מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דא גזירת אורייתא - נזקי הקורונה הרוחניים לעולם התורה

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים לרחם ועלינו ועל פליטתינו ולמנוע משחית ומגפה - מעלינו ומעל כל בית ישראל ונאמר אמן
אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה, המקום ירחם עליהם ועלינו ויוציאם ויוציאנו מצרה לרווחה השתא בעגלא ובזמן קריב
ש. ספראי

Re: דא גזירת אורייתא - נזקי הקורונה הרוחניים לעולם התורה

הודעהעל ידי ש. ספראי » ו' ספטמבר 04, 2020 9:08 am

עזריאל ברגר כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:
ש. ספראי כתב:מעניין

למה? מה אפשר להסיק מזה?

שאין שום מגיפה! מספר המתים נראה כמעט זהה לשנים הקודמות, למרות שהאוכלוסייה בארץ גדלה במעט.

לא זאת כוונתי. כוונתי שלמרות שישנה מחלה קשה בארץ, מ"מ מספר הנפטרים זהה לשנים קודמות...
מה זה אומר?
לא יודע. משהו בהנהגת השי"ת

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ו' ספטמבר 04, 2020 9:11 am

איש גבעות כתב:
יושב הארץ כתב:בהמשך להוראתו להפסיק את בדיקות הקורונה בישיבות הגדולות, מורה הלילה (חמישי) מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי כי על תלמידי הישיבות חל איסור לצאת משטחן עד לסוף ה'זמן'.

את דבריו אלו השמיע הגר"ח בפני מספר ראשי ישיבות שדנו איתו בענין, לאחר שהביעו חשש כי הוראתו הקודמת תוביל לסיכון הדבקה של אחרים, אנשים מבוגרים, במקרה ובחורים ייצאו ממתחם הישיבה בה הם לומדים.

קיים חשש סביר שהבחורים יצייתו להוראה הראשונה ולא לשנייה.
קל הרבה יותר לא להיבדק מאשר לא לצאת מבנין הישיבה במשך ארבעים יום.
אמנם ישנם ישיבות שההקפדה על כך רבה, אך כפי שהוזכר בישיבות רבות הבחורים יוצאים ובאים כל העת.

החששות הללו תלויים בהנהלות הישיבות. כל הישיבות שיש בהם הנהלה רצינית בתוספת קבוצת בחורים מבוגרת שמפקחת על המצב, נמצאים בכלא גשמי סגור ומנותק. ועושים שטייגען....

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' ספטמבר 04, 2020 9:15 am

עזריאל ברגר כתב:שאין שום מגיפה! מספר המתים נראה כמעט זהה לשנים הקודמות, למרות שהאוכלוסייה בארץ גדלה במעט.
אינו מדויק. רצוי להשוות, למשל, למצב בחודש מרץ (למנינם הטמא).

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ו' ספטמבר 04, 2020 10:11 am

ש. ספראי כתב:
עזריאל ברגר כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:

למה? מה אפשר להסיק מזה?

שאין שום מגיפה! מספר המתים נראה כמעט זהה לשנים הקודמות, למרות שהאוכלוסייה בארץ גדלה במעט.

לא זאת כוונתי. כוונתי שלמרות שישנה מחלה קשה בארץ, מ"מ מספר הנפטרים זהה לשנים קודמות...
מה זה אומר?

מספר הנפטרים מקורונה בחודש יולי הוא 230 איש ל"ע.
ביולי השנה נפטרו 140 איש יותר מאשר בשנה שעברה, הפער לא גדול.
אם מסתכלים על כל הטבלא רואים שיש שינויים גדולים במספרים משנה לשנה, בדרך כלל עליה (בגלל גידול האוכלוסיה כנראה) אבל יש רק ירידות.
מספר נפטרים זה לא משהו קבוע.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' ספטמבר 04, 2020 1:58 pm

קבלתי במייל.

הגרא"י סולובייצ'יק ממשיך במתקפה:

ההוראות הן היפך דעת תורה

ראש ישיבת בריסק ממשיך בקו הלוחמני כנגד הרבנים שחתמו על הנחיות משרד הבריאות בעניין נגיף הקורונה, וכי לדבריו, הרבנים קובעים את דעתם "על פי הכותרות בעיתונים" • "התפרצות בישיבת בריסק", על מה הם מדברים?" • 'בחדרי חרדים' עם השיחה המלאה והחריפה •

תמלול מלא של השיחה התקיפה שמסעירה את עולם התורה

"האם החילוניים יודעים מה זה 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'? שאל ראש הישיבה בכאב, הרי "כל המופקרים בעולם שמטפסים על הרים גבוהים, ולמרות שיש כאלו שנופלים בכל יום ונהרגים, מכל מקום הם ממשיכים הלאה לטפס, יש כאלו בעולם שבכל יום עושים כל מיני דברים שקרובים למיתה מחיים, הפשט הוא, שמי שאין לו תורה, מי שלא יודע שיש הקב"ה בעולם - אז אין לו גם 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'".

רבי אברהם יהושע הוסיף, "צריך לדעת: ונשמרתם מאוד לנפשותיכם זו הלכה, זה דין! צריכים לדעת על מה כן צריכים לחשוש, על מה לא צריכים לחשוש. אני לא בקי במה שקורה היום, עם כל המחלה הזו... פתאום כל העולם "מבינים" ו"יודעים" מה לעשות. זה אומר לעשות דווקא כך, והשני אומר לעשות בדווקא הפוך, כולם "יודעים" בדיוק מה צריך לעשות. אני לא יודע, וכשאני לא יודע אני לא אומר מה לעשות. יש לי בהחלט דברים לומר בענין, ובעזרת השם עוד נדבר עליהם בעוד שנה-שנה וחצי, ואז כבר נראה כמה כל אומרי הדעות של היום ידעו על מה הם מדברים. אני לא אומר לעשות כך או כך".

בתחילת המחלה, אחד הלך לשאול מה עושים ב'חדרים', וחזר וענה שר' גרשון אדלשטיין אמר: "כל זמן שהצבא עובד - גם אנחנו ממשיכים לעבוד", ומה ר' גרשון אוחז היום? אני אגיד לכם: את הדברים הללו ר' גרשון אמר לפני שהוא פתח את העיתון יתד נאמן וראה שבעצם דעתו אחרת לחלוטין.

