מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בדיקת דור ישרים. תמים תהיה או ליצנות בעלמא?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
בעלזער

בדיקת דור ישרים. תמים תהיה או ליצנות בעלמא?

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 3:32 pm

כידוע האגרות משה לא הסכים לבדיקת דור ישרים והוא מבואר בארוכה באגרות משה.

א. האם יש בזה בעיה כל שהיא באמונה בבטחון, בתמים תהיה.
ב. לאחרונה המגמה היא שזה לא רציני, ובאמת האדמו"ר מאמשינוב שליט"א ועוד הרבה מורים שאין צריך לעשות בדיקת דור ישרים.
ג. האם כל הסיפור הזה הוא בלוף, כי בדקתי במשרד וראיתי במחשב שאחת ל400 הם לא בסדר, שזה חצי חצי לערך, 0.4 , לעומת זאת יש שם מחלות ל"ע המופיע שם שהם בכמה אחוזים ואף אחד לא עושה עליהם שום בדיקה.
נערך לאחרונה על ידי בעלזער ב ה' מאי 10, 2012 3:50 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בעלזער

Re: בדיקת דור ישרים. תמים תהיה או ליצנות בעלמא?

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 3:41 pm

פניתי ליו"ר הארגון ושאלתיו למה הם לא עושים בדיקות לשאר המחלות אשר שמתי במצרים והשיב לי שאין להם את התקציבים והכלים לזה.

כמו כן נוכחתי לדעת שזה בלוף, לאחר שראיתי שם הוראה שאם אחד שכח לעשות דור ישרים אסור למסור מידע לאחר האירוסין, ואילו היה זה פיקוח נפש מאי שנא לפני האירוסין או אחרי האירוסין, אתמהה?

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 3:53 pm

בחיפוש במכונים לגנטיקה מצאתי מכון בת"א שעושה בדיקה ל40 מחלות גנטיות לפני הארוסין וזה עולה הון עתק עשרות אלפי דולר, האם יש עלי חובת השתדלות לפנות למכון בת"א?
איפוא הגבול?

מיוחס

הודעהעל ידי מיוחס » ה' מאי 10, 2012 4:08 pm

איך אפשר להגיד ליצנות בעלמא על דבר שהציל כל כך הרבה אנשים
קצת פורפורציה וכבוד לאנושות לפני שמזלזלים בפעילות אחרים למען הציבור
ולעצם הענין אפילו שהבדיקה מצילה אחד לאלף יש סיבה לעשותה
כי אם תראה כאלו שסובלים ממחלה זו שיש להם ילד אחד מתוך 12 גם זה סבל בל יתואר
ושמעתי מנכד הגרא"י זלזניק זצ"ל שזקנו הגאון אמר פעם בתשובה לשאלה כזו
שעפ"י גדרי ההלכה אין דין לעשות בדיקה זו ולא תהיה תביעה בשמים על מי שלא עשה זאת
ואדרבה יש לו את כל השמירה של שומר פתאים ד'
אבל
אבל
אבל למה להיות פתי סיים הגאון זצ"ל את דבריו

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 4:13 pm

א. הגאון רבי משה פיינשטיין לא הבין כך וראה באגרות משה.

ב. האם לדעתך צריך לעשות עוד כל הבדיקות הניתן לעשות במכונים פרטיים.

ג. שאלתי בבית חולים חרדי כמה ילדים נולדים פגומים משאר המחלות וכמה מדור ישרים, והשיבו לי, משאר המחלות כשש ילדים ל"ע מכל מאה, מהמחלה שדור ישרים מציע, שואף לאפס.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 4:18 pm

רבי מיוחס אתה מאמין שיש דבר כזה בת פלוני לפלוני?
והרבה דרכים למקום?
בקשר לסיגריות אמר לי מרן הגרח"ק שזה לא מצווה להיות פתי.
לעומת זאת ידוע מה שאמר הבעש"ט זי"ע שהוא מעדיף להיות פתי שיש להם שמירה מיוחדת.
תמים תהיה קצת אמונה לא יזיק לא כן?

