מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

המלצת ספרים

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
זקן ששכח

המלצת ספרים

הודעהעל ידי זקן ששכח » ב' ינואר 16, 2012 12:04 am

רבים מאתנו נתקלים לא פעם באי-ודאות לגבי נושא מסויים, איזה ספר ליטול ליד וללמוד או לקרא, שמרוב עצים אין רואים את היער ומרוב ספרים בנושאים רבים אין מצליחים לרדת לחקר הענין.
חשבתי לפתוח אשכול זה בו יוכל כל מי שקורא ספר מוצלח - לטעמו בנושא מסויים [לא בהכרח ספרי צדיקים, כי גם 'חכמה בגויים תאמין'] לציין בקוצר אמרים מעלתו וייחודו.
אני מציע כרעיון בנושא של אמונה שלשה ספרים שהועילו לי רבות, גם בפתיחת אפיק מחשבה חדש ורענן וגם בחיזוק האמונה עצמה: 'בגן האמונה' של הרב ארוש - ספר נחמד מאד המדבר אל המח והלב כאחד, כתוב בשפה שוטפת ונעימה מתוך הרבה אמונה. ספר 'אתהלכה' של אהרן מרגלית. תחילתו מעייפת מעט מפאת כפילויותיה, אבל תוכן הספר זועק 'אל יאוש' ויש בו הרבה לשמש כדוגמא. והשלישי ספר נהדר של דייל קרנגי בשם 'אל דאגה'. ספר שיש בו המון כיווני מחשבה רעננים והגיוניים, מתוך גישה של חכמה ורגש. לי אישית הוא העניק הרבה.

היא שיחתי

Re: המלצת ספרים

הודעהעל ידי היא שיחתי » ב' ינואר 16, 2012 12:14 am

לא "אתהלכה" אלא אתהלך
כבר כתבו כאן שהרב דסלר (מכתב מאליהו) השתמש באל דאגה של קראנגי
קראתי הספר בגיל 14 ומאז לא קראתיו שוב אך זכרונו עדיין קיים בי

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ב' ינואר 16, 2012 12:16 am

נכון נכון 'אתהלך'.
את 'אל דאגה' קראתי סמוך לגיל ארבעים ועדיין תובנות רבות מוטמעות בקרבי.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ב' ינואר 16, 2012 12:30 am

ואם כבר בחכמת אומות העולם עסקינן הייתי ממליץ מאוד על ספרו של ג'ון גריי "גברים ממאדים ונשים מנוגה", שממש לאחרונה התוודעתי אליו ולאחר שעברנו עליו אני וזג' לאויו"ט קבלנו הרבה תובנות מדהימות על החיים המשותפים. שמאוד הצטערנו שלא קראנו את זה בשנותינו הראשונות יחד.
אך טוב מאוחר מלעולם לא.
יש לציין שהגם שזה מגוי וכמובן שאינו מבוסס על חז"ל, אך יש שם דברים רבים שמוצאים בחז"ל ועכ"פ תואמים דברים רבים ביהדות.
[ואגב, שמעתי שישנם משגיחים שממליצים זאת למאורסים, ואולי רק במקרים ספציפיים והלכה ואין מורין כן וצ"ע.]

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ב' ינואר 16, 2012 12:34 am

"סוד המח היהודי" ו"סוד הזכרון המצויין" של ערן כץ ו"כוחו של הרגע הזה"-תודעה עצמית (רבי מכר).

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' ינואר 16, 2012 8:13 am

הבעיה של כל הספרים האלו רבי המכר, שהם גם רבי הממון, ואינם שוים לכל כיס, והנתון הכי חשוב, שאינם מצויים באוצרות הספרים...

ואם בחיזוק האמונה עסקינן, מסתובבים כעת בבתי המדרשות חוברות מאוד מוצלחות בשם 'כי אתה עמדי' כמה חלקים, מאת הרב חיים יאמניק, מעורר מאוד.