דבר אחד אני יודע: לא יכול להיות שהכלל ההלכתי כמה צריכים להיות זהירים - יכול להתאים בדיוק להוראות משרד הבריאות. לא יכול להיות דבר כזה - שהתורה מתאימה עם מה שמשרד הבריאות אומר.

אכן אפשר לשאול רופאים מה היא המחלה, יש 'ניתנה רשות לרופא לרפאות', כשרופא יודע, אפשר לשאול אותו איך המחלה עובדת, כמה המחלה מדבקת וכו' - אבל: כמה צריכים להיזהר מן המחלה?! על זה יש תורה! יש תורה שאומרת כמה צריכים להיזהר.

צריכים לדעת על פי דין כמה צריכים להיות 'זהיר', אבל לא יתכן כזה דבר, שמה שה'שקצים' האלו החליטו - זה מה שמתאים גם עם 'דעת תורה'! לא יתכן שיכתבו על הוראותיהם "דעת תורה"! דבר כזה לא יכול להיות! שני הדברים הללו לא הולכים ביחד!

מלבד זאת: יושבים בממשלה כמה 'שקצים', כל אחד הוא 'שייגעץ' יותר מהשני, והם רבים אחד עם השני, אחד אומר שצריך לעשות כך, והשני אומר שצריך לעשות אחרת, ואחר כך נהיה שם "כל דאלים גבר", ובגלל שה"אלים" יותר גיבור וניצח בממשלה - לכן מי שאומר הפוך ממנו כבר נהיה אצל חלק מהרבנים "המוציא מחבירו עליו הראיה".

כל אחד יוצר לחץ על מה שנראה לו יותר חשוב: אחד אומר שאי אפשר לעצור את המשק, כי זה סכנה למדינה, השני אומר שצריכים להשאיר משרדים פתוחים, כי אם לא זה יזיק למשק וכו', ואז מגיעים כמה יהודים ואומרים שאת התורה אסור גם להזניח!! התורה חשובה אצלנו לא פחות משאצלם חשוב המשק! את התורה אפשר להזניח?? נעלו ישיבות על 'לא דבר', היו בחורים שהסתובבו ברחובות, הלא המצב של הקורונה יכול להימשך זמן ארוך ה' ירחם! עוד מעט וח"ו לא יהיה את מי להכניס לישיבות!.

טוב, היה בחור אחד בישיבה שנדבק והוא לא בריא! נו, אז אפשר כבר לסגור את הבחורים על פי דין? "שמא גיררה חולדה מבית לבית ומחצר לחצר", והם הרי משתוללים על זה! אם "חס וחלילה" יש ישיבה שכן לומדת, וקרה שאיזה אברך אחד נהיה לא בריא, אז מיד מפרסמים בחוצות - "התפרצות בישיבת בריסק", על מה הם מדברים?? על אברך אחד שנדבק? וגם אם היו עוד כמה אברכים שנדבקו, אז מה? אז לכן צריכים לסגור את הישיבה???.

בישיבת 'יד הלוי' (של חתנו של הגרא"י, הגרח"י הרץ . מ.ו.) למדו ב'זמן קיץ' כרגיל, והתפרסם ברחוב שיש שם כל כך הרבה חולים, בדיוק שאלתי בישיבה ואמרו לי שהיו שלושה בחורים חולים בכל זמן קיץ כולו, וכל השלושה היו כל הזמן עם מסכות! שנים מהם היו חסידי קרלין, שלא הורידו את המסכה לרגע אחד, והשלישי בכלל לא נכנס לבית מדרש אלא ישב בחדר סמוך לישיבה מרוב פחד... אלו השלושה שנדבקו!

אני אגיד לכם: אם היה הלכה על פי דין שצריך לעשות משהו, אז אי אפשר להביא ראיות ממה שלא קרה כלום. העולם אומר שאם אחד קופץ מהשולחן עשר פעמים ולא שבר את רגליו - הוא לא יכול להדביק מודעה שאין בעיה לקפוץ מהשולחן, היות שבפעם האחת עשרה הוא יקפוץ - ואז הוא ישבור גם את ראשו! העובדות האלו זה לא ה'הוכחה' שלי למה שצריך באמת לעשות. אבל כל ה"מחמירים" הרי משתמשים ב"הוכחות" כאלו... הם הרי צועקים ומפרסמים בכל העולם "הנה, תראו, יש ישיבה שלומדת שיש שם התפרצות". אז אני מביא בפניכם את העובדות האמיתיות! זה לא יאומן שיש כאלו שמפריע להם שיש ישיבה שלומדת!.

אתם יודעים, הקרלינע' חסידים זה ידוע שהם "זהירים" מאוד חזק, מה נהיה פה?? הנושא של המחלה הזו זה נושא פוליטי?? כל אחד נהיה "מאן דאמר" בהלכות 'פיקוח נפש', כל אחד מגיע ותובע: "פיקוח נפש", כל אחד צועק: "צריכים לזרוק את מי שהולך בלי מסכה מהבית מדרש!", אם מגיע איזה כופר בעיקר לבית מדרש אז הם אומרים שאסור להציק לו! אבל מי שבלי מסכה - פתאום מותר להציק לו ולזרוק אותו! איפה נעלם ה"בין אדם לחבירו"??

היה איזה חנות מכולת שהמוכר הלך בלי מסכה, ושלחו הודעה טלפונית לכל הקונים שאף אחד לא ידרוך בחנות שלו, והמסכן נשאר עם כל הלחם והחלב אצלו בחנות. וזה עוד מגיע מאנשים "בעלי מוסר" כביכול! לא "אנשים פשוטים"!.

מה קורה פה? בסדר, אז המוכר הולך בלי מסכה, אז מה?? אתה לא רוצה - אל תקנה אצלו! אבל מה אתה הולך ומפרסם ברבים שלא יקנו אצלו?? וכי העולם הפקר?.

נהיו פה "אומרי דעות" חדשים, הם צועקים על כל העולם ש"צריכים לשמוע לרבנים", כל היום הם צועקים "רבנים" "רבנים", וכי חוץ מהרבנים האלו אין אנשים שיודעים מה זה פיקוח נפש? יש מספיק אנשים שידעו כל החיים שלהם טוב מאוד מה זה פיקוח נפש!! האם פעם שמעו מכל הרבנים בנושאים אחרים של פיקוח נפש??.

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ו' ספטמבר 04, 2020 2:06 pm

נוטר הכרמים כתב:קבלתי במייל.

