מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קונטרס חיזוק מהגאון ר' שמואל אוירבאך

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
היא שיחתי

קונטרס חיזוק מהגאון ר' שמואל אוירבאך

הודעהעל ידי היא שיחתי » ה' מאי 17, 2012 1:59 pm

מסתמא אם נוטר היה כאן היה מעלה
נמצא באתר לדעת
קבצים מצורפים
כל חפציך לא ישוו בה.pdf
(302.89 KiB) הורד 565 פעמים

תוכן

Re: קונטרס חיזוק מהגאון ר' שמואל אוירבאך

הודעהעל ידי תוכן » ה' מאי 17, 2012 4:40 pm

האם אין זו תעודת עניות לחברה החרדית הליטאית שרוב מאמרי החיזוק מסתובבים על ציר אחת, היינו לימוד התורה? האם אין עוד דברים שראויים לדון בהם ולהתפעל בהם, תפילה, דביקות, מוסר, שאלות במחשבה, צדיק ורע לו, בחירה ועוד ועוד? למה שוב ושוב אותו הנושא?

חלניקער

הודעהעל ידי חלניקער » ה' מאי 17, 2012 4:49 pm

תוכן שמן הסתם מילא כרסו בש"ס ופוסקים להתפקע, ולא נותר לו אלא דבקות וכו' אצלו זאת תעודת עניות.
אנו האמונים על דברי חז"ל אשר ד"ת צריכים חיזוק, ואין מזרזין כו', מתגאים בכך וע"ז תפארתנו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 17, 2012 4:51 pm

תוכן כתב:האם אין זו תעודת עניות לחברה החרדית הליטאית שרוב מאמרי החיזוק מסתובבים על ציר אחת, היינו לימוד התורה? האם אין עוד דברים שראויים לדון בהם ולהתפעל בהם, תפילה, דביקות, מוסר, שאלות במחשבה, צדיק ורע לו, בחירה ועוד ועוד? למה שוב ושוב אותו הנושא?

נ"ל שאותה תעודת עניות אפשר לחלק גם לזוה"ק המלא באזהרות על לימוד התורה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' מאי 17, 2012 5:13 pm

חלניקער:

בגמרא שלפני כתוב: ארבעה צריכין חזוק ואלו הן תורה, ומעשים טובים, תפילה ודרך ארץ.

אוצר החכמה:

הזוהר מלא באזהרות על הרבה מאד דברים, ובכלל אני לא בטוח שהרוב עוסק בלימוד התורה, בטח לא לימוד הנגלה שעל זה מדבר ר' שמואל אוירבאך.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' מאי 17, 2012 5:17 pm

הקנטורים שלך מר תוכן אינם במקום, רש"א מדבר הרבה על תפילה, דבקות וירא"ש, ויש לו גם ספרים ע"ז, אולי מחיבתך לנוצרים ימש"ו שכחת את הלוח העברי, ובכן כהיום הזה ערב שבועות היום, ונהגו זה רבות בשנים להגביר חיילים לתורה בימים אלו, ומכאן נושא השיחה והחוברת. ותו לא מידי.

לבב

הודעהעל ידי לבב » ה' מאי 17, 2012 5:31 pm

ה' ישמרנו - מהיכי תיתי שהוא מחבב את הנוצרים?...

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ה' מאי 17, 2012 6:46 pm

תוכן כתב:האם אין זו תעודת עניות לחברה החרדית הליטאית שרוב מאמרי החיזוק מסתובבים על ציר אחת, היינו לימוד התורה? האם אין עוד דברים שראויים לדון בהם ולהתפעל בהם, תפילה, דביקות, מוסר, שאלות במחשבה, צדיק ורע לו, בחירה ועוד ועוד? למה שוב ושוב אותו הנושא?