מיימוני

הודעהעל ידי מיימוני » ב' ינואר 16, 2012 9:42 am

׳אל דאגה׳ עזר לאמונה????

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ב' ינואר 16, 2012 9:42 pm

מיימוני כתב:׳אל דאגה׳ עזר לאמונה????

אכן כן. נוטלים את התובנות והמסקנות הנפלאות ומשייכים אותם למקום הנכון.
ודאי מכיר כל אחד הגמרא בשנים שאכלו הפסח זה לשם וכו' וזה לשם וכו', בזה נאמר צדיקים ילכו בם וכו'. כלומר, אותו ענין ושתי כוונות נבדלות. וכן כאן, זה מסייע להגיע למסקנות ראויות, אך לא מחמת עצמן, אלא הנבון משייכן למקור הנכון.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ג' ינואר 17, 2012 9:07 am

ולמי שרוצה להשתלם בענין "דיון לכף זכות" מוזמן ללמוד היטב את הספר "דברי חיזוק - דיון לכף זכות" מהגרצ"מ זילברברג שליט"א.
ויכולני להעיד שספר זה חולל בי מהפך לא רק בתחום דיון לכף זכות אלא בכל תחומי בין אדם לחבירו.
הספר נותן ומחדיר זויות השקפה שונות לגמרי על הרבה ממקרי היומיום.
[כבר עברו מאז כמה שנים, ולאט לאט הענין נזנח כטבען של דברים, ואכן בתקופה שלמדתי את זה הייתי הרבה יותר בחיזוק, אבל עד היום נשאר לי עוד הרבה בזכותו.]

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ג' ינואר 17, 2012 4:21 pm

עשוי לנחת כתב:ואם כבר בחכמת אומות העולם עסקינן הייתי ממליץ מאוד על ספרו של ג'ון גריי "גברים ממאדים ונשים מנוגה", שממש לאחרונה התוודעתי אליו ולאחר שעברנו עליו אני וזג' לאויו"ט קבלנו הרבה תובנות מדהימות על החיים המשותפים. שמאוד הצטערנו שלא קראנו את זה בשנותינו הראשונות יחד.
אך טוב מאוחר מלעולם לא.
יש לציין שהגם שזה מגוי וכמובן שאינו מבוסס על חז"ל, אך יש שם דברים רבים שמוצאים בחז"ל ועכ"פ תואמים דברים רבים ביהדות.
[ואגב, שמעתי שישנם משגיחים שממליצים זאת למאורסים, ואולי רק במקרים ספציפיים והלכה ואין מורין כן וצ"ע.]

אף אנכי שמתי לב להקבלות מדהימות בין דבריו (גם בשאר ספריו) לדברי רז"ל, וחשבתי לערוך על כך מאמר ולא הסתייע.
אפרופו גוי: נפוצה בשעתו השמועה כי המחבר הנ"ל התגרש, כמנהג הסנדלרים היחפים. מסתמא יש לו ערך בויקיפדיה האנגלית וניתן לבדוק זאת.

יאיר כתב:"סוד המח היהודי" ו"סוד הזכרון המצויין" של ערן כץ ו"כוחו של הרגע הזה"-תודעה עצמית (רבי מכר).

את ספריו של ערן כץ קראתי, והרעיונות יעילים מאד (אגב רבים מרעיונותיו הם עיבודים מספרים שקיימים באוצר כמו 'לב האריה' לרי"א מודינה ועוד, עי' בביבליוגרפיה שלו, ואגב ראה שם טעויות כתיב מצחיקות מאד שמריחות בורות). אך חטאי אני מזכיר בלב נשבר כדי להרחיק שומרי נפשם - ספרו 'סוד המח היהודי' אינו מתיישב על לב נפש נקי, ואולי אף נכנס בקטגוריה של 'ספרי עגבים'. הוא מעמיד את רעיונותיו במבנה סיפורי, ובקלות ראש וליצנות המאפיינת את כתיבתו הקלילה, הסיפור מידרדר מדי פעם למחוזות אחרים. עבר כבר זמן ניכר מאז קראתיו אך חותם טעמו לרעה בפי. אולי יקומו לו כאן סניגורים. אדרבה

נוטר הכרמים כתב:הבעיה של כל הספרים האלו רבי המכר, שהם גם רבי הממון, ואינם שוים לכל כיס, והנתון הכי חשוב, שאינם מצויים באוצרות הספרים...