פתאום כל העולם "מבינים" ו"יודעים" מה לעשות. זה אומר לעשות דווקא כך, והשני אומר לעשות בדווקא הפוך, כולם "יודעים" בדיוק מה צריך לעשות. אני לא יודע, וכשאני לא יודע אני לא אומר מה לעשות. יש לי בהחלט דברים לומר בענין, ובעזרת השם עוד נדבר עליהם בעוד שנה-שנה וחצי.

יש לי הרבה מה להגיב על הדברים, בעז"ה אגיב בעוד שנה וחצי.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ו' ספטמבר 04, 2020 3:13 pm

מלכיאל גרינוולד כתב:

פתאום כל העולם "מבינים" ו"יודעים" מה לעשות. זה אומר לעשות דווקא כך, והשני אומר לעשות בדווקא הפוך, כולם "יודעים" בדיוק מה צריך לעשות. אני לא יודע, וכשאני לא יודע אני לא אומר מה לעשות. יש לי בהחלט דברים לומר בענין, ובעזרת השם עוד נדבר עליהם בעוד שנה-שנה וחצי.

זה מה שהצלחת לזקק מתוך שיחה כאובה בת כמעט אלף מילים?

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' ספטמבר 04, 2020 3:18 pm

בדרך כלל אני לא מאמין בחדשות המתפרסמות, אבל במקרה כזה א"א להאמין שאכן אמר רא"י את דברי ההבל ההמה, וההתקפה האישית על הרב גרשון איידלשטיין מביא לידי בחילה.

כנראה שאחרי חצי שנה לא תפס כותב המאמר שפה לא מדובר רק על שמירת הגוף מהמחלה, אלא על שמירת האדם מלהזיק את אחרים. עדיין לא הפנים שיש כאן ציבור החי ביחד, חילונים ודתיים, ומה שנוגף את זה נוגף את זה, וצריכים להציב כלל עבור כולם להציל את עצמינו. ולכן לא תפס כותב המאמר שיש אפשרות אמיתית שהנוהלים החרדים יתאימו את חוקי משרד הבריאות, משום שכולנו ניגפים ע"י חיידק אחד. המופקרים המטפסים על ההרים מסכנים את עצמם, והחוק אינו פוגע בהם. אין כאן חק המחייב את האדם לשמור על עצמו, וגם כהיום בעידן הקורונה אין כאן חק כזה. ומה שמביא מה'כופר' שנכנס לביהמ"ד הוא חלק מאותו טעות. ה'כופר' (אגב, איזה כופר נכנס לביהמ"ד? עבור מה הוא נכנס אם הוא כופר? כנראה לא מדובר על כופר בתורה או בהקב"ה, אלא כופר בהתרבות) אינו מדביק אחרים, והחולה כן מדביק. אז מה הוא מקשקש כותב המאמר הזה?

נוטר הכרמים כתב:
נהיו פה "אומרי דעות" חדשים, הם צועקים על כל העולם ש"צריכים לשמוע לרבנים", כל היום הם צועקים "רבנים" "רבנים", וכי חוץ מהרבנים האלו אין אנשים שיודעים מה זה פיקוח נפש? יש מספיק אנשים שידעו כל החיים שלהם טוב מאוד מה זה פיקוח נפש!! האם פעם שמעו מכל הרבנים בנושאים אחרים של פיקוח נפש??.

לזה אני מסכים מאה אחוז, כותבי אתרי האינטרנט עבור בצע כסף, נהיו הוגי דעות. ועוד משתמשים בשמות של ראשי ישיבות כדי להדביק את הבליהם.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ו' ספטמבר 04, 2020 3:37 pm

נוטר הכרמים כתב:הגרא"י סולובייצ'יק ממשיך במתקפה:

ההוראות הן היפך דעת תורה

ראש ישיבת בריסק ממשיך בקו הלוחמני כנגד הרבנים שחתמו על הנחיות משרד הבריאות בעניין נגיף הקורונה, וכי לדבריו, הרבנים קובעים את דעתם "על פי הכותרות בעיתונים" • "התפרצות בישיבת בריסק", על מה הם מדברים?" • 'בחדרי חרדים' עם השיחה המלאה והחריפה •

בין כותבי תורתו של מרן הגרי"ז מבריסק נמנו גדולי הת"ח שבדור, ושמעתיה מתבדרן מפום רבנן, רבי אריה פומרנצ'יק, רבי חיים אהרן טורצ'ין, רבי רפאל קוק, ועוד, ואף בנו הגרי"ד, אף שלא התפרסמו דברי תורתו, מ"מ תורתו משוקעת בספרי תלמידיו, רבי אברהם גרבוז, רבי אברהם ארלנגר, ועוד.

זכה דורנו דור 2020 שכל שיחה בעניני הזמן מופיעה מיד באתר הבית 'בחדרי חרדים'.
הלא דבר הוא!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' ספטמבר 04, 2020 3:41 pm

אלו המלבים את אש המחלוקת והזילזול בגדולי ישראל מנצלים כל מאורע שהוא ע"מ להיות 'שלוחו כמותו' של הס"מ ובעוונותיהם באים נגעים על ישראל.
לענ"ד צריך למחוק את דברי הרכילות של אתרי החדשות לעיל.

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ו' ספטמבר 04, 2020 3:57 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
מלכיאל גרינוולד כתב:

זה מה שהצלחת לזקק מתוך שיחה כאובה בת כמעט אלף מילים?

זה מה שה"כואב" הצליח לזקק מתוך שיחות רבות של ר' גרשון.
בתחילת המחלה, אחד הלך לשאול מה עושים ב'חדרים', וחזר וענה שר' גרשון אדלשטיין אמר: "כל זמן שהצבא עובד - גם אנחנו ממשיכים לעבוד", ומה ר' גרשון אוחז היום? אני אגיד לכם: את הדברים הללו ר' גרשון אמר לפני שהוא פתח את העיתון יתד נאמן וראה שבעצם דעתו אחרת לחלוטין.

מעשה במרן ר' יצחק זאב זצ"ל שהלך ברחוב ונטפל אליו הלך אחד ותבע ממנו צדקה בלשון חצופה. התעלם ממנו מרן וניער את ידו ממנו. שאלו מלווהו והלוא כל המעלים עיניו מן הצדקה כאילו עובד וכו'. אמר לו מרן הלה אינו אלא מן הרמאים, שהרי תחנונים ידבר רש ועשיר יענה עזות. ככה לא נשמעים תחנונים.
והנמשל, ככה לא נשמעת שיחה כאובה.