מה דעתך על הקונטרס? האם נכתב טוב ברמה גבוהה?
אני מעוניין לשמוע את דעתך כיון שנראה שאתה היחיד שקרא אותה

סעיף

הודעהעל ידי סעיף » ה' מאי 17, 2012 7:44 pm

איש_ספר כתב:הקנטורים שלך מר תוכן אינם במקום, רש"א מדבר הרבה על תפילה, דבקות וירא"ש, ויש לו גם ספרים ע"ז, אולי מחיבתך לנוצרים ימש"ו שכחת את הלוח העברי, ובכן כהיום הזה ערב שבועות היום, ונהגו זה רבות בשנים להגביר חיילים לתורה בימים אלו, ומכאן נושא השיחה והחוברת. ותו לא מידי.

א. לתוכן !
הייתי מציע לך לשנות את שם הניק שלך כיון שכ"ז שתמשיך ותכתוב כאן [לא משנה מה] תזכה לקיתונות של בוז מאיש ספר..
ב. שוב מוכח מה שכבר נכתב בעבר [בלי נקיטת צד בענין] שהפורום נוטה חזק לצד הליטאי, וכאשר נכתב תגובה קטנה על מאמר ליטאי מיד נזעקים ראשי הפורום להגנה מאסיבית, מה שלא מצאנו בדברים אחרים כ"כ.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ה' מאי 17, 2012 7:59 pm

סעיף כתב:שוב מוכח מה שכבר נכתב בעבר [בלי נקיטת צד בענין] שהפורום נוטה חזק לצד הליטאי, וכאשר נכתב תגובה קטנה על מאמר ליטאי מיד נזעקים ראשי הפורום להגנה מאסיבית, מה שלא מצאנו בדברים אחרים כ"כ.

מה זה "שוב" היכן ראית כן בעבר?
מנהלי הפורום אכן ליטאים אני מקווה שאין בדעתך לדרוש מהם לשנות זהות
הביקורת אינה על "מאמר ליטאי" אלא על כך שליטאים יש להם "תעודת עניות" "שרוב מאמרי החיזוק מסתובבים על ציר אחת, היינו לימוד התורה" ולדעתם "אין עוד דברים שראויים לדון בהם ולהתפעל בהם, תפילה, דביקות, מוסר, שאלות במחשבה, צדיק ורע לו, בחירה ועוד ועוד" ולכן אין להמשיך לחזק לימוד התורה כי זה "שוב ושוב אותו הנושא"
ומובן מדוע ישנם כאלו שלא מוצא חן בעיניהם התקפה כזו קולקטיבית
וברור שאם הייתה התקפה בסגנון כזה על חסידים לא היו חברים חשובים אחרים כשבטי ישראל מונעים מאיתנו חריפות לשונם

לעצם הדבר מובנת כזו הרגשה, כי כשמעירים על משהו חסידי אזי זה נתפס אצל החסידים כהתקפה כוללת על דרך הבעש"ט הק' אולם כשתוקפים איזה דבר ליטאי אין זה נתפס כן אלא כחולשה של מישהו מסויים או כשל ציבורי אבל אין זה משוייך כמשהו "ליטאי" אא"כ מדובר על משהו כגילוח הזקן וגידול בלורית ומספר ספור של דברים

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ה' מאי 17, 2012 8:04 pm

.

בלומדי בחיידר, לימדו אותי כלל:
העולם מתחלק לשני סוגים של אנשים. האלה שמחלקים את העולם לסוגים והאלה שלא..

-- סתם...
העולם מתחלק לשני סוגים של אנשים. האלה שמדברים על מה שהם אוהבים. והאלה שמדברים על מה שהם לא אוהבים.
-- סנדלר מדבר על נעליים,
חייט על בגדים,
ו.. ר' שמואל אויערבאך מדבר על לימוד תורה !

...והאלה שמדברים על מה שהם לא אוהבים:
שמאלנים על ימניים
תקשורת על חרדים
ו... תוכן על ליטאים...

.

