מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לעתיד יתרחב העולם - מקור

חיפושי מקורות וכדומה
הבונה

לעתיד יתרחב העולם - מקור

הודעהעל ידי הבונה » א' מרץ 25, 2012 8:52 pm

ראיתי בס' נזר הקדש על מ"ר פ' ויצא:
מבואר במדרשות כי לעתיד בימות המשיח יתרחב העולם יותר משיעורו של עכשיו ואמנם לא פורש כמה.

היכן המדרשות הללו?

בעלזער

Re: לעתיד יתרחב העולם - מקור

הודעהעל ידי בעלזער » א' מרץ 25, 2012 9:12 pm

אפשר שהכוונה בזה ע"פ מה שכתב הרז"ה ושיטת החזו"א שבעבר היו יושבים רק בחציו העליון של כדור הארץ דהיינו על מאה ושמונים מעלות ולעתיד יתפזרו על פני כל יושבי תבל. כלומר, על כל שלוש מאות וששים המעלות.
עוד יש לומר בזה שלעתיד יתייבשו חלק מן הימים.

העליתי השערות שונות אך אין לי מקור לדברים האלו רק אנו רואים היום בחוש שיושבי תבל התפזרו יותר מבעבר ואפשר שיש גם ימים שנוסגו וכדומה.

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » א' מרץ 25, 2012 9:15 pm

ביקשתי מקור במדרש, הסברים יש לי כבר בס' הנ"ל.

בעלזער

הודעהעל ידי בעלזער » א' מרץ 25, 2012 9:25 pm

לדעתי המקור הכי טוב הוא עניין תחיית המתים שהרי לא יתכן שמיליארדי אנשים יקומו לתחייה לעולם קטנצי'ק שכזה.
אפשר שגם זה הוא בגדר הסבר, ואולי יותר מכך.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » א' מרץ 25, 2012 9:52 pm

שהש"ר ז יא
ג) אפך כמגדל הלבנון זה בית המקדש מה האף הזה נתון בגבהו של אדם כך בית המקדש נתון בגבהו של עולם מה האף הזה רוב תכשיטין תלויין עליו כך כהונה ולויה ומלכות מיעקב כמגדל הלבנון שנא' (דברים ג') ההר הטוב הזה והלבנון ר' טביומי אמר שמלבין עונותיהם של ישראל כשלג שנאמר (ישעיה א') אם יהיו חטאיכם כשנים כשלג ילבינו ר' שמעון בן יוחאי אומר שכל הלבבות שמחות בו שנא' (תהלים מ"ח) יפה נוף משוש כל הארץ ורבנן אמרי על שם (מלכים א' ט') והיו עיני ולבי שם כל הימים צופה פני דמשק א"ר יוחנן עתידה ירושלים שתהא מגעת עד שערי דמשק שנא' (זכריה ט') משא דבר ה' בארץ חדרך מהו חדרך ר' יהודה ור' נחמיה רבי יהודה אמר מקום הוא שנקרא חדרך אמר לו ר' יוסי בן דורמסקית העבודה שאני מדמשק ויש שם מקום ששמו חדרך רבי נחמיה אמר זה מלך המשיח שהוא חד ורך חד לאומות ורך לישראל ד"א חדרך זה מלך המשיח שעתיד להדריך כל באי העולם בתשובה לפני הקב"ה ודמשק מנוחתו וכי דמשק מנוחתו והלא אין מנוחתו אלא בית המקדש שנא' (תהלים קל"ב) זאת מנוחתי עדי עד אמר לו עתידה ירושלים להיות מתרחבת בכל צדדיה עד שתהא מגעת לשערי דמשק וגליות באות ונינוחות תחתיה לקיים מה שנא' ודמשק מנוחתו עד דמשק מנוחתו מה מקיים ר' יוחנן (ירמיה ל') ונבנתה עיר על תלה כתאנה זו שקצרה מלמטה ורחבה מלמעלה כך עתידה ירושלים להיות מתרחבת בכל צדדיה וגליות באות ונינוחות תחתיה לקיים מה שנא' (ישעיה נ"ד) כי ימין ושמאל תפרוצי הרי לארך לרחב מנין ת"ל (זכריה י"ד) ממגדל חננאל עד יקבי המלך ר' זכאי רבה אמר עד שיחיה ריפע עד היקבין שיקבן מלך מלכי המלכים הקב"ה הרי לארכה ולרחבה ולמעלה מניין ת"ל (יחזקאל מ"א) ורחבה ונסבה למעלה למעלה לצלעות תני עתידה ירושלים להתרחב ולעלות ולהיות מגעת עד כסא הכבוד עד שתאמר צר לי המקום רבי יוסי ברבי ירמיה אמר עדיין לא למדנו שבח ירושלים מהיכן את למד שבחה מחומותיה שנאמר (זכריה ב') ואני אהיה לה נאום ה' חומת אש סביב:

פסק"ר א

ד"א והיה מדי חודש בחדשו והיאך אפשר שיבא כל בשר בירושלים בכל חודש ובכל שבת א"ר לוי עתידה ירושלים להיות כארץ ישראל וארץ ישראל ככל העולם כולו והיאך הם באין ראש חודש ושבת מסוף העולם אלא העבים באין וטוענים אותם ומביאין אותם לירושלים והם מתפללים שם בבוקר והוא שהנביא מקלסן מי אלה כעב תעופנה וגו' (ישעיה ס' ח'):

ועיין עוד ב"ב עה ב

והנזר הקודש מביא מדרשות אלו בפ' זו גבי קיפל הקב"ה

ואפשר סובר דאם אר"י יתרחב גם חו"ל יתרחב

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' מרץ 25, 2012 10:49 pm

מעיין,
בכל המדרשים שהבאת לא נזכר מאומה עניין התרחבותה של חוצה לארץ, ואין להקיש מארץ ישראל, די לך חידושה!
המקור הקדום ביותר המדבר בענין, הידוע לי, הוא רס"ג באמונות ודעות (מאמר שביעי או שמיני), התמה, כיצד יהיה מקום אחרי התחייה, ואחד מתירוציו הוא, שהעולם יתרחב. כך זכור לי. וראוי גם לעיין במגדים חדשים עמ"ס ברכות במאמר תחיית המתים שבראשו, המביא כמה מהאחרונים שנו"נ בדברי רס,ג.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ב' מרץ 26, 2012 1:36 am

קיצרתי
תלוי האיך לומדים בביאור ענין התרחבות א"י אי הכוונה שכל העולם כולו כמות שהיא
יהי' קדוש כקדושת א"י
או דאר"י יתרחב ככל העולם כולו דלפי"ז על כרחך שגם יהי' מקום שיהי' חו"ל ומן הסתם יהי' גם כן התרחבות לה שחו"ל הרי מקיף אר"י

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' מרץ 26, 2012 8:17 am

מעיין כתב:ו דאר"י יתרחב ככל העולם כולו דלפי"ז על כרחך שגם יהי' מקום שיהי' חו"ל ומן הסתם יהי' גם כן התרחבות לה שחו"ל הרי מקיף אר"י

למה על כרחך?
אולי לעת"ל לא תהיה כלל חו"ל?

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » ב' מרץ 26, 2012 12:16 pm

תודה החכם באשי
הוא אמנם כותב "במדרשות", אבל יתכן שלזה הכונה.
אלא שהוא מסיק שהעולם יתרחב בשליש בס"ה האם זה פותר את שאלת הרס"ג? אמנם הוא מדבר שם על מאמר חז"ל שהעולם ישוב יבשה שליש ים ושליש מדבר, ויהיה עוד שליש, אם נאמר ששליש זה יהיה כולו ישוב הרי הישוב יתרחב פי שניים, ואם נביא בחשבון שגם המדבר יהפך לישוב (ישושום מדבר וערבה ...) הרי הישוב יגדל פי 3.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ב' מרץ 26, 2012 12:21 pm

הטענה שאיך יהיה מקום וכו' איני מבין, אם יש מקום לכולם בשכיבה לא יהיה מקום בעמידה...?
(ותיכף יטענו שקברו על קברים וחלק רח"ל נשרפו וכו').