הם לא רבי ממון, הם נמכרים לפי משקל, צריך רק לדעת לכוון את השעה, סוף שנה לועזית וחודש הספר העברי (3 ב100 או 4 ב100, תלוי ברשת).
ובאשר לנתון הכי חשוב הציג כת"ר, היה בהניח שהספרים עצמם בסדר, אזי ישנם עוד כמה 'אוצרות ספרים' שדילגת עליהם...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' ינואר 17, 2012 4:29 pm

שמעתי מפלוני שפגש בערן כ"ץ המוכר את ספרו, הלה אמר לערן כ"ץ כי הוא מוכן לקנות את ספרו אך בשני תנאים, הראשון שתתלוה לו הקדשת המחבר, והשני שהמחבר יכתוב בהקדשה בשמו של הקונה את כל יחוסו אותו יפרוט הקונה באזניו עתה פעם אחת בלבד. המחבר הסכים והלה החל לשלשל את יחוסו עד מקום שידעותיו מגיעות. ערן כ"ץ עמד במשימה, התרכז היטב, ורשם את כל היחוס בלא טעות אחת...

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ג' ינואר 17, 2012 4:37 pm

אף אני חזיתיו כשהוא חוזר על מאה מספרים אקראיים, ועל שמות של אנשים שהוצגו לפניו פעם אחת בלבד במהירות

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' ינואר 17, 2012 4:43 pm

קלונימוס הזקן כתב:אף אני חזיתיו כשהוא חוזר על מאה מספרים אקראיים, ועל שמות של אנשים שהוצגו לפניו פעם אחת בלבד במהירות

בענין זה אולי אפשר גם לעבור קורס אצל ר' מאיר אליהו למי שמכיר...(בעל תשובה בגיל 30 וקצת שחזר בתשובה בגיל 19 ובקי בכל הש"ס, זוהר, מדרשים ושאר ספרים ויודע כל הדפים [בד"כ] במדוייק).
[אגב, ניתן לראותו כעת בשידור חי פה:
http://www.musayof.org]

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ג' ינואר 17, 2012 4:51 pm

זה מעניין מאד. האם תוכל להרחיב אודותיו עוד קצת??
או להפנות לאתרים הפתוחים ל'נתיב'

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ג' ינואר 17, 2012 4:53 pm

אגב, האם יש כאן שותף לדעתי שהספר 'אתהלך' לא כ"כ מתאים לציבור הליטאי בחלקו התורני?? (וכן לכל מי שאורח חייו דומה, קרי: לא מתגייסים ולא רואים בגיוס ערך מקודש, הגברים לא עובדים וגם מי שעובד לא רואה בכך ערך)

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' ינואר 17, 2012 4:55 pm

נסה כאן:
http://rabimeir.weebly.com

או כאן:
http://rabimeir.org
שני האתרים הרשמיים. אם חסום בקש שיפתחו.

אגב, נציין שהספר "סוד הזכרון המצויין" נקי בהחלט ואף מומלץ הרבה יותר מ"סוד המח היהודי".

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ג' ינואר 17, 2012 4:56 pm

קלונימוס הזקן כתב:אפרופו גוי: נפוצה בשעתו השמועה כי המחבר הנ"ל התגרש, כמנהג הסנדלרים היחפים. מסתמא יש לו ערך בויקיפדיה האנגלית וניתן לבדוק זאת

אולי זה נפוץ בעקבות התאבדותו של דיל קארנגי לאחר חברו את הספר "אל דאגה" כפי שאומרת השמועה. [מה שלכאו' מוכחש בויקי]
נערך לאחרונה על ידי עשוי לנחת ב ג' ינואר 17, 2012 4:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' ינואר 17, 2012 4:58 pm

כמובן שלעיל לגבי ר' מאיר אליהו התלוצצתי כי כששואלים אותו כיצד אפשר לזכור עונה "תפילה וחזרה". (את כשרון זכרונו הוא לא מביא בחשבון.
אמנם לפעמים אומר שיש לעשות סימנים-ציונים אבל אני לא מאמין שזאת השיטה שלו בד"כ).