נ.ב. עדיין לא הבנתי למה על הרב להתבצר בעמדתו ולא לשנות את דעתו בהתאם לנתונים המתפרסמים, ובכן גם, בעיתון. בשביל לקבל נתונים מביאים גם גוי קפילא, איזה איוואן יחף, ומתירים סיר חמין בשביל אלפי חובשי שטריימלאך מעוטרים בזר בגובה 15 ס"מ.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' ספטמבר 04, 2020 3:58 pm

שיענו ענינית על הטענה של מטפסי ההרים וכו'. רבותי להתעורר עולם הישיבות הולך ונהרס, צריך לזעוק לקרוע את השמים על השתלטות הציונים על עולם התורה, ודי בזה.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' ספטמבר 04, 2020 4:03 pm

אני ציטטתי את הדברים של הגרא"י שליט"א רק בגלל רוב הענין שבהם,
הוא לא מרבותי ואיני מחויב לדברים.

אבל מה שמקומם במיוחד זה ההיתממות והזעקה על ה'אתרים'.
הרי כל קמפיין הרוצחים והרודפים, היתר ה'מסירות',
הלויית הגר"צ שינקר, סגירת הישיבות וכו' וכו',
היכן התנהל?
בין דפי השו"ע והפוסקים, דרך בתי ההוראה?
הרי הכל הכל זה באותו "דרך האתרים",
ואולי עוד כמה עיתונים שמוזרמים אליהם מליונים בשביל כך,
ופתאום שמעיזים לצטט את הגרא"י שליט"א בגלל הפיקנטיות שבדברים,
עומדים וזועקים חמס.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' ספטמבר 04, 2020 4:04 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:שיענו ענינית על הטענה של מטפסי ההרים וכו'. רבותי להתעורר עולם הישיבות הולך ונהרס, צריך לזעוק לקרוע את השמים על השתלטות הציונים על עולם התורה, ודי בזה.

כבר עניתי, ולא היה צריך למענה משום שכבר שש חדשים שצועקים את זה. אין שום קשר בין המסכן את עצמו למסכן את אחרים, מספיק? או צריכים לחזור על זה עוד פעם?

אין כאן 'ציונים', יש רק אנשים, האנשים שחיים אתם במדינה אחת ועיר אחת, ורוצים להשמר ולשמור על אחרים.

המשתלט הוא החיידק, ולא יותר. לך תפגין נגדו, אולי תצעק 'אינני מכיר'.

ולהרב ה'נוטר' - אני לא מאמין לאתרים כלל, לא בסיפור הרב שינקר ולא בשום סיפור אחר. אין אנו יודעים כלל מה קרה ומי אשם ואם נעשה עוולה. אבל הדיבורים ההם של 'בחדרי חרדים' (שחסום לי) הם הבל הבלים אין בהם ממש. ואם הדביקו את השם של הרא"י סולובייציק (שאני כן למדתי בישיבה שלו ושמעתי השיעורים שלו) עליהם, יש בזה חוצפה ג"כ.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ו' ספטמבר 04, 2020 4:12 pm

תכנס שוב לאתר שמשם הבאת את הטבלא ותראה שהנתונים העדכניים הם יותר גבוהים (אני לא יודע איך להוריד דברים לכאן אז אני לא יכול להביא את זה), ובפרט בטבלה השניה של פטירתם של הזקינים, ובהחלט יש עלייה ניכרת, וכל זה ליולי, אבל לאוגוסט עדיין לא הביאו ועיקר הקפיצה במתים מהקורונה פה בארץ היה באוגוסט.

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' ספטמבר 04, 2020 4:13 pm

אני אישית עם כל בחורי בבית עברתי את הנגיף לפני פסח ולא קרה כלום, בחורים אחרי יום יומיים מתאוששים, די להרס התורה די.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' ספטמבר 04, 2020 4:15 pm

ואתה לא מאמין לאחרים שמספרים שהם עברו את זה קצת אחרת?

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' ספטמבר 04, 2020 4:18 pm

זקנים כן. בחורים וצעירים רובם קל.לי אישית היה כאבים חולשה נוראית וזה עבר ב"ה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' ספטמבר 04, 2020 4:18 pm

נוטר הכרמים כתב:פתאום שמעיזים לצטט את הגרא"י שליט"א בגלל הפיקנטיות שבדברים,
עומדים וזועקים חמס.

להעלות על הכתב שמרן הגרי"ג אדלשטיין שליט"א קובע את דעתו לפי מה שקורא בעיתון זה לא 'פיקנטיות' אלא חוצפה ועזות שאין כדוגמתה!!
דווקא מאדם שהיה קרוב לגדולי ישראל הייתי מצפה לאבחנה 'דקה' זו.

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ו' ספטמבר 04, 2020 4:21 pm

אש משמים כתב:
נוטר הכרמים כתב:פתאום שמעיזים לצטט את הגרא"י שליט"א בגלל הפיקנטיות שבדברים,
עומדים וזועקים חמס.

להעלות על הכתב שמרן הגרי"ג אדלשטיין שליט"א קובע את דעתו לפי מה שקורא בעיתון זה לא 'פיקנטיות' אלא חוצפה ועזות שאין כדוגמתה!!
דווקא מאדם שהיה קרוב לגדולי ישראל הייתי מצפה לאבחנה 'דקה' זו.

גא"מ ובזה יצאתי ידי חובת מחאה!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' ספטמבר 04, 2020 4:23 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:אני אישית עם כל בחורי בבית עברתי את הנגיף לפני פסח ולא קרה כלום, בחורים אחרי יום יומיים מתאוששים, די להרס התורה די.

אברך יקר בן 37 שהיה גר שני בניינים לידי ללא מחלות רקע כתב:אני אישית נפטרתי מן העולם בגלל נגיף ה'קורונה' אבל אני לא כאן כדי לעשות 'מחאה' באלו שטוענים ש'לא קורה כלום'.
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב ו' ספטמבר 04, 2020 4:26 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ו' ספטמבר 04, 2020 4:28 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
ש. ספראי כתב:
עזריאל ברגר כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:

למה? מה אפשר להסיק מזה?

מה זה אומר?

