מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי שלמה לימא לעווין מברונקס מח"ס הדר הכרמל - מי יודע פרטים

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

רבי שלמה לימא לעווין מברונקס מח"ס הדר הכרמל - מי יודע פרטים

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' אוגוסט 14, 2013 6:30 pm

אבקש את עזרתכם, מי שיודע פרטים על רב זה.
בתודה מראש
באתר קברים לא מצאתי את מצבתו, אבל אולי פספסתי בשל קושי השפה.

אמרתי אחכמה

Re: רבי שלמה לימא לעווין מברונקס מח"ס הדר הכרמל - מי יודע פר

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ד' אוגוסט 14, 2013 10:25 pm

בקובץ שערי ציון ניסן-סיון תרצ"ב מצאתי מידע זה:
קבצים מצורפים
New Picture.JPG
New Picture.JPG (14.05 KiB) נצפה 5955 פעמים

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ד' אוגוסט 14, 2013 11:05 pm

תשובה אליו בשו"ת בית א"ב חמישאי, ומשם יוצא ששימש ברבנות גם בראטשעסטער נ.י.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אוגוסט 15, 2013 11:15 am

יש"כ גדול

איפה הרב מיללער המומחה הגדול לרבני ארה"ב ומשנהו הרב אני ואפסי.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ה' אוגוסט 15, 2013 11:29 am

בה"ב עירבבו וכל הדר הכרמל על שם הרב מאיר לרנר

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ה' אוגוסט 15, 2013 7:35 pm

אין לי פרטים עליו, אך מקום מנו"כ מצאתי שהוא בריווערסייד סעמיטערי, סעדדעל ברוק נוא דזשערסי.
בחלקת קהל עדת ישורון בראנקס
Khal Adath Yeshurun Bronx
Block G Section 13 Plot 6 Grave 9

http://www.riversidecemetery.org/about-us/cemetery-map
קבצים מצורפים
levine bronx.jpg
levine bronx.jpg (30.47 KiB) נצפה 5871 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ה' אוגוסט 15, 2013 7:46 pm

אמרתי אחכמה כתב:תשובה אליו בשו"ת בית א"ב חמישאי, ומשם יוצא ששימש ברבנות גם בראטשעסטער נ.י.

לא שמתי לב שששמו היה "שלמה לימא", ספרו הדר הכרמל ח"א הדפיס בעת היותו עדיין באירופה, ושם אכן כתב בשער הספר שמו 'שלמה לימא' שימש כמו"ץ בעיר ניעשוויז, פרטים המתבררים מספרו חלק א' כוללים; שם אביו היה ר' חיים נחמן יהודה לעווין, חותנו היה ר' שרגא פייבל רעמען שו"ב בעיר וואלקאוויסק, אחי חותנו היה מר ר' יהודה ליב סלאניסקי נגיד ונדיב בעיר וואלפא.

בספרו הדר הכרמל ח"ב שהדפיס אחר שכבר היגר לארה"ב, בעת ששימש כרב בבראנקס השמיט בשער ספרו את שמו 'לימא' ואת שם 'נחמן' מאביו, לא מצאתי שם פרטי ביוגרפיה נוספים. מתשובות הגרא"א יודעלעוויטש הנ"ל והמכתבים הרצו"פ נראה בעליל ששימש כרב בעיר ראטשעסטער בנ.י. מקודם שעבר לברונקס, בירחון 'דגל ישראל' משנת תרפ"ח נמצא מודעה על עברתו מראטשעסטער לברונקס, ונראה משם שלזמן מה גם שימש ברבנות בברוקלין שבנ"י.

היה מיודד עם הגאון בעל בית אב, רצ"פ שני תשובות בכת"י להגאון הנ"ל (מהקובצים המונחים בJTS וברשת על אתר היברו-מנוסקריפטס), התשובות הם מעניינים שעוסקים במשפחה בשם לפידות, הגרש"א יפה, לא הבנתי במה המדובר ואולי יועלי חברי האתר בטובם לפענח הכתבי יד ואז נבין הרקע.
קבצים מצורפים
Levin.pdf
(140.51 KiB) הורד 329 פעמים
Levin2.pdf
(83.09 KiB) הורד 394 פעמים

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ה' אוגוסט 15, 2013 9:29 pm

בבראנקס שמש בשני קהילות, תחלה קהל עדת ישורון דבראנקס ברחוב בריאנט ואח"כ בשנת תרפ"ט עבר לבית המדרש הגדול עדת ישראל דבראנקס ברחוב פארעסט

מקור הדברים דגל הרבנים תרפ"ט

ותמיהה לי למה א"כ נקבר בחלקת רבנותו הראשונה

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' אוגוסט 16, 2013 12:40 pm

תודה רבה מאד לרבנים מיללער ואני ואפסי.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ו' אוגוסט 16, 2013 9:18 pm

מיללער כתב:
אמרתי אחכמה כתב:תשובה אליו בשו"ת בית א"ב חמישאי, ומשם יוצא ששימש ברבנות גם בראטשעסטער נ.י.