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ג' ינואר 17, 2012 5:01 pm

כלומר שב'אתר הרשמי' הצדיק לא נותן טיפים...

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' ינואר 17, 2012 5:04 pm

קלונימוס הזקן כתב:כלומר שב'אתר הרשמי' הצדיק לא נותן טיפים...

אולי אם תנדנד לו באימייל יתן לך כמה...(אם תרצה, פנה בפרטי).

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' ינואר 17, 2012 5:26 pm

יאיר כתב:
קלונימוס הזקן כתב:אף אני חזיתיו כשהוא חוזר על מאה מספרים אקראיים, ועל שמות של אנשים שהוצגו לפניו פעם אחת בלבד במהירות

בענין זה אולי אפשר גם לעבור קורס אצל ר' מאיר אליהו למי שמכיר...(בעל תשובה בגיל 30 וקצת שחזר בתשובה בגיל 19 ובקי בכל הש"ס, זוהר, מדרשים ושאר ספרים ויודע כל הדפים [בד"כ] במדוייק).

תיקון. כל יום ג' בשעה 18.00
וכן אפשר לשמוע כאן:
"קול הלשון" - 03-6171001

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' ינואר 17, 2012 5:35 pm

קלונימוס הזקן כתב:זה מעניין מאד. האם תוכל להרחיב אודותיו עוד קצת??
או להפנות לאתרים הפתוחים ל'נתיב'

עלה השנה לארץ ממיאמי פלורידה ומוסר שיעורים ושיחות בכל הארץ. תלמיד הר' יוסף צבי בן פורת (כנראה בישיבת "אשרי האיש").

אחד הלומדים

הודעהעל ידי אחד הלומדים » ג' ינואר 17, 2012 8:29 pm

"48 דרכים לחכמה" מהר' נח וינברג זצ"ל לדעתי מומלץ מאד!
מעין "קואוצ'ינג" תורני. זויות ראיה מיוחדות לחיים, הדרכה ועידוד למיצוי הפוטנציאל והגעה להשגים.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ג' ינואר 17, 2012 9:24 pm

קלונימוס הזקן כתב:אגב, האם יש כאן שותף לדעתי שהספר 'אתהלך' לא כ"כ מתאים לציבור הליטאי בחלקו התורני?? (וכן לכל מי שאורח חייו דומה, קרי: לא מתגייסים ולא רואים בגיוס ערך מקודש, הגברים לא עובדים וגם מי שעובד לא רואה בכך ערך)

דווקא נקודה זו לא כל כך שמתי לבי אליה.
אולם, מאחר והאשכול מתנהל תחת הערך הנכבד של 'הוי דן לכף זכות' ודומיו, כדאי יהיה להתמקד בכך. ואף כי יתכן שיש חסרון מסויים בספר, אבל אינני חושש שמישהו יושפע מספר זה להיות 'שופט תעבורה', כיון שעל פי רוב יש לכולנו דעה מוצקה ולפחות מסודרת בכל ענין עקרוני. לעומת זאת, אדם מטבע היותו אדם הינו בעל חולשה נפשית מסויימת, אם ברב ואם במעט, לכן חשוב מאד שיקרא ויחווה תעצומות נפש, שיש בהם המון כדי להשפיע על התנהגות כל אחד מעמנו.
וכבר אמרו האומרים [דומה שמופיע בהקדמת של החוו"ד לאחד מספריו. זכרוני איננו איי איי איי. מה לעשות? עדיין לא רכשתי את ספריו של ערן כץ!] שדבר אחד טוב יציל כל הספר כולו.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' ינואר 17, 2012 10:02 pm

