו))
חוג הכרוב המיוחד
(מחבר תוכן טקסטואלי נוסף)
מוציא לאור לוס אנג'לס : כרוב
שנה תשע"ה 2015
הערות עם פנים ספר יצירה כגרסת מחברי הפירוש באשכנז או צפון צרפת.
עמודים [82]-146: חלק שני: הכרוב המיוחד.
ביבליוגרפיה: עמודים [438]-454.
שער נוסף באנגלית.
Hebrew with added title page in English.
סדרה מקורות ומחקרים בספרות הקבלה
44
Sources and studies in the literature of Jewish mysticism
44
היקף החומר 460 עמודים, 4 עמודים לא ממוספרים
24 ס"מ.
שפה עברית
סימול 8.5
מספר מערכת בספרייה הלאומית 990039438630205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
תצוגת MARC
פירוש ספר יצירה המיוחס לסעדיה גאון : מהדורה ביקורתית ופרקי מבוא / נעמה בן-שחר – הספרייה הלאומית
תגיות
Saʻadia ben Joseph, 882-942. Perush Sefer Yezirah
חוג הכרוב המיוחד
Cabala -- History -- To 1300
Sefer Yezirah -- Commentaries
Sefer Yezirah -- Criticism, interpretation, etc

קמנו ונתעודד

הודעהעל ידי קמנו ונתעודד » ד' יולי 26, 2023 6:38 pm

קמנו ונתעודד כתב:
אשי ישראל כתב:
מביאה לציטוט הבא

גם 'חוג הכרוב המיוחד' זו אמירה אמירתית, שמלמדת הרבה על מקומו של המחבר ובית המדרש שאליו הוא השתייך, גם אם לא תוכל לעשות גימטריאות על שמו.

מתוך מאמר אחר של בן שחר:
"כתביו של החוג הם אנונימיים, אך מתוך כתביו של ר' אלחנן בר יקר, שהיה קשור בו, ניתן ללמוד כי חוג זה פעל בשלהי המאה השתים-עשרה ובראשית המאה השלוש‐עשרה, ור' יצחק הזקן, מגדולי בעלי התוספות, היה קשור בתהליך מסירת הסודות הנ"ל".
אולי זה ייתן לך איזה הקשא למקם אותו בו.
אבל לפתוח את הנושא יותר זה או דרך הספר הנל או דרך תולדות תורת הסוד העברית של יוסף דן

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ג' אוגוסט 01, 2023 12:16 pm

תודה למגיבים לעיל.
לאור דבריכם, ניסיתי להשיג את הספר ולעת עתה עוד לא הצלחתי, אבל פניתי למחברת (גב' בן שחר) שהגיבה לי מיד ועזרה ברוב טובה, ושלחה לי צילום של חלק מהספר.

אז בינתיים זה מה שכתבתי במאמרי (שיצא לאור בעז"ה בעתיד), לאור מה שקראתי בחלק שקיבלתי מתוך ספרה:

בספרה 'פירוש ספר יצירה המיוחס לסעדיה גאון - מהדורה ביקורתית ופרקי מבוא', ה'תשע"ה (עמ' 37, והוא בעמ' 24 בדוקטורט שלה 'פירוש ספר יצירה המיוחס לסעדיה גאון' שמובא כאן בהודעה הבאה), מביאה החוקרת גב' נעמה בן-שחר כי החוקרים שקדמו לה קבעו את מקומו של החיבור באשכנז (כך לדוגמא נקר) או בצפון צרפת (גרשם שלום, אידל), ואת זמנו הם קבעו בראשית המאה ה-13 (דן, אידל, וכעי"ז גרשם שלום) או מעט לפני כן.
בן-שחר מסיקה בספרה (וכן בדוקטורט עמ' 42) שהפירוש חובר כפי הנראה בצפון צרפת באיזור שנת ד'תתק"נ 1190, והשכבה בספר שמיוצגת בראשי התיבות "פ"ר" קשורה לר"י הזקן (רבנו יצחק הזקן, נפטר באיזור שנת ד'תתק"נ 1190), שאת דבריו העלה ככל הנראה על הכתב תלמיד/עורך ששילב חומרים רבים נוספים (כגון קטעים נבחרים מפירושו של רבי שבתי דונולו, שנולד בשנת ד'תרעג 913). לדבריה הפירוש כבר היה במאה השלוש עשרה בצורה המוכרת לנו.
נזכיר כי רס"ג (נפטר ד'תש"ב 942) אכן כתב פירוש לספר יצירה (נדפס ע"י הרב קאפח בשנת ה'תשל"ב תחת השם 'ספר יצירה עם פירוש רס"ג'), אולם כאמור אין המדובר בפירוש המובא לעיל.
נערך לאחרונה על ידי אשי ישראל ב ד' אוגוסט 02, 2023 11:36 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אשי ישראל

הודעהעל ידי אשי ישראל » ד' אוגוסט 02, 2023 11:33 am

פלוריש כתב:
פירוש ספר יצירה המיוחס לרב סעדיה גאון; הטקסט, תורתו ומקומות בתולדות המחשבה היהודית (דוקטורט) - נעמה בן שחר.pdf

תודה! הועיל לי מאוד!
קראתי ותיקנתי מעט את הודעתי לעיל לאור הקריאה.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 242 אורחים