מיוחס כתב:איך אפשר להגיד ליצנות בעלמא על דבר שהציל כל כך הרבה אנשים

מהיכן אתה יודע שזה הציל, כאשר גם אם שתיהם הם נשאים זה לא בטוח שהילדים ייצאו פגומים, דומני שזה שלושים אחוז לכל ילד.

מי נהר

הודעהעל ידי מי נהר » ה' מאי 10, 2012 4:27 pm

מה שאמרו לך שמהמחלות שדור ישרים מציע שואף לאפס, זה קודם הדור ישרים או אחריהם???
תבדוק את הנתונים קצת יותר לעומק לפני שאתה ממליץ להרבות בעלי מומים בישראל.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 4:31 pm

אתה לא חייב להאמין.
גם אין לי כל דרך להוכיח לך שאני דובר אמת

אך עשה בדיקה פשוטה תתקשר לדור ישרים שאתה רוצה לדעת פרטים ואמור ששכחת לעשות ואתה כבר אחרי האירוסין, בדוק וראה שהם מסרבים לענות, ולדעתך מאי שנא לפני האירוסין או אחרי האירוסין, ברור שזה ליצנות.

מי נהר

הודעהעל ידי מי נהר » ה' מאי 10, 2012 4:38 pm

ועל הליצנות הזו קופות החולים מממנות מאות שקלים לאדם?
ברור שכיון שמדובר באחוזים מאוד נמוכים כמו שציינת, יש הבדל בין קודם הארוסין לאחריו, שזה רמה שלא מבטלים את הארוסין בשבילו, אבל מתוך מאות אלפי איש ודאי שגם אחוזים אלו הם ודאיים.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 4:42 pm

כבר ביררת כמה קופת חולים מתוקצבת על כל ראש על כל חבר?

עובדים עלינו בעיניים.
בדוק וראה במחשב כמה המשכורות שלהם.
עוד קופת שרצים.

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ה' מאי 10, 2012 4:50 pm

שמעתי מאחד מגדולי רבני דורינו שהורה שאין לעשות את הבדיקות אחרי האירוסין!!
ובדידי הוה עובדא, שלא עשו את הבדיקות עד לשעת האפס, ועדיין לא היו כל התוצאות מוכנים, וע"פ הוראה גמרו את השידוך עם חלק מהתוצאות (4/5), והורה שלא לברר אח"כ עוד!
אז לא הכל חייב להיות בלוף!!

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 4:52 pm

אתה יודע להסביר מדוע אחר האירוסין אין למיחש להרבות חלילה בעלי מומין בישראל וכפי שכתב הנ"ל, יש לזה הסבר על פי הלכה.?

על פי הלכה מותר לעזוב שידוך וברבנות הראשית משלמים קנס של חמש מאות ש"ח ואצל בני עדות המזרח אין כל בעיה לעזוב שידוך, במידה ומצא טובה הימנה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 10, 2012 4:58 pm

אילו היה זה פיקוח נפש מאי שנא לפני האירוסין או אחרי האירוסין, אתמהה?

מה זה קשור לפיקוח נפש, פיקוח נפש של מי?

אבל לא מובן מה אתה טוען, אם אתה מדבר על פנייה אליהם לעשות את הבדיקה אחרי האירוסין, ברור שהם צודקים בעיקרון, כי כל עוד שלא נבדקו הזוג כיוון שהסיכוי נמוך שהדבר יקרה, א"כ הדבר הוא כחשש בשידוך, וכולנו מבחינים הבחנה ברורה שחסרון וחשש שבגללו לא יגשו לשידוך, לא מהווה סיבה לביטול השידוך, בכל מיני תחומים.

