מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

למכור דירה בא"י לספק יהודי

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
איש רגיל

למכור דירה בא"י לספק יהודי

הודעהעל ידי איש רגיל » ב' נובמבר 11, 2013 2:32 pm

נתבקשתי לשאול:
האם מותר למכור דירה בארץ ישראל לעולה ממדינות חבר העמים [אינו שומר תומ"צ], או שצריך לחשוש שמא עלה מכח חוק השבות על אף שאינו יהודי [באופן שלא ניתן לשואלו].
ואם כן ניתן לשואלו, ומראה שרשום במדינה כיהודי, האם ניתן לסמוך על הרישום?

אני אישית חושב שאם ניתן לשואלו, אלא שמתבייש וכד', הרי זה ככל ספק שיכול לבררו שאין להקל בו. ואם לא ניתן לשואלו, יש לסמוך על הרוב. אלא שאיני יודע מה הרוב, ואף אם כן, האם הולכים אחר רוב העולים מהמדינה שהוא עלה, או אחר רוב העולים מברית המועצות, או כל אפשרות אחרת.
לגבי לסמוך על הרישום, אין לי דעה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: למכור דירה בא"י לספק יהודי

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' נובמבר 11, 2013 5:55 pm

מה הסברא ללכת אחרי רוב עולים מבריה"מ ולא רוב העולים ממקומו הוא?

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ב' נובמבר 11, 2013 6:50 pm

א. הרישום הוא כלום, היו שנים רבות שנרשמו על פי הצהרה בלבד.
ב. אם הולכים אחרי רוב ואיזה רוב, בראשונים בכתובות [ובתוס' בפסחים לגבי קרבן פסח של הגוי דריב"ב] מובא המושג "רוב סיעה" - כלומר רוב מי שעלה באותה שיירה. כידוע בשנים המאוחרות יותר של העליה, רוב רובם גויים, אולי חלקם בנים לאב יהודי בלבד, או קירבה אחרת.

השאלה היא האם יש בכלל איסור למכור למי שהוא ספק גוי, אולי אסור רק לגוי ודאי?
זה לא נישואין שצריך מצד הדין לברר מה הוא באמת.

שפה ברורה

הודעהעל ידי שפה ברורה » ב' נובמבר 11, 2013 7:13 pm

אעתיק קצת מלשון הויואל משה (מאמר ישוב א"י סי' י')
ואפשר לומר דהנה דעת הראב"ד שלא נאמר לאו זה דלא ישבו בארצך אלא על ז' אומות ולא על שאר עכו"ם אלא דעת הרמב"ם היא דכיון דכתב בקרא 'פן יחטיאו אותך לי' לכן ילפינן מיני' גם לשאר עכו"ם דבכולהו שייך טעם זה וכו', ולשון הר"א ממיץ בספר יראים סי' פ"ו דקאי לאו זה 'שלא יניחו לשבת אנשים רשעים ומחטיאי אדם בארץ ישראל, דאע"פ שהענין מדבר מז' אומות, מ"מ כיון דכתיב פן יחטיאו אותך לי למדנו שריבה כל המחטיאים יעיי"ש, ומדסתם הלשון שלא להניח אנשים רשעים ומחטיאי אדם ולא הזכיר כלל עכו"ם מבואר ברור שדעתו ז"ל שאף רשעי ישראל המה בכלל הלאו הזה דלא ישבו בארצך, ע"ש באורך.

ועי' להלן (סי' קל"ג אות י"ב) לקנות בית או שדה מעכו"ם בארץ ישראל היא מצוה גדולה יותר מן העלי' לא"י וכו', ונתבאר עוד שהלאוין דלא ישבו בארצך ולא תחנם שלא ליתן להם חני' אלו הלאוין המה בודאי לאוין גמורים לכל הדיעות אף בזמן הגלות, ע"ש באורך

א צענטער

הודעהעל ידי א צענטער » ב' נובמבר 11, 2013 7:43 pm

מאיר סובל כתב:השאלה היא האם יש בכלל איסור למכור למי שהוא ספק גוי, אולי אסור רק לגוי ודאי?

גם לאכול חזיר זה רק חזיר ודאי?

פנימי

הודעהעל ידי פנימי » ב' נובמבר 11, 2013 8:52 pm

צריך לזכור שיש מחלוקת גדולה אם מותר למכור לגוי שאינו עובד ע"ז.
למעשה על זה מבוסס ההיתר של הגרע"י על היתר מכירה בשביעית, שמוכרים לומסלמי שאינו עובד ע"ז, כך שבמקרה הזה עכ"פ חזי לאיצטרופי לספק ספיקא.
ולגבי אם אפשר לברר, זכור לי שמדברים שבס"ס לא צריך לברר ספק אחד, אם את הספק השני א"א לברר.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ב' נובמבר 11, 2013 9:44 pm

פנימי כתב:צריך לזכור שיש מחלוקת גדולה אם מותר למכור לגוי שאינו עובד ע"ז.
למעשה על זה מבוסס ההיתר של הגרע"י על היתר מכירה בשביעית, שמוכרים לומסלמי שאינו עובד ע"ז, כך שבמקרה הזה עכ"פ חזי לאיצטרופי לספק ספיקא.
ולגבי אם אפשר לברר, זכור לי שמדברים שבס"ס לא צריך לברר ספק אחד, אם את הספק השני א"א לברר.

