מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עצה לגבי ספרים להמחשה על המשכן/בתי המקדש/קרבנות

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
אתמול

עצה לגבי ספרים להמחשה על המשכן/בתי המקדש/קרבנות

הודעהעל ידי אתמול » ב' יוני 17, 2024 9:44 pm

כל פעם כאשר אני לומד פרשיות שנוגעות למשכן וקרבנות או דברים שקשורים למבנה בתי המקדש אני מתקשה להבין בגלל שחסרה לי המחשה ויזואלית של הדברים או שחסרה הבנה בסיסית במושגים (בעיקר לגבי קרבנות כאשר מדובר בחלקים הפנימיים של בעלי החיים). באיזה ספרים (או אמצעי עזר אחרים) אפשר להשתמש כדי להשלים את החיסרון הזה?

באוצר החכמה מצאתי דברים הבאים:

תבנית המשכן וכליו ובגדי כהונה (חבילת עוז והדר)
תבנית בית המקדש הראשון (חבילת אור לישרים)
תבנית בית המקדש השלישי (חבילת מכון אור לישרים)
הבית השני בתפארתו (חבילת רב קוק)
אנציקלופדיה לעניני המשכן והמקדש

עדיין אין לי את חבילות ההרחבה ולכן אני יכול לראות רק חלק קטן מהספרים. ממה שאני כן יכול לראות, שלושה ספרים הראשונים מכילים הרבה תמונות בצבע מלא, ונראים מאוד טובים. לא ברור לי לגבי הספר "הבית השני בתפארתו" כי עמודים הנגישים מכילים רק את המבוא ללא שום תמונות ולא ברור מה יהיה אחרי זה. הספר האחרון מכיל תמונות בשחור-לבן ובגלל זה הרבה מהן נראות מאוד לא טוב ולא ברור.

מחוץ לאוצר החכמה יש סידרת 5 ספרים של רב מנחם מקובר:

אוצר המשכן
אוצר תורת הקרבנות
אוצר הבית הראשון
אוצר הבית השני
אוצר הבית השלישי

נראה שלפחות שלושה מהספרים של הסידרה ניתן להחליף בשלושה ספרים הראשונים מהרשימה שיש באוצר החכמה למעלה, אבל אין לי אפשרות לבדוק את זה (גם בגלל שיש לי גישה רק לעמודים ראשונים באוצר החכמה, וגם בגלל שאין לי גישה לספרים מהסידרה).

לכן כמה שאלות:

1. האם יש באוצר החכמה ספרים נוספים בנושא שלא מצאתי?

2. בהנחה שתהיה לי גישה לספרים מאוצר החכמה, האם יש ערך נוסף בספרים מהסידרה (בכולה או בחלקים ממנה - אם בגלל שאין תחליף מספרים שבאוצר, כדוגמת "אוצר תורת הקרבנות" ואולי "אוצר הבית השני" או בגלל שבספר מהסידרה מוסבר או מומחש יותר טוב או יש דברים שאין בספר שבאוצר)?

3. האם יש עוד ספרים אחרים (לא באוצר) בנושאים הללו שכדאי להשתמש בהם?

בשלימות

Re: עצה לגבי ספרים להמחשה על המשכן/בתי המקדש/קרבנות

הודעהעל ידי בשלימות » ג' יוני 18, 2024 6:22 am

לשאלה 3.

יש מחברת ארטסקול ספר הנקרא משכן.

https://drive.google.com/file/d/1MNqPEj ... p=drivesdk

אתמול

הודעהעל ידי אתמול » ג' יוני 18, 2024 10:12 am

האם ספר של ארטסקול יותר טוב משני הספרים המוזכרים למעלה?

אולי אני צריך להוסיף עוד מידע כדי להסביר למה אני שואל - יש לי שני מטרות בנוגע לשאלות ולספרים. ראשית, יש לי כמות מאוד מוגבלת של מקום, ולכן העדיפות הראשונה היא לספרים דיגיטליים. ספרים רגילים זה רק למקרים כשאין ברירה אחרת, ורק כאשר לספר יש תרומה משמעותית. המטרה השניה היא לקבל מקסימים תועלת במינימום מחיר.

במילים אחרות: אם מה שיש באוצר החכמה ממלא את הדרישה, אז אני מעדיף לא לקנות ספר רגיל אלא אם כן הוא יותר טוב בצורה משמעותית. כמו כן, כאשר יש צורך לקנות ספר - אז העדיפות היא לספר יותר זול, אלא אם כן הספר היותר יקר הוא טוב יותר.

ספר של ארטסקול עולה פי שלוש מספר "אוצר המשכן". לכן חשוב לי להבין אם הוא הרבה יותר טוב גם מ"אוצר המשכן" וגם מהספר המקביל שבאוצר החכמה.

פייביש אופטובסקי

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ג' יוני 18, 2024 10:34 am

בנוגע למשכן וקרבנות - יש ספר הנקרא 'שיעורים בספר ויקרא' של הרב אליעזר בן שם הי"ו, בנוגע לבתי המקדש - הנ"ל חיבר גם ספר בשם 'תבנית הבית', אני נוטה לשער שתמצא בספרים אלו מה שאין באחרים שהזכרת.

סמל אישי של המשתמש
מחשב מסלול

הודעהעל ידי מחשב מסלול » ג' יוני 18, 2024 11:56 am

בשלימות כתב:לשאלה 3.

יש מחברת ארטסקול ספר הנקרא משכן.

https://drive.google.com/file/d/1MNqPEj ... p=drivesdk
קבצים מצורפים
PXL_20240618_032110534.MP.jpg
PXL_20240618_032110534.MP.jpg (5.52 MiB) נצפה 67 פעמים

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר