מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאולה תבוא בזכות הצדקה

חיפושי מקורות וכדומה
סמל אישי של המשתמש
מחשב מסלול

הגאולה תבוא בזכות הצדקה

הודעהעל ידי מחשב מסלול » ד' מרץ 17, 2021 11:52 pm

מה המקור ש"הגאולה תבוא בזכות הצדקה" - מלבד הפסוק המפורש בישעיה (א כז): צִיּוֹן בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה וְשָׁבֶיהָ בִּצְדָקָה?
נערך לאחרונה על ידי מחשב מסלול ב ה' מרץ 18, 2021 2:01 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

לי א רוזן

Re: הגאולה תבוא בזכות הצדקה

הודעהעל ידי לי א רוזן » ד' מרץ 17, 2021 11:54 pm

בבא בתרא דף י ע"א

זאינץ

הודעהעל ידי זאינץ » ד' מרץ 17, 2021 11:55 pm

נמחק.
נערך לאחרונה על ידי זאינץ ב ה' מרץ 18, 2021 12:07 am, נערך 3 פעמים בסך הכל.

לי א רוזן

הודעהעל ידי לי א רוזן » ד' מרץ 17, 2021 11:56 pm

זאינץ כתב:׳׳ציון במשפט תפדה ושביה בצדקה׳׳.

ראה שבת דף קלט ע"א

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ה' מרץ 18, 2021 1:20 am

רמב"ם מתנות עניים רפ"י
ואין ישראל נגאלין אלא בזכות הצדקה שנאמר ציון במשפט תפדה ושביה בצדקה

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ה' מרץ 18, 2021 2:46 am

ועל כל אלה יש להוסיף את המתבאר בתניא, פרק ל"ז :

וּבָזֶה יוּבָן מַה שֶּׁהִפְלִיגוּ רַזַ"ל בִּמְאֹד מְאֹד בְּמַעֲלַת הַצְּדָקָה וְאָמְרוּ שֶׁשְּׁקוּלָה כְּנֶגֶד כָּל הַמִּצְוֹת, וּבְכָל תַּלְמוּד יְרוּשַׁלְמִי הִיא נִקְרֵאת בְּשֵׁם "מִצְוָה" סְתָם. כִּי כָּךְ הָיָה הֶרְגֵּל הַלָּשׁוֹן, לִקְרוֹא צְדָקָה בְּשֵׁם "מִצְוָה" סְתָם, מִפְּנֵי שֶׁהִיא עִקַּר הַמִּצְוֹת מַעֲשִׂיּוֹת וְעוֹלָה עַל כֻּלָּנָה. שֶׁכֻּלָּן הֵן רַק לְהַעֲלוֹת נֶפֶשׁ הַחִיּוּנִית לַה', שֶׁהִיא הִיא הַמְּקַיֶּמֶת אוֹתָן וּמִתְלַבֶּשֶׁת בָּהֶן לִכָּלֵל בְּאוֹר אֵין סוֹף בָּרוּךְ הוּא הַמְּלֻבָּשׁ בָּהֶן. וְאֵין לְךָ מִצְוָה שֶׁנֶּפֶשׁ הַחִיּוּנִית מִתְלַבֶּשֶׁת בָּהּ כָּל כָּךְ כִּבְמִצְוַת הַצְּדָקָה. שֶׁבְּכָל הַמִּצְוֹת אֵין מִתְלַבֵּשׁ בָּהֶן, רַק כֹּחַ אֶחָד מִנֶּפֶשׁ הַחִיּוּנִית, בִּשְׁעַת מַעֲשֵׂה הַמִּצְוָה לְבַד. אֲבָל בִּצְדָקָה, שֶׁאָדָם נוֹתֵן מִיגִיעַ כַּפָּיו, הֲרֵי כָּל כֹּחַ נַפְשׁוֹ הַחִיּוּנִית מְלֻבָּשׁ בַּעֲשִׂיַּת מְלַאכְתּוֹ אוֹ עֵסֶק אַחֵר שֶׁנִּשְׂתַּכֵּר בּוֹ מָעוֹת אֵלּוּ; וּכְשֶׁנּוֹתְנָן לִצְדָקָה, הֲרֵי כָּל נַפְשׁוֹ הַחִיּוּנִית עוֹלָה לַה'. וְגַם מִי שֶׁאֵינוֹ נֶהֱנֶה מִיגִיעוֹ, מִכָּל מָקוֹם הוֹאִיל וּבְמָעוֹת אֵלּוּ הָיָה יָכוֹל לִקְנוֹת חַיֵּי נַפְשׁוֹ הַחִיּוּנִית, הֲרֵי נוֹתֵן חַיֵּי נַפְשׁוֹ לַה'. וְלָכֵן אָמְרוּ רַזַ"ל שֶׁמְּקָרֶבֶת אֶת הַגְּאֻלָּה, לְפִי שֶׁבִּצְדָקָה אַחַת מַעֲלֶה הַרְבֵּה מִנֶּפֶשׁ הַחִיּוּנִית, מַה שֶּׁלֹּא הָיָה יָכוֹל לְהַעֲלוֹת מִמֶּנָּה כָּל כָּךְ כֹּחוֹת וּבְחִינוֹת בְּכַמָּה מִצְוֹת מַעֲשִׂיּוֹת אֲחֵרוֹת.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 72 אורחים