ואם מדובר בזוג שכבר נבדק ולא שאל אותם מה המצב, זה באמת שאלה למה לא יראו אם יש בעייה ויודיעו (ואפשר לדון בדבר). אבל בכל אופן אי אפשר להכחיש את הידוע לכל שאם שני בני הזוג יש להם גנים של טאיי זקס, למשל, יש סיכוי של 1 ל 4 שיוולדו להם ילדים חולים כל שמתוך 12 ילדים יש סיכוי ששלשה לא על כל ישראל יהיו חולים, וזו שאלה שאדם צריך להתייעץ עליה אם בסיכוי כזה של 25% לצרה ימשיכו בשידוך. מכל מקום אי אפשר לטעון שזה אינו כך כשזו מציאות פשוטה וברורה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 10, 2012 5:03 pm

רבי מיוחס אתה מאמין שיש דבר כזה בת פלוני לפלוני?
והרבה דרכים למקום?

זה באמת שאלה טובה למה לא ירד כל בחור לרחוב וימצא בחורה ויתארסו כי בת פלוני לפלוני ואם היא בת זוגו לא יפסיד אותה (כדרבא במו"ק) ואם לא הרי לא יתארסו, ולמה צריך לברר ולחקור ולבדוק, אבל מעבר לשאלה פשוט לכולי עלמא שאין הדין כך. אז למה דווקא בעניין הזה אתה מביא את בת פלוני לפוני?

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ה' מאי 10, 2012 5:06 pm

כמדומה שדור ישרים לא בודקים את כל הסכנות הגנטיות ר"ל של כל צד מן הצדדים, אלא רק את את הסכנות הנובעות מזיווגם יחד, כידוע שישנם מחלות ר"ל שהנשאות הגנטית שלהן אין בה כלום כל עוד בן הזוג אינו נשא, וזה המה בודקים.
ולפיכך גם אם נתברר על זוג מסויים שאינו מתאים מחמת הסכנה, אין באף חד מהם שום פגם לשידוך אחר.
מי שמכיר זוגות שנישאו לפני שהיה דור ישרים ול"ע יש (או היו ר"ל) להם ילדים חולי סי אף או טיי זקס, לא מבין מה אתם רוצים כאן, אם אפשר למנוע את זה, מי יסרב.

אחר האירוסין, סברא פשוטה היא שזה כבר סיפור אחר ויש לשאול לחכם.

אילו היו בודקים גם נשאות של מחלות שאינן תלויות בבן הזוג ר"ל, הייתה מתהוות רשימת פסולי חיתון, ושוב, כאשר יש נזק כ"כ גדול לרבים כ"כ, מסתבר שאין לבדוק והדרינן לשומר פתאים ה'.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 5:08 pm

להרב אוצה"ח
הייתה כאן התנגשות תגובה!
אני מדבר בצורה כזאת שהבחור עשה מטעם הישיבה והיא מטעם הסימינר בגיל 18 כפי המקובל היום, הנתונים נמצאים אצלהם במחשב, אתה רק צריך להשיב על תאריך לידה פלוס מספר, מאי שנא לפני השידוך מאי שנא אחרי השידוך?

דיברתי עם אחד הדיינים החשובים ברבנות הראשית ואמר לי שאין כל איסור לעזוב שידוך, ואצל בני עדות המזרח זה מעשים שבכל יום.
אז מה ההבדל בין לפני השידוך או אחרי השידוך לפי ההלכה

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 5:10 pm

רבי ידידה על מה שאתה מדבר בדיוק על זה דן האגרות משה עשה לי טוב עיין שם.
ושוב, אני שואל על פי ההלכה מאי שנא לפני השידוך או אחריך השידוך??!!

בר ששת

הודעהעל ידי בר ששת » ה' מאי 10, 2012 5:12 pm

כאחד שיש לו ידיד, של"ע, זלזל גם הוא בעניין, והביא על אחד מבניו חולי גדול רח"ל, קשה לי להבין את דעת המזלזים. ומי יתן שהבדיקות הנוספות יוזלו ויהיה אפשרות סבירה לעשות גם אותן.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 10, 2012 5:13 pm

נכון ולכן הם מקפידים לא לתת רק תשובה של התאמה או אי התאמה, ובמקרה של התאמה אינם מודיעים אם אחד מהצדדים נשא אע"פ שאינו מזיק כדי שלא יתפתח מזה שם רע, אע"פ שאינו מוצדק.