מספר הנפטרים מקורונה בחודש יולי הוא 230 איש ל"ע.
ביולי השנה נפטרו 140 איש יותר מאשר בשנה שעברה, הפער לא גדול.
אם מסתכלים על כל הטבלא רואים שיש שינויים גדולים במספרים משנה לשנה, בדרך כלל עליה (בגלל גידול האוכלוסיה כנראה) אבל יש רק ירידות.
מספר נפטרים זה לא משהו קבוע.

הטבלה ההיא לא עדכני אבל לפי המספר המעודכן העליה ביולי הוא 180 מהשנה שעברה, העליה הממוצע הוא 50/70 בשנה זאת אומרת שכ110 עלו מתוך 230 כמחצית ממיתי הקורונה הם יותר מהנורמה, לדעתי זה אומר משהו.
מבין אלו שהם למעלה מבני 70 היה עליה של 200 מתים, העליה הממוצע הוא בין 50/90, נו?

דבר אחד הנוגד את דברי הוא שהמספר של שנת 2019 היה נמוך מהרגיל ולכן ההשואה הוא לא מדויקת

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ו' ספטמבר 04, 2020 4:30 pm

אש משמים כתב:
יוסף חיים אוהב ציון כתב:אני אישית עם כל בחורי בבית עברתי את הנגיף לפני פסח ולא קרה כלום, בחורים אחרי יום יומיים מתאוששים, די להרס התורה די.

אברך יקר בן 37 שהיה גר שני בניינים לידי ללא מחלות רקע כתב:אני אישית נפטרתי מן העולם בגלל נגיף ה'קורונה' אבל אני לא כאן כדי לעשות 'מחאה' באלו שטוענים ש'לא קורה כלום'.

אין ויכוח על זה שלבחורי ישיבות אין שום סכנה
פוק חזי בכל העולם כולו התחילו את שנת הלימודים כרגיל!
רק במדינה "הנאורה" שלנו רוצים לסגור אותם!

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' ספטמבר 04, 2020 4:56 pm

לא באתי להביע דיעה האם לפתוח וכמה לפתוח.
באתי להשמיע את קולות אלו שלא יכולים לכתוב כאן ועברו את הנגיף בצורה קשה.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' ספטמבר 04, 2020 5:29 pm

אז כאשר ענו לך על הטענה הספציפית של 'טיפוס בהרים', אתה לא מוכן לרדת מן ההר? הרי הראינו לך טעות אחת. אם אתה מוכן להודות על זה, נטפל בשאר הטעיות שלך.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ש' ספטמבר 05, 2020 9:26 pm

נוטר הכרמים כתב:נהיו פה "אומרי דעות" חדשים, הם צועקים על כל העולם ש"צריכים לשמוע לרבנים", כל היום הם צועקים "רבנים" "רבנים", וכי חוץ מהרבנים האלו אין אנשים שיודעים מה זה פיקוח נפש? יש מספיק אנשים שידעו כל החיים שלהם טוב מאוד מה זה פיקוח נפש!! האם פעם שמעו מכל הרבנים בנושאים אחרים של פיקוח נפש??.

ברור. מובן מאליו שלמשל מי שמורה לעקור חיובים גמורים של תעניות משום חשש פיקו"נ יש לו "דין בעלים" על דיני פיקו"נ. וכידוע שבכל שנה מתים הרבה יותר מ 900 אנשים משום שצמו בתעניות ציבור.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' ספטמבר 05, 2020 9:31 pm

שש ושמח כתב:
נוטר הכרמים כתב:נהיו פה "אומרי דעות" חדשים, הם צועקים על כל העולם ש"צריכים לשמוע לרבנים", כל היום הם צועקים "רבנים" "רבנים", וכי חוץ מהרבנים האלו אין אנשים שיודעים מה זה פיקוח נפש? יש מספיק אנשים שידעו כל החיים שלהם טוב מאוד מה זה פיקוח נפש!! האם פעם שמעו מכל הרבנים בנושאים אחרים של פיקוח נפש??.

ברור. מובן מאליו שלמשל מי שמורה לעקור חיובים גמורים של תעניות משום חשש פיקו"נ יש לו "דין בעלים" על דיני פיקו"נ. וכידוע שבכל שנה מתים הרבה יותר מ 900 אנשים משום שצמו בתעניות ציבור.

אני לא מסכים לכל טענות הגראי"ס,
אבל בטענה זו לדעתי אינך צודק,
הנושא של קולא בתעניות היא מסורת בידו מאבותיו כמה דורות,
וגם יש כזה הלך רוח אצל חלק מזקני ההוראה בירושלים. וכנודע.
(למשל, ר' הערש פסח, ר' ישראל יענקל פישר, זקני ר' יצחק אריאלי ועוד).

אגב, מן הקצה אל הקצה,
רבני בני ברק המחמירים בפיקו"נ דקורונה דוגמת ר' שריאל רוזנברג,
כמה מקילים בפיקו"נ דתעניות, לאידך גיסא,
בדידי הוה עובדא ששאלתי מר' שריאל על מעוברת לענין צום י"ז בתומז,
הוא הסתכל עלי כמו על גוי גמור על השאלה.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ש' ספטמבר 05, 2020 9:41 pm

אני מדבר על קולא בתעניות גם לאנשים, ולא רק לנשים.
לא באתי כאן להאשים אותו, אלא להצביע על הגיחוך בטענה כאילו חומרות מסויימות מראות על יכולת טובה בבירור המציאות, כך שהטיעון של מסורת בידו מאבותיו גם אם היה נכון לא סותר את מה שכתבתי.

ולא ברור מה טענתך על רבני ב"ב, הרי לשיטתייהו אזלי, מה שמחמירים בקורונה הוא משום שמחליטים לפי המציאות בכדוה"א שלנו [ר"ל], וה"ה מה שמקילים בפיקו"נ דתעניות הוא משום שכידוע עינינו הרואות שבכדוה"א שלנו אין שום פיקו"נ בזה [והובא כאן במקו"א מחקר ע"ז] וגם בזמן חז"ל היה כך, וכ"ש בזמננו.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' ספטמבר 05, 2020 9:48 pm

קודם כל, לא טענתי כלום, הצבעתי על העובדות.
את דעתי על הקורונה בכדור הארץ, כבר כתבתי די והותר.

יש טענה אחת בדברי הגרא"י שליט"א, שבודאי ראוי לדון עליה ברצינות ובכנות בתוככי בית המדרש,
זה לא פוליטיקה ולא נייעס,
דבר אחד אני יודע: לא יכול להיות שהכלל ההלכתי כמה צריכים להיות זהירים - יכול להתאים בדיוק להוראות משרד הבריאות. לא יכול להיות דבר כזה - שהתורה מתאימה עם מה שמשרד הבריאות אומר.

