מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

"כל הגדול מחברו יצרו גדול הימנו" - מכאן חובה על צדיקים ללמוד בספרי מוסר כל יום?

חיפושי מקורות וכדומה
Hacohen88

"כל הגדול מחברו יצרו גדול הימנו" - מכאן חובה על צדיקים ללמוד בספרי מוסר כל יום?

הודעהעל ידי Hacohen88 » ב' אוגוסט 03, 2020 3:50 pm

שלום רב!

כמו שמובא בכותרת ההודעה - זכור לי שקראתי איפושהו את המשפט הנ"ל - שחובה *במיוחד על צדיקים\גדולים\רבנים* ללמוד כל יום בספרי מוסר, כיוון ש"כל הגדול מחברו יצרו גדול הימנו".

אני חייב לציין - ייתכן וחלמתי את זה, אבל לא נראה לי שחלומותי כבר במדרגה הזו :)

אשמח למקור! תודה רבה

א איד

Re: "כל הגדול מחברו יצרו גדול הימנו" - מכאן חובה על צדיקים ללמוד בספרי מוסר כל יום?

הודעהעל ידי א איד » ב' אוגוסט 03, 2020 4:53 pm

"אמנם ראוי לכל ת"ח שיקבע עת כפעם בפעם ללמוד בספרי מוסר, כי כל הגדול מחבירו יצרו גדול, ואיידי דטריד בגופי הלכות ומחדש בטובו חידושי תורה, קרוב שיגבה לבו וכיוצא. וקבלתי, כי בכלל משז"ל דתורה תבלין ליצה"ר, הוא תוכחת מוסר מרז"ל קמאי ובתראי" (ברכ"י סי' א ס"ק ט).

Hacohen88

Re: "כל הגדול מחברו יצרו גדול הימנו" - מכאן חובה על צדיקים ללמוד בספרי מוסר כל יום?

הודעהעל ידי Hacohen88 » ב' אוגוסט 03, 2020 5:00 pm

א איד כתב:"אמנם ראוי לכל ת"ח שיקבע עת כפעם בפעם ללמוד בספרי מוסר, כי כל הגדול מחבירו יצרו גדול, ואיידי דטריד בגופי הלכות ומחדש בטובו חידושי תורה, קרוב שיגבה לבו וכיוצא. וקבלתי, כי בכלל משז"ל דתורה תבלין ליצה"ר, הוא תוכחת מוסר מרז"ל קמאי ובתראי" (ברכ"י סי' א ס"ק ט).

וואו אשריך תודה רבה!
ראיתי עכשיו בפנים, תודה.

אמנם לא שם קראתי, אז נשארתי סקרן לדעת מהיכן קראתי אבל תודה!

עריכה1:
ואחכ ראיתי שהמשנ"ב מביא (סי' א, ס"ק יב) גם כן הלכה זו "וצריך האדם לקבוע לו עת ללמוד ספרי מוסר בכל יום ויום, אם מעט ואם הרבה, כי הגדול מחבירו יצרו גדול הימנו. ותבלין היצר הרע הוא תוכחת מאמרי חז"ל."
ומקורו הוא בברכ"י שהבאת למעלה.

עריכה2:
רק למקרה שמישהו ירצה - אח"כ ראיתי שהפלא יועץ האריך בזה, וכן מצאתי בספרי ומאמרי הרב משה צוריאל הרבה בעניין זה.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 141 אורחים