קלונימוס הזקן כתב:אגב, האם יש כאן שותף לדעתי שהספר 'אתהלך' לא כ"כ מתאים לציבור הליטאי בחלקו התורני?? (וכן לכל מי שאורח חייו דומה, קרי: לא מתגייסים ולא רואים בגיוס ערך מקודש, הגברים לא עובדים וגם מי שעובד לא רואה בכך ערך)

קלונימוס,

אצל חברותא שלי שיחי' לאוי"ט, אברך צעיר מופלג בתורה ויראה, נתגלה גידול ממאיר רח"ל באחד מאיבריו, [ב"ה נותח בהצלחה], הדבר נודע לו בהפתעה גמורה והתקבל בהלם ובתדהמה. בשעות הקשות של טרום הניתוח הובא לו הספר הנ"ל לחיזוק ועידוד. לאחר שקרא בו מצד אל צד, הביע את רשמיו בפני. הוא טען כי אין ספק שאינן אח ורע לתעצומות הנפש וחוסן הרוח שבוקעים מבין דפי הספר העמוסים בתקוה ובאופטימיות אינסופיים, וזה כשלעצמו דבר נשגב - מקור השראה בלתי נדלה לזקוקים לך. אבל לחלק הרוחני - רעיוני היה קשר לו להתחבר.

הרבה מאוד אמון ביכולות אנוש וכוחות התמודדותו במצבים שונים, ופחות בהרבה על אמונה ובטחון בכל יכול. דגש רב על קיום חיים אנושיים סדירים ועמידה במסלול שגרתי של אורח חיים מלא מתוך הקשיים הנוראים, וכמעט כלום על לימוד תורה וקיום מצוות מתוך נסיונות.

בקיצור, 'אתהלך' בתפארתו, 'לפני ה'' קצת פחות. ח"ו לא באתי להמעיט מהתרומה הגדולה של הספר ותועלתו הרבה וכנ"ל, ואולי קצת מוגזם לקבוע ש'אינו מתאים', אבל שותף לדעה נמצא גם נמצא.

מה שמעורר התפעלות רבה, גם אצל מעלעל כמוני, זה העושר הלשוני והכשרון הספרותי הנדיר של הסופר ר' מוישה גוטמן שיחי' הנודע ביצירותיו המקוריות בשדה ספר ובעיתון המודיע.

המזקק

הודעהעל ידי המזקק » ג' ינואר 17, 2012 10:11 pm

יאיר כתב:

לפני שנים הגיע הג"ר יהושע כהן שליט"א הנודע בזכרונו המבהיל [ובהתמדתו!] לדרוש בישיבה מסויימת על דרכי רכישת הזכרון.
ראש הישיבה שליט"א שהוא מרא דכולא תלמודא לא הניח לו. אח"כ הסביר לבחורים שבעצם לר' יהושע יש כשרון מדהים וא"א לשכפל את זה, וכל השיטות שהוא מציע - רק נראה לו שבגלל זה הוא זוכר...
הוא חשש שבחורים יפתחו יומרות ויישברו אח"כ.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ג' ינואר 17, 2012 10:45 pm

מי בידו להמליץ על ספר מצויין למתחילים בחכמת הקבלה.
אני יודע שיש את 'אוצרות חיים' שייעודו הוא זה, ובכל זאת אשמח לדעת אודות ספר כתוב בשפה קלילה ובצורה מסודרת למען ירוץ וישכיל הקורא בו.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' ינואר 17, 2012 11:18 pm

זקן ששכח כתב:מי בידו להמליץ על ספר מצויין למתחילים בחכמת הקבלה.
אני יודע שיש את 'אוצרות חיים' שייעודו הוא זה, ובכל זאת אשמח לדעת אודות ספר כתוב בשפה קלילה ובצורה מסודרת למען ירוץ וישכיל הקורא בו.