הנה קטע מויקיפדיה על טאי זקס, איני מניח שהכותב שם מקבל משכורת בדור ישרים

מחלת טאי זקס (או: טיי זקס באנגלית: Tay-Sachs Disease) היא מחלה תורשתית קטלנית, שרוב הילדים הלוקים בה מתים בשנות חייהם הראשונות בשל נזק מוחי קשה הנובע מחוסר באנזים חיוני האחראי על חילוף חומרים של שומנים. המחלה איננה ניתנת לריפוי.

יילוד עלול ללקות במחלת טאי זקס רק אם שני הוריו הם נשאים של האלל הרצסיבי הגורם לה. במקרה כזה, יש סיכוי של 25% שהיילוד ילקה במחלה, וסיכוי של 50% שהוא יהיה נשא של הגן. מחלת טאי-זקס נפוצה בקרב יהודים אשכנזים בשיעור ניכר פי כמה מאשר תפוצתה בקרב אוכלוסיות אחרות; 1 מכל 27 יהודים אשכנזים בארצות הברית, למשל, נושא את הגן הפגום, לעומת 1 מתוך 200 בקרב האוכלוסייה הכללית. המחלה נפוצה גם בקרב יהודים יוצאי מרוקו.

בישראל, מסבסד משרד הבריאות בדיקת סקר גנטי לגילוי המחלה לכל אדם הרוצה בכך. אם האדם נמצא נשא, ייבדקו בשנית שני בני הזוג. אם שניהם ימצאו נשאים (והאישה בהריון או שתיכנס להריון בעתיד) - יהיה צורך לבצע בדיקת מי שפיר או בדיקת סיסי שליה כדי לגלות אם העובר לוקה במחלה הקטלנית.

הפתרון של משרד הבריאות לא למנוע נישואים אלא לעשות בדיקת מי שפיר ולעשות הפלה במקרה שהילד חולה הוא כמובן בעייתי.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 5:17 pm

הרב אוצה"ח אצטרך להכין תשובה יותר מפורטת בכל אופן האדמו"ר מאנשינוב שליט"א וכן האדמו"ר מלובאביטש זי"ע היה מורה שאין להתייחס לתוצאות דור ישרים וגם אם שתיהם נשאים ניתן להמשיך בשידוך, וכידוע הסיפור עם מושי הולצברג שנותר בחיים אחד לפליטה רק בגלל זה שהלכו עם הראש בקיר ולמרות שדור ישרים אסר עליהם להתחן הם שמעו בקול הרבי שלהם. והתחנו

בעניני רפואה האדמו"ר מלובאביטש הבין קצת!!

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ה' מאי 10, 2012 5:19 pm

[quote="בעלזער"] וכידוע הסיפור עם מושי הולצברג שנותר בחיים אחד לפליטה רק בגלל זה שהלכו עם הראש בקיר ולמרות שדור ישרים אסר עליהם להתחן הם שמעו בקול הרבי שלהם. והתחנו

רבי בעלזער,

אולי תפרט את "הידוע", יש לפחות אדם אחד שלא שמע מהמעשה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 10, 2012 5:21 pm

בעלזער כתב:להרב אוצה"ח
הייתה כאן התנגשות תגובה!
אני מדבר בצורה כזאת שהבחור עשה מטעם הישיבה והיא מטעם הסימינר בגיל 18 כפי המקובל היום, הנתונים נמצאים אצלהם במחשב, אתה רק צריך להשיב על תאריך לידה פלוס מספר, מאי שנא לפני השידוך מאי שנא אחרי השידוך?