חוץ מזה, שהיום חיים בעולם 7-8 מליארד בני אדם ויש עוד מקום פנוי, לא יהיה מקום פנוי לכולם אם יסתלקו כמה מליארד סינים?

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ב' מרץ 26, 2012 1:11 pm

הוגה כתב:הטענה שאיך יהיה מקום וכו' איני מבין, אם יש מקום לכולם בשכיבה לא יהיה מקום בעמידה...?
(ותיכף יטענו שקברו על קברים וחלק רח"ל נשרפו וכו').
חוץ מזה, שהיום חיים בעולם 7-8 מליארד בני אדם ויש עוד מקום פנוי, לא יהיה מקום פנוי לכולם אם יסתלקו כמה מליארד סינים?

כל 70 שנה מתים כל המליארדים ובמקומם באים מליארדים חדשים. אז תאר לך כמה מליארדים צריכים להיות אחר התחיה.
מה שהקשית שיש מקום לכולם בשכיבה. אני מקווה שאתה עדיין בהשפעת פורים ולא ברצינות דיברת.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ב' מרץ 26, 2012 1:17 pm

עד כמה שידוע לי, רק מעמינו יקומו בתחיית המתים, וגם בעם ישראל לא כולם, מסופקני אם נגיע למליארד.

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ב' מרץ 26, 2012 1:25 pm

יכול להיות שרק ישראל יחיו, לא בדקתי. עכ"פ אם יקומו רק מליארד, זו תהיה אכזבה גדולה שלא נתקיים בנו כחול אשר על פני הים.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ב' מרץ 26, 2012 1:33 pm

"חול אשר על שפת הים" זה ביטוי להרבה, וכמובן לא פשוטו.
וז"ל רב סעדיה גאון:
ספר אמונות ודעות - מאמר שביעי - אות ז:
ואם ישאל ויאמר, כאשר יחייה ה' כל מתי האומה הזו כיצד תכיל אותם הארץ? נאמר, שאם נעשה חשבון נמצא כי מאז שיצאה אומתינו לעולם עד זמן הישועה אלפים ומאתים שנה ועוד כמה שנים יהיו שלשים ושנים דורות בקירוב מאה ועשרים רבוא גברים ונשים, ואם נניח שכולם צדיקים ובעלי תשובה שיהו זכאים לזמן הישועה, כי אז היינו מוצאים שלא ימלאו מן הארץ אלא חלק אחד ממאה וחמשים חלקים, כל זה מתוך הנחה שנתן לכל אחד מהם יותר על מאתים אמות למשכן וזריעה ויתר הצרכים. פירוט הדבר שאם נכפיל מאה ועשרים רבוא שהוא שעור מספר האומה בקירוב במשך הזמנים בשלשים ושנים דורות שהוא מספר הדורות, יהיה זה שלשת אלפים רבוא ושמונה מאות וארבעים רבוא. ואם נתן להם מן הארץ ארבע פרסאות על ארבע פרסאות שהם חלק ממאה וחמשים ונפרטם לאמות כל פרסה שלשה מילין, וכל מיל ארבעת אלפים אמה באמה השחורה שהיא שתי אמות וחצי, יהיה לכל נפש מהם מרחב במקום רפ"ח אמות וזה מה שלא יעלם אלא למי שאינו מתלמידי החכמים:

הרי זה כאמור לעיל, שאין "בעיה" כזו.
(ולע"ע לא מצאתי שהוא כותב שהעולם יתרחב).

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ב' מרץ 26, 2012 1:54 pm

לא הצלחתי להבין את המילים בחישוב מספר האנשים.