קבלת האריזל יש את ספרי הרמח"ל וקונטרסיו של ר"ח פרידלנדר הנלווים
לקבלת הזוהר יש כמובן את ספר שערי אורה לר"י גיקטיליה ויש ביאור בית שער של הרב בורנשטיין כמו"כ יש לרב זה ביאור על משנת חסידים ונועד לאברכים הרוצים להכניס עצמם בחוכמה זו תוך כדי עיון

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ד' ינואר 18, 2012 1:07 am

היא שיחתי כתב:

לקבלת הזוהר יש כמובן את ספר שערי אורה לר"י גיקטיליה ויש ביאור בית שער של הרב בורנשטיין כמו"כ יש לרב זה ביאור על משנת חסידים ונועד לאברכים הרוצים להכניס עצמם בחוכמה זו תוך כדי עיון

שערי אורה הוא הקדמה לקבלה, או שמא עיקרו להסביר כל שמות הקודש והכינויים?

המהדיר

הודעהעל ידי המהדיר » ד' ינואר 18, 2012 2:08 am

מעולם אחר,
מבוא לקבלה, של פרופ' משה חלמיש.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' ינואר 18, 2012 12:00 pm

מבוא לקבלה של חלמיש טוב למי שמעונין ללמוד על ההיסטוריה של הקבלה ובתי מדרשותיה השונים, והשפה המיוחדת שהיתה בכל מקום וכו', אכן מי שמתעתד להכנס לעומק תורת האריז"ל לא ימצא תועלת בספר, ואדרבה ריבוי הזרמים והשיטות רק מבלבל את המתחילים. ספר טוב לענ"ד הוא ספרו החדש של המחבר הבלתי נלאה הגאון ר' מיכל שטרן, הספר שהופיע לאחרונה נקרא 'תורת הנסתר' יש בו סיכום של כל מהלך הבריאה (האצלה) א"ק וכו' עד לעולמינו. ובסופו יש גם ביאורים לאוצרות חיים. ספר קליל ומאיר עינים.

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ד' ינואר 18, 2012 12:52 pm

ביאורים לאוצרות חיים: מתוק מדבש של הרב דניאל פריש זצ"ל ,שמשום מה לא זכינו שאור תורתו יאיר באוצרנו הטוב.
טיב החיים לרב גמליאל רבינוביץ, נמצא באוצר.
ביאור נרחב של הרב יצחק בן זיכרי בכמה כרכים נמצא גם כן באוצר
מבוא לקבלה: ספר ידיד נפש של הרב יחיאל ברלב
הדרכה למתחילים מהגאון המקובל רבי יעקב הילל {אני כותב לפי זכרוני ייתכן שאני טועה בסדר}: א. שומרי אמונים לרבי יוסף אירגאס ב. דעת ותבונה לבן איש חי ובמיוחד חמישה פרקים ראשונים ג. כסא אליהו לרבי אליהו מני ד.טוב לצרף לכל זה הקדמות ושערים של בעל הלשם ה. יש שהמליצו ללמוד גם שערי אורה ולאחרונה יצא עם ביאור עכת"ד.
מי שלמד את כל זה ,אז אליבא דהגרי"מ הילל, אם לומד מרב ייכנס ישר לעץ חיים ולא ילמד כלל "אוצרות", ו"אם חסר ממנו רב" כלה"ק ,ילמד תחילה אוצרות ואח"כ עץ חיים. הדברים במקורם נמצאים בספר בנין אריאל יעויי"ש.
דומני שיש בנותן טעם להביא את הדברים הבאים: הרב יחיאל בר לב מספר שפעם ראשונה שלמד ספר קבלה זה היה ספר שערי אורה בהוצאה מעולם האקדמיה שקיבל במתנה מאחיו ולהפתעתו "הספר לא עשה לו כלום בניגוד למורגל אצלו שבדרך כלל ספר עושה לו משהו" כלשונו. הוא תלה זאת בהוצאה האקדמאית של הספר קנה שערי אורה במהדורה אחרת קיבל על עצמו לא להזדקק לעולם להוצאותיהם ולמחקריהם וההמשך ידוע

משה ששון

הודעהעל ידי משה ששון » ד' ינואר 18, 2012 2:37 pm

זקן ששכח כתב:
היא שיחתי כתב:

שערי אורה הוא הקדמה לקבלה, או שמא עיקרו להסביר כל שמות הקודש והכינויים?

