מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בירור האם הרמח"ל נהג בעצמו בסיגופים או להפך בגדלות האדם?

חיפושי מקורות וכדומה
רוטשילד
שם מלא: רוטשילד

בירור האם הרמח"ל נהג בעצמו בסיגופים או להפך בגדלות האדם?

הודעהעל ידי רוטשילד » ג' פברואר 16, 2021 10:06 pm

אשמח לקבל מקור למה ששמעתי שיש מכתב שכתב הר"י באסאן לתלמידו הרמח"ל ששמע עליו שאינו נוהג בחסידות וכתב לו הרמח"ל בחזרה שהוא מחמיר על עצמו בחסידות ולכן מסתיר זאת וכלפי חוץ אכן לובש בגדים מכובדים וכו'. משו בסגנון הזה.
תודה רבה.

בגולה

Re: בירור האם הרמח"ל נהג בעצמו בסיגופים או להפך בגדלות האדם?

הודעהעל ידי בגולה » ד' פברואר 17, 2021 2:03 am

רוטשילד כתב:אשמח לקבל מקור למה ששמעתי שיש מכתב שכתב הר"י באסאן לתלמידו הרמח"ל ששמע עליו שאינו נוהג בחסידות

בנוגע לדברי הר"י באסאן לרמח"ל: באגרות הרמח"ל (מהדו' גינצבורג) באגרת של ר' יוסף אירגאס לר"י באסאן (אגרת מו, עמ' קא) כתב לו:
כי הגד הוגד לי מפי אנשים המכירים אותו שהיו עמו במחיצתו, כי האיש הזה הוא חכם וחריף בנגלה ובנסתר - אבל ריח של חסידות לא עבר בו כלל. ושאלתי אותם אם הוא נשוי, ואם הוא נזהר בטבילה של ע"ש, ושלא לספר זקנו כלל אפילו במספרים - ועל כולם השיבוני שאינו מקיימם כלל. ואני תמה, כי הלא הדברים הנז' הם עמוד גדול אל ההשגה, והזהירנו עליהם הרבה האר"י זלה"ה ...

ובאגרת של ר"י באסאן לרמח"ל (אגרת מז, עמ' קד) כתב לו:
...ואם רשב"י והאר"י זלה"ה לא יסתפק אדם בהם ח"ו - הלא גדולי ישראל היו כל אחד בדורו ומופלאים בחסידות ופרישות; וחזר הדין לקושיא הראשונה, כי אתה לא הוחזקת בכך... כל הדברים האלה איני אומר לך כמנגד, אלא כנושא ונותן וחפץ לעמוד על הבירור, למען אוכל ג"כ להטות בכח לבות השואלים ממני...

באגרת מח (עמ' קו) השיב רמח"ל למהר"י באסאן בתוך דבריו:
...אמנם כאשר ידעתי דיבת מתלוצצים; גם למשה חשדו מא"א...

ולענין תשובתו של רמח"ל:
רוטשילד כתב:אשמח לקבל מקור למה ששמעתי שיש מכתב שכתב הר"י באסאן לתלמידו הרמח"ל ששמע עליו שאינו נוהג בחסידות וכתב לו הרמח"ל בחזרה שהוא מחמיר על עצמו בחסידות ולכן מסתיר זאת וכלפי חוץ אכן לובש בגדים מכובדים וכו'. משו בסגנון הזה.

דברים מעין אלו מהרמח"ל בתקופה ההיא (שנת ת"צ בערך, עם תחילת הפולמוס, וזמנם של האגרות הנ"ל), לא זכור לי באגרות שבמהדו' גינצבורג, (עברתי עליהם בימים האחרונים). ושמא נמצא באגרת שפורסמה במקום אחר.

חזור אל “מנא הני מילי?”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 22 אורחים