חיפשתי ומצאתי בסידור היעבץ שכותב דארץ ישראל ארץ צבי כתיב בה שבזמן שיושבים עליה רווחא. וע"פ הדברים האלו הותר הספק שנסתבך בו רס"ג אם תכיל הארץ כל האנשים אשר יחיו בתחיית המתים וביקש חשבונות רבים שאינם עולים כהוגן. ויש שחשבו לרפא שבר הקושיא וכו'. ויש עוד להגדיל מדורות התמיהה שהרי אפילו הרשעים יקומו בתחיית המתים לקבל עונשם בגוף ונפש וכו', עיין שם.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ב' מרץ 26, 2012 2:21 pm

"ארץ הצבי" בגיטין נ"ז שיתרחב - כפשוטו? או שר' חנינא צחק על הצדוקי? (ועכ"פ בדבריו יכול להיות רמזים לעניינים אחרים)

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ב' מרץ 26, 2012 2:33 pm

הוגה כתב:"ארץ הצבי" בגיטין נ"ז שיתרחב - כפשוטו? או שר' חנינא צחק על הצדוקי? (ועכ"פ בדבריו יכול להיות רמזים לעניינים אחרים)

ברור שכפשוטו, עי' ר"ח פאלאג'י ברכת מועדיך דרוש י"א.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ב' מרץ 26, 2012 2:37 pm

טוב, בעצם לפני ששאלתי כבר היה ברור שחלק יתייחסו לזה כפשוטו, וכן היעב"ץ שהבאת, וודאי עוד רבים וטובים.
אבל זה כבר תלוי בהסתכלות הכללית על דברים אלו וכיוצ"ב וכידוע. (אלא שכל זה אינו ענין כל כך לאשכול זה, אפשר באשכול נפרד).

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' מרץ 26, 2012 2:57 pm

זו שאלה גדולה אם תחיית המתים תהיה גם לרשעים. יש הסוברים שגם הרשעים יקומו לתחייה, ידונו, ויחזרו לגהנום.
השגת היעב"ץ על רס"ג, ידועה, וכמו כן השיגו נוספים. כבר ציינתי ל'מאמר תחיית המתים' שבראש ספר 'מגדים חדשים' על ברכות (עמ' כג-כד). חבל שלא עיינו שם (זה מצוי בכלל ה-40 העמודים הראשונים הפתוחים לכל).
בנוגע לדעת רס"ג, עיינו גם כאן: http://www.shaalvim.co.il/torah/maayan- ... asp?id=546

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » ב' מרץ 26, 2012 3:22 pm

הוגה כתב:"חול אשר על שפת הים" זה ביטוי להרבה, וכמובן לא פשוטו.
וז"ל רב סעדיה גאון:
ספר אמונות ודעות - מאמר שביעי - אות ז:
ואם ישאל ויאמר, כאשר יחייה ה' כל מתי האומה הזו כיצד תכיל אותם הארץ? נאמר, שאם נעשה חשבון נמצא כי מאז שיצאה אומתינו לעולם עד זמן הישועה אלפים ומאתים שנה ועוד כמה שנים יהיו שלשים ושנים דורות בקירוב מאה ועשרים רבוא גברים ונשים, ואם נניח שכולם צדיקים ובעלי תשובה שיהו זכאים לזמן הישועה, כי אז היינו מוצאים שלא ימלאו מן הארץ אלא חלק אחד ממאה וחמשים חלקים, כל זה מתוך הנחה שנתן לכל אחד מהם יותר על מאתים אמות למשכן וזריעה ויתר הצרכים. פירוט הדבר שאם נכפיל מאה ועשרים רבוא שהוא שעור מספר האומה בקירוב במשך הזמנים בשלשים ושנים דורות שהוא מספר הדורות, יהיה זה שלשת אלפים רבוא ושמונה מאות וארבעים רבוא. ואם נתן להם מן הארץ ארבע פרסאות על ארבע פרסאות שהם חלק ממאה וחמשים ונפרטם לאמות כל פרסה שלשה מילין, וכל מיל ארבעת אלפים אמה באמה השחורה שהיא שתי אמות וחצי, יהיה לכל נפש מהם מרחב במקום רפ"ח אמות וזה מה שלא יעלם אלא למי שאינו מתלמידי החכמים:

הרי זה כאמור לעיל, שאין "בעיה" כזו.
(ולע"ע לא מצאתי שהוא כותב שהעולם יתרחב).

