מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מקור למעשה עם החתן

חיפושי מקורות וכדומה
סמל אישי של המשתמש
מחשב מסלול

מקור למעשה עם החתן

הודעהעל ידי מחשב מסלול » ה' מרץ 18, 2021 2:01 pm

מה המקור למעשה על בחור אחד שאמר: מחר מתחתן אנוכי ואשמח הרבה עם כלתי. אמרו לו: אמור במו פיך "אם ירצה השם". ענה להם: אם יאבו בשמים ואם לא יאבו, אני אעשה זאת. וקרה שנכנס לחופה ובלילה הראשון בעת שהתייחדו החתן והכלה, טרם התאחדם, מתו שניהם החתן והכלה ומצאום במיטתם מתים, חתן עם הכלה. אותה שעה אמרו הבריות, יפה אמר בן סירא: הכלה נכנסת תחת אפיריון ואינה יודעת מהו שיארע לה.

ישראליק

Re: מקור למעשה עם החתן

הודעהעל ידי ישראליק » ה' מרץ 18, 2021 2:16 pm

מחשב מסלול כתב:מה המקור למעשה על בחור אחד שאמר: מחר מתחתן אנוכי ואשמח הרבה עם כלתי. אמרו לו: אמור במו פיך "אם ירצה השם". ענה להם: אם יאבו בשמים ואם לא יאבו, אני אעשה זאת. וקרה שנכנס לחופה ובלילה הראשון בעת שהתייחדו החתן והכלה, טרם התאחדם, מתו שניהם החתן והכלה ומצאום במיטתם מתים, חתן עם הכלה. אותה שעה אמרו הבריות, יפה אמר בן סירא: הכלה נכנסת תחת אפיריון ואינה יודעת מהו שיארע לה.

אלפא ביתא דבן סירא, אות כ:
כלתא עלתא לגיננא ולא ידעה מאי מטי לה
לעולם אל יאמר אדם שום דבר אלא בגוזר השם ההוא אדם שהיה אומר למחר אשב עם ארוסתי בחופה ואדבק עמה אמרו לו אמור אם גוזר השם אמר להם אם יגזור אם לא יגזור אני אשב עם ארוסתי למחר בחופתי וכך עשה נכנס עם ארוסתו לחופה וישב עמה כל היום ובלילה עלו שניהם למטה וקודם שיזקק עם ארוסתו מתו שניהם למחר מצאו אותם מתים זה עם זה אמרו קושטא אמר בן סירא כלתה עלתא לגיננא (אפריון) ולא ידעה מאי מטי לה מכאן אמרו כל הרוצה לעשות שום דבר יאמר אם גוזר השם ואם אינו אומר כך לא יצלח לעולם:

(נזכר גם בספר זכירה, דף מח ע"ב)

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 176 אורחים