מה אתה עונה על זה?
מי שקצת ער ומתמצא לסובב, לפחות בבני ברק,
זו טענה נוקבת מאוד מאוד.
הרי הסכנה כעת לפי הנתונים חמורה בהרבה מאשר בקיץ,
ופוק חזי...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' ספטמבר 05, 2020 9:51 pm

אין בוכים על חלב שנשפך, פנינו לעתיד
נערך לאחרונה על ידי דרומי ב ש' ספטמבר 05, 2020 10:00 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' ספטמבר 05, 2020 9:59 pm

ראיתי שהובא כאן סיפור:

היה איזה חנות מכולת שהמוכר הלך בלי מסכה, ושלחו הודעה טלפונית לכל הקונים שאף אחד לא ידרוך בחנות שלו, והמסכן נשאר עם כל הלחם והחלב אצלו בחנות. וזה עוד מגיע מאנשים "בעלי מוסר" כביכול! לא "אנשים פשוטים"!.

מה קורה פה? בסדר, אז המוכר הולך בלי מסכה, אז מה?? אתה לא רוצה - אל תקנה אצלו! אבל מה אתה הולך ומפרסם ברבים שלא יקנו אצלו?? וכי העולם הפקר?.

והסיפור תמוה מאוד, שהרי מי שהולך בלי מסכה זה מילתא דעבידא לאיגלויי ואין בזה משום הולך רכיל מגלה סוד, ואם כן ממה נפשך:

לפי הצד שמי שהולך בלי מסכה מסכן את המתקרבים אליו - למה לא להודיע שבחנות פלונית יש סכנה ולא כדאי להתקרב?

ולפי הצד שמי שהולך בלי מסכה מצוה גדולה עשה - אולי זה באמת מה שפרסמו, שידעו כולם שמוכר פלוני נוהג כראוי ויש לקנות אצלו!

[ויש ללמד זכות שכך באמת היה מעשה, שפרסמו שידעו כולם שמוכר פלוני הולך בלי מסכה ומצוה גדולה ללכת ולחזקו. אלא שכדרך שמועות שמתפתחות ומוגזמות כו' התגלגל הסיפור באופן הלא-נכון, ודנו את המפרסמים לכף חובה, ובימים אלו במיוחד צריכים לחפש זכויות].

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' ספטמבר 05, 2020 10:03 pm

דרומי כתב:משום מה, תמיד אתה בא עם השוואות: למה פעם כך והיום כך, למה כאן כך ושם כך.

למה לא תכתוב לענין עצמו?

על הענין עצמו, אין לי מה להוסיף על העקרונות ששמעתי מרבותי בעקביות לאורך כל התקופה, ואלו הן.

א' נגיף הקורונה אינו בגדר פיקו"נ לאנשים צעירים שלא ידוע להם על היותם בסיכון או עבר רפואי. (למרות סבל או נזקים מסוימים אין זה בהגדרת פיקו"נ).

ב' לא זו בלבד, אלא שלא ידוע מספיק לע"ע על דרכי ההידבקות, ועל כן ההשתדלות של המסכות וכל התוספות הינם לא השתדלות 'קרובה' ומוכחת, שהרי רואים כל הזמן שלא אלו שנזהרים בדווקא - ניצולים, ולהיפך.

ג. בודאי שראוי להיזהר במידת האפשר, אך לא על חשבון ניהול חיים מלאים של תורה ותפילה כרגיל.

ד. נושא ההתחשבות באלו שמקפידים והיכן - הוא נושא נפרד לגמרי, ואינו קשור להל' פיקו"נ.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' ספטמבר 05, 2020 10:04 pm

דרומי כתב:ראיתי שהובא כאן סיפור:

והסיפור תמוה מאוד, שהרי מי שהולך בלי מסכה זה מילתא דעבידא לאיגלויי ואין בזה משום הולך רכיל מגלה סוד, ואם כן ממה נפשך:

לפי הצד שמי שהולך בלי מסכה מסכן את המתקרבים אליו - למה לא להודיע שבחנות פלונית יש סכנה ולא כדאי להתקרב?

ולפי הצד שמי שהולך בלי מסכה מצוה גדולה עשה - אולי זה באמת מה שפרסמו, שידעו כולם שמוכר פלוני נוהג כראוי ויש לקנות אצלו!

[ויש ללמד זכות שכך באמת היה מעשה, שפרסמו שידעו כולם שמוכר פלוני הולך בלי מסכה ומצוה גדולה ללכת ולחזקו. אלא שכדרך שמועות שמתפתחות ומוגזמות כו' התגלגל הסיפור באופן הלא-נכון, ודנו את המפרסמים לכף חובה, ובימים אלו במיוחד צריכים לחפש זכויות].

ימחל מר, כאן זה כבר קנטרנות וליצנות לשמה.
המסר הברור הוא שעד כמה שהדברים לא חתוכים וברורים מה מותר ומה אסור, מה חייבים וכו', אין שום היתר לדרוס שאר איסורי תורה הקבועים. זה הכל.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ש' ספטמבר 05, 2020 10:14 pm

נוטר הכרמים כתב:יש טענה אחת בדברי הגרא"י שליט"א, שבודאי ראוי לדון עליה ברצינות ובכנות בתוככי בית המדרש...

לפני תקופה פתחתי ע"ז דיון בתוככי בית המדרש
viewtopic.php?f=17&t=52160&hilit#p646509

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ש' ספטמבר 05, 2020 10:20 pm

נוטר הכרמים כתב:ימחל מר, כאן זה כבר קנטרנות וליצנות לשמה.
המסר הברור הוא שעד כמה שהדברים לא חתוכים וברורים מה מותר ומה אסור, מה חייבים וכו', אין שום היתר לדרוס שאר איסורי תורה הקבועים. זה הכל.