אם כך, עדיין אין לנו מקור למה שביקשתי, מישהו יודע בכל זאת?

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' מרץ 26, 2012 3:26 pm

הבונה,
חלק מדברי רס"ג במאמר שביעי, הנ"ל, עובדו בכמה עיבודים שונים ומשונים. אחד מהם הוא 'שאלות לר' אליעזר' (כך בערך השם). והוא משום מה הפך ל'מדרש'... הוא נדפס בבית המדרש של ילינק ומשם לאוצר מדרשים (של י"ד אייזנשטיין). אולי משום כך המקור שלפניך קבע שהענין מצוי 'במדרשות'?

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » ב' מרץ 26, 2012 3:49 pm

נזה"ק שנדפס בתע"ט שאב מילניק וורטהימר?!?!?!
עכ"פ, לפי מה שהוגה כתב, לא מופיע ברס"ג ענין זה, ולזה התיחסתי. (וזה לשון הוגה: ולע"ע לא מצאתי שהוא כותב שהעולם יתרחב.)

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' מרץ 26, 2012 3:56 pm

צודק, רס"ג לא כותב את הענין, אך עדיין יש לבדוק בעיבודים הנזכרים (השונים בהרבה פרטים מהמקור).
לא התכוונתי שנזר הקודש שאב מילינק (איך שירבבת לכאן את ווריטהמר, הוא לא הדפיס את העיבוד בכלל!...), עדיין איני כה טיפש, אך יש לשער שהיה לפניו בכתב יד כזה נוסח מעובד. ילינק לא הדפיס את הדברים ממוחו הקודח, אלא מכתבי יד שמצא.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ב' מרץ 26, 2012 4:08 pm

מגדים חדשים שם הביא דברי המדרש הזה (ועוד עיי"ש):
מדרש תנחומא צו פרק יב
להיכן א"ל אל פתח אהל מועד א"ל משה רבש"ע ששים רבוא אנשים וששים רבוא בחורים היאך אני יכול להעמידן אל פתח אהל מועד ואינו אלא בית סאתים א"ל הקב"ה ועל דבר זה אתה תמיה השמים האלו לא כדוק של עין הם ואני הוא שעשיתים מראש העולם ועד סופו שנאמר (ישעיה מ) הנוטה כדוק שמים וימתחם כאהל לשבת ואף לעתיד לבוא כך אני עושה בציון כל אותן האוכלסין מן האדם הראשון עד שיחיו המתים היכן הם עומדין והם עתידים לומר צר לי המקום גשה לי ואשבה מה אני עושה להם אני מרחיבה שנאמר (שם סד) הרחיבי מקום אהלך מהיכן אתה למד מהר סיני כיון שנגלה הקב"ה עליו מיד נרחב...

לא כתוב כאן מה ש"הבונה" חיפש?

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ב' מרץ 26, 2012 4:11 pm

אבל כתוב כאן "בציון", אבל מגוף המדרש לכאו' פלא שצריך להכניס כולם לתוך ציון.

הבונה

הודעהעל ידי הבונה » ב' מרץ 26, 2012 4:54 pm

חכם באשי כתב:איך שירבבת לכאן את ווריטהמר, הוא לא הדפיס את העיבוד בכלל!...

אכן, התכונתי לאייזנשטיין שהזכרת, כיון ששניהם הדפיסו קובץ מדרשים (אייזנשטיין לא ממש קובץ, אלא תערובת של קובץ ואינדקס) התחלף לי לרגע בין זה לזה.

חקר

הודעהעל ידי חקר » ב' מרץ 26, 2012 4:56 pm

חכם באשי כתב:מעיין,
בכל המדרשים שהבאת לא נזכר מאומה עניין התרחבותה של חוצה לארץ, ואין להקיש מארץ ישראל, די לך חידושה!