דיברתי עם אחד הדיינים החשובים ברבנות הראשית ואמר לי שאין כל איסור לעזוב שידוך, ואצל בני עדות המזרח זה מעשים שבכל יום.
אז מה ההבדל בין לפני השידוך או אחרי השידוך לפי ההלכה

ע"ז כתבתי שיש לדון בדבר כי מצד אחד אם הם יודעים שיש בעייה שיגידו, מצד שני כל עוד שלא הסתכלו במחשב אם יש בעייה בין שניהם זה היינו הך כמו שהבחור והבחורה לא נבדקו, כי מאי נפ"מ אם חסר בדיקת דם, או שחסר עיון במחשב, כל עוד עוד שאין ידיעה שיש בעייה זה עדיין סיכוי קטן וממילא מיחשב כחשש ולא כבעייה קיימת, וכפי שכתבתי וכתבו אחרים ברור שבחשש יש הבדל גדול בין קודם האירוסין לאחריו, דוגמא לדבר הרבה יימנעו לגשת לשידוך אם הם יודעים שיש במשפחה איזה חולי תורשתי (כמו נכפה של הגמרא) אפילו היה בקרוב קצת רחוק יותר, אבל לא יבטלו שידוך בגלל זה, והדברים פשוטים.
מכל מקום לא הבנתי איך הוצאת מזה מסקנא שזה סתם שטויות, אם לדעתך הם לא צודקים בעניין ביטול השידוך, אולי אתה צודק, אבל העובדה של מחלות גנטיות היא עובדה מוכחת וברורה.

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ה' מאי 10, 2012 5:24 pm

אגב, לפני כעשור בערך, ניהלה הקהילה באנטווערפען (ר' פנחס קורנפלד) מלחמת חורמה נגד 'דור ישרים', עד שבאו לעמק השווה.
יש לברר שם מה היה הענין.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 5:26 pm

ידידיה כתב:
בעלזער כתב: וכידוע הסיפור עם מושי הולצברג שנותר בחיים אחד לפליטה רק בגלל זה שהלכו עם הראש בקיר ולמרות שדור ישרים אסר עליהם להתחן הם שמעו בקול הרבי שלהם. והתחנו

רבי בעלזער,

ידידיה שאל את החברים בכולל מה היה פעם פיגוע בהודו בבומבי שנותר שם רק אחד לפליטה ממשפחת הולצברג וההורים קבורים בהר הזיתים ליד שתי ילדים שמתי מהמחלה.
ורק מושי הולצברג שנולד בריא נותר להם לפליטה.

---
להרב אוצה"ח כנ"ל אצטרך להתיישב ולכתוב יותר באריכות ועם מקורות.

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ה' מאי 10, 2012 5:31 pm

בעלזער כתב:
ידידיה כתב:
בעלזער כתב: וכידוע הסיפור עם מושי הולצברג שנותר בחיים אחד לפליטה רק בגלל זה שהלכו עם הראש בקיר ולמרות שדור ישרים אסר עליהם להתחן הם שמעו בקול הרבי שלהם. והתחנו

רבי בעלזער,

ידידיה שאל את החברים בכולל מה היה פעם פיגוע בהודו בבומבי שנותר שם רק אחד לפליטה ממשפחת הולצברג וההורים קבורים בהר הזיתים ליד שתי ילדים שמתי מהמחלה.
ורק מושי הולצברג שנולד בריא נותר להם לפליטה.

---
להרב אוצה"ח כנ"ל אצטרך להתיישב ולכתוב יותר באריכות ועם מקורות.

הרב בעלזר, הסיפור סיפור. לאיזה צד הוא משמש כראיה?

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 5:35 pm

חיכתי לתגובה שלך וידעתי שהיא תבוא, אך אני שמעתי מהסבא שאמרו לו גורמים מהצבא שאין כל הסבר בעולם איך רק הוא נותר לפליטה.

ליצנות אחת דוחה מאה תוכחות.
וקצת אור דוחה הרבה מן החושך.
והבוחר יבחר.

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ה' מאי 10, 2012 5:36 pm

בעלזער כתב:חיכתי לתגובה שלך וידעתי שהיא תבוא, אך אני שמעתי מהסבא שאמרו לו גורמים מהצבא שאין כל הסבר בעולם איך רק הוא נותר לפליטה.

לא מבין הקשר לענין?