לא שמתי לב שששמו היה "שלמה לימא", ספרו הדר הכרמל ח"א הדפיס בעת היותו עדיין באירופה, ושם אכן כתב בשער הספר שמו 'שלמה לימא' שימש כמו"ץ בעיר ניעשוויז, פרטים המתבררים מספרו חלק א' כוללים; שם אביו היה ר' חיים נחמן יהודה לעווין, חותנו היה ר' שרגא פייבל רעמען שו"ב בעיר וואלקאוויסק, אחי חותנו היה מר ר' יהודה ליב סלאניסקי נגיד ונדיב בעיר וואלפא.

בספרו הדר הכרמל ח"ב שהדפיס אחר שכבר היגר לארה"ב, בעת ששימש כרב בבראנקס השמיט בשער ספרו את שמו 'לימא' ואת שם 'נחמן' מאביו, לא מצאתי שם פרטי ביוגרפיה נוספים. מתשובות הגרא"א יודעלעוויטש הנ"ל והמכתבים הרצו"פ נראה בעליל ששימש כרב בעיר ראטשעסטער בנ.י. מקודם שעבר לברונקס, בירחון 'דגל ישראל' משנת תרפ"ח נמצא מודעה על עברתו מראטשעסטער לברונקס, ונראה משם שלזמן מה גם שימש ברבנות בברוקלין שבנ"י.

היה מיודד עם הגאון בעל בית אב, רצ"פ שני תשובות בכת"י להגאון הנ"ל (מהקובצים המונחים בJTS וברשת על אתר היברו-מנוסקריפטס), התשובות הם מעניינים שעוסקים במשפחה בשם לפידות, הגרש"א יפה, לא הבנתי במה המדובר ואולי יועלי חברי האתר בטובם לפענח הכתבי יד ואז נבין הרקע.

במקום שאין אנשים אשתדל, הנה העתקת מכתב הא', אין לי מושג במה המדובר, אולי יש מי שיכול לדמיין במה היתה הנושא, כנראה מחלוקת בינו לבין הרש"א יפה:

יום ה' פר' ויקהל פה ראטשעסטער
הוד כבוד רחימא דנפשאי, דיתיב בתונא דליבאי, חד משפירי וחכמי דיהודאי, משיב כהכה ומסיק כדבעי, בית אב הוא לתורה, ויראתו קודמת לחכמתו הטהורה, רב האי גאון מרן אברהם אהרן יודעלעוויטש שליט"א, אב"ד דבאסטאן מאס., ה' יברכהו ולאורך ימים יתנהו
בטח קרא כבוד גאונו במכתב העת – ווארהייט – תמול ביום ד', מה שכתבו תודה גלויה להגאון יפה , ושפכו בוז וקלון על פני, נדמו השקר שהוא מתפאר בנאום הגבר שמחזה שדי יחזה, אדמה כי בעה"ש עלתה בידינו להפילו בבאר שחת, לדראון עולם ימח שמו וזכרו.
המארגעטס (משכנתא) של משפחת לפידות בה"ש (?)..... ובעה"ש אקוה כי הכל יכירו וידעו בין אור לחושך ובין אמת לשקר, אנכי לא פסקתי פומא מלמלל דברי תורה להלכה ואגדה צמודים יחד, להלהיב את לב השומעים, ותודה לא-ל נצחתי וגם יכלתי.
כתוב לי כבוד גאונו, אולי פגע ונגע הזאת בכבוד גאונו, אז תיכף ומיד אסע לבאסטאן, וגם עוד רבנים יסעו אתי יחד, ונעשה לו שמה קבורת חמור, הוי ואבוי שומו שמים על זאת, רשע ורוצח, עובד במקדש על גב המזבח.
מצב בריאותי הוטב מעט, צריך אנכי לנוח מעט, אבל ימי המנוחה עוד לא באו, ולא באת מרגועי, ואני איני זז אף זיז כלשהו ממערכת המלחמה, כי מלחמה לה' בעמלך מדור דור, ואין עמלק בעולם כי אם הזאב הטורף וחיילי עמלקי, כי וועלוועלע הוא שותפו.
אחכה למכתבו בכליון עינים, ואיה"ש כשאבא אל המנוחה אז אכתוב לכבודו באריכות כדרכי.
והנני אומר שלום לכבוד כאונו ולהרבנית תחי'
ככחפץ נפשו וחפץ נפש ידידו קשור באהבתו
שלמה לעווין רב דראטשעסטער

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ו' אוגוסט 16, 2013 9:32 pm

מכתב ב'