אליהוא

הודעהעל ידי אליהוא » ה' מאי 17, 2012 8:22 pm

אי"ז תעודת עניות אלא תעודת כבוד שמניחים חיי שעה ועוסקים בחיי עולם.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ה' מאי 17, 2012 8:26 pm

אליהוא כתב:אי"ז תעודת עניות אלא תעודת כבוד שמניחים חיי שעה ועוסקים בחיי עולם.

תפילה, דביקות, מוסר, שאלות במחשבה, צדיק ורע לו, בחירה

כל זה חיי שעה?

ציבור

הודעהעל ידי ציבור » ה' מאי 17, 2012 8:28 pm

"רוב" מאמרי החיזוק על תורה - מצוי גם בחוגים חסידיים! כמו בגור המושתתת על תורה כדברי החידושי הרי"ם

ציבור

הודעהעל ידי ציבור » ה' מאי 17, 2012 8:29 pm

סעיף כתב:
איש_ספר כתב:הקנטורים שלך מר תוכן אינם במקום, רש"א מדבר הרבה על תפילה, דבקות וירא"ש, ויש לו גם ספרים ע"ז, אולי מחיבתך לנוצרים ימש"ו שכחת את הלוח העברי, ובכן כהיום הזה ערב שבועות היום, ונהגו זה רבות בשנים להגביר חיילים לתורה בימים אלו, ומכאן נושא השיחה והחוברת. ותו לא מידי.

א. לתוכן !
הייתי מציע לך לשנות את שם הניק שלך כיון שכ"ז שתמשיך ותכתוב כאן [לא משנה מה] תזכה לקיתונות של בוז מאיש ספר..
ב. שוב מוכח מה שכבר נכתב בעבר [בלי נקיטת צד בענין] שהפורום נוטה חזק לצד הליטאי, וכאשר נכתב תגובה קטנה על מאמר ליטאי מיד נזעקים ראשי הפורום להגנה מאסיבית, מה שלא מצאנו בדברים אחרים כ"כ.

נא לשמור על כבודו של הרב איש ספר, אשר גדול כוחו בתורה!

נהנה מהאוצר

הודעהעל ידי נהנה מהאוצר » ה' מאי 17, 2012 8:46 pm

היא שיחתי כתב:

אליהוא כתב:אי"ז תעודת עניות אלא תעודת כבוד שמניחים חיי שעה ועוסקים בחיי עולם.

תפילה, דביקות, מוסר, שאלות במחשבה, צדיק ורע לו, בחירה

כל זה חיי שעה?

רבא חזייה לרב המנונא דקא מאריך בצלותיה, אמר: מניחין חיי עולם ועוסקים בחיי שעה! שבת י ע"א

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ה' מאי 17, 2012 9:33 pm

טעות שלי

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ה' מאי 17, 2012 9:51 pm

איש_ספר כתב:אולי מחיבתך לנוצרים ימש"ו שכחת את הלוח העברי, ובכן כהיום הזה ערב שבועות היום

באמת קשה עם הפלטפורמה הנוכחית לדעת מהפורום מה התאריך היום...

איש חסיד

הודעהעל ידי איש חסיד » ה' מאי 17, 2012 10:04 pm

סעיף כתב:א. לתוכן !

תודה לך אדון סעיף על העצה אתה ממש שוקד בעמל נפשך על טובת חברך... חילך לאורייתא...

ולעצם הצעתך ה"נבונה", מהכרות עם תוכן אודיעך כי אתה יכול להסיר דאגה מליבך, אדון תוכן כבר משמש בכמה ניקים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' מאי 17, 2012 10:32 pm

כפי הנשמע הקטע המודגש בעמ' כ"ט מכוון נגד ההשקפה המובעת בחיבור בעצתך תנחני המוכר כאן, ואולי גם נושאי דגלה.