במלא העומר למהרא"ל צונץ על מגילת איכה ב, יג דווקא כן הסיק מכך שאר"י תתרחב שגם שאר העולם יתרחב בהתאם.
קבצים מצורפים
מלא העומר.png
מלא העומר.png (36.7 KiB) נצפה 10888 פעמים

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ב' מרץ 26, 2012 6:05 pm

מעיין כתב:קיצרתי
תלוי האיך לומדים בביאור ענין התרחבות א"י אי הכוונה שכל העולם כולו כמות שהיא
יהי' קדוש כקדושת א"י
או דאר"י יתרחב ככל העולם כולו דלפי"ז על כרחך שגם יהי' מקום שיהי' חו"ל ומן הסתם יהי' גם כן התרחבות לה שחו"ל הרי מקיף אר"י

ארחיב עוד לפרש כוונתי
דרך א'] בכמה ספרים מוסבר המדרש שלעתיד יתקדש כל העולם כקדושת אר"י ולפי ביאור זה לא כתוב כלום בהתרחבות כמות העולם רק באיכות העולם דהיינו קדושתה
דרך ב'] אבל יש כמה ספרים שמוסבר ענין ההתרחבות כפשוטו דהיינו התרחבות בכמות
ואם אר"י יתרחב בכמות כשיעור כל העולם כולו, לא יתכן לומר שלא יהי' כלל חו"ל דא"כ דאר"י יהי' במקום חו"ל היינו שחו"ל יהי' לו קדושת אר"י וזה הלא היא דרך הא' אלא לפי ביאור זה ע"כ שיתרחב אר"י וחו"ל יהי' נשאר במקומו מקיף את אר"י ואין להקשות דאפי' נניח כדבריך מנ"ל דחו"ל דלעתיד יהי' גדול מחו"ל דזמן הזה, ע"ז פשוט דכפי התרחבות אר"י וחו"ל מקיפה מוכרח בטבע הדברים דהיקף דבר גדול היא יותר מהיקף דבר קטן שיתרחב גם חו"ל, ומ"מ אין מוכרח מזה גודל ההרחב שיהי' כיחס התרחבות אר"י, שהרי יתכן שחו"ל לא יתרחב בעצם רק מה דמוכרח מכח ההיקף אר"י הגדול, וזה שדן בנזה"ק בגודל ההתרחבות, אקוה שהדברים מובנים

חכם באשי כתב:
מעיין,
המקור הקדום ביותר המדבר בענין, הידוע לי, הוא רס"ג באמונות ודעות (מאמר שביעי או שמיני), התמה, כיצד יהיה מקום אחרי התחייה, ואחד מתירוציו הוא, שהעולם יתרחב. כך זכור לי.

מן הסתם כוונתך למבי"ט בבית אלקים שער היסודות פנ"ט שכ' זאת לענין תחיית המתים על דברי הגאון, אבל הוא ג"כ לא כתב אלא שיתרחב אר"י

משה ששון

הודעהעל ידי משה ששון » ג' מרץ 27, 2012 5:08 pm

אומנם אין זה מדרש
אבל בספר שפתי כהן על התורה פרשת בארשית משמע שיתרחב כל העולם
ןדבריו הובאו בספר ויואל משה, בעניין כל הדר בארץ ישראל נקרא צדיק
ובשו"ת ציץ אליעזר בעניין קרבן פסח בזמן הזה

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' מרץ 27, 2012 5:15 pm

המקור הקדום ביותר המדבר בענין, הידוע לי, הוא רס"ג באמונות ודעות (מאמר שביעי או שמיני), התמה, כיצד יהיה מקום אחרי התחייה, ואחד מתירוציו הוא, שהעולם יתרחב. כך זכור לי.