אדרבה, משום שהדברים אינם חתוכים ואינם ברורים, ומפני שאין עדיין נתונים משמעותיים (מלבד מספר המתים במגפה), לכן במקום שההלכה רופפת בידך הלך אחר המנהג. והמנהג הוא מה שקבעו ממוני הציבור, ויש לכוף על דעתם גם אם טעו, כפי שנפסק בשו"ע (חו"מ קסג). ולכן דווקא הוראות משרד הבריאות קובעות את ההלכה, כלפי הרף התחתון לכל הפחות.
ובעל המכולת אינו כל כך מסכן, שהרי בידו לעטות על לחייו המבהיקות את המטלית העלובה ולהציל את פרנסתו. אלא שחשוב לו יותר להפגין את דעותיו הפוליטיות, ולכן גם ללקוחותיו בוודאי מותר.
ואגב, גם המחמירים סבורים שאין כאן דברים חתוכים וברורים, ודווקא לכן הם מחמירים, כדי למלט נפשם מספק פיקו"נ. ואשרי מי שיש לו כרס גדולה להישען עליה בשעת הדחק.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' ספטמבר 05, 2020 10:27 pm

ר' מלכיאל,
דעתך חשובה, ותודה שהבעת אותה.

אין ספק שאחד הנתונים הכי פחות ברורים זה מנין המתים במגיפה,
וכפי שהצהירו בכירים מאוד במערכת הבריאות,
יש כאן גם ערבוב בין כאלו שנפטרו כתוצאה מפגיעת הנגיף,
לבין אלו שנפטרו עם קורונה או שזה גרם להאצה מסוימת.
וגם האפלה וחסיון על כל הפרטים, (גיל, מצב בריאותי, מקום היבדקות),
דבר שלא מוסיף הרבה אמון.

כמה שזה נשמע קצת הזוי,
יש גם כל מיני דיווחים עקשניים בקשר לאמינות הבדיקות והטיה בפרסום נתוני הנבדקים,
דבר שמשליך גם על סקירת כל המצב.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ש' ספטמבר 05, 2020 10:31 pm

נוטר הכרמים כתב:יש טענה אחת בדברי הגרא"י שליט"א, שבודאי ראוי לדון עליה ברצינות ובכנות בתוככי בית המדרש,

מה אתה עונה על זה?
זו טענה נוקבת מאוד מאוד.
ופוק חזי...

אתה טוען 2 טענות נפרדות. א. "לא יתכן שהתורה מתאימה עם מה שמשה"ב אומר". ב. "הרי הסכנה כעת לפי הנתונים חמורה בהרבה מאשר בקיץ". יש עליהם כמה וכמה תשובות שאני מצפה שתתייחס להם ברצינות ובכנות.

לגבי הטענה הראשונה,
א. לא הבנתי מהיכן האקסיומה הזו שלא יתכן שבמקרה משרד הבריאות יתאים את עצמו לכלל ההלכתי.
ב. לא הבנתי היכן ראית שטוענים שהכלל ההלכתי מתאים "בדיוק" לכללי משה"ב, אצל רוב המורים יש הרבה סטיות מזה.
ג. באמת כל עוד שאין מערכת אחרת שמקבלת החלטות בצורה מסודרת ע"פ הנתונים ומקובלת על כלל הציבור יש הגיון רב לנהוג לפי הוראות משה"ב, מבחינה מציאותית זה הדבר היחיד שיכול לעבוד.
ד. גם כלפי הציבור הכללי יש מחויבות מסויימת לנהוג לפי כללי משה"ב שהם מקובלים עליהם, הן מצד חילול ה', הן מצד מנהג המדינה שמחייב ברמה מסויימת לפי חו"מ [כפי שציין הרב עו"ח], והן מצד אנושיות בסיסית. [כשאני נאלץ לשהות בסמיכות לאחד מאחינו התועים אני בהחלט חש חוסר נוחות מהעובדה ששנינו יודעים שהסיכויים שאני ידביק אותו כפולים ומכופלים מאשר אם היה שוהה בסמיכות לחילוני. אני מתנחם בכך שאצלי זה נובע מהמשפחות הגדולות בציבור שלנו [ומחוסר זהירות של אחרים שאינו תלוי בי]. אם זה היה נובע מחוסר זהירות שלי לא הייתי משלים עם זה]

לגבי הטענה השניה, כפי הבנתי עיקר החשש היה להתפרצות חמורה כמו בארה"ב ובאיטליה, וכמדומני שככל שעובר הזמן וזה לא קורה הסיכוי לזה יורד, גם אם יש עלייה מסויימת בהדבקה. ומלבד זאת יש להניח שההיערכות הרפואית משתפרת כל הזמן. [ובאמת אני לא יודע ויש כאן הרבה עניניים שצריך לברר ולכן אין לי אפשרות אלא לסמוך על משה"ב, שלמרות שיתכן מאד שהם טפשים ורשעים מ"מ זו האפשרות הכי פחות גרועה].

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ש' ספטמבר 05, 2020 10:33 pm

מלכיאל גרינוולד כתב:
נוטר הכרמים כתב:ימחל מר, כאן זה כבר קנטרנות וליצנות לשמה.

אדרבה, משום שהדברים אינם חתוכים ואינם ברורים, ומפני שאין עדיין נתונים משמעותיים (מלבד מספר המתים במגפה), לכן במקום שההלכה רופפת בידך הלך אחר המנהג. והמנהג הוא מה שקבעו ממוני הציבור, ויש לכוף על דעתם גם אם טעו, כפי שנפסק בשו"ע (חו"מ קסג). ולכן דווקא הוראות משרד הבריאות קובעות את ההלכה, כלפי הרף התחתון לכל הפחות.
ובעל המכולת אינו כל כך מסכן, שהרי בידו לעטות על לחייו המבהיקות את המטלית העלובה ולהציל את פרנסתו. אלא שחשוב לו יותר להפגין את דעותיו הפוליטיות, ולכן גם ללקוחותיו בוודאי מותר.

דפח"ח. מצוה גדולה עשו.
וע"ע בלשונו הזהב של רבינו החזו"א שהבאתי כאן viewtopic.php?f=73&t=49710&p=616474&hilit=%D7%99%D7%93+%D7%A9%D7%90%D7%95%D7%9C#p616474

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' ספטמבר 05, 2020 10:45 pm

שש ושמח כתב:
נוטר הכרמים כתב:יש טענה אחת בדברי הגרא"י שליט"א, שבודאי ראוי לדון עליה ברצינות ובכנות בתוככי בית המדרש,

מה אתה עונה על זה?
זו טענה נוקבת מאוד מאוד.
ופוק חזי...