ציבור, תודה רבה (וגם לאיש חסיד) גם איש כמוני שאין כחו גדול בתורה, זכאי לבקש: נא ונא להמנע מעלילות דברים ומכתיבה טעונה אמוציות.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ה' מאי 17, 2012 10:42 pm

מישהו "לגלג על הישיבישע רייד" ?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' מאי 17, 2012 11:44 pm

אין אני נוהג להשיב על התקפות אישיות. אמרתי מה שאמרתי, הבוחר יבחר והחודל יחדל. אם מישהו יענה לעניין, אולי אחזור בי, ואולי אכתוב למה נראה לי להחזיק בעמדתי. יש לי רק ניק אחד בפורום. ואת איש ספר אני מכיר אישית, וסולח לו מראש על כל התבטאויותיו, וכדברי חז"ל, על כל פשעים תכסה אהבה אין אהבה וכו'.

שי אבי דוד

הודעהעל ידי שי אבי דוד » ו' מאי 18, 2012 12:14 am

חידוש גדול התחדש היום בבית המדרש. ידעתי עד כה כי ארץ ישראל וגאולת ישראל שייכת ל'מזרוחניקים', 'אהבת ישראל' לחב"ד, 'שמחה' לרבי נחמן. אמור לי מה הוא 'נושאך' ואומר לך מי אתה. אם אינך משם, אל תגע במה שאינו שייך לך. אסור לך להבין במה שאינו נתון תחת 'חסותך'.
עתה נתחדש לי: כי ה'תורה' שייכת לליטאים - וככל הנראה תחושה דומה לזו שאוחזת את הליטאי המצוי (מבלי להכליל חלילה) בשומעו: 'גאולה' ועוד 'גאולה', ארץ ישראל ואהבת ישראל, ומצוה גדולה להיות בשמחה ועוד ועוד, היא גם זו שאוחזת את 'החסיד' בשומעו 'תורה ועוד תורה'. לתומי סברתי כי התורה לפחות היא אותה תורה, של כולנו, וכי 'הכל כלול' בה.
בנוגע לעצם השאלה: מדוע בחר הגר"ש אויערבאך לדבר (בשיחות אלו לפחות כהערת המעיר) דוקא על תורה? נדמה לי כי מן הראוי להפנות את השאלה אליו. זוהי בהחלט שאלה מאותן שאלות שעליהן נאמר 'ילך אצל חכם'.

גליל העליון

הודעהעל ידי גליל העליון » ו' מאי 18, 2012 12:21 am

שי אבי דוד כתב:עתה נתחדש לי: כי ה'תורה' שייכת לליטאים

התורה שייכת לכולם אותו הדבר ואף אחד אינו בעלים יותר מהשני אבל הליטאים הכי משוייכים אליה יותר מכולם, זה המציאות,

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' מאי 18, 2012 12:25 am

שי אבי דוד כתב:חידוש גדול התחדש היום בבית המדרש. ידעתי עד כה כי ארץ ישראל וגאולת ישראל שייכת ל'מזרוחניקים', 'אהבת ישראל' לחב"ד, 'שמחה' לרבי נחמן. אמור לי מה הוא 'נושאך' ואומר לך מי אתה. אם אינך משם, אל תגע במה שאינו שייך לך. אסור לך להבין במה שאינו נתון תחת 'חסותך'.
עתה נתחדש לי: כי ה'תורה' שייכת לליטאים - וככל הנראה תחושה דומה לזו שאוחזת את הליטאי המצוי (מבלי להכליל חלילה) בשומעו: 'גאולה' ועוד 'גאולה', ארץ ישראל ואהבת ישראל, ומצוה גדולה להיות בשמחה ועוד ועוד, היא גם זו שאוחזת את 'החסיד' בשומעו 'תורה ועוד תורה'. לתומי סברתי כי התורה לפחות היא אותה תורה, של כולנו, וכי 'הכל כלול' בה.
בנוגע לעצם השאלה: מדוע בחר הגר"ש אויערבאך לדבר (בשיחות אלו לפחות כהערת המעיר) דוקא על תורה? נדמה לי כי מן הראוי להפנות את השאלה אליו. זוהי בהחלט שאלה מאותן שאלות שעליהן נאמר 'ילך אצל חכם'.