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ה' מאי 10, 2012 5:38 pm

מכיר אני משפחה ירושלמית וותיקה, שסב המשפחה התנגד כל השנים לבדיקות 'דור ישרים', עד ששנים מנכדיו (מאותו בן) נפטרו והתברר ששני הוריו הם נשאים של גן בעייתי המתגלה בבדיקת 'דור ישרים'.
מאז, אותו סב מורה לכל נכדיו וניניו לעבור את הבדיקה.

לא אגלה את שם המשפחה, מצנעת הפרט, אבל היודעים יודעים.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 5:39 pm

בגולה כתב:
בעלזער כתב:חיכתי לתגובה שלך וידעתי שהיא תבוא, אך אני שמעתי מהסבא שאמרו לו גורמים מהצבא שאין כל הסבר בעולם איך רק הוא נותר לפליטה.

לא מבין הקשר לענין?

ידידה רואה את שתי קברי הילדים בהר הזיתים שמתו מן המחלה ומזה אמר להביא ראיה שהיה להם לשמוע בקול דור ישרים, ויש מביאים ראיה ממושי הולצברג שנותר לפליטה מעל לדרך הטבע בזכות זה ששמעו בקול הרבי שלהם.

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ה' מאי 10, 2012 5:41 pm

בגולה כתב:

לא מבין הקשר לענין?

אני מצטרף לאי ההבנה.

ח"ו איזה ליצנות מצאת בי? כנראה שכבודו יש לו איזה ידיעות שלא הובאו כאן, וסבור הוא שכולנו יודעים מהם, וזאת למודעי, שאצלי לא כן הוא. ובס"ה רציתי לברר מה ראיה מצאת לך במעשה זה.

עמך הסליחה, על אותו דבר עלום שפגע בך, אנא סלח לי.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 5:44 pm

ידידיה כתב:הרב בעלזר, הסיפור סיפור. לאיזה צד הוא משמש כראיה?

כלומר??

בעלזער כתב:ידידה רואה את שתי קברי הילדים בהר הזיתים שמתו מן המחלה ומזה אמר להביא ראיה שהיה להם לשמוע בקול דור ישרים, ויש מביאים ראיה ממושי הולצברג שנותר לפליטה מעל לדרך הטבע בזכות זה ששמעו בקול הרבי שלהם.

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ה' מאי 10, 2012 5:47 pm

בעלזער כתב:
בגולה כתב:

לא מבין הקשר לענין?

ידידה רואה את שתי קברי הילדים בהר הזיתים שמתו מן המחלה ומזה אמר להביא ראיה שהיה להם לשמוע בקול דור ישרים, ויש מביאים ראיה ממושי הולצברג שנותר לפליטה מעל לדרך הטבע בזכות זה ששמעו בקול הרבי שלהם.

חלילה, ברור שהיה עליהם לשמוע בקום רבם, ומקרא מפורש הוא, 'לא תסור' וכו'.

נ.ב. האם הרבי היה מורה לחסידיו ללכת לבדיקות הנ"ל, אלא שלהם הורה שלא לשמוע להם? דא"כ מוכח שדעתו כדעת המחייבים.
ואם הרבי היה נגד, כיצד חסידיו הלכו לבדיקה? אתמהה

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 5:53 pm

יש חסידים שכדאי לדעת אם זה הזיווג שלהם, כלומר, לא עתידות, אלא מה נגזר פעם כשהיה יושב ומזווג זיווגות כותבים קוויטל לרבי שלהם והוא משיב זה חי זה מת.

ויש שאין להם מורה דרך, ואז הם מביאים קוויטל לגרפולוג ואז מתעורר בגרפולוג תחושות וינטויציות ואומר זה חי וזה מת פלוס חותמת של דור ישרים.
נערך לאחרונה על ידי בעלזער ב ה' מאי 10, 2012 5:54 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ה' מאי 10, 2012 5:54 pm

בעלזער כתב:הרב אוצה"ח אצטרך להכין תשובה יותר מפורטת בכל אופן האדמו"ר מאנשינוב שליט"א וכן האדמו"ר מלובאביטש זי"ע היה מורה שאין להתייחס לתוצאות דור ישרים וגם אם שתיהם נשאים ניתן להמשיך בשידוך, וכידוע הסיפור עם מושי הולצברג שנותר בחיים אחד לפליטה רק בגלל זה שהלכו עם הראש בקיר ולמרות שדור ישרים אסר עליהם להתחן הם שמעו בקול הרבי שלהם. והתחנו

כשאלת ידידיה, הם אכן הלכו לדור ישרים ובכל זאת התחתנו, או שלא עשו הבדיקות על פי דעת רבם?

