מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאולה בעתה - תהיה על ידי ייסורים -כל הר וגבעה ישפלו-מנין?

חיפושי מקורות וכדומה
א גאליציאנער

הגאולה בעתה - תהיה על ידי ייסורים -כל הר וגבעה ישפלו-מנין?

הודעהעל ידי א גאליציאנער » ו' פברואר 05, 2021 2:00 pm

כתוב בדרך אגב בכל מיני מפרשים, שהגאולה כשתהיה באופן של 'בעתה', ולא באופן של 'אחישנה', תהיה על ידי יסורין, ולא כתוב זאת בפירוש, אלא כביכול משמעות הגמרא בסנהדרין צ"ח היא כך, דבדרך של עניות - עני ורוכב על החמור, אבל הרבי ר' יונתן אומר בספרו אהבת יהונתן-
מה נאוו על ההרים רגלי מבשר וכו'. פי' עפ"י מ"ד אני ה' בעתה אחישנה זכו אחישנה לא זכו בעתה. ואיתא אם הגאולה היא בעתה יהיה צרה כמבכירה וכיולדה אפעה וחרב לה' צבאות מלאה דם אבל אם יזכו ישראל קול שלום נשמע בארצנו ואין שטן ופגע רע. ואיתא אם ישראל יגאלו בעתה כל הר וגבעה ישפלו והטעם משום שלא היה הר וגבעה שלא עבדו שם ע"ז כי אין קטיגור נעשה סניגור ואולם אם זכו ישראל שיעשה תשובה וגדולה תשובה וכו'. לא ישפילו ההרים כי יהיה להם לעזר ולהועיל וז"ש מה נאוו על ההרים רגלי מבשר הטעם דאם יתקיימו ההרים ישראל המה צדיקים כנ"ל. משמיע שלום דיזכו ישראל בתשובה והעד דקול מבשר משמיע על ההרים כנ"ל וק"ל:

מחפש אני מקור לדברים אלו שיהיה צרה כמבכירה וכו', וכן למה שכתב שכל הר וגבעה ישפלו [חוץ מן הפסוק והיה העקוב למישור וכו'.] מסיבה זו שכתב הגאז"ל.
יישר כח למפרע
בברכה שלימה ונאמנה
א גאליציאנער

רציני

Re: הגאולה בעתה - תהיה על ידי ייסורים -כל הר וגבעה ישפלו-מנין?

הודעהעל ידי רציני » ב' פברואר 15, 2021 10:03 pm

על ההר והגבעה קצת דומה
ילקוט שמעוני (ישעיה תקו) (סב ב( וקורא לך שם חדש. (ספרי) עתידה כנסת ישראל שתאמר לפני הקב"ה רבונו של עולם הרי עדי קיימים שנאמר (דברים ד כו) העידותי בכם היום את השמים ואת הארץ א"ל הריני מעבירם שנאמר (ישעיה מה יז) כי הנני בורא שמים חדשים וגו' אומרת לפניו רבונו של עולם הרי שמי קיים א"ל הריני מעבירו שנאמר וקורא לך שם חדש אומרת לפניו הרי שמי קרוי על שם הבעלים א"ל הריני מעבירן שנאמר (הושע ב יט) והסירותי את שמות הבעלים מפיה אומרת אף על פי כן בני ביתי מזכירין אותן א"ל ולא יזכרו עוד בשמם א"ל רואה אני מקומות שקלקלתי ובושתי שנאמר (ירמיה ב כג) ראי דרכך בגיא א"ל הריני מעבירן שנאמר (ישעיה מ ג) כל גיא ינשא וכל הר וגבעה ישפלו.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 51 אורחים