מעניין כי מבחינה חשבונית גרידא, אם השאלה לגבי א"י היא מובנת אבל אם לגבי כלל העולם, לא מובנת הבעייה, ואולי השאלה היא לגבי שנים אחר התחייה ובהנחה שימשיכו לפרות ולרבות אבל לא ימות.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ג' מרץ 27, 2012 5:30 pm

בבית אלקים שם האריך בחשבונות אלו

ברסלב

הודעהעל ידי ברסלב » ג' יוני 12, 2012 7:16 pm

חכם באשי כתב:מעיין,
המקור הקדום ביותר המדבר בענין, הידוע לי, הוא רס"ג באמונות ודעות (מאמר שביעי או שמיני), התמה, כיצד יהיה מקום אחרי התחייה, ואחד מתירוציו הוא, שהעולם יתרחב. כך זכור לי. וראוי גם לעיין במגדים חדשים עמ"ס ברכות במאמר תחיית המתים שבראשו, המביא כמה מהאחרונים שנו"נ בדברי רס,ג.

הרב יעקב ישראל סטל
מספר בני ישראל לאחר תחיית המתים לדעת רב סעדיה גאון

http://www.shaalvim.co.il/torah/maayan- ... %E1&id=546

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' יוני 12, 2012 7:48 pm

אוי, איזה שוטה!
אם כבר, תעלה את קובץ הPDF המשובח שיש באותו קישור שרשמת!!
http://www.shaalvim.co.il/uploads/files ... _31-36.pdf

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' יוני 12, 2012 10:43 pm

אני בכל אופן לא הצלחתי למצוא כאן:
http://www.shaalvim.co.il/torah/maayan- ... %E1&id=546
קישור זה:
http://www.shaalvim.co.il/uploads/files ... _31-36.pdf

למאי_נמ?

הודעהעל ידי למאי_נמ? » ד' יוני 13, 2012 4:26 am

ומעניין שלא הזכירו מאמר חז"ל (שבת ל:) עתידה אשה שתלד בכל יום...

צביב

הודעהעל ידי צביב » ו' יוני 15, 2012 12:45 pm

ממידת הארץ בסוף ספר יחזקאל אמר לי אחי שאין הוכחה שיתרחב העולם
כי רוחב מקום המקדש כתוב שם
ולא רוחב [מדרום לצפון] של שאר חבלי הארץ

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ב' יוני 18, 2012 11:39 pm

שמעתי ביאור נחמד בנוסח התפלה ע"פ מדרש זה. מה שאומרים במוסף לשלש רגלים והביאנו לציון עירך ברנה ולירושלים בית מקדשך בשמחת עולם. מובן ע"פ דברי המדרשים הנ"ל שהרי ציון הוא כינוי לארץ ישראל ולא רק 'עירך' אלא שלעתיד שאנו מבקשים עליו יתרחב ארץ ישראל ואז יהיה ציון כולו עירך וירושלים כולו יהיה בית מקדשך.
ולאמיתו של דבר יצויין שציון במקרא אינו אותו ציון שבפי הציונים ובמקרא הכוונה להר ציון דהיינו ירושלים. גם יתויין שנוסחת הספרדים דייקא לומר ולירושלים עיר מקדשך וכו' .

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ו' מאי 31, 2013 8:18 am

גם הלום ראיתי דברי הגר"ד קאהן בהסכמתו לירושלמי מהדורת ארטסקרול שנלאה למצוא מקור בדברי המדרש באימרא הנ"ל ואמנם ביאר הדברים באופן מחודש מאד, דהיינו שהדברים רומזים שלעת"ל לימוד הש"ס הירושלמי יתפשט בכל העולם! עיי"ש.

שלח

תחית המתים שיקומו היכן יהיה מקום לכולם

הודעהעל ידי שלח » א' ינואר 05, 2014 12:02 pm

שמעתי על כך כמה תירוצים, האם יש תירוצים בסוגיה זאת מספרים שונים שדברו בזה

דבר חדש

Re: תחית המתים שיקומו היכן יהיה מקום לכולם

הודעהעל ידי דבר חדש » א' ינואר 05, 2014 1:46 pm

אם כולם גלגולים, אז כמה אנשים יחזרו בגלגול אחד (יש דיון באיזה גלגול.) וכל נשמות ישראל 600,00 . וגם אם לא, כל הגויים יעלמו ובמקומם יבואו מליארדי יהודים.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 108 אורחים