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 5:55 pm

בעלזער כתב:יש חסידים שכדי לדעת אם זה הזיווג שלהם, כלומר, לא עתידות, אלא מה נגזר פעם כשהיה יושב ומזווג זיווגים כותבים קוויטל לרבי שלהם והוא משיב זה חי זה מת.

ויש שאין להם מורה דרך, ואז הם מביאים קוויטל לגרפולוג ואז מתעורר בגרפולוג תחושות ואינטואיציות ואומר זה חי וזה מת פלוס חותמת של דור ישרים.
נערך לאחרונה על ידי בעלזער ב ה' מאי 10, 2012 5:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ה' מאי 10, 2012 5:58 pm

תענה לענין! הם עשו הבדיקות או לא עשו?

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 6:00 pm

אני לא חסיד חב"ד אני מספר מה שהסבא סיפר לי וכן מספר רבי יצחק דוד גרוסמן יותר מזה אני לא יודע, אולי באתר הידברות יש על זה חומר וזה גם לא מעניין אותי.

כל העניין הזה של דור ישרים זה נידון באגרות משה ובעוד הרבה פוסקים, ואני לא מוכן להעביר את האשכול לפסים אלו.

צודק הרב אוצה"ח שזה לא ראיה שזה שטויות, אם כי הבאתי קצת ראיה שעל פי הלכה אין צריך לעשות דור ישרים מזה שאחר האירוסין הם לא מוכנים לענות וכנ"ל.

ועמך הסליחה.

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » ה' מאי 10, 2012 6:12 pm

ר' בעלזער
מה ההקשר בין סיפורך לנידון?
נניח שלמישהו יש בעיה עם שידוך מסוים, כי נראה לו שהמדובר לא כ"כ לומד.
רבו אמר לו בכל זאת לעשות, ואכן עשה, ולבסוף החתן הגביר חיילים בלימוד ועלה מעלה מעלה במעלות התורה, והרוה רוב נחת את חמיו.
האם זה אומר שמכאן ראיה שאין צורך לברר על מצב החתן בתורה לפני השידוך? או שזה רק אומר שזה שכר המציית לרבו?

מי נהר

הודעהעל ידי מי נהר » ה' מאי 10, 2012 6:13 pm

נראה לי שכל האשכול כאן מיוסד על ליצנות אחת גדולה, כיון שהובא למעלה בשם רמ"פ שמתנגד לבדיקה, ואילו באגרות משה ח"ז (ומיד יבואו המלעיזים נגד החלק הנ"ל...) אהע"ז סי' י' דווקא ממליץ לעשות בדיקה, וכותב שם שכיון שהבדיקה היא בקל אין בזה חשש 'תמים תהיה'.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » ה' מאי 10, 2012 6:19 pm

להרב הבונה, אנשי חב"ד והסבא טוען וכך הוא רואה את הדברים שהוא והמטפלת שלו ניצלו מעל לדרך הטבע ממש מכל שתי הבניינים שם שנהרגו בטבח הנורא, שזה בגלל שהם התחתנו על פי הקוויטל שהרבי שלהם השיב. האם הם שלחו לרבי תוצאות דור ישרים איני יודע וגם לא הייתי מסוגל לשאול אותו כאלו פרטים וכו'.

דרך אגב, הוא לא קוטל קנים באגם הסבא, אתה בטח שמעתה על רבי משה הושפינער אולי מלעלוב, לא זוכר בדיוק את השם שלו אך היה ענק בתורה ודומני שהוא חתן שלו.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 290 אורחים