אתה טוען 2 טענות נפרדות. א. "לא יתכן שהתורה מתאימה עם מה שמשה"ב אומר". ב. "הרי הסכנה כעת לפי הנתונים חמורה בהרבה מאשר בקיץ". יש עליהם כמה וכמה תשובות שאני מצפה שתתייחס להם ברצינות ובכנות.

לגבי הטענה הראשונה,
א. לא הבנתי מהיכן האקסיומה הזו שלא יתכן שבמקרה משרד הבריאות יתאים את עצמו לכלל ההלכתי.
ב. לא הבנתי היכן ראית שטוענים שהכלל ההלכתי מתאים "בדיוק" לכללי משה"ב, אצל רוב המורים יש הרבה סטיות מזה.
ג. באמת כל עוד שאין מערכת אחרת שמקבלת החלטות בצורה מסודרת ע"פ הנתונים ומקובלת על כלל הציבור יש הגיון רב לנהוג לפי הוראות משה"ב, מבחינה מציאותית זה הדבר היחיד שיכול לעבוד.
ד. גם כלפי הציבור הכללי יש מחויבות מסויימת לנהוג לפי כללי משה"ב שהם מקובלים עליהם, הן מצד חילול ה', הן מצד מנהג המדינה שמחייב ברמה מסויימת לפי חו"מ [כפי שציין הרב עו"ח], והן מצד אנושיות בסיסית. [כשאני נאלץ לשהות בסמיכות לאחד מאחינו התועים אני בהחלט חש חוסר נוחות מהעובדה ששנינו יודעים שהסיכויים שאני ידביק אותו כפולים ומכופלים מאשר אם היה שוהה בסמיכות לחילוני. אני מתנחם בכך שאצלי זה נובע מהמשפחות הגדולות בציבור שלנו [ומחוסר זהירות של אחרים שאינו תלוי בי]. אם זה היה נובע מחוסר זהירות שלי לא הייתי משלים עם זה]

לגבי הטענה השניה, כפי הבנתי עיקר החשש היה להתפרצות חמורה כמו בארה"ב ובאיטליה, וכמדומני שככל שעובר הזמן וזה לא קורה הסיכוי לזה יורד, גם אם יש עלייה מסויימת בהדבקה. ומלבד זאת יש להניח שההיערכות הרפואית משתפרת כל הזמן. [ובאמת אני לא יודע ויש כאן הרבה עניניים שצריך לברר ולכן אין לי אפשרות אלא לסמוך על משה"ב, שלמרות שיתכן מאד שהם טפשים ורשעים מ"מ זו האפשרות הכי פחות גרועה].

א=ג) אתה כותב לי כמו עו"ד. אין לי שום אקסיומה. פשוט מאוד, עד שמתפוצץ משהו ציבורי כמו סגר / אומן / כבודו של רבי חיים קנייבסקי,
מי שלא עושה בדיוק כמו ההוראות הוא רודף ושאהיד.
אצל איזה מורים שמצוטטים בתקשורת המפלגתית יש סטיה מזה?
אין שום הכרח שמשה"ב לא יתאים את עצמו, אך גם אין שום סבירות שזה יקרה,
מדובר באנשים פורקי עול. וכיום כולם מודים שאינם 'יועצים באחיתופל ונמלכים בסנהדרין'.

כעת, אתה טוען שישנה סבירות לנהוג לפי משרד הבריאות, כל עוד אין משהו ברור אחר, מבחינה מציאותית.
כאן זה כבר לא טיעון הלכתי נטו, בודאי לא בגדרי פיקו"נ נטו, ויש עוד צדדים לסוגיא. ואכ"מ.

הענין של ההתנהלות מול הציבור החרדי היא הרבה יותר רחבה ומורכבת, ובכל מקרה, זה לא סוגיא של פיקו"נ.

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ש' ספטמבר 05, 2020 10:56 pm

נוטר הכרמים כתב:אין ספק שאחד הנתונים הכי פחות ברורים זה מנין המתים במגיפה, וכפי שהצהירו בכירים מאוד במערכת הבריאות, יש כאן גם ערבוב בין כאלו שנפטרו כתוצאה מפגיעת הנגיף, לבין אלו שנפטרו עם קורונה או שזה גרם להאצה מסוימת. וגם האפלה וחסיון על כל הפרטים (גיל, מצב בריאותי, מקום היבדקות), דבר שלא מוסיף הרבה אמון.
כמה שזה נשמע קצת הזוי, יש גם כל מיני דיווחים עקשניים בקשר לאמינות הבדיקות והטיה בפרסום נתוני הנבדקים, דבר שמשליך גם על סקירת כל המצב.

אין ספק שמי שיש לו צורך (אידיאולוגי/אנוכי) להקל, מפטם עצמו בסיפורי מעשיות נחמדים כאלה, ואשרי המאמין (לעצמו). ולכן הפקפוק מתרחב לכל החזיתות: מעולם לא היתה קורונה, יש פחות מתים מאשר בשנים מקבילות, המסכה רק מזיקה ואינה מועילה, השהות בחוץ הורגת, יש צורך במסירות נפש, ערקתא דמסאני, הבהלה חמורה מהנגיף, וכו' וכו'. קשה להאמין שכל אלה משכנעים מישהו שאין לו סיבה צדדית.
חשוב לשים לב שכל אותם מפקפקים בנתונים אינם נשענים על נתונים אלטרנטיביים, אלא על סברות קונספירטיביות מרתקות. כך שבינתיים מפיו של משרד הבריאות אנו חיים, ורמת האמון הציבורית בנתונים אינה מעלה ולא מורידה. אין ההלכה נקבעת לפי הלך רוח ציבורי.
לבסוף יש לחזור ולהתריע מפני הזלזול המשכילי בפיקוח נפש, מה שבא לידי ביטוי במשפט המבחיל: "יש כאן גם ערבוב בין כאלו שנפטרו כתוצאה מפגיעת הנגיף, לבין אלו שנפטרו עם קורונה או שזה גרם להאצה מסוימת". ושוב נעמיד לפנינו את דעת חכמים זכרם לברכה:

מִי שֶׁנָּפְלָה עָלָיו מַפֹּלֶת,
סָפֵק הוּא שָׁם, סָפֵק אֵינוֹ שָׁם,
סָפֵק חַי, סָפֵק מֵת,
סָפֵק נָכְרִי, סָפֵק יִשְׂרָאֵל,
מְפַקְּחִים עָלָיו.

חזור אל “מנע מגיפה מנחלתך - הקורונה והשלכותיה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 78 אורחים