זה לא מדויק, אבל יש כאלו שמפריע להם שרק מדברים כל היום על לימוד תורה, ובלי לדבר גם על ה'מסביב', ולמרות שעכשיו ערב מתן תורה, אך בכל זאת אולי היה צריך למסור שיחה על הכנה בטהרה [העינים, הפה, המחשבה] למתן תורה, או תפילה חזקה מאוד, או אמונה, שכולם הם נושאים שיכולים להתחבר מאוד טוב עם תיירה.
יש לפעמים משגיחים [גם גדולים מאוד] שרוב ככל שיחותיהם נסובים סביב חיזוק בלימוד התורה, ויתכן שאם היו משקיעים בשיחות גם על מידות טובות למשל או אמונה ועוד ועוד, היתה מזה תועלת גם לחלשים יותר שלפעמים מרימים מראש ידים כששומעים ששוב מעירים להם על ה'בטלה' שלהם, ואם רק היו שומעים שיחה טובה על תפילה או משהו, זה היה עוזר להם לפחות בנושא זה, ואולי משם היו מגיעים בסוף גם לתורה.
אך שוב, אין ספק שהעיקר זה תורה, אבל כל האומר אין לי אלא תורה דומה כמי שאין לו אלוק, ואולי בהמשך נאריך בזה עוד.

ביקוש האמת

הודעהעל ידי ביקוש האמת » ו' מאי 18, 2012 2:33 am

איש_ספר כתב:כפי הנשמע הקטע המודגש בעמ' כ"ט מכוון נגד ההשקפה המובעת בחיבור בעצתך תנחני המוכר כאן, ואולי גם נושאי דגלה.

הכוונה בעיקר לעמ' ל' -

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ו' מאי 18, 2012 2:48 pm

תוכן כתב:אם מישהו יענה לעניין, אולי אחזור בי, ואולי אכתוב למה נראה לי להחזיק בעמדתי.

לענות ? מה לא מובן ?? - כל אחד מדבר ומתעסק במה שהוא מאמין, ובמה שהוא אוהב.
- מכיון שהערך הגבוה ביותר אצל ליטאים הוא לימוד תורה, ברור שבעיקר ידברו על זה.

"להחזיק בעמדתי", מה זו 'עמדתך' ? האם עמדתך שיש ערכים גבוהים יותר מלימוד תורה ? מסופקני.
בטח כוונתך, שבנוסף ללימוד תורה יש לדבר גם על תפילה, דבקות וכו', אתה צודק ! - אי אפשר להכחיש את המציאות, בישיבות הליטאיות, מדברים גם על זה !

האם מפריע לך שלפעמים שוכחים שיש דברים נוספים חוץ מלימוד תורה ??
אוקיי. אבל זה נורא ? זו "תעודת עניות" ?!
אדרבה. זה רק מגלה איך שלרוב חיבה לתורה וליקור הערך הנעלה ביותר, 'שוכחים' אפילו מהדברים החשובים והטובים כתפילה וכו'..
כאותו איש עסקים שלרוב חיבתו לממונו ולעסקיו שוכח לפעמים גם ממשפחתו וכו' שאף הם יקרים לו.

האם זו תעודת עניות ?!

מצפה לתגובתך.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ו' מאי 18, 2012 3:12 pm

מאן דמייתי לי תגובה ראויה וענינית אחת בכל האשכול הלזה, מובילנא מאניה בתרי' וכו'

[ושלא יתחילו עכשיו דיונים למי שייך הענין של מקוה...]

מה קרה לכם?!

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 271 אורחים