מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

למה נקרא נבוכדנצר?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
הוא היה אומר

למה נקרא נבוכדנצר?

הודעהעל ידי הוא היה אומר » ו' אוגוסט 30, 2013 2:33 am

האם יש מקורות ברורות למה נקרא נבוכדנצר?

יאיר

Re: למה נקרא נבוכדנצר?

הודעהעל ידי יאיר » ו' אוגוסט 30, 2013 2:52 am

משמעות שמו האכדי –נבו-כודורי-אוצור (Nabú-kudurri-uszur) – היא "נבו, שמור את בכורי" ["נבו" הינו "אל" החכמה הבבלי; כודורי משמעו 'בן בכור' (וכן 'אבן גבול', מה שגרם להבנה שגויה של השם, להלן) אוצור, ליתר דיוק או(נ)צור, כאשר ה'נ' נשמטה, משמעו - שמור! או (כמו בעברית: נצור!)]. בעבר פורש שמו כ"נבו שומר הגבול". על פי פירוש אחר, פירוש שמו הוא "נבו, נסיך אשור". הן התחילית "נבו" הן הסיומת "-אצר" מקובלות בקרב מלכים בבליים (לדוגמה נריגליסר, נבופלאסר, נבונצר ואחרים).
השם מופיע בתנ"ך במספר צורות איות שונות: נְבוּכַדְנֶצַּר (בספרים דניאל, עזרא ונחמיה), נְבוּכַדְנֶאצַּר (בספרים מלכים ב', ירמיהו, דברי הימים ודניאל) ונְבוּכַדְרֶאצַּר (בספר ירמיהו).
על פי המסופר באלפא ביתא דבן סירא, נבוכדנצר השני נולד מצאצאי שלמה המלך ומלכת שבא.[1].

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ו' אוגוסט 30, 2013 3:00 am

זכור לי משהו שנקרא כך ע"ש כלב, כמו שאמרו לו חנניה מישאל ועזריה "את וכלבא שוין", אני לא זוכר במדויק.
(אולי גם אפשר לצרף שהחצי הראשון של שמו "נבוכ" דומה בלשונו לנביחה, אך אולי אני טועה לגמרי).

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ו' אוגוסט 30, 2013 3:05 am

מחולת המחנים כתב:זכור לי משהו שנקרא כך ע"ש כלב, כמו שאמרו לו חנניה מישאל ועזריה "את וכלבא שוין", אני לא זוכר במדויק.
(אולי גם אפשר לצרף שהחצי הראשון של שמו "נבוכ" דומה בלשונו לנביחה, אך אולי אני טועה לגמרי).

אחרי שכתבתי זאת ראיתי מפורש בויקרא רבה פרשה ל"ג פ' ו וזה לשונם: "ענו שדרך מישך ועבד נגו ואמרין למלכא נבוכדנצר" אם מלכא למה נבוכדנצר אם נבוכדנצר למה מלכא, אלא במסים ובארנוניות ובזימיות ובגולגליות את מלך עלינו, אבל לדבר הזה שאתה אומר לנו נבוכדנצר את ונבכודנצר שמך את וחד כלב שוין עלינן כחדא, נבוכדנצר נבח ככלבא נפח כקולתה נצר כצרצרה, מיד נבח ככלבא ונפח כקולתה ועביד נצר כצרצרה", עיין שם.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ספטמבר 01, 2013 12:00 pm

לא נקרא על שם הכלב, אלא ניתן לדרוש כך את שמו

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 420 אורחים