מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תרומת הדשן בימין

חיפושי מקורות וכדומה
חד ברנש

תרומת הדשן בימין

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' פברואר 11, 2020 8:10 pm

היכן נתפרש שתרומת הדשן תהיה ביד ימין?
לדברי הרמב"ם, שתרומת הדשן היא עבודה גמורה, פשוט שצריך ימין, אבל דרוש לי מקור חז"לי מפורש יותר.
אולי אפשר להבין כן מירושלמי, יומא פ"ב ה"א, דף ט ע"א. אבל הסוגיה שם מעורפלת למדי.

ובכלל, יש איזה ספר טוב המסכם את דעות הראשונים על תרומת הדשן? (עדיין לא זכינו לאנצי' תלמודית...)

יהודה בן יעקב

Re: תרומת הדשן בימין

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ג' פברואר 11, 2020 8:17 pm

ראה כאן הערה 30
בתקווה שיועיל

סמל אישי של המשתמש
ברית_מלח

הודעהעל ידי ברית_מלח » ג' פברואר 11, 2020 8:22 pm

א"ר מנא ותמיה אנא היך רבנן מדמין תרומת הדשן להקטרה ולא דמיא אלא לקמיצה שזו בהרמה (ירושלמי יומא ב א)
ובקרבן העדה: תרומת הדשן וקמיצה בהרמה שצריכה שיעור כדלקמן וכיון דקמיצה לכ"ע דוקא בימין א"כ אף תרומת הדשן דוקא בימין:

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' פברואר 11, 2020 8:33 pm

תודה לשניכם.
ברית מלח, את הירושלמי הזה ציינתי בהודעתי הפותחת, אך לא הצלחתי להכריע ממנו דבר ברור, כי בירושלמי זה נאמר בלשון שאלה ותמיהה.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' פברואר 11, 2020 8:39 pm

הרב יהודה בן יעקב,
תודה מיוחדת על ההפניה לספר חשוב זה.
ואם אתה או אחרים יודעים על חיבורים דומים, אנא אל תמנעו בר.

אליהו חיים

הודעהעל ידי אליהו חיים » ג' פברואר 11, 2020 9:07 pm

חד ברנש כתב:היכן נתפרש שתרומת הדשן תהיה ביד ימין?
לדברי הרמב"ם, שתרומת הדשן היא עבודה גמורה, פשוט שצריך ימין, אבל דרוש לי מקור חז"לי מפורש יותר.
אולי אפשר להבין כן מירושלמי, יומא פ"ב ה"א, דף ט ע"א. אבל הסוגיה שם מעורפלת למדי.

ובכלל, יש איזה ספר טוב המסכם את דעות הראשונים על תרומת הדשן? (עדיין לא זכינו לאנצי' תלמודית...)

אינו מדוקדק לומר דהדבר תלוי בעבודה גמורה, עי' בסוגיא בזה זבחים כ"ד ב' ומנחות י' דהיכא דכתיב כהונה צריך ימין אך רק בדבר המעכב כפרה עיי"ש.
ומסתפק המקדש דוד סי' ט"ו סק"ב מה הדין בדבר דלא שייך לכפרה כמו דישון המזבחות והמנורה וסידור המערכה די"ל דדוקא בסדרת הקרבת קרבן המעכב כפרה בזה אמרינן דהקטרה דלא מעכב גרע שם עבודה וכשר בשמאל משא"כ כשלא שייך לכפרה לא תלוי בזה וימין מעכב.
והביא לשם הירושלמי שהבאתם דמעכב ימין הרי דאף בדבר דלא שייך כפרה מעכב, אך לכ' משם אילולי הדמיון לקומץ היינו מכשירים בשמאל.
ועי' בס' הדרת קודש על הרמב"ם הל' תמידין ומוספין הלכה י' ס"ק ע"ג ובציון הקודש שם [ובכלל על הלכות אלו ברמב"ם עד סוף הפרק הכל על תרומת הדשן והמסתעף]

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' פברואר 11, 2020 9:31 pm

תודה מרובה על הבהרת העניין.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 18 אורחים