שמעתי שערי אורה מיועד בעיקר לגדולים בקבלה, כי נראה למתחילים שכל מה שמביא בעמוד אחר זה עניין אחד
(אומנם אולי יש בו תועלת להציץ קצת בחכמת התורה)

משה ששון

הודעהעל ידי משה ששון » ד' ינואר 18, 2012 2:44 pm

[quote="בן אליהו"]
הדרכה למתחילים מהגאון המקובל רבי יעקב הילל {אני כותב לפי זכרוני ייתכן שאני טועה בסדר}: א. שומרי אמונים לרבי יוסף אירגאס ב. דעת ותבונה לבן איש חי ובמיוחד חמישה פרקים ראשונים ג. כסא אליהו לרבי אליהו מני ד.טוב לצרף לכל זה הקדמות ושערים של בעל הלשם ה. יש שהמליצו ללמוד גם שערי אורה ולאחרונה יצא עם ביאור עכת"ד.

רבי יעקב עמדין מביא בספרו מגדל עוז רשימת ספרים למתחילים
(איני זוכר באיזה מקום בספר)

ואומנם בשם בעל הסולם אמרו שאי אפשר להבין מילה אחת בדברי האר"י ללא לימוד עשרים שנה לפני ה'
(איני זוכר בדיוק, וזה כתוב בספר וילקט יוסף, אומנם נראה לי שהנוסח שכתבתי כאן מאוד מיקל בשיטת הסולם)

שפופרת של ביצה

הודעהעל ידי שפופרת של ביצה » ד' ינואר 18, 2012 3:25 pm

לעניין לימוד חכמת הקבלה ראה: ערוך השלחן, יו"ד, רמו, טו.
בתחומין הובא מכתב שכתב מרן בעל הלשם למרן הרב הרצוג ובו הדרכה ללימוד חכמת הקבלה.

משה ששון

הודעהעל ידי משה ששון » ד' ינואר 18, 2012 3:42 pm

בענין ספרים שמעתי מרבי זיע"א שספר ויבך יוסף זה ספר טוב ביותר

חקר

הודעהעל ידי חקר » ה' ינואר 19, 2012 12:21 am

אם הבנתי נכון כל ספרי המבוא לקבלה שנמנו לעיל מיועדים לחפצים להכנס בשערי חכמה זו, השאלה האם קיים גם ספר אינצקלופדי מקיף ואמין למושגי יסוד בקבלה המובן גם למי שאינו מעוניין עדיין לעסוק בה רק להבין מושגים קבליים המוזכרים רבות בספרי חסידות ודומיהם.

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ה' ינואר 19, 2012 10:31 am

יש ספר בשם חסידות או דרך החסידות שהוציאו חסידי אלכסנדר נדמה לי שבסוף הספר יש מה שאתה מחפש תבדוק

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ה' ינואר 19, 2012 2:04 pm

.
נערך לאחרונה על ידי זקן ששכח ב א' ינואר 28, 2018 7:58 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

מינצקער

הודעהעל ידי מינצקער » ו' ינואר 20, 2012 8:06 pm

בתחומין הובא מכתב שכתב מרן בעל הלשם למרן הרב הרצוג ובו הדרכה ללימוד חכמת הקבלה.[/quote. כשנדפסו הגה״צ רבי שריה דבליצקי שליט״א בספרו ארי במסתרים השמיט שמו של הרב הרצוג, אולי ידוע למישהוא פשר הדבר דהא כנראה אין זה לפי רוחו

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot], עבודת לוי ו־ 550 אורחים