הגויים הרוסים אינם מוסלמים.

פנימי

הודעהעל ידי פנימי » ב' נובמבר 11, 2013 11:16 pm

אין נפ"מ לענייננו אם הוא מוסלמי או סתם אתאיסט, העיקר שאינו עובד ע"ז. נכון שיש נוצרים, אבל יותר קל לברר את זה

שפה ברורה

הודעהעל ידי שפה ברורה » ב' נובמבר 11, 2013 11:18 pm

פנימי כתב:אין נפ"מ לענייננו אם הוא מוסלמי או סתם אתאיסט, העיקר שאינו עובד ע"ז. נכון שיש נוצרים, אבל יותר קל לברר את זה

לא הבנתי, גוי שהוא מין עדיף מגוי שעובד עבודה זרה, ורק במוסלמי ידעינן בו שאינו מין

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' נובמבר 12, 2013 8:49 am

א. על מוסלמים כעוע"ז- כבר היו כמה אשכולות.
ב. יש מאירי שגוי אתאיסט הואיותר גרוע מעוע"ז
ג. לדעת רוב הפוסקים לא תחנם חל על כל גוי (יעויין בהרחבה בספר ארץ חמדתנו ובספר ויעמידה ליעקב לחק) ולגבי היתר מכירה, מצ"ב מ"ש בני בכורי נ"י בדרשת הבר מצוה:
ההלכה השלישית נוגעת לאיסור לא תחנם, האוסר על מכירת קרקע או בית בארץ ישראל לגוי. איסור זה חל על כל גוי, גם אם אינו עובד ע"ז, כך שאסור למכור למוסלמי קרקע בא"י גם לפי שיטת הרמב"ם. ואז נשאלת השאלה- מה יהיה דינו של היתר המכירה, והרי אנו מוכרים חלק מהקרקעות לגוי מוסלמי לשנת השמיטה? אכן, מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק צירף כאחד מנימוקי ההיתר להיתר המכירה את שיטת הב"ח שאין איסור לא תחנם בגוי שאינו עובד ע"ז וצירף לה את דעת הרמב"ם שהמוסלמים אינם עובדי ע"ז, אך בספרו המרכזי שבת הארץ הוא לא הסתמך על סברא זו, אלא על נימוקים אחרים. מה גם שאנו יודעים שדברי הב"ח שובשו בידי הצנזורה הנוצרית, ושבמקור דבריו נאמר שאיסור לא תחנם חל על כל גוי שהוא, ואף שאינו עובד ע"ז.

פנימי

הודעהעל ידי פנימי » ג' נובמבר 12, 2013 10:20 pm

לגבי עיקר דבריך ידעתי בני ידעתי. ובכל זאת הגרע"י כן מביא את זה כבסיס להיתר. לי אין כלים לבדוק את זה, ואני מקווה שאתה לא מתכוין להיכנס לסוגיא הנפיצה הזאת.

את המאירי אני לא מכיר

אבל אם זאת כל הבעיה, אפשר להקנות את הדירה למוסלמי, ואז המוסלמי ימכור לרוסי.

ולמי שלא סומך על ההיתר, אפשר למכור למי שסומך, שימכור למוסלמי שימכור לרוסי

(חד גדיא, חד גדיא)

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ג' נובמבר 12, 2013 10:33 pm

פנימי כתב:לגבי עיקר דבריך ידעתי בני ידעתי. ובכל זאת הגרע"י כן מביא את זה כבסיס להיתר. לי אין כלים לבדוק את זה, ואני מקווה שאתה לא מתכוין להיכנס לסוגיא הנפיצה הזאת.

את המאירי אני לא מכיר

אבל אם זאת כל הבעיה, אפשר להקנות את הדירה למוסלמי, ואז המוסלמי ימכור לרוסי.

ולמי שלא סומך על ההיתר, אפשר למכור למי שסומך, שימכור למוסלמי שימכור לרוסי

(חד גדיא, חד גדיא)

ומי שלא הבין את החשבון, יכול למכור למי שהבין, והוא ימכור למי שסומך, והוא ימכור למוסלמי, והמוסלמי יצחק על כולם וישאיר את הדירה אצלו....:)

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 137 אורחים