יום ג' לסדר ויקרא קריאה של חיבה ראטשעסטער
כבוד ידידי הרב הגאון הגדול, שר התורהוהתל.. פאר הזמן, חמדת ישראל, מרן אברהם אהרן יודעלעוויטש שליט"א
פליאה דעת ממנו נשגבה לא אוכל.... ממני... תשובתו להודיענו משלומו הטוב, זה שלש מכתבים.... לכבוד גאונו, ולא קבתלי שום מענה, והנני עוד הפעם לחלות את פני הדרת גאונו להשיבנו ע"י מוקדם, צדיק מה פעל.
בפה בה"ש נצחנו את המלחמה וגם יכולני, המה מתחננים כעת לעשות שלוםאתנו, אבל היה מן הצועקים ואינם נענים כעת כי כ' בני העיר פקחו עיניהם לראות בעיר... את הזייפנות שעוש עד הנה ונתגלה קלונם ברבים.
לא שלותי ולא שקטתי עד שבעה"ש זכיתי את הזכות וחמדתי את החמד...... כבודו אבא לכבודו בארוכה.
משפחת לפידות כולם דורשים שלומו הטוב ומברכים את כבודו מעומק הלב.
להרב דטשעלסי איזראעליט (רבי יהודה יהושע פאלק איזראעליט אב"ד טשעלסי ומח"ס תעודת ישראל) שלחתי את ספרו כבקשתו, ולא קבלתי מענה, גם זה לפלא ולאלקים פתרונים.
ידידו המברכו מעומקא דליבאי ומצפה למכתבו בכליון עינים
שלמה לעווין
החופ"ק ראטשעסטער

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ד' אפריל 23, 2014 5:53 am

היום דפדפתי בספר דרש אב ח"ד מהרב יודעלעוויטש ומצאתי שמביא שם באחת מדרשותיו 'מידידי הרב הגאון הדרשן הנפלא הרב שלמה לימא לעווין שליט"א'.

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ד' אפריל 23, 2014 10:40 pm

העתק ממכתב סתום, שכתב הג"ר יעקב איסקאלסקי להגרא"א יודעלאוויץ אודות ענין שנעשה אודותיו בראטשעסטער מקום רבנותו של הגרש"ש לעווין (שגם מוזכר בהמכתב), אשמח אם יש מישהו שיכול לפענח את פירושו של המכתב.

בע"ה יום ה' לחודש אדר א' שנת תרע"ג לפ"ק
כבוד ידיד ה' וידידי עוז ש"ב הרב הגאון הגדול מפורסם לשם מוהרא"א יודעלאוויץ הגאב"ד דבאסטאן מאסס.
אחרי דרך מבוא השלום באהבה רבה
מסתמא יודע כת"ר כל הדברים והענינים אשר נהיו ונעשו בראטשעסטער ואיך היה הנהגתנו עמו, ממילא מובן כי כל העיר נוא יארק יודעים מזה, וחסידיו מעדתו כמובן רוגזים עלינו וביחוד עלי כי תאר לפניהם לנגן בפניהם את נגוני על דעת המקום כו' כו' אשר נגנתי בראטשעסטער לפני ארון הקדש, ומתפארים עלי כי יעשו רעה עמי אך אקוה לד' הטוב כי לא יסיר חסדו מעמי ויפר מחשבותיהם הרעות, שמעתי יש כתב מכתב לבאסטאן להרע לכת"ר, האמת היא? הוא שלח אלי על ידי הרב גוזיק (ה"ה הג"ר מנחם יהודה גוזיק רב דקהל אנשי מאקובא) לאמר כי מראטשעסטער יסע לבאסטאן לגרש ולהרע לכת"ר, ואני השבתי לו כי תיכף כאשר נתוודע שנסע לבאסטאן, אז יסעו חמשה רבנים מנוא יארק ויעשו לו מעשה בראטשעסטער, מסתמא כתב הרב לעווין (ה"ה הג"ר שלמה לימא לעווין) לכת"ר מהנעשה גם ביום א' העבר, ואת דרשתנו ומעשינו לקריאת הפסק די משל הרבנים וחיזוק הנדוי והשמתא, ואבקש מכת"ר לפקדני במכתב ולהודיענו מהאמור לעיל כי אדע בו שי לו נקימה ונטישה כת"ח אמיתי.
ואצפה למכתבם בקרוב ואחר אין לע"ע, יוכל היות כי באלו הימים יראה כת"ר נדפס בטג"ב (טאג בלאט) את כל אשר נהיה שם, ידידו ש"ב מוקירו מכבדו ומעריצו ברגשי כבוד
יעקב איסקאלסקי החוב"ק
ופורס אני בשלום זוגתו הרבנית תחי' כן זוגתי דוש"ת בשלומם היטב

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ו' יוני 06, 2014 8:46 pm

מצבת הרב לעווין באדיבות מכון מורשת חכמי אמעריקא
קבצים מצורפים
levine shlomo lima.jpg
levine shlomo lima.jpg (92.69 KiB) נצפה 5646 פעמים

סמל אישי של המשתמש
רימנובער אייניקעל

הודעהעל ידי רימנובער אייניקעל » ג' יוני 10, 2014 12:05 am

מענין שעל המצבה לא כתבו את שמו המלא לימא.
וגם שמו המלא של אביו נחמן לא כתבו.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ה' יולי 16, 2015 7:58 pm

ווארט נאה בענין 'הלוואי אותי עזבו ותורתי שמרו" מהקדמת שו"ת בית אב, בשם ידידו הדרשן הנפלא הג"ר שלמה לימא לעווין
http://www.otzar.org/aspcrops/103967_2_ ... 672015.asp

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 189 אורחים